«Հայաստանի՝ ենթակառուցվածքային նախագծերին ինտեգրվելու համար անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր» Փորձագիտական կարծիքներ՝ Caliber.Az-կայքում
23 Նոյեմբերի 2023 15:14
Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերով կոմիտեի լսումների ժամանակ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենի վերջերիս անհիմն հայտարարությունները՝ Բաքվում գնահատվել են որպես հարված Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերություններին:
Այնպիսի զգացողություն է ստեղծվում, որ Վաշինգտոնը կոպտորեն փորձում է ձևավորել Հարավային Կովկասի զարգացման ինչ-որ նոր ճանապարհային քարտեզ՝ ժամանակ չգտնելով պարզել Բաքվի կարծիքը։ Ուրեմն, Օ’Բրայենի խոսքով, «Կենտրոնական Ասիան իր ապրանքների համար փնտրում է նոր ուղիներ և այդ ուղիները կարող են անցնել հարավով, Հայաստանի միջով»։ Պետքարտուղարությունում համարում է, որ «հենց նման միջանցքային երթուղին կարող է առաջացնել հսկայական տնտեսական բում տարածաշրջանի երկրների համար, ինչպես նաև համաշխարհային շուկաներում»։ Իսկ ահա Իրանի միջով միջանցքը Օ’Բրայենը «շրջափակել է»։ Առավել ևս, Վաշինգտոնը իր դիվանագետի շուրթերով Բաքվին առաջարկում է «լավ մտածել նման նախագծի նպատակահարմարության մասին»։
Ինչու՞մն է կայանում ԱՄՆ-ի խաղը մեր տարածաշրջանում: Ինչո՞ւ հանկարծ Վաշինգտոնում մտահոգվել են նրանով, որպեսզի մեր տարածաշրջանում լոգիստիկան անցնի Հայաստանի միջով։ Caliber.Az-ի խմբագրությունը այս հարցերով դիմել է օտարերկրյա քաղաքագետներին։
Ալմաթի քաղաքի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջազգային համալսարանի («ՏՏՄՀ» ԲԸ) Մեդիահաղորդակցությունների և Ղազախստանի պատմության ամբիոնի պրոֆեսոր Սակեն Մուքանի խոսքով՝ Կենտրոնական Ասիայի երկրների, մասնավորապես Ղազախստանի համար, իրոք ամենաեկամտաբերն է հանդիսանում Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղին: Ղազախստանը նախապատրաստում է՝ Միջին միջանցքի շրջանակներում նախագծերի ֆինանսավորման ավելացմանը ուղղված ծրագրեր։ Այս մասին, մասնավորապես, Ղազախստանի ազգային տնտեսության փոխնախարար Բաուրժան Կուդայբերգենովը հայտարարել է՝ Բաքվի Կայուն զարգացման II ֆորումի շրջանակներում։
«Վերջին աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների հաշվառմամբ՝ Միջին միջանցքի նշանակությունը մեծանում է: Հետևաբար Ղազախստանն ու Ադրբեջանը խաղադրույք են անում Միջին միջանցքի վրա»,- քաղաքագետը մեջբերում է փոխնախարարի խոսքերը։
Ինչպես նաև, նրա խոսքով, աշխատանքներ են տարվում Կասպից ծովում Կուրիկ նավահանգստի ընդլայնման, ճանապարհների կառուցման, Չինաստանի հետ սահմանից մինչև Կուրիկ նավահանգիստ ենթակառուցվածքների ընդլայնման ուղղությամբ, որով ապրանքները Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով կառաքվեն Թուրքիա և Եվրոպա։
«Հետաքրքիր է, որ, Կուդայբերգենովի խոսքով, տեխնիկական և տնտեսական ընթացակարգերը իրականացվում են սպասվածից շատ ավելի արագ, քան ակնկալվում էր՝ 2022 թվականի օգոստոսին Տոկաևի Բաքու կատարած պաշտոնական այցի, ինչպես նաև Ալիևի՝ Աստանա կատարած այցերի արդյունքների հիման վրա ձեռք բերված պայմանավորվածություններից»,- ընդգծել է քաղաքագետը։
Բայց դրանով հանդերձ, ինչպես նշում է Ս. Մուքանը, Հայաստանի՝ Կովկասի ենթակառուցվածքային նախագծերին ինտեգրվելու համար անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր, քանի որ անհրաժեշտ են երկարաժամկետ երաշխիքներ, որպեսզի շահագրգռված կողմերը չդառնան քաղաքական տարաձայնությունների պատանդ։
«Սակայն Հայաստանը ձգձգում է խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը։ Բացի այդ, մենք տեսնում ենք Երևանի անդադար թշնամական հռետորաբանությունը և Ռուսաստանը՝ որպես միջանցքի հայկական հատվածի անվտանգության երաշխավոր տեսնելու նրա դժկամությունը։ Ինչո՞ւ է Հայաստանը որոշել վերանայել Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը և հիմա ցանկանում է միջանցքի հատվածը վերահսկել՝ այդ խնդրի համար հատուկ ստեղծված իր սեփական անվտանգության կառույցներով: Երևանին ինչո՞վ չեն դուր գալիս ռուս զինվորականները։ Հավատացեք, որ այս բոլոր հարցերը մտահոգում են նաև Կասպից ծովի այն կողմում գտնվող պետություններին, չէ որ նրանց համար գլխավորը՝ մարդկանց ու ապրանքների անվտանգությունն է։ Իսկ Հայաստանի ներկայացնում է չափազանց թույլ երաշխիքներ։
Հետեւաբար, ոչ բոլորովին է հասկանալի, թե որտեղից է ԱՄՆ-ին այդպիսի վստահություն, որ միջանցքը պետք է անցնի Հայաստանի միջով։ Կարծում եմ, որ Արազ գետի երկայնքով Իրանով միջանցքի նախագիծն այս պահին թվում է ավելի ապահով և հուսալի տարբերակ։ Առավել ևս, որ դրա կառուցումը արդեն սկսվել է։ Այս կապակցությամբ ուզում եմ նշել, որ ցանկացած ամերիկյան ներկայությունը, կամ Վաշինգտոնի կողմից Բաքվի վրա ճնշումը անընդունելի է, դիվանագիտական մակարդակով կամ այդ երկրում ընտրությունների նախաշեմին հարկավոր է պահապանել տարածաշրջանի պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքը»,- նշել է Ս. Մուքանը:
Միևնույն ժամանակ, Մերձավոր Արևելքի հարցերով իրանագետ, Ռուսաստանի Պատրիս Լումումբայի անվան ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի միջազգային հարաբերությունների տեսության և պատմության ամբիոնի ասիստենտ Ռանջբար Մեշկին Դանիալի կարծիքով՝ Ջեյմս Օ'Բրայենի հայտարարությունը կապված է բարդ աշխարհաքաղաքական ռազմավարությունների և նկատառումների հետ։ Մասնավորապես, Միացյալ Նահանգները, նման հայտարարություններ անելով, փորձում են ուժեղացնել իրենց ազդեցությունը Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում։ Այս տարածաշրջանը զգալի աշխարհաքաղաքական հետաքրքրություն է առաջացնում իր տեղադրության (Heartland Maritime roots), ռեսուրսների և Ռուսաստանին, Չինաստանի և Իրանի հետ հարևանությամբ: ԱՄՆ-ը ձգտում է քաղաքական և տնտեսական լանդշաֆտը ձևավորել այնպես, որպեսզի այն համապատասխանի իր շահերին և արժեքներին:
«Այստեղ կան նաև հավասարակշռության սկզբունքներ. ԱՄՆ-ը նման ձևով փորձում է հավասարակշռել իր շահերի բազմաթիվությունը։ Մի կողմից, նրանք ձգտում են ազդել տարածաշրջանային դինամիկայի վրա; մյուս կողմից, նրանց համար անհրաժեշտ է խուսափել Չինաստանի, Թուրքիայի, Ռուսաստանի և Իրանի նման այլ խոշոր դերակատարների հետ ուղղակի առճակատումից:
«Նպաստել խաղաղությանը և տնտեսական կայունությանը»- կա նաև այդպիսի գործոն ԱՄՆ-ի խաղի մեջ։ Հանդես գալով խաղաղ լուծումների օգտին և դատապարտելով ուժի կիրառումը՝ ԱՄՆ-ը ձգտում է իրեն ներկայցնել որպես տարածաշրջանում կայունության և տնտեսական բարգավաճման կողմնակից։ Իհարկե, նման մոտեցումը Ռուսաստանի, Իրանի և այլ երկրների դեմ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցային քաղաքականության համադրությամբ՝ չի կարող շտկել ԱՄՆ-ի իմիջը համաշխարհային հանրության մեջ։
Փորձելով հաստատել իր ազդեցությունը Կենտրոնական Ասիայի երկրներում, ԱՄՆ-ը խոստանում է ամեն տեսակի «օգնություն», բայց նրա հիմնական նպատակը կայանում է նրանում, որպեսզի ստանալ որոշակի օգուտներ, մասնավորապես, մուտք դեպի շուկա, հնարավոր է նույնիսկ՝ ռազմաբազաների ստեղծում»,- նշել է քաղաքագետը։
Նրա կարծիքով, պարզ է, որ ԱՄՆ-ն ուզում է լինել գլխավոր արբիտր։ Դրանով հանդերձ նա չի ցանկանում, որպեսզի Հարավային Կովկասի երեք պետությունները ինքնուրույն լուծեն հարցերը։
«Տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականությունը բարդ է, և նրանում ներգրավված են տարբեր ուժեր։ Հայաստանի միջով երթուղին կարելի է դիտարկել որպես Երևանի մերձեցում արևմտյան ուժային կենտրոնների հետ։ Եվ ընդհակառակը, Իրանի միջով երթուղին կարող էր Կենտրոնական Ասիայի երկրներին ավելի սերտորեն մոտեցնել իրանական և, հնարավոր է, ռուսական շահերին, քանզի Իրանը ամուր կապեր ունի Ռուսաստանի հետ:
Մինչդեռ տարանցիկ երթուղու կայունությունն ու անվտանգությունը ունեն առաջնային նշանակություն։ Եթե երթուղին քաղաքական կամ ռազմական բաղադրամասի տեսակետից ընկալվում է որպես անկայուն՝ դժվար թե որևէ մեկը որոշի դրա վրա հիմնվել ծայրահեղ կարևոր առևտրում: Տարածաշրջանում, հատկապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության պատմությունը, կարող է ազդել միջանցքի երկարաժամկետ կենսունակության ընկալման վրա: Թեեւ, մյուս կողմից, Կենտրոնական Ասիայի երկրների եւ Հայաստանի կամ Իրանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները նույնպես կարող են դեր խաղալ։ Այս երկրները կշռադատելու են Հայաստանի կամ Իրանի հետ ավելի սերտ համագործակցության առավելություններն ու թերությունները՝ հաշվի առնելով հնարավոր դիվանագիտական հետեւանքները»,- նշել է քաղաքագետը։
Ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի երկրները, նրա կարծիքով, կարող են միջանցքի ընտրությունը դիտարկել որպես իրենց տարածաշրջանային ազդեցության և անկախության հաստատման խնդիր։ Նրանք կգերադասեն այն ուղին, որը կամրապնդի իրենց աշխարհաքաղաքական դիրքը, այլ ոչ թե այն, որը նրանց կդարձնի ավելի կախված խոշոր տերություններից:
«Այստեղ կարևոր է նշել, որ ԱՄՆ-ը տարածաշրջանում անցկացնում է դասական խաղ։ Նա փորձում է ստեղծել դժվարություններ, այնուհետև հակամարտություններ նրա համար, որպեսզի կառավարել տարածաշրջանում գործընթացները։ Պատժամիջոցներ կիրառելով տարածաշրջանի հիմնական դերակատարներ՝ Ռուսաստանի և Իրանի դեմ, ԱՄՆ-ն ցանկանում է ուժեղացնել իր ազդեցությունը և հասնել իր նպատակներին։ Իրանը միշտ նշել է, որ կայունությունը, անվտանգությունը, տնտեսական համագործակցությունը և բարիդրացիությունը կարող են ձեռք բերվել միայն տարածաշրջանի երկրների կողմից, առանց արտատարածաշրջանային դերակատարների մասնակցության»,- եզրափակել է Ռանջբար Մեշկին Դանիալը։

«Для интеграции Армении в инфраструктурные проекты нужен мирный договор» Экспертные мнения на Caliber.Az
22 Ноября 2023 14:04
Недавние необоснованные высказывания помощника госсекретаря США Джеймса О'Брайена на слушаниях Комитета Палаты представителей по иностранным делам были расценены в Баку как удар по отношениям между Азербайджаном и США.
Складывается ощущение, что в Вашингтоне грубо пытаются сформировать некую новую дорожную карту развития Южного Кавказа, не удосуживаясь узнать мнение Баку. Так, по словам О’Брайена, «Центральная Азия ищет новые маршруты для своих товаров и эти пути могут проходить по югу, через Армению». В Госдепе считают, что «именно такой маршрут коридора может вызвать огромный экономический бум для стран региона, а также на мировых рынках». А вот коридор через Иран О’Брайен «забраковал». Более того, Вашингтон устами своего дипломата предлагает Баку «хорошо подумать над целесообразностью такого проекта».
В чем заключается игра США в нашем регионе? Почему вдруг в Вашингтоне озаботились тем, чтобы логистика в нашем регионе проходила именно через Армению? С этими вопросами редакция Caliber.Az обратилась к зарубежным политологам.
По словам профессора кафедры медиакоммуникации и истории Казахстана АО «МУИТ» города Алматы Сакена Мукана, для стран Центральной Азии, в частности, для Казахстана, наиболее выгодным действительно является Транскаспийский международный транспортный маршрут. Казахстан готовит программы, направленные на увеличение финансирования проектов в рамках Среднего коридора. Об этом, в частности, заявил и вице-министр национальной экономики Казахстана Бауыржан Кудайбергенов на полях II Бакинского форума по устойчивому развитию.
«С учетом последних геополитических событий важность Среднего коридора увеличивается. Поэтому Казахстан и Азербайджан делают ставку на Средний коридор», -привел политолог слова вице-министра.
Также, по его словам, проводятся работы по расширению порта Курык на Каспийском море, строительству дорог, расширению инфраструктуры от границы с Китаем до порта Курык, через который товары будут направляться через Азербайджан и Грузию в Турцию и Европу.
«Интересно, что, по словам Кудайбергенова, технико-экономические процедуры осуществляются намного быстрее, чем ожидалось по результатам договоренностей в ходе официального визита Токаева в Баку в августе 2022 года, а также визитов Алиева в Астану», - подчеркнул политолог.
Но при этом, как замечает С.Мукан, чтобы интегрировать Армению в инфраструктурные проекты на Кавказе нужен мирный договор, поскольку необходимы долгосрочные гарантии, дабы заинтересованные стороны не стали заложниками политических разногласий.
«Однако Армения затягивает подписание мирного договора. К тому же мы видим непрекращающуюся враждебную риторику Еревана и его нежелание видеть Россию в качестве гаранта безопасности армянской части коридора. Почему Армения решила пересмотреть 9-й пункт Трехстороннего заявления и теперь желает контролировать участок коридора своими, специально для этих задач созданными, силовыми структурами? Чем Еревану не нравятся российские военные? Поверьте, все эти вопросы волнуют и государства по ту сторону Каспия, ведь главное для них – это безопасность грузов и людей. А гарантии Армения представляет крайне слабые.
Поэтому, не совсем понятно, откуда у США такая уверенность в том, что коридор должен проходить через Армению. Думаю, что проект коридора вдоль реки Араз по территории Ирана на данный момент представляется более безопасным и надежным вариантом. Тем более, что строительство его уже началось. В этой связи хочу отметить, что любое американское присутствие или давление на Баку со стороны Вашингтона неприемлемо, на дипломатическом уровне или в канун выборов в этой стране, следует соблюдать принцип невмешательства во внутренние дела государств региона», - отметил С. Мукан.
В то же время по мнению иранского эксперта по Ближнему Востоку, ассистента кафедры теории и истории международных отношений Российского университета дружбы народов имени Патриса Лумумбы Ранджбара Мешкин Даниала, заявление Джеймса О'Брайена связано со сложными геополитическими стратегиями и соображениями. В частности, Соединенные Штаты, делая такие заявления, пытаются усилить свое влияние на Кавказе и в Центральной Азии. Этот регион представляет значительный геополитический интерес из-за своего местоположения (Heartland Maritime roots), ресурсов и соседства с Россией, Китаем и Ираном. США стремятся формировать политический и экономический ландшафт таким образом, чтобы он соответствовал их интересам и ценностям.
«Есть тут и принципы баланса: США таким образом пытаются сбалансировать множество своих интересов. С одной стороны, они стремятся повлиять на региональную динамику; с другой стороны, им необходимо избегать прямой конфронтации с другими крупными игроками, такими как Китай, Турция, Россия и Иран.
«Содействие миру и экономической стабильности» – есть и такой фактор игры США. Выступая за мирные решения и осуждая применение силы, США стараются преподнести себя как сторонника стабильности и экономического процветания в регионе. Конечно, такой подход в сочетании с санкционной политикой США против России, Ирана и других стран не может исправить имидж США в мировом сообществе.
В попытке установить свое влияние в странах Центральной Азии США обещают всяческую «помощь», но главная их цель состоит в том, чтобы получить определенные выгоды, в частности, доступ к рынку, возможно даже, создание военных баз» - заметил политолог.
По его мнению, ясно, что США хотят быть главным арбитром. При этом они не желают, чтобы три государства Южного Кавказа решали вопросы самостоятельно.
«Геополитика региона сложна, и в ней задействованы различные силы. Маршрут через Армению можно рассматривать как сближение Еревана с западными центрами силы. И наоборот, маршрут через Иран мог бы более тесно сблизить страны ЦА с иранскими и, возможно, российскими интересами, поскольку Иран имеет прочные связи с Россией.
Между тем стабильность и безопасность транзитного маршрута имеют первостепенное значение. Если маршрут воспринимается нестабильным с точки зрения политической или военной составляющей, вряд ли кто-то решит полагаться на него в критически важной торговле. История конфликта в регионе, особенно между Арменией и Азербайджаном, может повлиять на восприятие долгосрочной жизнеспособности коридора. Хотя, с другой стороны, дипломатические отношения между странами Центральной Азии и Арменией или Ираном также будут играть роль. Эти страны взвесят преимущества и недостатки более тесного сотрудничества с Арменией или Ираном, принимая во внимание потенциальные дипломатические последствия», - отметил политолог.
Также страны Центральной Азии, по его мнению, могут рассматривать выбор коридора как вопрос утверждения своего регионального влияния и независимости. Они предпочтут путь, который укрепит их геополитическое положение, а не тот, который сделает их более зависимыми от крупных держав.
«Здесь важно отметить, что США ведут классическую игру в регионе. Они пытаются создавать трудности, затем конфликты для того, чтобы управлять процессами в регионе. Применяя санкции против основных игроков региона – России и Ирана – США хотят усилить свое влияние и достичь своих целей. Иран всегда отмечал, что стабильность, безопасность, экономическое сотрудничество и добрососедство могут быть достигнуты только странами региона, без участия внерегиональных акторов», - резюмировал Ранджбар Мешкин Даниал.