Նա պետք է պատժվի Ո՞վ և ինչու է դոփում Ռուբեն Վարդանյանի համար
Սա հույժ ուշագրավ պատմություն է։ Որի մասին իմաստ ունի սկսել պատմել այն պահից, երբ նրա գլխավոր գործող անձը ստացավ այն, ինչին արժանի էր, բայց ինչին նա ակնհայտորեն չէր սպասում։ Այսպես ուրեմն, սեպտեմբերի 27-ին, այսինքն՝ 44-օրյա պատերազմի մեկնարկի երրորդ տարելիցին, որի արդյունքում Ադրբեջանը վերականգնեց իր տարածքային ամբողջականությունը և Հայաստանին ստիպեց կապիտուլյացիայի, տեղի ունեցավ նշանակալից իրադարձություն։ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության զինծառայողների զգոնության շնորհիվ բերման ենթարկվեց 1968 թվականին ծնված, մեր երկիր ապօրինի մուտք գործած և այսպես կոչված «լղհ-ի պետնախարարի» պաշտոնում «աշխատած» Ռուբեն Վարդանյանը։
Նա ձերբակալումը տեղի է ունեցել «Լաչին» սահմանային անցակետում, Ադրբեջանից Հայաստան փախչելու փորձի ժամանակ։ Վարդանյանը Բաքու է բերվել Պետական սահմանային ծառայության արագ արձագանքման ուժերի աշխատակիցների ուղեկցությամբ։ Նրա մինչև Բաքու ճանապարհորդությունը շատ ավելի քիչ ամոթալի ու հարմարավետ դուրս եկավ քան նախորդը, երբ Վարդանյանը Խանքենդիից Հայաստան տեղափոխվեց ռուս խաղաղապահների մեքենայով, թաքնվելով նրանց կեղտոտ սպիտակեղենի տակ։ Բայց սրանով Ռուբեն Կառլենովիչի համար բարի լուրերը ավարտվեցին։ Նա 4 ամսով կալանավորվել է։ Բայց արդյունքում նրան սպասում է շատ ավելի երկար բանտարկության ժամկետ։ Չէ որ Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով՝ ահաբեկչության ֆինանսավորում, օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբավորումների ստեղծմանը և գործունեությանը մասնակցություն և պետական սահմանի ապօրինի հատում։ Նման ծանր հոդվածներով մեղադրվողները ոչ մի տեղ և երբեք «վրդովված հանրության» խնդրանքով ազատ չեն արձակվել։
Առավել ևս, որ Հայաստանում էլ, որի քաղաքացի է հանդիսանում Վարդանյանը, շատերը նույնիսկ հիմա չեն թաքցնում իրենց ուրախությունը նրա կալանավորման առնչությամբ։ Մասնավորապես, հայտնի հայ բլոգեր Ռոման Բաղդասարյանը Վարդանյանին անվանել է հեշտաբարո կնոջ որդի և երազում է, որ Ռուբեն Կառլենովիչը «սատկի Բաքվի բանտում»։ Ահա ձեզ համար դրա ևս մի օրինակ, որ Վարդանյանը Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ մի լուրջ աջակցություն չունի։ Այդ մասին, ի դեպ, վկայում են նաեւ Երեւանի ավագանու ընտրությունների արդյունքները։ Դրանցում Ռուբեն Վարդանյանի կողմից աջակցված Նանե Թանդիլյանը, ով ներկայացնում էր «Երկիր կյանքի համար» կուսակցությանը, որի տարբերանշանի վրա պատկերված է Հայաստանը, Ղարաբաղը և Ադրբեջանի նախկինում օկուպացված յոթ շրջանները՝ չկարողացավ հաղթահարել Երևանի ավագանիում ներկայացվածության շեմը։ Նրան, պարզ ասած, հայ ընտրողները «սև քվե» տվեցին:
Այդ դեպքում ո՞վ է բղավում, պահանջելով ազատ արձակել իր հնարավորությունները ակնհայտորեն գերագնահատած այս խաբեբային։ Առաջին հերթին, իհարկե, Վարդանյանի ընտանիքի անդամներն են։
«Մենք՝ Ռուբեն Վարդանյանի չորս զավակներս, դիմում ենք համաշխարհային առաջնորդներին, իրավապաշտպաններին և լրատվամիջոցներին՝ խնդրելով օգնել մեր հորը Ադրբեջանի տարածքում ապօրինի բանտարկությունից ազատելու համար...»,- ասվում է օլիգարխի երեխաների ուղերձում։
Դե իհարկե, աշխարհի առաջնորդներն ուրիշ անելիք չունեն, բացի մի կույտ սկանդալների մեջ խառնված Վարդանյանի գործով զբաղվելուց։ Նա, մասնավորապես, ընդգրկվել է ռուս ընդդիմադիր Ալեքսեյ Նավալնիի պատերազմ հրահրողների ցուցակում։ Այսինքն՝ ռուսական ընդդիմությունը Վարդանյանին համարում է անձամբ ներգրավված ռուս-ուկրաինական պատերազմի հրահրման մեջ։ Այս գործող անձի մասին նույն կարծիքին է նաև ուկրաինական կողմը։ Եվ նա ունի դրա հիմնավորումներ: Մասնավորապես, հուլիսի վերջին հայկական «Արբատ» գումարտակը, որը մտնում էր «Պյատնաշկա» բրիգադի կազմում՝ ջախջախվել է ռազմաճակատի Դոնեցկի ուղղությամբ։ Իսկ ավելի վաղ «Արբատ» գումարտակի Ուկրաինա ուղարկելու ժամանակ նրա պարագլուխներից մեկը՝ Հայկ Գասպարյանը, ով նախկինում Ռուսաստանի Դաշնությունում մրցանակ էր ստացել, հպարտորեն պատմել էր այն մասին, թե նա ինչպիսի փորձ է ձեռք բերել, լինելով «Վագներ» մասնավոր զորախմբի անդամ։ Նա և «Արբատ» գումարտակում հավաքված հայերը հպարտանում էին նրանով, որ սպանում էին և ծրագրում շարունակել սպանել ուկրաինացիներին իրենց իսկ հողի վրա։
Իսկ ու՞մ են անվանել «Արբատ» գումարտակի հովանավորներից մեկին։ Ճիշտ է, Ռուբեն Վարդանյանին։ Հիշեցնեմ նաև, որ 2014 թվականին Դոնբասում դիվերսիոն գործողություններին ղեկավարած Հետախուզության գլխավոր վարչության (ՀԳՎ-ГРУ) նախկին գնդապետ Իգոր Ստրելկովը (Գիրկին) մի անգամ շատ հետաքրքիր խոստովանություն է արել Վարդանյանի անցյալի մասին։ Նա հայտնել է, որ Վարդանյանը հանդիսանում է այսպես կոչված, «ԴԺՀ»-ի նախկին ղեկավարի, իսկ այժմ Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր, Դոնբասում անջատողականության հրահրման և 2014 թվականին Ղրիմի անեքսիայի համար պատասխանատու ուկրաինացի կոլլաբորացիոնիստներից մեկի՝ Ալեքսանդր Բորոդայի հովանավորներից մեկը։
Այդ իսկ պատճառով զարմանալի չէ, որ ուկրաինական «Խաղաղարար» կենտրոնը Վարդանյանին ներառել է իր ցուցակում և հայտարարել է նրա կողմից իրականացված կանխամտածված գործողությունները՝ Ուկրաինայի ազգային անվտանգության, խաղաղության, մարդկության անվտանգության և միջազգային իրավակարգի դեմ, ինչպես նաև այլ իրավախախտումների մասին։ Այնպես որ, ինչպես տեսնում ենք, Ուկրաինայում նույնպես կարող են ուրախանալ Վարդանյանի ձերբակալությամբ։
Հիշեցնեմ նաև, որ նա եղել է ռուսական առաջին ներդրումային բրոքերական ընկերություններից մեկի՝ «Տրոյկա Դիալոգ»-ի համահիմնադիր, ղեկավար և բաժնետեր։ 2019 թվականին լրագրողների համաշխարհային ցանցը (OCCRP) հրապարակել է «Տրոյկա Դիալոգ» օֆշորային ցանցի վերաբերյալ հետաքննությունը։ Ենթադրաբար, նրա միջոցով արտերկիր է փոխանցվել 4,6 միլիարդ դոլար։ Հասկանալի է, որ նման գլոբալ խարդախության մեջ ներգրավված անձը, ում անձնական կարողությունը գերազանցում է 1 միլիարդ դոլարը, լուրջ կապեր ունի աշխարհի տարբեր երկրներում։ Այսպիսով, իր կեղտոտ փողերի շնորհիվ նա իր համար ստեղծել է «մեկենասի» և «մարդասերի», ինչպես նաև «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրի համբավ։ Որի անդամներն այժմ բղավում են ի պաշտպանություն Ռուբեն Կառլենովիչի՝ պահանջելով ազատ արձակել նրան։ Նրանք միտումնավոր անտեսում են նրա անջատողական գործունեությունը, Ադրբեջանի պետության դեմ ուղղված կոչերով հայտարարությունները, հերթական «Նեմեսիս» գործողությունը կազմակերպելու նրա խոստումները, որն ուղղակի ահաբեկչական սպառնալիք է Ադրբեջանի և Թուրքիայի քաղաքացիների համար։
Նրանց «կուրությունը» և «խուլությունը» հասկանալի են։ Վարդանյանը նրանց համար նա է, ով շռայլորեն գումարներ է նվիրել։ Այսպիսով, նրա մոտ ռոճիկի ցուցակում էին արեւմտյան քաղաքական գործիչներ, տարբեր երկրների խորհրդարանների պատգամավորներ, լրագրողներ և քաղաքագետներ։ Մասնավորապես, իր «Ավրորայի» միջոցով նա ֆինանսավորել է «Կարնեգի» հիմնադրամը, լրագրող Թոմաս դե Վաալին և շատ ուրիշներին։ Եվ հիմա նրանք, բնական է, որոշել են իրենց «բարերարին» պատասխանել փոխհատուցմամբ։ Պատահական չէ, որ Արևմուտքից բազմաթիվ ձայներ են գալիս ի պաշտպանություն «մարդասերի ու բարերարի»։
Բայց այս առումով իմաստ ունի խոսել ամերիկացի ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշտեյնի մասին, ով հաճախ է այցելել Victoria's Secret-ի նորաձեւության ցուցադրություններին, մոդելներին է հյուրընկալել Նյու Յորքի իր տանը և նրանց աշխատանքի է տեղավորել։ 2003 թվականին Էփշտեյնը 25 միլիոն դոլար է հատկացրել հայտնի մարդկանց և փոփ մշակույթի մասին «Radar» ամսագրի ֆինանսավորման համար։
Նա նվիրատվություններ է արել Նյու Յորքի նախկին նահանգապետ Էլիոթ Սփիցերին, Նյու Մեքսիկոյի նահանգապետ Բիլ Ռիչարդսոնին, Փալմ Բիչի ոստիկանության բաժանմունքին և նույնիսկ Հարվարդի համալսարանին: Բայց արդյունքում ի՞նչ տեղի ունեցավ։ 2008 թվականին Էփշտեյնը ձերբակալվեց և մեղավոր ճանաչվեց մարմնավաճառության կազմակերպման երկու մեղադրանքով։ Դատապարտվեց 14-ամյա աղջկա հետ սեռական հարաբերություն ունենալու համար և 13 ամիս գտնվում էր ազատազրկության մեջ, որից հետո ազատ է արձակվել մեղադրանքը ընդունելու մասին գործարքի շրջանակներում, երբ դաշնային պաշտոնյաները որպես նրա զոհ են ճանաչել 36 անչափահաս աղջիկներին, որոնց Էփշտեյնը հաշտարար պայմանավորվածության շրջանակներում վճարել է 50 000-ից մինչև 1 միլիոն դոլար։
Եվ նման օրինակները, երբ նրանք, ովքեր համարվել են «մեկենասներ», «մարդասերներ», «գեղեցկության գնահատողներ», ի վերջո, պարզվել է, որ հանցագործ են։ Ռուբեն Վարդանյանը՝ նրանցից մեկն է, ով անմիջապես հիմա խեղդվում է այդ լճակում։ Սա նրա գիտակցված ընտրությունն էր։ Նրան ոչ ոք զոռով, համենայն դեպս Ադրբեջանից, Խանքենդի չի ուղարկել։ Ոչ ոք նրա լեզուն, երբ նա սպառնում է Ադրբեջանին՝ չէր քաշել։ Ոչ ոք նրան չէր ստիպել ֆինանսավորել անջատողականներին ու զինյալներին։ Այս ամենը նա արել է ինքնուրույն։ Եվ նա ինքն է պատասխանատվություն կրելու իր արածների համար։ Մինչև վերջ, չնայած նրանց վայնասուններին, ում նա շռայլորեն փող է նվիրել։

Он будет сидеть! Кто и почему топит за Рубена Варданяна?
Это весьма примечательная история. Начать рассказывать о которой имеет смысл с момента, когда ее главный персонаж получил то, чего заслуживал, но чего явно не ожидал. Итак, 27 сентября, то есть в третью годовщину начала 44-дневной войны, в результате которой Азербайджан восстановил свою территориальную целостность и принудил Армению к капитуляции, произошло знаковое событие. Благодаря бдительности военнослужащих Государственной пограничной службы Азербайджана был задержан Рубен Варданян, 1968 года рождения, незаконно въехавший в страну и «работавший» на должности так называемого «государственного министра нкр».
Его задержание произошло на ППП «Лачин» при попытке сбежать из Азербайджана в Армению. Варданян был доставлен в Баку в сопровождении сотрудников Сил быстрого реагирования Государственной пограничной службы. Его путешествие в Баку было, как ни крути, гораздо менее позорным и более комфортным, чем прежнее, когда Варданян перебрался из Ханкенди в Армению в машине российских миротворцев, спрятавшись под их грязным бельем. Но на этом хорошие новости для Рубена Карленовича закончились. Он был задержан на 4 месяца. Но светит в итоге ему гораздо больший тюремный срок. Ведь Варданяну предъявлено обвинение по трём статьям УК Азербайджана — финансирование терроризма, участие в создании и деятельности вооруженных формирований или групп, не предусмотренных законом и незаконное пересечение государственной границы. Обвиняемые по столь тяжким статьям нигде и никогда не освобождались по просьбе «возмущенной общественности».
Тем более, что и в Армении, гражданином которой является Варданян, многие даже сейчас не скрывают радости по поводу его задержания. В частности, известный армянский блогер Роман Багдасарян называет Варданяна сыном женщины легкого поведения и мечтает, чтобы Рубен Карленович «сдох в бакинской тюрьме». Вот вам и пример того, что нет у Варданяна никакой серьезной поддержки в РА. О том же, кстати, свидетельствовали и итоги выборов в Совет старейшин Еревана. На них поддерживаемая Рубеном Варданяном Мане Тандилян, представляющая партию «Страна для жизни», на логотипе которой изображены Армения, Карабах и ранее оккупированные семь районов Азербайджана, не смогла преодолеть порог для представительства в Совете старейшин Еревана. Ее, проще говоря, «прокатили» армянские избиратели.
Кто же тогда вопит, требуя освобождения этого проходимца, явно переоценившего свои возможности? В первую очередь, разумеется, это члены семьи Варданяна.
«Мы, четверо детей Рубена Варданяна, обращаемся к мировым лидерам, правозащитникам и средствам массовой информации с просьбой о помощи в освобождении нашего отца из незаконного заключения на территории Азербайджана…», - говорится в обращении чад олигарха.
Ну да, мировым лидерам больше делать нечего, кроме как заниматься делом Варданяна, который был замешан в куче скандалов. В частности, он был внесен в список разжигателей войны российским оппозиционером Алексем Навальным. То есть, российская оппозиция считает Варданяна лично причастным к разжиганию российско-украинской войны. Такого же мнения об этом персонаже и украинская сторона. И у нее есть на то основания. В частности, в конце июля армянский батальон «Арбат», который входил в состав бригады «Пятнашка», был разбит на Донецком направлении фронта. А ранее, в ходе отправки батальона «Арбат» в Украину один из его главарей Айк Гаспарян, ранее получавший награду в РФ, с гордостью рассказывал о том, какой опыт он получил, будучи членом ЧВК «Вагнер». Он и собравшиеся в батальоне «Арбат» армяне гордились тем, что убивали и планировали дальше убивать украинцев на их же земле.
А кого называли одним из спонсоров батальона «Арбат»? Правильно, Рубена Варданяна. Также напомню, что бывший полковник ГРУ Игорь Стрелков (Гиркин), руководивший в 2014 году диверсионными операциями на Донбассе, сделал однажды очень интересное признание о прошлом Варданяна. Он сообщил, что Варданян является одним из спонсоров бывшего главы так называемой «ДНР», а ныне депутата Госдумы России Александра Бородая – одного из украинских коллаборационистов, ответственных за разжигание сепаратизма на Донбассе и аннексию Крыма в 2014 году.
Поэтому и не удивительно, что украинский центр «Миротворец» внес Варданяна в свой список и заявил о совершении им осознанных деяний против национальной безопасности Украины, мира, безопасности человечества и международного правопорядка, а также других правонарушений. Так что, как видим, и в Украине могут радоваться аресту Варданяна.
Также напомню, что он был сооснователем, руководителем и акционером «Тройки Диалог» — одной из первых российских инвестиционно-брокерских компаний. В 2019 году глобальная сеть журналистов (OCCRP) опубликовала расследование о сети офшоров «Тройки Диалог». Предположительно, через нее за рубеж вывели $4,6 млрд. Понятно, что человек, замешанный в таких глобальных махинациях, личное состояние которого превышает 1 миллиард долларов, обладает серьезными связями в самых разных странах мира. Так, благодаря своим грязным деньгам, он создал себе имидж «мецената» и «филантропа», а также соучредителя гуманитарной инициативы «Аврора». Члены которой сейчас и вопят в защиту Рубена Карленовича, требуя его освобождения. Они сознательно игнорируют его сепаратистскую деятельность, заявления с призывами, направленными против азербайджанского государства, его обещания устроить нечто вроде еще одной операции «Немезис», что есть прямая террористическая угроза азербайджанским и турецким гражданам.
Их «слепота» и «глухота» понятны. Варданян для них тот, кто щедро одаривал деньгами. Так, у него на жаловании состояли западные политики, депутаты парламентов различных стран, журналисты и политологи. В частности, посредством своей «Авроры» он финансировал фонд «Карнеги», журналиста Томаса де Ваала и многих других. И сейчас они, естественно, решили ответить взаимностью своему «благодетелю». Не случайно, что с Запада раздаются многочисленные голоса в защиту «филантропа и благотворителя».
Но в этой связи имеет смысл сказать про американского финансиста Джеффри Эпштейна, который часто посещал показы мод Victoria's Secret, принимал моделей в своем доме в Нью-Йорке и устраивал их на работу. В 2003 году Эпштейн выделил 25 миллионов долларов на финансирование журнала о знаменитостях и поп-культуре Radar.
Он делал пожертвования для бывшего губернатора Нью-Йорка Элиота Спитцера, губернатора Нью-Мексико Билла Ричардсона, полицейского управления Палм-Бич и даже Гарвардского университета. Но что произошло в итоге? В 2008 году Эпштейн был арестован и признан виновным по двум обвинениям в организации проституции. Был осужден за секс с 14-летней девушкой и 13 месяцев находился в заключении, после чего был освобождён в рамках сделки о признании вины, когда федеральные должностные лица определили в качестве его жертв 36 несовершеннолетних девушек, которым Эпштейн в рамках мировых соглашений выплатил от $50 000 до $1 млн.
И таких примеров, когда те, кто считался «меценатом», «филантропом», «ценителем прекрасного» в итоге оказывался преступником - пруд пруди. Рубен Варданян - один из тех, кто прямо сейчас тонет в этом пруду. Это был его осознанный выбор. Никто его насильно, по крайней мере из Азербайджана, в Ханкенди не отправлял. Никто его за язык, когда он угрожал Азербайджану, не тянул. Никто не заставлял его финансировать сепаратистов и боевиков. Все это он сделал сам. И нести ответственность за все содеянное - ему самому. До конца, несмотря на вопли тех, кого он щедро одаривал деньгами.