«Հայաստանին խորհուրդ չեմ տալիս որևէ բան ձեռնարկել Իսրայելի դեմ» Ալեքսանդր Օսովցևը՝ Caliber.Az-կայքում
21 Նոյեմբերի 2023 12:06
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ փիլիսոփայության պրոֆեսոր, Համաշխարհային սիոնիստական կազմակերպության վերլուծաբան Ալեքսանդր Օսովցովի հետ։
- Հայաստանում ամենուր մոլեգնում է քարանձավային հակասեմիտիզմ։ Հոկտեմբերի 3-ին հարձակում է եղել Երևանում միակ սինագոգի վրա՝ չարագործները շենքի ուղղությամբ բոցավառվող հեղուկով շշեր են նետել, կոտրել են պատուհանները և շենքի պատերին ներկ են քսել։ Նոյեմբերի 15-ին եղել է սինագոգի հրկիզման փորձ։ Երկու դեպքում էլ պատասխանատվությունը իր վրա է վերցրել ԱՍԱԼԱ-ի խմբավորումը։ Ահաբեկիչներից հետ չեն մնում նաև Վլադիմիր Պողոսյանի նման հայ քաղաքական գործիչները, ովքեր բացահայտ խոստանում են ոչնչացնել հրեաներին։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞վ էր պայմանավորված Հայաստանում հակասեմական տրամադրությունների հերթական բռնկումը:
-Ես չեմ հետեւում հայ քաղաքական գործիչների բոլոր հայտարարություններին, բայց վստահորեն կարող եմ ասել, որ Հայաստանում հակասեմիտիզմը իսկապես հասել է հրեշավոր չափերի։ Այդ մասին առաջին տարին չէ, որ հայտնի է. դեռ ավելի քան երեք տարի առաջ՝ նախքան 44-օրյա պատերազմը, հետխորհրդային երկրներում անցկացված հարցումը ցույց տվեց, որ հրեաներին ամենաշատը ատում են հատկապես Հայաստանում։ Այս երկիրը առաջատարն էր հսկայական տարբերությամբ։ Իսկ վարկանիշի վերջին տեղում, ինչը հետաքրքիր է՝ Ադրբեջանն ու Ուկրաինան էին։
Հայաստանը ինքն է եկել նման քաղաքականության։ Չեմ կարծում, որ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Իսրայելը ինչ-որ կերպ իր համար որոշել է, որ ցանկանում է Ադրբեջանի հետ բարեկամություն անել, բայց Հայաստանի հետ՝ ոչ։ Այդ ժամանակ Իսրայելը պատրաստ էր բոլորի հետ շփումների և ուրախ էր ցանկացած փոխգործակցության համար։ Պարզապես Ադրբեջանի ղեկավարությունը դրսևորել է հետաքրքրություն այդ համագործակցության նկատմամբ, իսկ Հայաստանը գնացել է այլ ճանապարհով։ Նշանակում է, որ այնքան էլ չի ուզել: Այն ժամանակ նրանք ինչ-որ չափով գլխապտույտ էին ապրում Առաջին ղարաբաղյան պատերազմից հետո։ Այդ տարիներին ես, լինելով ռուս քաղաքագետ, մեծ սխալ էի համարում՝ Ադրբեջանի հետ հաշտություն կնքելու Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նախաձեռնության մերժումը։ Եվ այս առաջարկի համար հայերը նրան պարզապես վռնդեցին իշխանությունից, ուր շուտով եկան զինյալները։
Իսկ Ադրբեջանը շատ ավելի հաջող զարգացավ, քան Հայաստանը, եթե ընդհանրապես կարելի է ասել, որ վերջինս ինչ-որ կերպ զարգացել է։ Իսկ հիմա ստացվում է, որ դրանում մեղավոր է Իսրայե՜լը։ Դե էլ ինչ այնտեղ՝ պարզվում է, որ Ռուսաստանն էլ է իրենց դավաճանել։ Իզուր էին Հայաստանում ենթադրում, որ բոլորը նետվելու են պայքարելու նրնց համար և պաշտպանել նրանց շահերը։
- Երևանում սինագոգը հրկիզողները պնդում են, որ Իսրայելն իբր Ղարաբաղում «հազարավոր երեխաների, կանանց և ծերերի ոչնչացման» փորձ է արել, հայտարարում են, որ հատկապես Իսրայելն է կանգնած Ադրբեջանի հաղթանակի թիկունքում, և հետևաբար հայ զինյալները «լիովին աջակցում են պաղեստինյան և լիբանանյան դիմադրությանը»։ Նրանք նաև հայտարարել են՝ Հայաստանից դուրս հրեաների վրա հարձակումները շարունակելու իրենց ծրագրերի մասին։ Իսրայելում ինչպե՞ս են վերաբերվում նման արարմունքներին։
- Իսրայելի հասցեին հնչող բոլոր մեղադրանքները զառանցանք են, անիմաստ և հենց հայերին և նրանում մասնակիցներին վնասից բացի ուրիշ բան չեն կարող բերել։ Եկեք լուրջ խոսենք. Հայաստանը բոլորովին վերջերս տանուլ է տվել իր գլխավոր պատերազմը։ Իսկ հիմա հայերը սպառնում են Իսրայելին։ Այս հաշվով կա ռուսական հայտնի ասացվածք. «Ծեծվածը հանգիստ չի մնում»։ Ես հույս ունեմ, որ աշխարհում ոչ մի ողջամիտ մարդ, առավել ևս Հայաստանում, ներառյալ Հայաստանի վարչապետն և Հայաստանի ղեկավարության մարդկանց մեծամասնությանը, չի մտածի փորձել ուժ կիրառել Իսրայելի դեմ: Սա շատ հիմար տեսք ունի, և, հաշվի առնելով հանգամանքների ամբողջ համալիրը, Ռուսաստանից դեպի Արևմուտք վերակողմնորոշվելու Փաշինյանի փորձերը, Երևանին հիմա միայն մնում էր սպառնալ Իսրայելին։
Հայերին բոլոր մեղադրանքները՝ իհարկե, կատարյալ անհեթեթություն են։ Այո, ոչ ոք չի թաքցնում, որ տարածաշրջանում մեր ամենամոտ գործընկերը՝ Ադրբեջանն է, և, իհարկե, Իսրայելն ամբողջությամբ կատարում է իր պարտավորությունները։ Բայց դա չի նշանակում, որ իսրայելցիները մասնակցել են պատերազմին։
Մենք հայերին չենք խնդրում բարեկամներ լինել, նրանց չենք ասում, թե ում հետ կարող են բարեկամություն անել, ում հետ՝ ոչ։ Այդ ինչ իրավունքով են նրանք փորձում մեզ ասել, թե ում հետ կապեր և հարաբերություններ հաստատենք: Մեզ համար Ադրբեջանի հետ բարեկամությունը՝ ծայրահեղ կարևոր հարց է և ուրիշ խոսակցություն չի կարող լինել։
- ԱՍԱԼԱ-ի սպառնալիքում նաև նշվել է, որ «եթե սիոնիստական ռեժիմի զինված հարձակումները Երուսաղեմի հայկական թաղամասի վրա և հայկական եկեղեցու ունեցվածքի բռնագրավումը չդադարեն՝ մեր հաջորդ գործողությունը կանցկացվի Հայաստանի սահմաններից դուրս»: Ակնհայտ է, նկատի է առվում իրավիճակը Հին քաղաքում, որտեղ իսրայելական ընկերությունը հյուրանոցի կառուցման համար վարձակալել է Հայոց պատրիարքարանին պատկանող հողատարածքը...
- Երուսաղեմում այս հողակտորի հետ կապված պատմությունը առհասարակ ծիծաղելի է ու անհեթեթ, քանի որ սա զուտ առևտրական հարց է, սա հայկական հողը չէ, ներողություն՝ սա կոնկրետ տնտեսվարող սուբյեկտի հող է։ Եվ, իհարկե, անհեթեթ է կարծել, որ Երուսաղեմի հայկական թաղամասը՝ հայկական է բառացիորեն, և այն ամենը, ինչ գտնվում է այստեղ, պատկանում է Հայաստանին ու հայերին։ Առնվազն երեք կրոնի քաղաք՝ Երուսաղեմում գտնվում են հսկայական թվով եկեղեցիներ, մզկիթներ և սինագոգներ: Նրանցից յուրաքանչյուրը գտնվում է ինչ-որ հողատարածքի վրա՝ այլ կերպ չի կարող լինել։ Այստեղ են գտնվում և՛ Ալ-Աքսա մզկիթը, և՛ «Ժայռի գմբեթը, և Սուրբ գերեզմանի տաճարը, և այլ համաշխարհային մասունքները: Եվ, իհարկե, այստեղ կան նաև հայկական եկեղեցիներ՝ ոչ ոք դրանք չի փակում, չի ճնշում: Երուսաղեմում կա նաև «Գերմանական գաղութ» անունով շրջան, բայց դա չի նշանակում, որ այն գերմանական գաղութ է, այս բառի իրավական իմաստով։ Այն, ինչ Իսրայելում հաստատ կա՝ դա հավատքի և կրոնի ազատությունն է:
Այն կոնֆլիկտը, որ ծագել է հայկական եկեղեցու և նրանից հողը վարձակալող սուբյեկտ՝ իսրայելական ընկերության միջև՝ զուտ առևտրական հարց է և կարող է լուծվել Իսրայելի դատարանում։ Թեև այս դեպքում էլ հայկական եկեղեցին իրեն պահել է առնվազն տարօրինակ և անբարեխիղճ՝ իր տարածքի մի մասի վարձակալության պայմանագիր կնքելով իսրայելական ընկերության հետ, իսկ հետո, չգիտես ինչու մտափոխվելով վարձակալողներից պահանջել է հեռանալ, դրանով հանդերձ չխզելով այդ նույն պայմանագիրը։ Չեմ ուզում որևէ մեկին պաշտպանել, այդ թվում նաև իսրայելական ընկերությանը, բայց նման հարցերը կարելի է խաղաղ լուծել դատական կարգով։ Եվ հաստատ չարժե դրանից ուռճացնել ազգամիջյան կամ միջկրոնական հակամարտութուն, սերմանել տարաձայնություններ: Իսկ այստեղ նրանք ակնհայտորեն փորձում են այդ ոգով ինչ որ բան կերտել։
- Իսրայելի անվտանգության ծառայությունները հաշվի կառնե՞ն սինագոգ հրկիզողների սպառնալիքները։
- Նրանք չեն կարող դա հաշվի չառնել։ Այդ սպառնալիքների անզգույշ հաշվարկը, ավաղ, ամբողջ աշխարհին ցուցադրվեց հոկտեմբերի 7-ին։ Մենք այդ վնասվածքից մինչև հիմա չենք ապաքինվել և դեռ երկար չենք ապաքինվի։ Կասկածից վեր է, որ Իսրայելի անվտանգության ծառայությունները չափազանց ուշադիր են նման հայտարարությունների նկատմամբ։ Հետևաբար ոչ մեկին խորհուրդ չեմ տալիս ինչ-որ նման բան ձեռնարկել՝ կարող եք ուղեղի շատ լուրջ վնաս ստանալ։ Եթե դուք ձեր համար փնտրում եք նոր թշնամիներ՝ հանդգնում եք, եթե կարծում եք, որ ի վիճակի եք Իսրայելի հետ առճակատման։

«Не советую Армении предпринимать что-то против Израиля» Александр Осовцев на Caliber.Az
Интервью Caliber.Az с профессором философии, аналитиком Всемирной сионистской организации Александром Осовцовым.
- В Армении вовсю бушует пещерный антисемитизм. 3 октября было совершено нападение на единственную в Ереване синагогу – злоумышленники бросили в здание бутылку с зажигательной смесью, выбили окна и облили стены здания краской. 15 ноября была совершена попытка поджога синагоги. В обоих случаях ответственность на себя взяла группировка ASALA. Не отстают от террористов и армянские политики вроде Владимира Погосяна, открыто обещающего уничтожать евреев. Как вы считаете, чем вызван очередной всплеск антисемитских настроений в Армении?
- Я не мониторю все заявления армянских политиков, но уверенно могу сказать, что антисемитизм в Армении достиг поистине чудовищных размеров. Об этом известно не первый год: еще более трех лет назад, до 44-дневной войны, проведенный опрос в постсоветских странах показал, что ненавидят больше всего евреев именно в Армении. Эта страна лидировала с огромным отрывом. А в конце рейтинга, что интересно, были Азербайджан и Украина.
Армения сама пришла к такой политике. Я не думаю, что после развала СССР Израиль как-то определял для себя, что хочет дружить с Азербайджаном, а с Арменией – нет. На тот момент Израиль был готов на контакты со всеми и рад любому взаимодействию. Просто азербайджанское руководство проявило интерес к этому сотрудничеству, а Армения пошла другим путем. Значит, не очень хотела. У них на тот момент было некое головокружение от успеха после Первой Карабахской войны. В те годы я, будучи российским политиком, считал огромной ошибкой отказ от инициативы Левона Тер-Петросяна заключить мир с Азербайджаном. А его за это предложение армяне просто изгнали из власти, куда вскоре пришли боевики.
Азербайджан же развивался гораздо успешнее, чем Армения, если вообще можно говорить, что последняя как-то развивалась. А теперь получается, что в этом виноват Израиль!? Да что там – выясняется, что и Россия их предала. Напрасно в Армении полагали, что все за них бросятся воевать и отстаивать их интересы.
- Поджигатели синагоги в Ереване утверждают, что Израиль якобы репетировал «уничтожение тысяч детей, женщин и стариков» в Карабахе, заявляют, что именно Израиль стоит за победой Азербайджана, и поэтому армянские боевики «полностью поддерживают палестинское и ливанское сопротивление». Они также заявили о своих планах продолжить нападения на евреев за пределами Армении. Как к подобным выходкам относятся в Израиле?
- Все обвинения в адрес Израиля бредовые, бессмысленные и ничего кроме вреда самим армянам и тем, кто в этом участвует, принести не могут. Давайте говорить серьезно: Армения совсем недавно проиграла свою главную войну. А теперь армяне угрожают Израилю. Но этот счет есть известная русская поговорка: «Битому неймется». Я надеюсь, что ни одному разумному человеку в мире, тем более в Армении, включая премьер-министра Армении и большинству людей в армянском руководстве, не придет в голову пытаться использовать силу против Израиля. Это выглядит очень глупо, и, учитывая весь комплекс обстоятельств, попытки Пашиняна переориентироваться с России на Запад, Еревану сейчас только не хватало угрожать Израилю.
Все обвинения армян - полная чушь, конечно. Да, никто не скрывает, что Азербайджан - наш ближайший партнер в регионе, и, разумеется, Израиль выполняет свои обязательства в полной мере. Но это не значит, что израильтяне участвовали в войне.
Мы не напрашиваемся армянам в друзья, не говорим им, с кем можно дружить, а с кем нет. С какой стати они пытаются нам указывать, с кем выстраивать связи и отношения? Для нас дружба с Азербайджаном – критически важный вопрос и другого разговора не может быть.
- Также в угрозе ASALA отмечалось, что «если вооруженные нападения сионистского режима на армянский квартал Иерусалима и захват имущества армянской церкви не прекратятся, наша следующая операция будет проведена за пределами Армении». Очевидно, имеется ввиду ситуация в Старом городе, где израильская компания арендовала землю, принадлежащую армянской патриархии, для строительства гостиницы…
- История с этим участком земли в Иерусалиме вообще смешная и нелепая, потому что это чисто коммерческий вопрос, это не армянская земля, простите - это земля конкретного хозяйствующего субъекта. И, конечно, нелепо думать, что армянский квартал в Иерусалиме - армянский буквально, и все что здесь находится, принадлежит Армении и армянам. В Иерусалиме – городе, как минимум трех религий, находится огромное количество церквей, мечетей и синагог. Каждая из них расположена на каком-то участке земли – иначе не бывает. Здесь и мечеть Аль-Акса, и «Купол Скалы», и храм Гроба Господня, и другие всемирные реликвии. И, разумеется, здесь есть и армянские церкви – никто их не закрывает, не притесняет. В Иерусалиме есть и район под названием «Немецкая колония», но это не значит, что это колония Германии в законодательном смысле этого слова. Что точно есть в Израиле – это свобода вероисповедания и религии.
Тот конфликт, который возник между армянской церковью и арендующим у него землю субъектом – израильской компанией - вопрос чисто коммерческий и может решиться в израильском суде. Хотя и в этом случае армянская церковь повела себя как минимум странно и невежливо, заключив контракт на сдачи в аренду части своей территории с израильской компанией, а потом, почему-то передумав, потребовала от арендаторов удалиться, не расторгая при этом самого договора. Не хочу никого защищать, в том числе израильскую компанию, но такие вопросы можно мирно решать в судебном порядке. И уж точно не стоит раздувать из этого межэтнический или межрелигиозный конфликт, сеять рознь. А тут явно пытаются слепить что-то в этом духе.
- Израильские спецслужбы учтут угрозы поджигателей синагоги?
- Они не могут не учесть. Небрежный учет этих угроз, увы, был продемонстрирован всему миру 7 октября. Мы от этой травмы не оправились до сих пор и не оправимся еще долго. Вне сомнения, что израильские службы безопасности крайне внимательны к такого рода заявлениям. Поэтому я не советую кому-то что-то подобное предпринимать - по мозгам можно получить очень серьезно. Если вы ищите себе новых врагов – дерзайте, если думаете, что способны на противостояние с Израилем.