Տրոյական կոնտեյներները Ադրբեջանի սահմանների մոտ Իսկ ԿԽՄԿ-ն ականջ է դնում և շարունակում է իր գործը
Մեր աչքի առաջ Հայաստանը փորձում է՝ «Ղարաբաղի հայերին մարդասիրական օգնություն հասցնելու» հետ լայնածավալ քաղաքական շահարկումների փորձ իրականացնել, ակնհայտորեն նպատակադրվելով շանտաժի ենթարկել համաշխարհային հանրությանը և չափազանցեցնել իրավիճակը։ Դրա համար արդեն գործի է դրվել քարոզչամեքենան, զգաստացել է նաև սփյուռքը , և ամեն ինչ պատրաստ է վիթխարի շոուի համար։
Դրանով հանդերձ, այս ակցիայի պոպուլիստ կազմակերպիչներին ակնհայտորեն չեն շփոթեցնում այն փաստերը, որոնք ցույց են տալիս «շրջափակման» և «սովի» մասին առասպելների ողջ շինծուությունը։ Այդ մասին լավ է ասել հայ բլոգեր Ռոման Բաղդասարյանը, ով ավազակախմբերի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին մեղադրել է թե՛ ծխախոտի, թե՛ սննդի շուրջ արհեստական աժիոտաժ ստեղծելու մեջ։ «Սով բառ չկա, դա արհեստական է, որովհետև երկու սրիկաներ՝ Արայիկ Հարությունյանն ու Ռուբեն Վարդանյանը, պետք է Երեւանից ստացած այդ միլիարդների դիմաց գնեին կերոսին ու բենզին, որպեսզի գյուղերից սնունդ բերեին Ստեփանակերտ (Խանքենդի՝ խմբ.)։ Ուզում եք ասե՞լ, որ Ղարաբաղի գյուղերում չկա հացահատիկ, թարմ կարտոֆիլ, դոշաբ։ Այդ ու՞մ ես խաբում, Արայիկ»,- վրդովվել է նա։
«Մարդասիրական օգնության» հետ կապված ակցիայի կազմակերպիչները չեն խորշում նաև բացահայտ շահարկումներով։ Արդեն և իրենք՝ Ադրբեջանի ղարաբաղյան տարածաշրջանում ապրող հայերն էլ են վրդովված անջատողական «իշխանություններից»։ Օրինակ, մի հայ կին իր դժգոհությունն է հայտնել Արայիկ Հարությունյանի խունտայի կողմից սահմանված գներից։ «Երևանում 1 կգ լավ ծիրանը վաճառում են 350 դրամով (0,91 դոլար կամ 1,54 մանաթ)։ Ես ուզում եմ այսպիսի մի հարց տալ. ինչու՞ Ղարաբաղում 1 կգ ծիրանի գինը պաշտոնապես սահմանված է 900 դրամի (2,33 դոլար կամ 3,96 մանաթ) չափով, իսկ բնակչությանը վաճառում են 3000-ով (7,76 դոլար կամ 13,19 մանաթ): Արայիկ Հարությունյան, ինձ պատասխան տուր՝ դու գյուղացիներից որքանո՞վ ես գնում ծիրանը։ Հավաստի աղբյուրների տվյալներով, գնում ես 200-250 (0,52 դոլար կամ 0,65 մանաթ) դրամով։ Ինչու՞ ես ստում»,- հայտարարել է նա։
Նման բացահայտումները ցույց են տալիս այն բոլոր խորամանկ գաղտնիքները, թե ինչպես է Ղարաբաղի անօրինական ռեժիմը փորձում արհեստականորեն «մարդասիրական ճգնաժամ ստեղծել»։
Մինչդեռ, Աղդամ-Խանքենդի ճանապարհի հետ կապված Ադրբեջանի առաջարկի նկատմամբ, ինչպես ղարաբաղցի անջատողականների, այնպես ն էլ Երևանի վերաբերմունքը այլ կերպ չի կարելի որակել, քան կեղծավորություն և բացահայտ ռասիզմ։ Թեև նույնիսկ նախնական տնտեսական հաշվարկները ցույց են տալիս այդ ճանապարհի առավելությունը, որն ավելի կարճ է, և նշանակում է, որ ավելի էժան է Խանքենդի բեռներ առաքելու համար։ Ինչպես ասում են՝ թաքցնելու ոչինչ չունեցողին ետնամուտք պետք չէ՝ հատկապես Հայաստանի միջով։
Բացի այդ էլ, Ադրբեջանը իր հզոր արդյունաբերությամբ ու գյուղատնտեսությամբ կարող է Ղարաբաղի հայերին ինքնուրույն բավարարել ապրանքներով։ Ադրբեջանը աչք չի փակի և չպետք է փակի՝ հայկական սադրանքների, անօրինականությունների, Երևանի հանդեպ կարեկցող օտար հանդիսատեսի վրա ուղղված շոուների վրա։
Տվյալ հարցի շուրջ Caliber.Az-ի հետ իր կարծքքներով կիսվել է՝ Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) պատգամավոր Ռասիմ Մուսաբեկովը։
«Լաչինի ճանապարհով Հայաստանից մարդասիրական օգնություն տեղափոխելու համար Երևանը պետք է թույլտվության համար պաշտոնապես դիմի Բաքվին և բեռների համապատասխան ստուգման ընթացակարգը անցնելու ու «Լաչին» սահմանային անցակետով անցնելու համար մեր սահմանապահների կողմից սահմանված կանոնները պահապանելու պատրաստակամություն հայտնի։ Սա կնշանակի հայերի կողմից մեր սահմանային անցակետի օրինականության ճանաչում և Լաչինի ճանապարհի հատուկ կարգավիճակի պահանջներից հրաժարում։ Բեռը պետք է լինի հատկապես մարդասիրական և չպետք է նախատեսված լինի առևտրային ցանցի միջոցով վաճառքի համար: Բայց եթե հայերը սադրանք են կազմակերպում, ապա կմնան դարպասների հետևում և այս դեպքում ստիպված կլինեն մեղադրել միայն իրենց»,- նշել է նա։
Այս իրավիճակում վրդովմունք է առաջացնում նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի երկերեսանի պահվածքը, որը մինչև հիմա չգիտես ինչու Ղարաբաղում իր բոլոր գործողությունները անցկացնում է ոչ թե ԿԽՄԿ-ի Բաքվի, այլ հայկական գրասենյակի միջոցով։ Թեև միանգամայն պարզ է, որ Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք հանդիսացող Ղարաբաղում ցանկացած գործունեություն պետք է իրականացվի մեր երկրի, այլ ոչ թե ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի, առավել եւս՝ անջատողականների կոմիտեի գրասենյակի միջոցով։ Ղարաբաղի հայերի համար ցավող այդ նույն ԿԽՄԿ-ն ամենևին նման եռանդ չի դրսևորում՝ Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ անհետ կորած ավելի քան 4 հազար ադրբեջանցիների ճակատագրիրը պարզելու աշխատանքում... Ինչպես նաև սահմանի մոտ գետնասկյուռների պես շարված Եվրամիության ու Եվրոպայի մի շարք կառույցների պաշտոնական ներկայացուցիչները, որոնք ուղեկցում են 19 տրայլերներից բաղկացած քարավանը՝ հստակ նպատակադրվել են կա՛մ ապօրինի ճեղքել Ադրբեջանի պետական սահմանը, կա՛մ էլ շոու կազմակերպել «Լաչին» անցակետում...
Ընդհանրապես, եթե հիմնական նպատակը, ինչպես պնդում են՝ Ղարաբաղի հայերին մարդասիրական օգնություն հասցնելն է, ապա արդյո՞ք տարբերություն կա, ինչպես դա անել, ո՞ր ճանապարհով։ Դե, եթե նպատակը՝ շոու է, ապա գլուխկոտրուկը, ինչպես ասում են, հավաքվում է՝ և Ադրբեջանի սահմանի մոտ տրոյական կոնտեյներները, մարդասիրական օգնության» մասին հայկական հիստերիան հիանալի տեղավորվում են դրա մեջ...

Троянские контейнеры у границ Азербайджана
На наших глазах Армения пытается осуществить попытку масштабной политической спекуляции с «доставкой гуманитарной помощи армянам Карабаха», явно намереваясь шантажировать мировую общественность и сгущать краски. Для этого уже задействована пропагандистская машина, подтянулась и диаспора, и всё готово к грандиозному шоу.
При этом популистов-организаторов этой акции явно не смущают факты, которые показывают всю надуманность мифов о «блокаде» и «голоде». Об этом хорошо сказал армянский блогер Роман Багдасарян, который обвинил главаря бандформирований Араика Арутюняна в создании искусственного ажиотажа и вокруг сигарет, и вокруг продуктов питания. «Нет такого слова голод, он искусственный, потому что два подонка, Араик Арутюнян и Рубен Варданян, должны были на те миллиарды, что получили от Еревана, закупить керосин и бензин, чтобы продукты из сёл привести в Степанакерт (Ханкенди – Ред.). Ты хочешь сказать, что в карабахских сёлах нет зерна, свежей картошки, дошаба? Ты кого обманываешь, Араик?», - возмутился он.
Не гнушаются организаторы акции с «гуманитаркой» и откровенной спекуляции. Уже и сами армяне, проживающие в Карабахском регионе Азербайджана, возмущены сепаратистскими «властями». К примеру, одна армянка сообщила о недовольстве установленными хунтой Араика Арутюняна ценами. «В Ереване 1 кг хороших абрикосов продают за 350 драмов (0,91 долларов или 1,54 маната). Я хочу задать такой вопрос: почему цена 1 кг абрикосов в Карабахе официально установлена в размере 900 драмов (2,33 доллара или 3,96 маната), а продают населению за 3 000 (7,76 доллара или 13,19 маната)? Араик Арутюнян, ответь мне, за сколько ты покупаешь у сельчан абрикосы? По данным достоверных источников, ты покупаешь оптом за 200-250 (0,52 доллара или 0,65 маната) драмов. Почему ты обманываешь?», - заявила она.
Подобные откровения показывают всю подноготную, того, как в Карабахе незаконный режим пытается искусственно создать «гуманитарный кризис».
Между тем, отношение как карабахских сепаратистов, так и Еревана к предложению Азербайджана в связи с дорогой Агдам - Ханкенди иначе как лицемерием и откровенным расизмом охарактеризовать нельзя. Хотя даже предварительные экономические расклады показывают преимущество этой дороги, более короткой, а значит, более дешевой для доставки грузов в Ханкенди. Как говорится, тем, кому нечего скрывать, не нужен чёрный ход -  особенно через Армению!
К тому же Азербайджан с его мощной промышленностью и сельским хозяйством и сам может завалить армян Карабаха продукцией. Азербайджан не будет и не должен закрывать глаза на армянские провокации, беззаконие, шоу, направленные на сердобольного к Еревану иностранного зрителя!
Своим мнение по данному вопросу с Caliber.Az поделился депутат Милли Меджлиса (парламента) Азербайджана Расим Мусабеков.
«Для провоза гумпомощи из Армении через Лачинскую дорогу Ереван должен официально обратиться за разрешением к Баку и выразить готовность пройти соответствующую процедуру досмотра груза и соблюдение установленного нашими пограничниками правила прохождения через ППП «Лачин». Это будет означать признание армянами законности нашего ППП и отказ от притязаний на особый статус Лачинской дороги. Груз должен быть именно гуманитарным и не предназначаться для реализации через торговую сеть. Но если армяне организуют провокацию, то получат от ворот поворот и винить должны будут в этом случае только себя», - отметил он.
Возмущение в данной ситуации вызывает и двуличное поведение Международного комитета Красного Креста, который до сих пор почему-то проводит все свои акции в Карабахе через армянский офис МККК, а не через бакинский. Хотя абсолютно ясно, что любая деятельность на международно признанной территории Азербайджана, коей является Карабах, должна осуществляться через нашу страну, а не ереванского офиса МККК и уж тем более офиса комитета у сепаратистов. Тот же МККК, так болеющий за армян Карабаха, вовсе не проявляет подобное рвение в работе по установлению судьбы более 4 тысяч азербайджанцев, пропавших без вести в ходе Первой Карабахской войны… Как впрочем, и выстроившиеся сейчас как суслики у границы официальные представители Европейского союза и ряда европейских структур, которые сопровождают караван из 19 трейлеров, явно намеревающийся то ли незаконно прорваться через государственную границу Азербайджана, то ли устроить шоу на КПП «Лачин»…
В целом, если главная цель, как утверждается – доставить гуманитарную помощь армянам Карабаха, то есть ли разница, как это сделать, какой дорогой? Ну а если цель – шоу, то тогда пазл, как говорится, складывается – и троянские контейнеры у границ Азербайджана, армянские истерики о «гуманитарной помощи» прекрасно в него вписываются…