Ռուսաստանը և Թուրքիան Հարավային Կովկասում. բարեկամներ, գործընկերներ, թե՞ հակառակորդներ Շերեշևսկու մեկնաբանությունը
02 0Հոկտեմբերի 2023 17:39
1990-ական թվականներից Մոսկվայի գլխավոր նպատակն է եղել՝ Հարավային Կովկասի երկրներում իր գերիշխող դիրքի պահպանումը և տարածաշրջանում Իրանի, Թուրքիայի և Արևմուտքի երկրների ազդեցության աճի թույլ չտալի։ Այսօր այդ ռազմավարությունը հարցեր է առաջացնում։ Ղարաբաղը եղել է դրա մի մասը։ Այս տարածաշրջանի պատճառով Հայաստանն ու Ադրբեջանը առճակատվեցին։ Ռուսաստանը Հայաստանին օգնեց հաղթել Առաջին ղարաբաղյան պատերազմում և նրան վերածեց իր դաշնակցի։ Հայաստանի էներգետիկան գտնվում էր ռուսական ընկերությունների վերահսկողության տակ, ընդ որում հարյուր հազարավոր հայ աշխատողներ՝ Ռուսաստանում աշխատելու և գումարները տուն ուղարկելու հնարավորություն ստացան: Ռուսաստանը նաև զենք էր մատակարարում Հայաստանին։
Մյուս կողմից, Ռուսաստանը սերտ կապեր պահպանեց Ադրբեջանի հետ, շատ ավելի մեծ գումարներով զենք վաճառեց Բաքվին, շատ ադրբեջանցիներ գնացին Ռուսաստան աշխատելու, իսկ 2022 թվականին Մոսկվան ընդգրկվեց՝ Ադրբեջանի տնտեսության մեջ ուղղակի ներդրումների թոփ-5 երկրների շարքում։ Ռուսաստանը մոտ 5 մլրդ դոլար ներդրեց Ադրբեջանի նավթագազային հատվածում, ինչը կազմում է երկրի տնտեսության համար այս առանցքային ոլորտում ներդրումների մոտ 4%-ը։
Այս ողջ ժամանակաընթացքում Ռուսաստանը եղել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների գլխավոր միջնորդներից մեկը։ Եվ մինչև այն ժամանակ, քանի դեռ ղարաբաղյան հարցը չէր լուծվել՝ միջնորդի դերը Մոսկվային թույլ էր տալիս պահպանել տարածաշրջանում գերիշխող տերության իր դիրքերը։ Այլ կերպ ասած, Ռուսաստանը ստեղծել էր ռազմաքաղաքական ու տնտեսական կապերի ցանց, որոնք ապահովում էին նրա գերիշխող դիրքը Հարավային Կովկասում։
Սակայն, ժամանակի ընթացքում գործերի դրությունը փոխվեց։ Նախ, Հայաստանը շարունակում էր վերահսկել Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը, ներառյալ նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի հետ ոչ մի կապ չունեցող 7 շրջանները, իսկ մոտ մեկ միլիոն ադրբեջանցիներ հայտնվեցին փախստականների և հարկադիր վերաբնակների վիճակում։ Հողերը և հարկադիր վերաբնակներին Ղարաբաղ վերադարձնելու գաղափարը դարձավ հետխորհրդային Ադրբեջանի ազգային հոգեբանության ձևավորման կարևոր տարը։ Ընթանում էր Ադրբեջանի Զինված ուժերի ինտենսիվ վերազինում։ Բաքուն, ի տարբերություն Երեւանի, տիրապետում է նավթի ու գազի մեծ պաշարներին և գումար է աշխատում էներգառեսուրսների արտահանումից։ Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն դարձավ համադրելի՝ Հայաստանի պետական բոլոր ծախսերի հետ միասին վերցրած։ Ժամանակն աշխատեց Ադրբեջանի օգտին։ Ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը տեղափոխվեց Բաքվի կողմը։ Դա ակնհայտ դարձավ դեռ 2016 թվականի քառօրյա մարտերի ժամանակ։ Այնուհետև, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընփթացքում, որն Ադրբեջանում անվանում են Հայրենական՝ Հայաստանը պարտություն կրեց։
Բացի այդ էլ, Ադրբեջանը գրավեց այլ պետությունների ուշադրությունն ու աջակցությունը։ Նրանց շարքում գլխավորը դարձավ Թուրքիան, որն ապահովեց ժամանակակից սպառազինության մատակարարումները և ադրբեջանական բանակի վերապատրաստումը։ Աճեցին երկրների միջև տնտեսական կապերը՝ այդ թվում նաև թուրքական ներդրումներն Ադրբեջանում և ադրբեջանական ներդրումները Թուրքիայում։
44-օրյա Հայրենական պատերազմից հետո Թուրքիան Ադրբեջանի հետ ստորագրեց Շուշայի հռչակագիրը, որը դարձավ ռազմաքաղաքական նոր դաշինքի հիմքը։ Հռչակագրի համաձայն՝ Ադրբեջանի վրա որեւէ մեկի հարձակման դեպքում թուրքական զորքերը կանցնեն նրա պաշտպանությանը։ «Մեկ ազգ, երկու պետություն» բանաձեւով Ադրբեջանը դարձավ Թուրքիայի գլխավոր դաշնակիցը Հարավային Կովկասում, որից հետո թուրքական ազդեցությունը դարձավ համեմատելի ռուսականի հետ։ Սա նշանակում էր, որ ռուսական քաղաքականության հիմնական նպատակը ձեռք չբերվեց։
Բացի այդ, Ադրբեջանը դարձել է Իսրայելի կարեւոր գործընկերը՝ նրանից նավթի դիմաց ստանալով գերճշգրիտ զենք։
Իր հերթին, Հայաստանը սկսեց ամրապնդել կապերը Իրանի հետ, սակայն նա այս երկրից չստացավ նույնքան հզոր ռազմական օգնություն։
Ինչո՞ւ Ռուսաստանը չխանգարեց Ադրբեջանին հաղթել Հայաստանի հետ պատերազմում։ Ինչո՞ւ նա միջամտեց միայն 44-օրյա պատերազմի հենց ավարտին՝ հասնելով Ղարաբաղում իր ռազմական խաղաղապահ քանակակազմի տեղակայմանը, ինչը հնարավորություն տվեց Ղարաբաղի մի մասը երեք տարի պահել հայկական վերահսկողության տակ։ Ինչո՞ւ Ռուսաստանը չմիջամտեց Հարավային Կովկասում իր հիմնական ռազմաքաղաքական գործընկերոջ կողմից։ Այս հարցերն այսօր ևս հաճախ են կրկնում Երեւանում, կրկին Ադրբեջանի հաղթանակով ավարտված հերթական ռազմական բախումից հետո։
Նախ, որովհետև, որ Հայաստանում եղել և շարունակում է մնալ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության իշխանությունը։ Այն իշխանությունը ստացավ գունավոր հեղափոխության արդյունքում, հեռացնելով մոսկվամետ ուժերին՝ ղարաբաղյան կլանը։ Փաշինյանը նշանակալից չափով կողմորոշված է դեպի Արևմուտք, նա անցկացրեց (թեև սահմանափակ) հայ պաշտոնյաների շրջանում Մոսկվայի կողմնակիցների մաքրազտում: Ճիշտ է, Հայաստանը շարունակում է կարևոր դեր խաղալ Ռուսաստանի և Իրանի միջև կապերի ապահովման գործում, մինչդեռ Հայաստանի տնտեսությունը առաջվա պես սերտորեն կապված է Մոսկվայի հետ։ Եվ այնուամենայնիվ, գունավոր հեղափոխությունները Կրեմլում ընկալվում են որպես էքզիստենցիալ սպառնալիք։ Ռուսաստանը չէր ցանկանում նման Հայաստանը պաշտպանել արդեն 2020 թվականին, բայց ստիպված էր, քանի որ Փաշինյանը այնուամենայնիվ որոշ չափով մնում էր դաշնակից։ Հայաստանի նկատմամբ երկիմաստ վերաբերմունքը բնորոշվել է Վլադիմիր Վիսոցկու՝ «ոչ բարեկամ, և ոչ թշնամի, այլ հենց այդպես» բանաձևով։
Երկրորդը, Ռուսաստանի համար աճող կարևորություն ունեն տնտեսական և քաղաքական կապերը Ադրբեջանի դաշնակից՝ Թուրքիայի հետ։
Այսօր երկու գործոններն էլ կտրուկ ուժեղացել են։
Փաշինյանը բացահայտորեն բռնել է արևմտամետ և հակառուսական կուրս, ինչը զայրացրեց Մոսկվային և մոտավորապես զրոյի հասցրեց հայերին ադրբեջանական բանակից պաշտպանելու նրա ցանկությունը։
Մյուս կողմից, Թուրքիայի և նրա նախագահ Էրդողանի՝ Արևմուտքից բավականին անկախ քաղաքականությամբ հանդերձ նշանակությունը Կրեմլի համար պարզապես հսկայական դարձավ 2022 թվականի փետրվարի 24-ից հետո։ Թուրքիան չմիացավ Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցներին։ Անկարայի հետ Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառությունը աճեց ավելի քան կրկնակի անգամ, գերազանցելով 60 միլիարդ դոլարը։ Թուրքիան վերացվեց ռուսական ապրանքների իրացման շուկայի, որն այլևս չէր կարող ուղիղ ճանապարհ գտնել դեպի այլ միջազգային շուկաներ։ Թուրքիան դարձել է ռուսական կապիտալի ապահով ապաստարան և կարևորագույն առևտրային գործընկերներից մեկը։ Անկարայի հետ հարաբերությունների խզումը կամ վնասումը հսկայական վնաս կհասցներ Մոսկվային։ Այնպես որ Ռուսաստանն հիմա շահագրգռված է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամրապնդմամբ և նույնիսկ Զանգեզուրի միջանցքի, որպես ռուս-թուրքական առևտրի կարևոր գործիքի գործարկմամբ։
Բայց Թուրքիան՝ Ադրբեջանի ռազմական և քաղաքական դաշնակիցն է։ Այնպես որ, Մոսկվան ոչ մի ցանկություն չունի Հայաստանի պատճառով սրել հարաբերությունները այս զույգի հետ։ Թուրքիայի հետ համեմատ՝ Երեւանի հետ գործընկերության նշանակությունը Մոսկվայի համար մեծ չէ։ Իսկ այսպիսի Հայաստանի հետ, որտեղ իշխանությունում է գտնվում արևմտամետ կողմնորոշման կողմնակից և հաղթական գունավոր հեղափոխության զավակ Նիկոլ Փաշինյանը՝ առավել ևս։
Իսկ ի՞նչ եղավ հետո: Ղարաբաղում հերթական հաղթանակից ու Հայաստանի համար այս տարածաշրջանի կորստից հետո Կովկասում թուրք-ադրբեջանական դաշինքի ազդեցությունը մեծացավ, իսկ ռուսական ազդեցությունը նվազեց։ Բայց ռուսական ազդեցությունը նշանակալից չափով խաթարվել է և բուն Հայաստանում. ներկա ժամանակ կողմերը փոխանակվում են, մեղմ ասած, ոչ բարյացակամ մեկնաբանություններով։
Հայաստանը կգնա արդյո՞ք դեպի Արևմուտք։ Հնարավոր է, բայց դժվար թե Արևմուտքը պատրաստ լինի նրան ռազմական օգնություն ցուցաբերել։ Նա սահմանափակվում է մարդասիրական աջակցությամբ և «խորը մտահոգության» արտահայտություններով՝ բառեր, որոնք վերջին տարիներին ձեռք են բերել բացարձակապես ծաղրական իմաստ։ Հետևաբար իրավացի են այն հայ քաղաքագետները, օրինակ՝ Բենիամին Պողոսյանը, ովքեր համարում են, որ Մոսկվայի հետ անջրպետի խորացման դեպքում Հայաստանը ստիպված կլինի պաշտպանություն փնտրել Թուրքիայի մոտ։ Չէ որ Թուրքիան շատ ավելի մեծ հետաքրքրություն և զգալիորեն ավելի մեծ կշիռ ունի տարածաշրջանի գործերում, քան Արևմուտքը։ Արդյունքում Անկարան ամբողջությամբ կսկսի լիովին գերիշխել Հարավային Կովկասում։
Թե՞ ոչ։ Իսկ ինչ, եթե ղարաբաղյան կլանը և նրա կողմնակիցները կարողանան հեղաշրջում իրականացնել Հայաստանում և, ենթադրենք, կարողանան այնտեղ ստեղծել ռուսամետ իշխանություն, ապա Ռուսաստանը կպահպանի ազդեցությունն այս երկրի վրա։
Բայց շատ ավելի կարեւոր է մեկ այլ լայնածավալ գործընթաց։ Թուրքիայի ամրապնդումը որպես տերություն և որպես տնտեսական գործընկեր Մոսկվային ձեռնտու է, կամ նույնիսկ անհրաժեշտ է կարճաժամկետ և միջնաժամկետ հեռանկարում։ Իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում Թուրքիայի միջազգային կապերի ընդլայնումը, ռազմական ու տնտեսական հզորության ամրպնդումը կնշանակի նրա ազդեցության աճ այն բազմաթիվ տարածաշրջաններում, որոնք Ռուսաստանը համարում է իր ազդեցության ոլորտի մաս: Դրանք են Ուկրաինան (Թուրքիան նրան ակտիվորեն մատակարարում է նորագույն սպառազինություն, քանզի չի ցանկանում Սև ծովում ռուսական ազդեցության մեծանալը), Լիբիան, Մերձավոր Արևելքը (Սիրիա), Հարավային Կովկասը և Կենտրոնական Ասիայի երկրները։ Թուրքիան ստեղծում է թուրքական պետությունների բլոկ, որը ներառում է Ադրբեջանը և Կենտրոնական Ասիայի մի շարք երկրներ և ապագայում կարող է դառնալ 160 միլիոն ընդհանուր բնակչությամբ և 1,5 տրիլիոն դոլար ՀՆԱ-ով տնտեսական բլոկի և ռազմական դաշինքի հիմքը։ Ռուսաստանը՝ Թուրքիայի ռազմավարական հակառակորդն է, քանի որ, ինչպես նշում է ամերիկացի դիվանագետ Ջեյմս Ջեֆրին, Անկարայի գլխավոր մղձավանջն է հանդիսանում ԽՍՀՄ-ի կայսրության վերածնունդը։
Անկարան, հենվելով իր աճող տնտեսական և ռազմական հզորության վրա, նախագծում է իր ազդեցությունը հսկայական տարածքների վրա՝ Հյուսիսային Աֆրիկայից և Արևելյան Միջերկրական ծովից մինչև Կենտրոնական Ասիա, Սև ծովի ափերից մինչև Պակիստան, որի հետ նա կառուցում է ռազմավարական ռազմական դաշինք։ Այս ամենը ապագայում կարող է թուլացնել նշված տարածաշրջաններում ռուսական ազդեցությունը։
Թուրքիայի կողմից մեծ տնտեսական և ռազմաքաղաքական բլոկի աստիճանական ձևավորումը նշանակում է և՛ ԱՄՆ-ից նրա անկախության ամրապնդում, և՛ Մոսկվայի հետ առևտրական և քաղաքական գործընկերության հնարավորություն։ Հետեւաբար, դա այսօր ձեռնտու է Ռուսաստանին։ Բայց ռազմավարական հեռանկարում Թուրքիայի հզորացումը ուղղված է աշխարհում ռուսական ազդեցության թուլացմանը։

Россия и Турция на Южном Кавказе: друзья, партнеры или противники?
С 1990-х годов главной задачей Москвы было сохранение доминирующего положения в странах Южного Кавказа и недопущение роста влияния Ирана, Турции и стран Запада в регионе. Сегодня эта стратегия вызывает вопросы. Карабах был ее частью. Армения и Азербайджан противостояли друг другу из-за этого региона. Россия помогла Армении одержать победу в Первой карабахской войне и превратила ее в своего союзника. Энергетика Армении находилась под контролем российских компаний, в то время как сотни тысяч армянских рабочих получили возможность трудиться в России и посылать деньги домой. Россия также поставляла Армении оружие.
С другой стороны, Россия сохраняла тесные связи с Азербайджаном, продавала Баку оружие на куда большие суммы, многие азербайджанцы ездили на заработки в Россию, а в 2022 году Москва вошла в топ-5 стран по прямым инвестициям в азербайджанскую экономику. Россия вложила около 5 млрд долларов в нефтегазовый сектор Азербайджана, что составляет около 4% инвестиций в эту ключевую для экономики страны отрасль.
Все это время Россия была одним из главных посредников на переговорах по Карабаху между Арменией и Азербайджаном. И до тех пор, пока карабахская проблема не была решена, роль медиатора позволяла Москве поддерживать свое положение доминирующей державы в регионе. Иными словами, Россия создала сеть военно-политических и экономических связей, которые обеспечивали ее господствующее положение на Южном Кавказе.
Однако, с течением времени положение дел менялось. Во-первых, Армения продолжала контролировать 20 процентов азербайджанской территории, включая 7 районов, не имевших отношения к бывшей НКАО, а около миллиона азербайджанцев оказались в положении беженцев и вынужденных переселенцев. Идея возвращения земли и вынужденных переселенцев в Карабах стала важным элементом формирования национальной психологии постсоветского Азербайджана. Шло интенсивное перевооружение Вооруженных сил Азербайджана. Баку, в отличие от Еревана, обладает большими запасами нефти и газа, и зарабатывает на экспорте энергоресурсов. Военный бюджет Азербайджана был сопоставим со всеми государственными расходами Армении вместе взятыми. Время работало на Азербайджан. Военно-политический баланс сдвигался в сторону Баку. Это стало очевидно еще во время четырехдневных боев 2016 года. Затем, в ходе 44-дневной войны 2020-го года, которую в Азербайджане называют Отечественной, Армения была разгромлена.
К тому же, Азербайджан привлек внимание и поддержку других государств. Главным среди них стала Турция, которая обеспечила поставки современного оружия и переобучение азербайджанской армии. Росли экономические связи между странами, включая турецкие инвестиции в Азербайджан и азербайджанские в Турцию.
После 44-дневной Отечественной войны Турция подписала с Азербайджаном Шушинскую декларацию, ставшую основой нового военного и политического альянса. Согласно декларации, в случае нападения кого бы то ни было на Азербайджан, турецкие войска выдвинутся на его защиту. По формуле «одна нация, два государства» Азербайджан стал главным союзником Турции на Южном Кавказе, после чего турецкое влияние сделалось сопоставимо с российском. Это означало, что главная цель российской политики не была достигнута.
Кроме того, Азербайджан стал важным партнером Израиля, получая от него высокоточное оружие в обмен на нефть.
Со своей стороны, Армения стала укреплять связи с Ираном, однако она не получила от этой страны столь же мощную военную помощь.
Почему Россия не помешала Азербайджану победить в войне с Арменией? Почему она вмешалась только в самом конце 44-дневной войны, добившись ввода своего военного миротворческого контингента в Карабах, что позволило сохранить часть Карабаха под армянским контролем на три года? Почему Россия не вмешалась на стороне своего главного военно-политического партнера на Южном Кавказе? Эти вопросы часто повторяют в Ереване и сегодня, после очередного военного столкновения, вновь окончившегося победой Азербайджана.
Во-первых, потому, что в Армении находилось и продолжает пребывать у власти правительство Никола Пашиняна. Оно получило власть в результате цветной революции, сместившей промосковские силы - карабахский клан. Пашинян в значительной степени ориентирован на Запад, он провел чистку (хотя и ограниченную) сторонников Москвы среди армянского чиновничества. Правда, Армения продолжает играть важную роль, обеспечивая связи между Россией и Ираном, в то время как армянская экономика по-прежнему тесно связана с Москвой. И все же, цветные революции воспринимаются в Кремле как экзистенциальная угроза. Такую Армению Россия защищать не хотела уже в 2020-м году, но должна была, так как Пашинян все же оставался в какой-то мере союзником. Двойственное отношение к Армении определялось формулой Владимира Высоцкого – «и не друг, и не враг, а так».
Во-вторых, для России растущее значение имеют экономические и политические связи с Турцией, союзницей Азербайджана.
Сегодня оба фактора резко усилились.
Пашинян открыто взял прозападный и антироссийский курс, чем вызвал гнев Москвы и снизил ее желание защищать армян от азербайджанской армии примерно до нуля.
С другой стороны, значение Турции и ее президента Эрдогана с его достаточно независимой от Запада политикой стало для Кремля просто огромным после 24 февраля 2022 года. Турция не присоединилась к санкциям, введенным против России. Российский товарооборот с Анкарой вырос более чем в два раза, превысив 60 млрд долларов. Турция превратилась в рынок сбыта российских товаров, которые больше не могли найти прямой путь на другие международные рынки. Турция стала тихой гаванью для российских капиталов и одним из важнейших партнеров по торговле. Разрыв или повреждение связей с Анкарой нанесли бы Москве колоссальный ущерб. Так что Россия теперь заинтересована в укреплении отношений с Турцией и даже в запуске Зангезурского коридора в качестве важного инструмента российско-турецкой торговли.
Но Турция - военный и политический союзник Азербайджана. Так что у Москвы нет никакого желания обострять отношения с этой парой из-за Армении. По сравнению с Турцией, значение партнерства с Ереваном для Москвы невелико. А с такой Арменией, где у власти находится сторонник прозападной ориентации и дитя победоносной цветной революции Никол Пашинян, - тем более.
Что же дальше? После очередной победы в Карабахе и потери для Армении этого региона, влияние турецко-азербайджанского альянса на Кавказе увеличилось, а российское влияние уменьшилось. Но российское влияние в значительной мере подорвано и в самой Армении: стороны в настоящее время обмениваются, мягко говоря, недоброжелательными комментариями.
Уйдет ли Армения на Запад? Возможно, но Запад вряд ли готов оказать ей военную помощь. Он ограничивается гуманитарной помощью и выражением «глубокой озабоченности» - слова, которые в последние годы приобрели абсолютно издевательский смысл. Поэтому правы те армянские политологи, например, Беньямин Погосян, которые считают, что в случае углубления разрыва с Москвой Армения вынуждена будет искать защиту у Турции. Ведь Турция обладает куда большей заинтересованностью и значительно большим весом в делах региона, чем Запад. В результате Анкара станет полностью доминировать на Южном Кавказе.
Или нет? Что если карабахский клан и его сторонники сумеют совершить в Армении переворот и, предположим, смогут создать там пророссийское правительство, то Россия сохранит влияние на эту страну.
Но гораздо важнее другой масштабный процесс. Укрепление Турции как державы и как экономического партнера выгодно или даже необходимо Москве в краткосрочной и среднесрочной перспективе. В долгосрочной же перспективе расширение международных связей и укрепление военной и экономической мощи Турции означает рост ее влияния во множестве регионов, которые Россия считает частью своей сферы влияния. Это Украина (Турция активно поставляет ей новейшее оружие, поскольку не хочет усиления российского влияния на Черном море), Ливия, Ближний Восток (Сирия), Южный Кавказ и страны Центральной Азии. Турция создает блок тюркских государств, который включает в себя Азербайджан и ряд центральноазиатских стран и в будущем может стать основанием экономического блока и военного альянса с общим населением 160 млн и ВВП в 1,5 трлн долларов. Россия - стратегический противник Турции, поскольку, как отмечает американский дипломат Джеймс Джеффри, главным кошмаром Анкары является возрождение империи СССР.
Анкара, опираясь на свою растущую экономическую и военную мощь, проецирует свое влияние на огромных пространствах - от Северной Африки и Восточного Средиземноморья до Центральной Азии, от берегов Черного моря до Пакистана, с которым она строит стратегический военный альянс. Все это в будущем может ослабить российское влияние в указанных регионах.
Постепенное формирование Турцией большого экономического и военно-политического блока означает и усиление ее независимости от США и возможность торгового и политического партнерства с Москвой. Поэтому оно выгодно России сегодня. Но в стратегической перспективе усиление Турции направлено на ослабление российского влияния в мире.