Գագարինը թռավ-հասավ, իսկ Արայիկը չափից ավել շատախոսեց Նրա համար մեկուսարանում այնպես տաք է վերմակի տակ
06 0Հոկտեմբերի 2023 18:25
Այս տարվա հոկտեմբերի 3-ին Ղարաբաղի՝ հավերժ անհետացած խամաճիկային կազմավորման պարագլուխ Արայիկ Հարությունյանը Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության կողմից բերման է ենթարկվել Խանքենդի քաղաքում։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 100, 116, 117, 120, 214, 214-1, 214-3, 218, 279 հոդվածներով: Դե, նրա թիկունքում դեռ շատ գործեր կան, և հետաքննությունը անպայման ամեն ինչ կբացահայտի։ Գլխավոր դատախազության և Պետական անվտանգության ծառայության համատեղ հաղորդագրությունում ասվում է հետևյալը. «Հետաքննության ընթացքում ի հայտ են եկել հիմնավոր կասկածներ այն մասին, որ Ադրբեջանի Խանքենդի քաղաքի բնակիչ Արայիկ Հարությունյանը (ծնված 1973 թ.) զբաղեցնելով «լեռնային ղարաբաղի հանրապետության նախագահի» «պաշտոնը» և այլ «պաշտոնները», մասնակցել է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում անցկացված ագրեսիվ պատերազմին, և զբաղվել է վարձկանների հավաքագրմամբ, վերապատրաստմամբ և ֆինանսավորմամբ, ինչպես նաև ռազմական հակամարտություններին և ռազմական գործողություններին նրանց ներգրավվմամբ»:
Հենց Արայիկ Հարությունյանն է հրամայել հրթիռակոծել Գյանջան և Ադրբեջանի Բարդայի շրջանի որոշ բնակավայրերը։ Ընդ որում, բալիստիկ և այլ հրթիռներ են արձակվել քաղաքացիական թիրախների ուղղությամբ։ Խաղաղ քաղաքի հրթիռակոծումը, որի ժամանակ խաղաղ բնակիչներ են զոհվել՝ քրեական գործ է, պատժելի գործ է: Ընդ որում ոչ միայն պատժելի, այլ խստորեն և ցուցադրաբար պատժելի։ Ի դեպ, Արայիկը ոչ միայն պարզապես գլուխ էր գովում, որ անձամբ է տվել Գյանջային հարվածելու հրամանը։ Նա նաև հավելել է, որ նույնը լինելու է մեր մյուս քաղաքների հետ։ Գիտեք, երիտասարդությանս ժամանակ կար մի այսպիսի ասացվածք. Գագարինը թռավ-հասավ, իսկ այ դու, քաղաքացի՝ շատախոսեցիր։ Չարախոսեցիր քեզ՝ հիմար, ցմահ բանտարկության։ Իսկ արել ես՝ դրանից էլ շատ: Ափսոս, որ մեզ մոտ մահապատիժը վերացվել է, բայց հանուն նրան պարանին կախված տեսնելու հաճույքի՝ կարելի էր որոշ ժամանակով նույնիսկ դուրս գալ Եվրոպայի Խորհրդից, միևնույն է այս կազմակերպությունը մեր կողմ չէ, և դրա կազմում գտնվելու վնասը ավելի շատ է, քան օգուտը: Արժեքնե՞րը: Այո, գիտենք այդ եվրոպական արժեքները, համեմատաբար վերջերս, ճիշտ է, ոչ Եվրոպայի Խորհրդի, այլ Եվրախորհրդարանի պատերի ներսում տեղի ունեցած սկանդալը՝ դրա լավագույն ապացույցն է։ Փող և շահույթ ՝ահա սրանք են բոլոր արժեքները, լրիվ հավաքածուն, իսկ մնացած ամեն ինչը՝ աչքը շեղելու համար է:
Իրավիճակը արտակարգ է, այո և Հարությունյանը հասարակ մարդ չէ, որովհետև շատ բան կարող է պատմել։ Նրանից ավել կարող է պատմել, թերևս, միայն Ռուբեն Վարդանյանը, բայց նա պատմելու է բոլորովին այլ բաներ և մի քիչ այլ մարդկանց մասին. օֆշորային վճարումներ, փողերի լվացում, այդ նույն Եվրախորհրդարանի, Պետդեպարտամենտի, Կոնգրեսի, Ուկրաինայի անջատողականների հետ կապերի մասին։ Աննշան անձանց մասին նունպես անպայման կպատմի, և ոչ ոք նեղացած չի մնա։ Ես նույնիսկ իմ մի ընկերոջ հետ գրազ եմ եկել, այ կշահեմ, անպայման կպատմեմ մանրամասների մասին։ Բայց Վարդանյանի մասին՝ ինչ-որ կերպ հետո, հաջորդ անգամ։
Հիշում եմ, 2022 թվականի դեկտեմբերին «France 24»-ին տված հարցազրույցում Հարությունյանը հայտարարեց, որ «արցախի ժողովուրդը Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ արդեն արել է իր ընտրությունը և քվեարկել է հանուն անկախության»։ Բայց քաղաքացի Հարությունյանը մոռացել էր, որ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության հետ այս կամ այն կերպ կապված բոլոր հարցերը՝ առաջին հերթին պետք է ուղղվեն Ադրբեջանի Զինված ուժերին։ Իսկ մեր Զինված ուժերն արդեն արտահայտվել են, և այդ մասին լսել են նույնիսկ Փարիզում։
Իր ողջ գեղարվեստության, ահաբեկչության, խաղաղ քաղաքները գնդակոծելու, վարձկանների վերապատրաստման և ֆինանսավորման համար՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 28-ին, որպես մեղադրյալ՝ Արայիկ Հարությունյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։ Դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը և նրա նկատմամբ միջազգային հետախուզում էր հայտարարվել։ Իսկ հիմա՝ «նրա համար մեկուսարանում այնքան տաք է վերմակի տակ»։ Երբ 2023 թվականի օգոստոսի վերջին նա հայտարարեց «իր հրաժարականի» մասին, ապա նա սոցիալական ցանցերից մեկում գրել էր մոտավրապես հետևյալը. «Ես այս վերջնական որոշումը կայացրել եմ երկու օր առաջ՝ հաշվի առնելով վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում իմ փոխգործակցությունը ներքին և արտաքին բոլոր դերակատարների և ավելի լայն հասարակության հետ»: Ահա և քեզ մի հիանալի բան: Վստահ եմ, որ ՊԱԾ-ի քննիչները անկեղծ հետաքրքրությամբ կլսեն իրական պատմությունը լայն հասարակության, ներքին և արտաքին դերակատարների, ինչպես նաև փոխգործակցության հաշվով ամեն ինչի մասին:
Նստե՛ք, քաղաքացի։ Ահա ձեզ գրիչ, և թուղթ: Գրեք այն ամենը, ինչ գիտեք, բոլորի մասին, ում եք ճանաչում, մանրամասն պատմեք, ինչի մասին կռահում եք։ Մեզ պետք են անուններ, հասցեներ, սոցիալական ցանցերում հաշիվների գաղտնաբառեր, էլփոստի գաղտնաբառեր, և ավելի մանրամասն բանկային հաշիվների մասին: Ձեզ «մեղքի խոստովանում» ձևակերպել չի ստացվի, ինքներդ եք հասկանում, բայց, հնարավոր է, մենք պատշաճ կգնահատենք ձեր համագործակցությունը հետաքննության հետ։
Փաշինյանը շնորհավորել է Ադրբեջանին Գուրբան Բայրամի կապակցությամբ
07 Հունիսի 2025 10:26
Ադրբեջանում հայտնված հայ դեռահասները վերադարձվել են տուն
07 Հունիսի 2025 09:17
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունն այցելել է զորամասեր ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
07 Հունիսի 2025 12:53
BP-ն ընդլայնում է գազի արտադրությունը Ադրբեջանում. նոր հորատանցք՝ 2026 թվականին
07 Հունիսի 2025 12:29
Հայաստանի ԱԱԾ. ադրբեջանցիները դեռահասների չեն առևանգել Անվտանգության ծառայությունը հերքում է Քննչական կոմիտեի մեղադրանքը / ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ

Гагарин долетался, а Араик доболтался
3 октября этого года бывший главарь канувшего в лету марионеточного образования в Карабахе Араик Арутюнян был задержан Службой госбезопасности Азербайджана в городе Ханкенди. Ему было предъявлено обвинение по следующим статьям Уголовного кодекса: 100, 116, 117, 120, 214, 214-1, 214-3, 218, 279. Ну, за ним еще много делишек числится, и следствие обязательно все покажет. В совместном сообщении Генпрокуратуры и СГБ говорится следующее: «В ходе расследования появились обоснованные подозрения в том, что уроженец азербайджанского города Ханкенди Араик Арутюнян (1973 года рождения) участвовал в проведении на территории Азербайджанской Республики агрессорской войны, занимая «пост» «президента нагорно-карабахской республики» и другие «должности», занимался сбором, обучением и финансированием наемников, а также вовлечением их в военный конфликт и военные операции».
Именно Араик Арутюнян приказал обстрелять Гянджу и некоторые населенные пункты Бардинского района Азербайджана. Причем баллистические и не только ракеты были пущены по гражданским объектам. Обстрел мирного города, в ходе которого погибли гражданские – дело уголовное, дело наказуемое. Причем не просто наказуемое, а сурово и показательно наказуемое. Кстати, Араик не просто бахвалился тем, что лично отдал приказ ударить по Гяндже. Он еще добавил, что так будет и с другими нашими городами. Знаете, была такая присказка во времена моей юности: Гагарин долетался, а вот ты, гражданин – доболтался. Наговорил ты себе, дурачок, на пожизненное заключение. А наделал – и того больше. Жаль, смертную казнь у нас отменили, но ради удовольствия видеть его болтающимся на веревке можно на некоторое время даже выйти из Совета Европы, все равно эта организация играет не на нашей стороне, и вреда от нахождения в ней больше, чем пользы. Ценности? Да знаем мы эти европейские ценности, сравнительно недавний скандал в стенах, правда, не Совета Европы, а в Европарламенте – лучшее тому доказательство. Деньги и выгода – вот и все ценности, полный набор, а все прочее – для отвода глаз.
Ситуация – чрезвычайная, да и человечек Арутюнян не простой, потому что много чего рассказать может. Больше него может рассказать, пожалуй, только Рубен Варданян, но он будет рассказывать совершенно другие вещи и несколько о других людях: офшорные платежи, отмывание денег, о связях с тем же Европарламентом, Госдепом, с Конгрессом, с сепаратистами в Украине. Про мелкие сошки он тоже обязательно расскажет, и никто не уйдет обиженным. Я даже заключил пари с одним приятелем, вот выиграю – обязательно расскажу о деталях. Но о Варданяне – как-нибудь потом, в следующий раз.
Помнится, в декабре 2022 года в интервью France 24 Арутюнян заявил, что «народ арцаха во время распада Советского Союза уже сделал свой выбор и проголосовал за независимость». Но гражданин Арутюнян забыл, что все вопросы, так или иначе связанные с территориальной целостностью Азербайджанской Республики – прежде всего нужно задавать Вооруженным силам Азербайджана. А наши ВС уже высказались и об этом слышали даже в Париже.
За все свои художества, за терроризм, за обстрел мирных городов, за обучение и финансирование наемников, 28 октября 2020 года Араик Арутюнян был привлечен в качестве обвиняемого по соответствующим статьям Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. В его отношении на основании решения суда была избрана мера пресечения в виде ареста, он был объявлен в международный розыск. А теперь – «ему в СИЗО так тепло под одеялом». Когда в конце августа 2023-го года он объявил о своем «уходе в отставку», то написал в одной из соцсетей примерно следующее: «Я принял это окончательное решение два дня назад, принимая во внимание мое взаимодействие со всеми внутренними и внешними игроками и широкой общественностью в последние недели». Ну вот и замечательно. Уверен, что следователи СГБ с неподдельным интересом выслушают правдивую историю о широкой общественности, о внутренних и внешних игроках, а также все насчет взаимодействия.
Садитесь, гражданин. Вот вам ручка, а вот вам бумажка. Пишите все что знаете, обо всех, кого знаете, подробно расскажите, о чем догадываетесь. Нам нужны имена, адреса, пароли от аккаунтов в социальных сетях, пароли электронной почты опять же, и поподробнее о банковских счетах. Оформить вам «явку с повинной» не получится, сами понимаете, но, может быть, мы должным образом оценим ваше сотрудничество со следствием.