Նոր արյուն Ղարաբաղում. ո՞վ է մեղավոր. Youtube-ի Caliber.Az ալիքի տեսանյութը
Ղարաբաղում Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կայծակնային հակաահաբեկչական գործողություններից հետո, շատերը հարց են տալիս՝ կարելի՞ էր արդյոք կանխել արյունահեղությունը։ Պատմությունը չգիտի ստորադասական եղանակ, բայց մենք դեռ կփորձենք պարզել այն: Ինչպես գիտեք, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, առաջին իսկ րոպեներից Բաքուն հայտարարեց այն մասին, որ գործադրելու է բոլոր ջանքերը Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայ բնակիչներին իր հասարակությանը վերաինտեգրելու համար։ Բաքուն հասկացրել է, որ ղարաբաղցի հայերի բոլոր իրավունքները երաշխավորվելու են Ադրբեջանի Սահմանադրության համաձայն։
Սակայն Երևանում և մի շարք այլ մայրաքաղաքներում այլ կերպ էին մտածում։ 2020 թվականին ռազմական գործողությունների ակտիվ փուլի դադարեցումից անմիջապես հետո ,Հայաստանն իր շիրակցի դիվերսանտներին ուղարկեց Ադրբեջանի տարածք, հրաժարվեց դուրս բերել իր զորքերի մնացորդները և իսկական ականային տեռոր սանձազերծեց ադրբեջանցիների դեմ։ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտին լցվել է զինամթերքով, Հայաստանի ԶՈւ անձնակազմի պարբերաբար ռոտացիա է իրականացվել։ Բացի այդ, շարունակվել է Ադրբեջանի հանքային պաշարների ապօրինի շահագործումը, և ապօրինի խունտայի ներկայացուցիչներն իրենց պահել են այնպես, կարծես թե նրանք չեն եղել Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ժամանակ պարտվածները։ Չնայած այս ամենին, Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակել են բանակցել Հայաստանի հետ՝ համոզելով նրան խաղաղության պայմանագիր կնքել արդար պայմաններով։ Բայց Փաշինյանը և նրա կառավարությունը շարունակել են ժամանակ խաղալ՝ հույս ունենալով փոխել իրավիճակը իրենց օգտին։

Новая кровь в Карабахе: кто виноват? Видео Youtube-канала Caliber.Az
После молниеносных антитеррористических действий ВС Азербайджана в Карабахе многие задаются вопросом: можно ли было предотвратить кровопролитие? История не знает сослагательного наклонения, но все же попытаемся разобраться. Как известно, с первых же минут после подписания Трехстороннего заявления 10 ноября 2020 года Баку заявил о том, что приложит все усилия для реинтеграции армян-жителей Карабахского региона в свое общество. Баку дал понять, что все права карабахских армян будут гарантированы в соответствии с Конституцией Азербайджана.
Однако, в Ереване и в некоторых других столицах думали иначе. Сразу же после прекращения активной фазы боевых действий в 2020 году Армения заслала на территорию Азербайджана своих ширакских диверсантов, отказалась выводить остатки своих войск, развязала настоящий минный террор против азербайджанцев. Зона временной ответственности российского миротворческого контингента в Карабахском регионе Азербайджана накачивалась оружием, регулярно проводилась ротация личного состава ВС Армении. Кроме того, продолжалась нелегальная эксплуатация недр Азербайджана, а представители незаконной хунты вели себя так, словно это не они были разгромлены в ходе Второй Карабахской войны. Несмотря на все это власти Азербайджана продолжали вести переговоры с Арменией, убеждая ее подписать мирное соглашение на справедливых условиях. Но Пашинян и его правительство продолжали затягивать время в надежде изменить ситуацию в свою пользу.