Աշնանային սրացում՝ կյանքի համար վտանգով Փաշինյանը շարունակում է բարձրացնել խաղադրույքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը։ Վարչապետը դրսևորել է լավ հռետորական ձև, դիպվածաբանության և խոսքային հնարամտության բարձր աստիճան, այսինքն բոլորը համոզվեցին, որ նավապետը կայուն է, նավը վստահորեն տանում է ընթացքի ուղղությամբ։
Միանգամայն տրամաբանական է, որ հարցազրույցը՝ հենց Փաշինյանի նախաձեռնությունն է։ Եթե չցանկանար հանդես գալ այս լարված իրավիճակում, ապա, գոնե կհետաձգեր մինչև ավելի հարմար պահը։ Իսկ սա նշանակում է, որ նա այնուամենայնիվ որոշել է ինչ-որ մեկին մեսիջներ ուղարկել։ Հարց՝ ո՞ւմ:
Փաշինյանը, ով սրվող «ճանապարհների ճգնաժամի» և նրա հետ կապված Ադրբեջանի հետ ռազմական էսկալացիայի սպառնալիքի ֆոնին, կարծես թե, շատ չի շտապում մարել մահաբեր ալիքները։ Ընդհակառակը, հարցազրույցի ընթացքում նա մի շարք սադրիչ հայտարարություններ է հնչեցրել Բաքվի հասցեին։ Նախ, նա փաստացի ճանաչեց ապօրինի կառույցի կեղծ «նախագահ» Շահրամանյանին՝ նրան «օժտելով» ինչ-որ «պատասխանատվությամբ»։ Առավել ևս, թղթակցի այն հարցին, թե «արդյո՞ք կա շփում Հայաստանի և Ղարաբաղի կառավարությունների միջև», Փաշինյանը պատասխանել է. «Իհարկե, այդ շփումը եղել է և կլինի, այն շատ կարևոր է իրավիճակին ծանոթանալու տեսանկյունից»։ Սեպտեմբերի 2-ի՝ Ադրբեջանի տարածքում անջատողական միավորման հռչակման հերթական տարեդարձի կապակցությամբ հայ ժողովրդի շնորհավորանքների հետ միասին, սա բավական է, որպեսզի այս սադրիչ արտահայությունը համարել պատերազմի առիթ, իսկ Փաշինյանին վերածել օրինական թիրախի։
Սակայն, չնայած դրան, հարցազրույցի հիմնական արտաքին քաղաքական օրակարգը այնուամենայնիվ եղել է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները։ Դրվագներից մեկը, որը կարելի է առանցքային անվանել ողջ հարցազրույցում, իր օդիոզության պատճառով հանդիսացել է առանձնակի յուրօրինակ casus belli Մոսկվայի համար։ Խոսքը Ռուսաստանի ղեկավարության համար արդեն կարմիր գիծ դարձած Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի մոտալուտ վավերացման վերաբերյալ Հայաստանի ղեկավարի մտքերի մասին է։ Այս ծայրահեղ սայթաքուն իրավիճակում լռելու փոխարեն նա շարունակել է վիրավորել Կրեմլի աշտարակների բանականությունը։ Հիացեք. «...Հռոմի Ստատուտի վավերացումը մենք սկսել ենք 2022 թվականի դեկտեմբերին, պարզապես մեր ընթացակարգերի համաձայն որոշ ժամանակ է պահանջվում։ Ցավոք սրտի, տեղի ունեցավ վատ զուգադիպություն Ռուսաստանի Դաշնության և Հաագայի քրեական դատարանի հարաբերությունների համատեքստում։ Այս գործընթացը ամենևին կապված չէ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերություններին, այլ կապված է սահմանային լարվածության հետ»։ Այսինքն՝ դա մոտավորապես այսպես է հնչում. «Այո, մենք պարտավոր ենք ձերբակալել ձեր նախագահին, բայց դա պատահաբար է այդպես ստացվել»։
Եվ, կարծես չբավարարվելով այդ, ինքնին վիրավորական մեկնաբանությամբ՝ Հայաստանի վարչապետը շարունակել է ծաղրել իր «մեծ եղբորը»։ Լրագրողի դիտողությանը այն մասին, որ Երևանի գործողությունների արդյունքը դարձել է Մոսկվայից հայտագիրը՝ Փաշինյանը հայտարարել է, որ հայերը տեղի ունեցողի ճիշտ ընկալման համար ակտիվորեն աշխատում են Ռուսաստանի Դաշնության հետ։ «Այդ նույն Հռոմի ստատուտի հետ կապված՝ մենք առաջարկել ենք շատ կոնկրետ լուծում, որը կարող է փարատել բոլոր մտահոգությունները, և մենք կարող ենք շարունակել աշխատել այդ լուծման ուղղությամբ»,- վստահեցրել է վարչապետը։
Այսինքն, սկզբում մենք ձեզ համար գարշանք ենք ստեղծում ճանապարհին, իսկ հետո առաջարկում ենք լուծում, թե ինչպես շրջանցել այս գարշանքը: Մինչդեռ, ինքնին գարշանքը մնում է այնտեղ, որտեղ եղել է, և լուծման հնարավորությունների հնչեցնելը միայն ընդգծում է բուն խնդրի վիրավորական առկայությունը։
Ի լրացում այս ակնհայտ նոկաուտի՝ Փաշինյանը սադիստական հաճույքով մինչև վերջ է հասցրել իր կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի Կիև այցի քաղաքականացման առնչությամբ տարակուսանքը (մենք չենք սկսի նվաստանալ մինչև, այդ թվում նաև Բաքվի համար նման սադրիչ հայտի քննարկմանը)։
Այսպիսով, բացի մանր խայթերից, մեկ հարցազրույցում կարելի է հաշվել երկու հիմնարար հարված Ռուսաստանին։ Իհարկե, Փաշինյանը սա չի անում հիմարությունից։ Նրա ընդունած վիրավորական ինտոնացիան հիանալի ընթերցվում է բոլոր ունկնդիրների կողմից։ Եվ եթե նա դիմում է Ռուսաստանի հետ սրմանը, նշանակում է նահանջի ճանապարհներ այլևս չունի։ Ակնհայտ է, որ Մոսկվան վճռականորեն տրամադրվել է իր բոլոր ռեսուրսները օգտագործել Հայաստանում իշխանության իրեն լոյալ մարդկանց բերելու համար։ Այս պայմաններում Հայաստանի ղեկավարը պետք է իրեն առավելագույն պաշտպանություն ապահովի։ Ֆիզիկական իմաստով դրանով զբաղվում են եվրոպական առաքելության գործակալները և Ամերիկայի դեսպանատան աշխատակիցները, իսկ քաղաքական իմաստով՝ ընտրազանգվածը։
Կարելի է եզրակացնել, որ ինչպես Մոսկվայի հասցեին, այնպես էլ Բաքվի ուղղությամբ նման անհարգալից հռետորաբանությամբ Փաշինյանը իր շուրջ համախմբում է հասարակության հակառուսական և ռեւանշիստական տրամադրվածությամբ հատվածին, որպեսզի նախ հասնի Երևանի քաղաքապետի ընտրություններում իր կուսակցության հաղթանակին, իսկ երկրորդը՝ ապահովելով իր համար համակրանքը և նույնիսկ պաշտպանությունը Կրեմլի կողմից իրեն իշխանությունից հեռացնելու ակտիվ քայլերի դեպքում։ Չի բացառվում, որ այդ ուղղությամբ հաջորդ քայլը կլինի ռուսական միջամտության սպառնալքից հայկական ժողովրդավարությունը պաշտպանելու համար ժողովրդին փողոց դուրս գալու կոչը։
Իսկ ինչ վերաբերում է Բաքվի հիպոթետիկ գործողություններին, ապա ակնհայտ է, որ Հայաստանի վարչապետը այս սպառնալիքը չի համարում աղետալի Մոսկվայի ծրագրերի համեմատ։ Այն պարզ պատճառով, որ Ադրբեջանի հետ ռազմական էսկալացիան, նրա կարծիքով, չի սպառնում իր անձնական հեռացմանը, մինչդեռ Ռուսաստանի գործողություններն ունեն հենց այդպիսի արդյունքի հասնելու իրենց անմիջական նպատակը։ Փաշինյանի թիվ մեկ նպատակն է հանդիսանում ռուսամետ ապստամբության գրոհին դիմակայելը։
Հետևաբար, Փաշինյանի ուղերձների հիմնական և, թերևս, միակ թիրախային լսարան է հանդիսանում Հայաստանի բնակչությունը, որին նա ձգտում է հավաստիացնել իր հայրենասիրության և որևէ մեկի հետ փոխզիջման գնալու չկամության մեջ։ Վարչապետը փաստորեն իրեն դիրքավորում է որպես առաջնորդ արտաքին սպառնալիքի դեմ:
Փաշինյանը իր բնական արկածախնդրության պատճառով շատ վտանգավոր խաղ է խաղում։ Բաքվի և Մոսկվայի հետ միաժամանակ սրմամբ Երևանի շրջադարձը՝ արևմտյան տերությունների միջամտության ինչպես հիմնարար, այնպես էլ մեխանիզմների բացակայության պայմաններում, Հայաստանին սպառնում է մեծ անախորժություններով։ Եթե այս երկու հակադիր ուժերի հարվածները Երևանի համար ժամանակի առումով համընկնեն, ապա դա սպառնում է վերացնել ոչ միայն անձամբ Փաշինյանին, այլև հայկական պետականությունը որպես այդպիսին։
P.S. Միևնույն ժամանակ շրջանառվում են լուրեր, որ իբր Ռուսաստանում սկսել են մասսայական կարգով հայազգի անձանց զորակոչել բանակ՝ ուկրաինական ռազմաճակատ ուղարկելու համար։ Այս ձեռնարկման նպատակը նրանում է, որպեսզի վրդովված ու վախեցած հայերը վերադառնան իրենց մոտ՝ Հայաստան և կազմեն հարվածային զանգված Փաշինյանի տապալման համար։

Осеннее обострение с риском для жизни Пашинян продолжает повышать ставки
Премьер-министр Никол Пашинян дал интервью Общественному телевидению Армении. Премьер продемонстрировал хорошую ораторскую форму, высокую степень казуистики и словесной изворотливости, то есть все убедились, что капитан стабилен, уверенно ведет корабль по курсу.
Вполне логично, что интервью – инициатива самого Пашиняна. Не хотел бы он выступать в этой напряженной обстановке, то, как минимум, отложил бы до более удобного момента. А значит, он все-таки решил отправить кому-то месседжи. Вопрос – кому?
Пашинян, на фоне обострения «кризиса дорог» и связанной с ним угрозы военной эскалации с Азербайджаном, похоже, не очень спешит загасить смертоносные волны. Наоборот, в ходе интервью он озвучил ряд провокационных заявлений в адрес Баку. Во-первых, фактически признал фейкового «президента» незаконного образования Шахраманяна, «наделив» его некой «ответственностью».  Более того, на вопрос корреспондента, «есть ли контакт между правительствами Армении и Карабаха», Пашинян ответил: «Конечно, этот контакт был и будет, он очень важен с точки зрения ознакомления с ситуацией». Вкупе с поздравлением армянского народа от 2 сентября с очередной годовщиной провозглашения сепаратистского образования на территории Азербайджана, этого достаточно, чтобы провокационные высказывания считать поводом к войне, а самого Пашиняна превратить в легитимную цель.
Однако, несмотря на это, основной внешнеполитической повесткой интервью были все-таки отношения с Россией. Один из эпизодов, который можно назвать ключевым во всем интервью, явился в силу своей одиозности прямо-таки своеобразным casus belli для Москвы. Речь идет о размышлениях армянского лидера по поводу скорой ратификации Римского статута Международного уголовного суда, уже ставшей красной линией для российского руководства. Вместо того, чтобы молчать в этой крайне скользкой ситуации, он продолжал оскорблять разум кремлевских башен. Полюбуйтесь: «…Ратификацию Римского статута мы начали в декабре 2022 года, просто по нашим процедурам она занимает некоторое время. К сожалению, произошло плохое совпадение в контексте отношений РФ и Гаагского уголовного суда. Этот процесс вовсе не связан с отношениями с РФ, а связан с приграничной напряженностью». То есть звучит это примерно так: «Да, мы обязаны арестовать вашего президента, но это случайно так вышло».
И, словно не удовлетворившись этим самим по себе оскорбительным комментарием, армянский премьер продолжил измываться над «старшим братом». На замечание журналиста о том, что итогом действий Еревана стала нота от Москвы, Пашинян заявил, что армяне активно работают с РФ для формирования правильного восприятия происходящего. «В связи с тем же Римским статутом мы предложили очень конкретное решение, которое может развеять все опасения, и мы можем продолжать работать над этим решением», - заверил премьер-министр.
То есть, сначала мы вам устраиваем гадость на дороге, а потом предлагаем решение, как эту гадость обойти. Причем, сама гадость остается лежать там, где лежала, а озвучивание возможности решения только оскорбительно подчеркивает наличие самой проблемы.
Вдобавок к этому явному нокауту Пашинян с садистским удовольствием довесил недоумение по поводу политизации визита его жены Анны Акопян в Киев (не станем опускаться до обсуждения столь провокационной, в том числе для Баку, заявки).
Таким образом, помимо мелких уколов, можно насчитать аж два основательных удара по России в одном интервью. Разумеется, делает это Пашинян не из глупости. Взятая им оскорбительная интонация прекрасно считывается всеми слушателями. И если он идет на эскалацию с Россией, значит путей отступления у него уже нет. Очевидно, Москва твердо вознамерилась использовать все свои ресурсы для приведения к власти в Армении лояльных ей людей. В этих условиях армянский лидер должен обеспечить себе максимальную защиту. В физическом смысле этим занимаются агенты европейской миссии и сотрудники американского посольства, а в политическом – электорат.
Можно заключить, что подобной неуважительной риторикой как в адрес Москвы, так и в сторону Баку Пашинян консолидирует вокруг себя антироссийски и реваншистски настроенную часть общества, чтобы, во-первых, добиться для своей партии победы на выборах мэра Еревана, а во-вторых – обеспечить себе симпатии и даже защиту в случае активных шагов Кремля по смещению его с власти. Не исключено, что следующим шагом в этом направлении будет призыв к народу выйти на улицы для защиты армянской демократии от угрозы российского вмешательства.
Что же касается гипотетических действий Баку, то очевидно, армянский премьер не считает эту угрозу катастрофической, по сравнению с планами Москвы. По той простой причине, что военная эскалация с Азербайджаном, на его взгляд, не грозит лично ему смещением, в то время как действия России как раз имеют своей прямой целью такой итог. Целью Пашиняна номер один является выдержать натиск пророссийского мятежа.
Следовательно, главной и, возможно, единственной целевой аудиторией месседжей Пашиняна является население Армении, которое он старается заверить в своем патриотизме и нежелании идти на компромисс ни с кем. Фактически варчапет позиционировал себя в качестве вождя перед лицом внешней угрозы.
Пашинян, в силу природного авантюризма, играет в очень опасную игру. Крен Еревана к одновременному обострению с Баку и Москвой при отсутствии как оснований, так и механизмов вмешательства западных держав грозит Армении большими неприятностями. Если удары от этих двух сил противостояния сойдутся для Еревана по времени, то это грозит смести не только самого Пашиняна, но армянскую государственность как таковую.
P.S. Тем временем циркулируют слухи, что в России якобы стали в массовом порядке призывать в армию лиц армянской национальности для отправки на украинский фронт. Цель этого предприятия в том, чтобы возмущенные и струхнувшие армяне вернулись к себе, в Армению, и составили ударную массу для свержения Пашиняна.