Հակառակ Ներուի պատգամներին. Հնդկաստանը դիմել է Ադրբեջանի դեմ պատերազմի Հայաստանի միջոցով Caliber.Az-ի բացառիկ կադրեր
26 Հունիսի 2023 17:48
Ֆիքսվել է Նուրդուզ սահմանային անցակետով (Իրան) դեպի Հայաստան ավտոշարասյան երթևեկություն։ Caliber.Az-ի տրամադրության տակ եղած օպերատիվ կադրերի համաձայն՝ փոխադրված բեռը տենտով է ծածկվել նրա համար, որպեսզի թաքցնել նրա պարունակությունը։ Սակայն միանգամայն ակնհայտ է, որ Իրանից Հայաստան տեղափոխվող բեռը ունի ռազմական նշանակություն։ Մեր տեղեկություններով, բեռը հասցվել է Իրանի Բենդեր Աբբաս նավահանգիստը։
Եվ ահա այստեղ հենց ի հայտ են գալիս նրբերանգները: Ո՞վ է մատակարարողը: Երկու անկախ աղբյուրներից ստացված մեր տվյալների համաձայն՝ սպառազինության առաքողը հանդիսանում է Հնդկաստանը, որի հետ Հայաստանը վերջին շրջանում սրընթաց ընդլայնում է ռազմատեխնիկական համագործակցությունը։ Միայն լրատվամիջոցների բաց աղբյուրներից հայտնի է, որ Հայաստանն ու Հնդկաստանը են 400 միլիոն դոլարից ավել գումարի ռազմական պայմանագրեր են կնքել։ Նայենք նաև միայն ընթացիկ տարում հանդիպումների վիճակագրությանը։ Փետրվարին Հայաստանի Պնախարարության պատվիրակությունը՝ փոխնախարար Կարեն Բրուտյանի գլխավորությամբ, այցելել է Հնդկաստան և հանդիպել պաշտպանության նախարար Շրի Ռաջնաթ Սինգհի հետ, ում հետ քննարկել է «հայ-հնդկական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները, ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցության հարցերը»: Մարտի 2-ից 4-ը Հայաստանի ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Էդուարդ Ասրյանի գլխավորած պատվիրակությունը եղել է Հնդկաստանում։ Ասրյանին ընդունել է Հնդկաստանի պաշտպանության շտաբի պետ, գեներալ Անիլ Չաուհանը, ում հետ քննարկել է պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը և իրավիճակը Հարավային Կովկասում։ Այս օրօրեին և անձամբ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ընդունել է Հնդկաստանի դեսպան Նիլաքշի Սահա Սինհին, ում հետ քննարկել են երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հարցեր։
Եվ ահա, դատելով մեր տրամադրության տակ եղած տեսագրություններից, Հնդկաստանը փաստորեն սկսել է զենք ու զինտեխնիկա մղել Հայաստան։ Թեև Բաքուն բոլոր խողովակներով Նյու Դելիին զգուշացրել է հայկական բանակի վերազինման անթույլատրելիության և Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մոտ հնարավոր ռևանշի պատրանք ստեղծելու մասին։ Այս մասին Հնդկաստանին բացահայտ զգուշացրել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Այսպես, այս տարվա մայիսին ընդունելով Հնդկաստանի նոր դեսպան Սրիդհարան Մադհուսուդհանանի հավատարմագրերը՝ Ալիևը նրան տեղյակ է դարձրել, որ այսօր Հայաստանում գլուխ են բարձրացնում ռեւանշիստական ուժեր, շարունակվում են մեր երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջները։ Հայտարարելով, որ Հայաստանի սրընթաց սպառազինումը ստեղծում է նոր վտանգներ՝ պետության ղեկավարը նշել է, որ եթե Հայաստանն իրոք խաղաղություն է ցանկանում Ադրբեջանի հետ, ապա ինչու է ձեռք բերում հարյուրավոր միլիոն դոլարների զենքեր։ Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է, որ այդ քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանի համար նոր սպառնալիքների։ Ցավոք, Նարենդրա Մոդիի կառավարությունը չցանկացավ հաշվի առնել Ալիևի այս առավել քան թափանցիկ ակնարկը։ Փոխարենը Հնդկաստանը ակտիվորեն վառելափայտ է նետում Հարավային Կովկասում պատերազմի մարված կրակի վրա։
Նյու Դելիում չեն կարող չհասկանալ, թե դա ինչի կարող է հանգեցնել: Հայաստան զինամթերքի և մահաբեր զենքի մատակարարումը, այդ թվում նաև «Պինակա» ՀԿՀՀ-ն և հեռահար թնդանոթները` անմիջական սպառնալիք են խաղաղ ադրբեջանական քաղաքների համար, նույնիսկ սահմանից հեռու քաղաքների համար: Չէ որ 44-օրյա պատերազմը ակնառու ցույց տվեց, որ մարտի դաշտում պարտություն կրող հայկական բանակն ի վիճակի է գնդակոծել խաղաղ բնակավայրերը, սպանել իրենց տներում քնած մարդկանց... Այստեղ ամենացինիկն այն է, որ Հնդկաստանը հրապարակավ խոսում է միջազգային օրենքի մասին, բայց Հարավային Կովկասում բացահայտորեն աջակցում է ռազմական հակամարտություն հրահրելու և երկրների տարածքային ամբողջականության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի քաղաքականությանը։ Դրանով հանդերձ, նաև առանց ուշադրություն դարձնելու այն փաստին, որ դա հակասում է Բանդունգի կոնֆերանսի և Չմիավորման շարժման սկզբունքներին, որոնց անդամ է հանդիսանում նաև Հնդկաստանը։ Առավել ևս, չէ որ հենց Ներուն է կանգնել Չմիավորման շարժման ստեղծման ակունքներում ...
Այն, որ մատակարարումները գնում են Իրանի տարածքով, մեզ բոլորովին չեն զարմացնում։ Չնայած այն հանգամանքին, որ կղերական վարչակարգը վաղուց արդեն հանդիսանում է վտարանդի միջազգային հարաբերություններում, այնուամենայնիվ, Նյու Դելիին դա բնավ չի անհանգստացնում։ Անձնական ոչինչ՝ գումարներ (ընդ որում խոշոր), անձնական և աշխարհաքաղաքական շահեր։ Բրդոտ մորուքավոր ֆանատիկոսները, որոնք 45 տարի շարունակ գոռում են այն մասին , որ հանդես են գալիս, որպես աշխարհի մուսուլմանների շահերի պաշտպան, Ադրբեջանի հետ եղբայրական կապերի մասին, արդեն վաղուց ընդհանուր լեզու են գտել Հայաստանի հետ և, հետևաբար, առանց կասկածի նշույլի իրենց տարածքը տրամադրում են օտարերկրյա զենքերը «քարերի երկիր» տեղափոխելու համար։ Այնպես որ, հարավային հարեւանը վաղուց արդեն չի զարմացնում Ադրբեջանի նկատմամբ իր ցինիզմով, երկերեսանիությամբ ու թշնամանքով։
Եվ իհարկե, կցանկանայի զգուշացնել նաև Հայաստանին։ Ինչպիսի զենք էլ նա գնի՝ լինի դա հնդկական, ֆրանսիական, կամ իրանական, նրան չի հաջողվի իրավիճակը կոտրել իր օգտին։ Եվ եթե Երևանում այնուամենայնիվ տրվեն գայթակղությանը, ապա Ադրբեջանի ԶՈւ-ն կրկին կօգտագործի կրակային ուժի և պրոֆեսիոնալիզմի իր առավելությունը և, կիրառելով կրակային գլորման մարտավարությունը, կոչնչացնի և՛ հայկական բանակի մնացորդները, և՛ նրա նոր զինտեխնիկան։ Ընդ որում, այս անգամ Հայաստանին ոչ մի կարճատև դադարներ չենք տալու։ Ինչպե՞ս է այնտեղ երեկ ասել Փաշինյանը։ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ Հայաստանը գրեթե հրաշքո՞վ է փրկել պետականությունը։ Այս անգամ հրաշք հաստատ տեղի չի ունենա...

Заветам Неру вопреки: Индия пошла войной на Азербайджан через Армению Эксклюзивные кадры Caliber.Az
Зафиксировано движение автомобильной колонны через погранично-пропускной пункт Нурдуз (Иран) в Армению. Согласно поступившим в распоряжение Caliber.Az кадрам оперативной съемки, перевозимый груз накрыт тентом для того, чтобы скрыть его содержимое. Однако совершенно очевидно, что груз, перевозимый из Ирана в Армению, имеет военное назначение. По нашим данным, груз был доставлен в иранский порт Бендер-Аббас.
И вот здесь появляются нюансы. Кто поставщик? Согласно нашим данным, полученным от двух независимых друг от друга источников, отправителем вооружения является Индия, с которой Армения в последнее время стремительно наращивает военно-техническое сотрудничество. Только из открытых источников в СМИ известно, что Армения и Индия заключили военные контракты на сумму свыше 400 миллионов долларов. Посмотрим и на статистику встреч только в текущем году. В феврале делегация Минобороны Армении во главе с замминистра Кареном Брутяном посетила Индию и встретилась с министром обороны Шри Раджнатом Синкхом, с которым обсудила «перспективы расширения армяно-индийского взаимодействия, вопросы сотрудничества в военной и военно-технической сфере». 2-4 марта делегация во главе с начальником Генерального штаба ВС Армении Эдуардом Асряном побывала в Индии. Асрян был принят начальником Штаба обороны Индии, генералом Анилом Чауханом, с которым обсудил сотрудничество в сфере обороны и ситуацию на Южном Кавказе. На днях и сам министр обороны РА Сурен Папикян принял посла Индии Нилакши Саха Синха, с которым обсудил вопросы наращивания двустороннего сотрудничества.
И вот, судя по имеющимся в нашем распоряжении видеокадрам, Индия фактически приступила к накачке Армении оружием и военной техникой. Хотя Баку по всем каналам предупреждал Нью-Дели о недопустимости перевооружения армянской армии и создания у военно-политического руководства Армении иллюзии возможного реванша. Открыто предупреждал об этом Индию и президент Азербайджана Ильхам Алиев. Так, принимая в мае этого года верительные грамоты нового посла Индии Сридхарана Мадхусудханана, Алиев довел до его сведения, что сегодня в Армении поднимают голову реваншистские силы, продолжаются территориальные претензии к нашей стране. Заявив, что стремительное вооружение Армении создает новые опасности, глава государства отметил, что если Армения действительно хочет мира с Азербайджаном, то для чего она приобретает оружие стоимостью в сотни миллионов долларов. Президент Азербайджана подчеркнул, что эта политика может привести к новым угрозам для региона. К сожалению, правительство Нарендры Моди не захотело принимать во внимание этот более чем прозрачный намек Алиева. Вместо этого Индия активно подбрасывает дрова в затухшее было пламя войны на Южном Кавказе.
В Нью-Дели не могут не понимать, к чему это может привести. Поставки боеприпасов и летального вооружения Армении, в том числе РСЗО «Пинака» и дальнобойных орудий - это прямая угроза мирным азербайджанским городам, даже расположенным далеко от приграничья. Ведь 44-дневная война наглядно показала, что терпящая поражение на поле боя армянская армия способна обстреливать мирные населенные пункты, убивать спящих в своих домах людей… Самое циничное тут то, что Индия публично говорит о международном праве, но на Южном Кавказе открыто поддерживает политику разжигания военного конфликта и неуважения территориальной целостности стран. При этом, не обращая также внимания на то, что это идет вразрез принципами Бандунгской конференции и Движения неприсоединения, членом которой является и Индия. Более того, ведь именно Неру и стоял у истоков создания ДН…
То, что поставки идут через Иран, нас не удивляет от слова совсем. Несмотря на то, что клерикальный режим уже давно является изгоем в международных отношениях, тем не менее, Нью-Дели это ничуть не смущает. Ничего личного – деньги (причем большие), личные и геополитические интересы. Космато-бородатые фанатики, которые 45 лет кричат о том, что выступают защитником интересов мусульман во всем мире, о братских узах с Азербайджаном, уже давно спелись с Арменией, а потому без тени сомнения предоставляют свою территорию для переброски «стране камней» зарубежного оружия. Так что, южный сосед уже давно не удивляет своим цинизмом, двуличием и враждебностью по отношению к Азербайджану.
Ну и конечно, хотелось бы предупредить и Армению. Какое бы вооружение – индийское, французское или иранское она ни закупала, переломить ситуацию в свою пользу ей не удастся. И если в Ереване все же поддадутся искушению, то ВС Азербайджана вновь используют свое преимущество в огневой мощи и профессионализме, и, применив тактику огневого катка, уничтожат и остатки армянской армии, и ее новую военную технику. Причем, на сей раз никакой передышки Армении мы больше не дадим. Как там вчера сказал Пашинян? Во время войны 2020 года Армения почти чудом спасла государственность? В этот раз чуда уж точно не случится…