Բրյուսելը խառնաշփոթ զգացմունքների մեջ Բաքուն գլուխը չի կորցնում
Այսպես ուրեմն, մենք կրկին համոզվեցինք նրանում, որ Բաքվի ալգորիթմը չի ձախողվում, այսինքն՝ յուրաքանչյուր ուժային քայլից հետո Բաքուն դիվանագիտական դաշտում ամրապնդում է իր հաջողությունները։ Տես հիմա էլ, չնայած Արևմուտքից «արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիայի» և «էթնիկ զտումների» մասին հերթական և սպասվող տեղեկատվական ոռնոցներին, Ադրբեջանը հետագա առաջընթաց է գրանցում միջազգային միջնորդների կողմից Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի ճիշտ ընկալման հարցում։ Խոսքը, իհարկե, Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի և Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հանդիպման մասին է, որը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 26-ին Բրյուսելում, և որը անցկացվել է Եվրոպական խորհրդի նախագահի Շառլ Միշելի, արտաքին քաղաքականության հարցերով նրա խորհրդականներ՝ Սիմոն Մորդյուի և Մագդալենա Գրոնոի հովանու տակ։ Դրան մասնակցել են նաև Ֆրանսիայի նախագահի և Գերմանիայի կանցլերի դիվանագիտական խորհրդականներ՝ Էմանուել Բոնը և Յենս Պլյոտները, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Եթե հակիրճ, ապա Շառլ Միշելի մամուլի քարտողարի վերջնական հայտարարությունը շատ ավելի կառուցողական է հնչում, քան եվրոպական իսթեբլիշմենթի ներկայացուցիչների թվիթերի և հայտարարությունների նախորդ փոթորիկը: Ճիշտ է, չանցավ առանց մի գդալ կուպրի. «ԵՄ-ն անցյալ շաբաթ հաստատեց իր դիրքորոշումը Ադրբեջանի ռազմական գործողության վերաբերյալ»։ Հիշեցնեմ, որ սեպտեմբերի 21-ին ԵՄ-ն Ադրբեջանի հակաահաբեկչական միջոցառումների նկատմամբ իր դիրքորոշումը արտահայտել է հետևյալ կերպ. «Եվրոպական Միությունը դատապարտում է Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության դեմ և սգում այդ էսկալացիայի զոհերի համար»։ Դե ինչ արած, մենք առաջնահերթությունների արագ փոփոխության հույս չունեինք, այո և դժվար է խուսափել թուրքական երկրին ավելորդ անգամ իր անբարյացակամությունը դրսևորելու գայթակղությունից։ Բայց հետո ի՞նչ է եղել: Իսկ այնուհետև ԵՄ-ն ընդգծել է «միջազգային մարդասիրական և իրավապաշտպան կազմակերպությունների համար թափանցիկության և հասանելիության անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանում ղարաբաղցի հայերի ապագայի վերաբերյալ Բաքվի տեսլականի ավելի մանրամասն շարադրումը»: Իսկ տես այստեղ ավելի հետաքրքիր է դառնում։ Թեև կարող է թվալ, որ ԵՄ-ն շարունակում է պնդել ինչ-որ միջազգային մասնակցության մասին, այդ ձևակերպումը այնուամենայնիվ որոշ չափով տարբերվում է «հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության» մասին սովորական հորինվածքներից։ Արդյունքում հայտարարության մեջ ասվում է միջազգային մասնակցության մասին, բայց դրանով հանդերձ ամոթխածորեն լռում է, թե կոնկրետ ինչում։ Այնպիսի տպավորություն է, թե ԵՄ-ն պարզապես չի կարող ընդունել և լիովին ճանաչել այս ֆիքսված գաղափարի մերժումը, հետևաբար ընտրել է իմաստները աստիճանաբար կտրելու ճանապարհը։ Առավել ևս, «Ադրբեջանում ղարաբաղցի հայերի ապագայի Բաքվի կողմից ավելի մանրամասն շարադրմանը» սպասելն ինքնին հնչում է որպես Ղարաբաղի ողջ տարածքի նկատմամբ մեր երկրի լիակատար ինքնիշխանության ճանաչում։
Այսպիսով, Արևմուտքը նկատելիորեն նվազեցրել է ղարաբաղցի հայերի համար ինչ-որ հատուկ կարգավիճակի առաջխաղացման աստիճանը։ Սա չի նշանակում, որ եվրոպացի քաղաքական գործիչները չեն փորձի խոչընդոտել Բաքվին, սակայն նման գործողությունների իրականացման զինանոցը մնում է աղետալիորեն փոքր։ Եթե նախկինում եվրոպացիները փորձում էին ռուս խաղաղապահներին փոխարինել իրենց խաղաղապահներով, ապա այժմ, երբ Ադրբեջանի Զինված ուժերը փաստացի վերահսկում են Ղարաբաղի տարածաշրջանի ողջ տարածքը, այդ գաղափարի առաջմղումը դառնում է անհեթեթ ու օդիոզ։ Այստեղից էլ մեծ զգուշավորությունը ձևակերպման մեջ։ Եթե նախկինում լեյտմոտիվն էր. «Դուք դեռ այնտեղ չեք, և մենք ձեզ թույլ չենք տա մտնել այնտեղ», ապա հիմա. «Ավաղ, դուք արդեն այնտեղ եք, բայց մենք ձեզ թույլ չենք տա «կամայականություն» սերմանել»։
Սակայն Ադրբեջանի նկատմամբ «կոշտ» դիրքորոշումը դրանով ավարտվում է։ Հայտարարության հետագա տեքստում վկայում է այն մասին, որ ԵՄ-ն ստիպված է ընդունել իրերի ներկա վիճակը։ «...Արմեն Գրիգորյանը և Հիքմեթ Հաջիևը քննարկել են հայ-ադրբեջանական խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու հնարավոր կոնկրետ քայլերը, մասնավորապես՝ սահմանների սահմանազատման, անվտանգության, կապի, հումանիտար հարցերի և ավելի լայն խաղաղության պայմանագրի շուրջ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։ Եվ այստեղ կարելի է նկատել, որ «հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության» մասին հայ-եվրոպական տխրահռչակ նախապայմանը պարզապես մոռացության է մատնվել։
Ընդհանրապես, Միշելի ներկայացուցիչի հայտարարության վերջին հատվածներին ծանոթանալուց հետո, թվում է, թե իրենց թեթև «դատապարտում ենք»-ով եվրոպացիները, կամա թե ակամա, տրոլել են Երևանը։ Ստացվում է, որ նրանք կարծես թե Բաքվին և դատապարտում են, բայց ոչ ուժեղ, և միևնույն է կոչ են անում պայմանավորվել նրա հետ։ Ստացվում է, որ դատապարտման թեթեւ նշույլը՝ դա միակ բլիթն է, որը Եվրամիությունը նետել է աշխարհահայության ռևանշիստական ամբոխի վրա։
Կարևոր ծանրաբեռնվածություն է կրում նաև հետևյալ հատվածը. «Հանդիպման ընթացքում մասնակիցների միջև տեղի ունեցավ մտքերի ինտենսիվ փոխանակում 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում նախատեսված ԵՀՔ (Եվրոպական հարևանության քաղաքկանության) երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում առաջնորդների հնարավոր հանդիպման արդիականության շուրջ»: Ընդ որում, կարելի է ենթադրել, որ այստեղ առանցքային բառ է հանդիսանում «ինտենսիվ» բառը։ Հնարավոր է, որ դա վկայում է այն մասին, որ կողմերը բանակցել են ավելի շուտ գործնական, քան առճակատման եղանակով:
Միևնույն ժամանակ, Լաչինի անցակետում նախօրեին բերման է ենթարկվել և արդեն Բաքու է հասցվել ապօրինի կազմավորման նախկին «պետնախարար» Ռուբեն Վարդանյանը։ Վերջում ավելորդ դուրս տված «ուղարկվածը» իր սադրիչ հայտարարություններով արդեն մի քանի բանտարկության ժամկետ է վաստակել Ադրբեջանում։ Այո և Հայաստանում, որտեղ, ինչպես հիշում ենք, նա գործող իշխանությանը տապալելու կոչ է արել։ Կարող եմ պատկերացնել, որ ինչ-որ տեղ կառավարական նստավայրում Փաշինյանը ու իր ընկերների հետ ծափահարել են Հայաստանի վարչապետի բազկաթոռին աչք դրած օլիգարխին բռնելու Բաքվի փայլուն օպերացիան։ Եվ չնայած այս իրադարձությունը ի վիճակի չէ ուղղակիորեն նվազեցնել երկու երկրների միջև առկա չլուծված խնդիրների սրությունը, այնուամենայնիվ, անկասկած, միջնորդավորված կազդի կողմերի միջև վստահության աստիճանի վրա։
Վերադառնալով բրյուսելյան հանդիպմանը՝ մենք դարձյալ ականատես եղանք Ադրբեջանի ղեկավարության ամենաբարդ դիվանագիտական խաղին։ Դրա դրսևորումներից մեկն է դարձել կողմերից որևէ մեկին միջնորդության մենաշնորհ չտրամադրելը՝ որպեսզի չափազանց կախված չլինել նրանից։ Ուղիներից մեկում առաջընթացի հասնելով՝ Բաքուն չի փորձել կանգ առնել նրա վրա՝ հանգստանալով և վստահելով ծագաց հեռանկարներին, այլ եռանդով անցել է մյուսին։ Այդպես է եղել մի քանի անգամ, երբ Վաշինգտոնում և Բրյուսելում հաջող բանակցություններից հետո Ադրբեջանի ղեկավարությունը ուղևորվեց Ռուսաստան, որպեսզի... հասնի էլ ավելի մեծ հաջողությունների։ Ահա հիմա էլ Բաքուն չսկսեց բաց թողնել Բրյուսելում զրուցելու հնարավորությունը։ Գոնե այն պատճառով, որ դրանից երբեք վնաս չի լինի։ Բացի այդ, Մոսկվայի ազդեցությունը Երևանի վրա, ըստ երևույթին, գտնվում է նորագույն պատմության մեջ ամենացածր կետում, և երկար ժամանակ կպահանջվեր սպասել մոսկովյան փուլին: Մինչդեռ, Բաքուն շահագրգռված էխաղաղության շուտուփույթ ստորագրման մեջ։ Այդ պատճառով էլ Հիքմեթ Հաջիևը մեկնեց Բրյուսել։ Ինչպես տեսնում ենք, սա բրեց իր պտուղները։
Ինչ վերաբերում է բանակցային օրակարգին, ապա ղարաբաղյան կեյսի ավարտից հետո, կարծես թե, ուշադրությունը փոխվել է Զանգեզուրի միջանցքի հարցի վրա։ Դեռ երկու շաբաթ առաջ Ջեյհուն Բայրամովն հայտարարել էր, որ Բաքուն ունի երթուղու հետ կապված պլան Բ։ Իսկ բառացիորեն օրերս Ալիևն ու Էրդողանը հայտարարեցին, որ Երևանի հրաժարվելու դեպքում, մայրցամաքային Ադրբեջանից դեպի Նախչըվան, իսկ հետո դեպի Թուրքիա ճանապարհը կկառուցվի Իրանի տարածքով։ Նման բնույթով, Երևանին հղվել է հստակ ուղերձ այն մասին, որ Հայաստանը կարող է հերթական անգամ բաց թողնել համաշխարհային առևտրին և ներդրումային նախագծերին ինտեգրվելու թանկարժեք հնարավորությունը։ Միջանցքի բացումից հրաժարվելու հայության համառությանը մեծապես նպաստում է նաև Ֆրանսիայի, և հետևաբար՝ միացյալ Եվրոպայի դիրքորոշումը։ Այս առումով վաղաժամ կլիներ ակնկալել արագ առաջընթաց տարածաշրջանում հայերի մասնակցությամբ հաղորդակցությունների բացման հարցում։

Брюссель в смешанных чувствах Баку не теряет голову
Итак, мы снова убедились в том, что алгоритм Баку не дает сбоев, а именно - после каждого силового шага Баку закрепляет успех на дипломатическом поле. Вот и сейчас, несмотря на очередной и ожидаемый доносящийся с Запада информационный вой об «агрессии против народа арцаха» и «этнических чистках», Азербайджан добивается дальнейшего прогресса в правильном понимании международными посредниками ситуации в Карабахе. Речь, конечно же, идет о встрече помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева и секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна, состоявшейся 26 сентября в Брюсселе, и которая прошла под эгидой председателя Европейского совета Шарля Мишеля, его советников по внешней политике Саймона Мордю и Магдалены Гроно. В ней также приняли участие дипломатические советники президента Франции Эммануэль Бонн и канцлера Германии Йенс Плетнер, а также специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар.
Если коротко, то итоговое заявление пресс-секретаря Шарля Мишеля звучит куда более конструктивно, чем предыдущий шквал твитов и заявлений представителей европейского истеблишмента. Правда, не обошлось без ложки дегтя: «ЕС подтвердил свою позицию в отношении военной операции Азербайджана на прошлой неделе». Напомню, что 21 сентября ЕС выразил свою позицию в отношении контртеррористических мероприятий Азербайджана следующим образом: «Европейский Союз осуждает военную операцию Азербайджана против армянского населения Нагорного Карабаха и скорбит о жертвах этой эскалации». Ну что ж, мы и не надеялись на скорую смену приоритетов, да и трудно избежать соблазна лишний раз не выказать тюркской стране свою неприязнь. Но что же дальше? А далее ЕС подчеркнул «необходимость прозрачности и доступа международных гуманитарных и правозащитных организаций, а также более подробного изложения видения Баку будущего карабахских армян в Азербайджане». А вот здесь уже интереснее. Хотя и может создаться видимость того, что ЕС продолжает настаивать на некоем международном участии, формулировка все же несколько отличается от привычных нарративов о «правах и безопасности армянского населения». В результате, в заявлении говорится о международном участии, но при этом стыдливо умалчивается, в чем именно. Такое впечатление, что ЕС попросту не может взять и полностью признать отказ от этой идеи фикс, поэтому избрал путь постепенного отсечения смыслов. Кроме того, ожидание «более подробного изложения Баку будущего карабахских армян в Азербайджане» само по себе звучит как признание полного суверенитета нашей страны над всей территорией Карабаха.
Не лишнем тут будет отметить, что в ходе брюссельской встречи Армен Григорян и Хикмет Гаджиев обсудили возможные конкретные шаги по продвижению армяно-азербайджанского мирного процесса, в частности, по делимитации границ, безопасности, связям, гуманитарным вопросам и более обширному мирному договору, что немаловажно в свете возможной встречи лидеров Азербайджана и Армении в Гранаде. Что отметили и в Брюсселе: «ЕС считает, что возможная встреча в Гранаде должна быть использована и Ереваном, и Баку для того, чтобы публично подтвердить свою приверженность территориальной целостности и суверенитету друг друга в соответствии с договоренностями, достигнутыми ранее в Праге и Брюсселе». То есть, от Пашиняна ждут, что он задокументирует отказ Армении от территориальных претензий к Азербайджану. А это указывает на то, что Запад пока осторожно, но уже принимает новые реалии, сложившиеся после контеррористической операции локального характера. По факту эту новую реальность принимают все основные игроки - и русские, и Запад. Тема Карабаха закрыта.
Поэтому Запад заметно снизил градус продвижения какого-то особого статуса для карабахских армян. Это не значит, что некоторые европейские политики не будут стараться вставлять палки в колеса Баку, однако арсенала для осуществления подобных действий у них остается катастрофически мало. Если раньше европейцы пытались заменить российских миротворцев своими, то сейчас, когда ВС Азербайджана фактически контролируют всю территорию Карабахского региона, продвижение этой идеи становится абсурдным и одиозным. Отсюда и большая осторожность в формулировках. Если раньше лейтмотивом было: «Вы еще не там, и мы не позволим вам туда войти», то сейчас: «Увы, вы уже там, но мы не позволим вам сеять «произвол».
Однако на этом «жесткая» позиция по отношению к Азербайджану заканчивается. Дальнейший текст заявления свидетельствует о том, что ЕС вынужден принять существующее положение дел. «…Армен Григорян и Хикмет Гаджиев обсудили возможные конкретные шаги по продвижению армяно-азербайджанского мирного процесса, в частности, по делимитации границ, безопасности, связям, гуманитарным вопросам и более обширному мирному договору», - говорится в заявлении. И здесь можно заметить, что пресловутое армяно-европейское предусловие о «защите прав и безопасности армянского населения» просто кануло в лету.
Вообще, после ознакомления с последними пассажами заявления представителя Мишеля, кажется, что своим легким «осуждаем-с» европейцы вольно или невольно потроллили Ереван. Получается, что Баку они как бы и осуждают, но не очень, и все равно призывают с ним договариваться. Выходит, легкий намек на осуждение – это единственный пряник, который Евросоюз бросил в реваншистскую толпу мирового армянства.
Немаловажную нагрузку несет и следующий пассаж: «В ходе встречи состоялся интенсивный обмен мнениями между участниками по поводу актуальности возможной встречи лидеров в рамках Третьего саммита ЕПС, запланированного на 5 октября 2023 года в Гранаде». Причем, можно предположить, что ключевым словом здесь является слово «интенсивный». Возможно, оно свидетельствует о том, что стороны вели переговоры скорее в деловом, нежели конфронтационном ключе.
Тем временем, на ППП «Лачин» накануне был задержан и уже доставлен в Баку бывший «госминистр» незаконного образования Рубен Варданян. Разболтавшийся в конец «засланец» своими провокационными заявлениями уже заработал на несколько сроков в Азербайджане. Да и в Армении, где, как мы помним, он призывал к свержению действующей власти. Могу предположить, что где-то в резиденции правительства Пашинян с товарищами рукоплескал блестящей операции Баку по поимке олигарха, положившего глаз на кресло премьера в Армении. И хотя это событие не способно напрямую сбавить остроту существующих между двумя странами нерешенных вопросов, все-таки, без сомнений, опосредованно повлияет на степень доверия между сторонами.
Возвращаясь к брюссельской встрече, мы снова стали свидетелями сложнейшей дипломатической игры азербайджанского руководства. Одним из ее проявлений стало не предоставление монополии на посредничество ни одной из сторон, дабы не слишком от нее зависеть. Добиваясь подвижек на каком-то из треков, Баку не пытался на нем остановиться, почивая на лаврах и доверясь забрезжившим перспективам, а с энтузиазмом переходил на другой. Так было несколько, раз, когда после успешных переговоров в Вашингтоне и Брюсселе, азербайджанское руководство отправлялось в Россию, чтобы…добиться еще большего успеха. Вот и сейчас Баку не стал манкировать возможность переговорить в Брюсселе. Как минимум по той причине, что вреда от этого никакого не будет. Кроме того, влияние Москвы на Ереван, судя по всему, находится в самой низкой за всю новейшую историю точке и ожидать московского раунда пришлось бы долго. Между тем, Баку заинтересован в скорейшем подписании мира. Поэтому Хикмет Гаджиев и полетел в Брюссель. Как видим, это принесло свои плоды.
Что касается переговорной повестки, то после завершения карабахского кейса, похоже, фокус сместился к вопросу Зангезурского коридора. Еще две недели назад Джейхун Байрамов заявил, что у Баку есть план Б относительно маршрута. А буквально на днях Алиев и Эрдоган заявили, что в случае отказа Еревана дорога из материкового Азербайджана в Нахчыван и далее в Турцию будет построена через территорию Ирана. Таким образом, Еревану был послан четкий месседж о том, что Армения может в очередной раз упустить драгоценный шанс встроиться в глобальные торговые и инвестиционные проекты. В значительной мере упорству армян в отказе от открытия коридора способствует и позиция Франции, а значит, и объединенной Европы. В этом смысле ждать скорых подвижек по открытию коммуникаций в регионе с участием армян было бы преждевременно.