21 Սեպտեմբերի 2023 18:00
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը դատապարտել է Բաքվի գործողությունները Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում։ «Վճռականորեն դատապարտում եմ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղում։ Հարձակումը պետք է անհապաղ դադարեցվի և պետք է վերսկսվեն բնակիչների իրավունքների և անվտանգության քննարկումները»,- գրել է Մակրոնը X սոցիալական ցանցում։
Դատապարտեք ավելի վճռականորեն, Էմանուել, քանի որ «գորշ գոտում» ուժի կիրառումը, ահաբեկիչների և անջատողականների ոչնչացումը՝ մեր իրավունքն է։ Իմ կարծիքով, ձեզ հստակ, առանց ակնարկների, պարզ տեքստով ասվել է, որ Ֆրանսիան, որպես կողմնակալ կողմ, մեզ համար ոչ հետաքրքրություն, ոչ էլ արժեք չի ներկայացնում։ Եվ ինչպես միանգամայն արդարացիորեն ընդգծել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը, «հանդես գալով գործընթացի վրա միայն բացասականորեն ազդող հայտարարություններով՝ Ֆրանսիան իր դիրքորոշմամբ աջակցում է անջատողականությանը։ Ֆրանսիայի ներկայիս դիրքորոշումը վկայում է այն մասին, որ այս երկիրը դասեր չի քաղել այն իրավիճակից, որի հետ նա ընդհարվել է գաղութատիրական տարածաշրջաններում, և շարունակում է իր նախկին պահվածքն ու քաղաքականությունն այս հարցում»։ Եթե մեր դիվանագետների այս բավականին կոռեկտ հայտարարությունը թարգմանելը ինձ համար անձամբ շատ ավելի մոտ և հաճելի լեզվով, սա, և ես նաև մեղմացնում եմ իմ գնահատականները, գնահատեք իմ քաղաքավարությունը. մի փորձիր գլուխդ խցկել այնտեղ, որտեղ քիթդ չի խցկվում։ Եվ ինչպես միանգամայն իրավացիորեն նշվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի այդ նույն հայտարարության մեջ՝ «Ֆրանսիայի իսլամաֆոբ և հակաադրբեջանական քաղաքականությունը, մեր ներքին գործերին նրա անընդունելի միջամտությունը վկայում է այն մասին, որ որքան Ֆրանսիան հեռու լինի տարածաշրջանից, այնքան լավ կլինի Ֆրանսիայի համար»։ Իմ կողից էլ կավելացնեմ, որ ողջ տարածաշրջանի համար ամեն ինչ առհասարակ հիանալի կլինի։ Մենք պարզապես կհիշենք, և այսուհետ Ֆրանսիայի ցանկացած թշնամի կամ մրցակից կլինի մեր բարի, լավ բարեկամն ու դաշնակիցը։ Դուք կարծու՞մ եք, որ մենք շատ փոքր ենք: Ճիշտ եք կարծում, բայց երբեք չարժե թերագնահատել մեր ընկերներին օգուտ բերելու մեր ունակությունը: Երբեմն կշեռքի վրա չի բավականացնում ամենափոքր կշռաքարը։ Իմ կարծիքով, դուք հնարավորություն ունեցաք համոզվել նրանում, որ մենք կարողանում ենք սպասել, և վճռականորեն ամեն ինչ անում ենք ժամանակին։
Անջատականների մնացորդները բարձր բղավել են, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերը կիրառել են հրետանային և հրթիռային միջոցներ, հարձակողական անօդաչու սարքեր, մարտական ինքնաթիռներ։ Դե, նախ, նույնիսկ չհասցրինք կիրառել։ Իսկ երկրորդը, եթե նույնիսկ և հասցնեինք, ապա ճիշտ էլ կանեինք։ Այստեղ ինչ զարմանալու բան կա, ձեզ վրա քարեր հո չէինք նետի, դրսում քսանմեկերորդ դարն է: Եվ եթե թշնամին չի հանձնվում, նրան ոչնչացնում են։ Եվ հրետանային, և հրթիռային միջոցները, հավասարապես ինչպես հարձակողական անօդաչու թռչող սարքերն ու մարտական ինքնաթիռները դեռ ամեն ինչը չեն։ Կիրառել ենք, և չենք պատրաստվում կանգ առնել, և քանի դեռ Խանքենդիի վրա չի ծածանվել Ադրբեջանի դրոշը՝ կլինեն և՛ հրթիռային միջոցներ, և՛ հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր, և՛ իհարկե, մարտական ավիացիա։ Եվ պետք չէ ձեռքերը թափահարել՝ մենք խաղաղ բնակչությանը ձեռք չենք տվել, նրանց նկատմամբ մենք պահանջներ չունենք, մարդասիրական միջանցքները բաց են։ Առաջին 5000 հայերն արդեն տարհանվել են ռուս խաղաղապահների օգնությամբ։ Գնահատեք մեր առատաձեռնությունը՝ մենք միջանցքները բացեցինք բոլորովին անվճար, ինչպես ասել է իմաստուն Բուն՝ Վինի Թուխի մասին մուլտֆիլմից։ Բայց մեր հոգեւոր առատաձեռնությունը չի տարածվում զինված ավազակների վրա, որոնք կամ վայր կդնեն զենքերը, կամ կոչնչացվեն։
Այնպես նաև աչքի է ընկել Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը։ Ինչպե՞ս կարելի է նրան չդիմել, աշխարհում ոչ մի հուղարկավորություն առանց նրա յոլա չի գնում: Այսպես ուրեմն, այս Գոյականը X սոցիալական ցանցի իր էջում նշել է, որ, պարզվում է, «տարածաշրջանում ազգագրական իրավիճակը բռնի փոխելու ցանկացած փորձ անօրինական է և անընդունելի»։ Ինչ-որ անհեթեթություն է, ազնիվ խոսք: Այսինքն՝ Հայաստանից ադրբեջանցիների վտարումը և Ղարաբաղում էթնիկական զտումները երեսուն տարվա օկուպացիայի ընթացքում Freedom House-ը չհամարեց տարածաշրջանի ազգագրական իրավիճակի բռնի փոփոխություն՝ ենթադրելով, որ հայերի գործողությունները օրինական են և ընդունելի։ Սա մոլորություն չէ, սա կողմնակալ վերաբերմունք է, որին մենք սովոր ենք։ Բացարձակապես չենք զարմանում, հատուկ կարևորություն չենք տալիս, և անում ենք այն, ինչ անհրաժեշտ ենք համարում, հատկապես. անկեղծ խանդավառությամբ և հոգեկան վերելքով Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանը մաքրում ենք ավազակներից և անջատողականներից։ Հենց ավազակներից ու անջատողականներից, խաղաղ ղարաբաղցի հայերի նկատմամբ, ինչպես արդեն վերը նշեցի, մենք պահանջներ չունենք։ Մի փորձեք, ինչպես ասում են, «բռնել կոկորդից», դուք մեզ խանգարում եք բռնել ահաբեկիչների ու անջատողականների կոկորդից, ոտքի տակ մի ընկեք, ձեզ մոտ դա այնքան էլ լավ չի ստացվում։ Ադրբեջանում անջատողականությունը ամբողջությամբ և անդառնալիորեն կոչնչացվի։ Վերջակետ։ Եվ բացականչական նշան։ Այնպես որ, Ադրբեջանի տարածքում Ադրբեջանի Զինված ուժերի բոլոր, վճռականորեն բոլոր գործողությունները բացարձակապես օրինական են։ Որովհետև ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել հարյուր հազարանոց բանակը։
Այնպես որ, ողջ վերը շարադրվածի տեսանկյունից Մակրոնը կարող է պահանջել ամեն ինչ: Թեկուզ հավելյալ չափաբաժին, թեկուզ նրան սրբերի դասին նշանակել։ Բայց մեզնից պահանջելը՝ անհույս գործ է։ Մեզանից կարելի է միայն խնդրել։ Միայն տես մեզանից որևէ կարգավիճակ խնդրելը, ինչ-որ բան կանգնեցնել, դադարեցնել կամ տրամադրել, բացարձակապես անօգուտ է։ Որքան Ֆրանսիան հեռու լինի մեր տարածաշրջանից՝ այնքան լավ։

Чем дальше Франция - тем лучше региону А нам еще лучше
Президент Франции Эммануэль Макрон осудил действия Баку в Карабахском экономическом регионе Азербайджана. «Решительно осуждаю применение силы Азербайджаном в Нагорном Карабахе. Наступление должно быть немедленно прекращено и должно возобновиться обсуждение прав и безопасности жителей» - написал Макрон в соцсети X.
Осуждайте решительнее, Эммануэль, потому что применение силы в «серой зоне», уничтожение террористов и сепаратистов – это наше право. По-моему, вам было ясно сказано, без намеков, прямым текстом, что мнение Франции, как стороны предвзятой, для нас не представляет ни интереса, ни ценности. И как совершенно справедливо подчеркнуло Министерство иностранных дел Азербайджана, «выступая с заявлениями, оказывающими лишь негативное влияние на процесс, своей позицией Франция поддерживает сепаратизм. Нынешняя позиция Франции свидетельствует о том, что эта страна не извлекла урока из ситуации, с которой она столкнулась в колониальных регионах, и продолжает прежнее поведение и политику в данном вопросе». Если перевести это достаточно корректное заявление наших дипломатов на язык, который лично мне намного более близок и приятен – это – и я еще смягчаю оценки, оцените мою вежливость: не пытайся просунуть голову туда, куда твой нос не пролезает. И как совершенно справедливо было подмечено в том же заявлении МИД Азербайджана – «исламофобская и антиазербайджанская политика Франции, ее неприемлемое вмешательство в наши внутренние дела свидетельствуют о том, чем дальше Франция будет от региона, тем лучше будет для Франции». От себя же добавлю, что для всего региона все будет вообще замечательно. Мы просто запомним, и отныне любой противник или конкурент Франции будет нашим добрым, хорошим другом и союзником. Вы полагаете, что мы слишком маленькие? Верно полагаете, но никогда не стоит недооценивать нашу способность принести пользу нашим друзьям. Иногда на весах не хватает самой маленькой гирьки. По-моему, вы имели возможность убедиться в том, что мы умеем ждать, и решительно все делаем вовремя.
Недобитые сепаратисты громко вопили, что Вооруженные силы Азербайджана применяли артиллерийские и ракетные средства, ударные беспилотники, боевую авиацию. Ну, во-первых, даже не успели применить. А во-вторых, даже если бы и успели, то правильно и сделали бы. Что тут удивительного, не камни же в вас бросать, двадцать первый век на дворе. И если враг не сдается – его уничтожают. И артиллерийские, и ракетные средства, равно как и ударные беспилотники и боевая авиация – это еще не все. Применяли, и не собирались останавливаться, и пока над Ханкенди не будет развеваться азербайджанский флаг – будут и ракетные средства, и ударные беспилотники, и конечно же, боевая авиация. И не нужно заламывать рук – мирное население мы не трогали, к ним у нас нет претензий, гуманитарные коридоры открыты. Первые 5000 армян уже были эвакуированы при помощи российских миротворцев. Оцените нашу щедрость – мы открыли коридоры совершенно безвозмездно, как говорила мудрая Сова из мультфильма про Винни-Пуха. Но наша душевная щедрость не распространяется на вооруженных бандитов, которые или сложат оружие, или будут уничтожены.
Так же отметилась международная правозащитная организация Freedom House. Как же ей не обратиться-то, без нее ни одни похороны в мире не обходятся. Так вот, эта Хаус на своей странице в социальной сети X заявила, что, оказывается, «любая попытка насильственного изменения демографической ситуации в регионе незаконна и неприемлема». Ерунда какая-то, честное слово. То есть, изгнание азербайджанцев из Армении и этнические чистки в Карабахе в ходе тридцати лет оккупации Freedom House не считало насильственным изменением демографической ситуации в регионе, полагая, что действия армян законны и приемлемы. Это не заблуждение, это предвзятое отношение, к которому мы привыкли. Совершенно не удивляемся, не придаем особого значения, и делаем то, что считаем нужным, а именно: с неподдельным энтузиазмом и душевным подъемом очищаем Карабахский регион Азербайджана от бандитов и сепаратистов. Именно бандитов и сепаратистов, к мирным карабахским армянам, как я уже отметил выше, у нас нет претензий. Не пытайтесь, что называется, «взять горлом», вы мешаете нам взять за горло террористов и сепаратистов, не надо путаться под ногами, у вас это получается не очень хорошо. Сепаратизм в Азербайджане будет уничтожен окончательно и бесповоротно. Точка. И восклицательный знак. Так что - все, решительно все действия Вооруженных сил Азербайджана на территории Азербайджана абсолютно легитимны. Потому что никто не может остановить стотысячную армию.
Так что в свете всего вышеизложенного, Макрон может требовать что угодно. Хоть дополнительную пайку, хоть причисления его к лику святых. Но требовать у нас - дело безнадежное. Нас можно только просить. Только вот просить нас о каком-либо статусе, что-то там остановить, прекратить или предоставить - совершенно бесполезно. Чем дальше Франция от нашего региона - тем лучше.