Սադրանք, թե՞ սահմանազատում Մարգարյանի զառանցանքը ՄԱԿ-ում
Այսօր, նոյեմբերի 30-ին, սահմանազատման հարցերով պետական հանձնաժողովների աշխատանքների շրջանակներում պետք է կայանա Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետներ՝ Շահին Մուստաֆաևի և Մհեր Գրիգորյանի հանդիպումը։ Հանդիպման վայրը՝ Ադրբեջանի Գազախի շրջանի և Հայաստանի Իջևանի (Քարվանսարա- խմբ.) շրջանի միջև պայմանական սահմանն է։
Ինչպես մեկ անգամ չէ, որ լինում է, պաշտոնական Երևանը հրաժարվել էր Ադրբեջանի առաջարկից, բայց հետո ստիպված եղավ ընդունել այն։ Դրանով հադերձ, գիտակցաբար կամ հիմարաբար, հայկական կողմը ստեղծում է այս հանդիպման համար ոչ այնքան բարենպաստ ֆոն՝ իրեն թույլ տալով հերթական սադրանքներ։ Այս անգամ նշվել է ՄԱԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը։ Նրա խոսքով, «Սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի վրա տեղի ունեցած լայնածավալ հարձակումը խլեց հարյուրավոր մարդկանց կյանքեր, այդ թվում նաև երեխաների, և հանգեցրեց ողջ բնակչության զանգվածային բռնի տեղահանման»։
Ահա արդեն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան բազմիցս բանավոր և գրավոր ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լիովին աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը, որի կազմի մեջ են մտնում նաև Ղարաբաղի տնտեսական շրջանը և անկլավները։ Եվ ուրեմն այս ֆոնին հայտնվում է Մհեր Մարգարյանի հայտարարությունը, որի տրամաբանությունը կայանում է մեր տարածքային ամբողջականության ժխտման մեջ։ Հակառակ դեպքում, ըստ նրա եզրակացության, Ադրբեջանը չէր կարող հարձակվել ինքն իր վրա։ Հիմարությո՞ւն է։ Ակնհայտ։ Իսկ ճշմարտությունն էլ կայանում է նրանում, որ մեր երկրի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում, նույնիսկ 44-օրյա պատերազմից հետո, մնացել էին հայկական բանակի ստորաբաժանումներ, որոնց զինաթափման և Ադրբեջանի տարածքից դուրս գալու պահանջները պարունակվում են ՄԱԿ-ի հայտնի բանաձևերում, որոնք ՀՀ-ն անտեսում էր, այդպես էլ չկատարելով։ Իսկ ՄԱԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչը բողոքու՜մ է Ադրբեջանից։ Գնահատեք Մհեր Մարգարյանի ցինիզմի ու հիմարության մասշտաբները և նրա, ով նրան պատվիրել է նման անհեթեթություն դուրս տալ։
Սա ամեն ինչ հիվանդ գլխից առողջ գլխի վրա թափելու պարզունակ փորձ է։ Դրա անհեթեթության մասին են վկայում նաև Հայաստանի պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանի բացահայտումները, ում խոսքով, Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում վերջին հակաահաբեկչական գործողության ընթացքում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն հայկական կողմից առգրավել է մեկուկես միլիարդ դոլարի զենք։ Միայն այս թիվը բավական է, որպեսզի հասկանալ, մեր հողում խրամատավորված հայ զինյալների հագեցվածության մասշտաբները։ Իսկ աշխարհի ցանկացած երկիր, ի գիտություն Մհեր Մարգարյանի, իրավունք ունի իր տարածքում պայքարել զինյալների դեմ։ Ադրբեջանի այս արդարացված գործողություններին այլ բնույթ տալու բոլոր փորձերը փլուզվում են։ Ինչպես հիշում ենք, մեր երկրի կողմից հակաահաբեկչական գործողություն իրականացնելուց անմիջապես հետո, Հայաստանն ու Ֆրանսիան փորձեցին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով առաջ քաշել Ադրբեջանին դատապարտող բանաձեւ։ Բայց «երկու քույրերի» բոլոր ճիգերը ձախողվեցին։
Բացի այդ, հայ զինյալների դեմ հակաահաբեկչական գործողություն իրականացնելուց հետո, ՄԱԿ-ի առաքելությունը երկու անգամ այցելել է Ղարաբաղի տնտեսական շրջան։ Եվ երկու անգամ էլ նա արձանագրել է, որ խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ բռնության ոչ մի փաստեր չկան։ Ինչպես նաև արձանագրվել է, որ քաղաքացիական հասարակական ենթակառուցվածքներին, ներառյալ հիվանդանոցներին, դպրոցներին, բնակարաններին, մշակութային և կրոնական շինություններին վնասներ չեն հասցվել: Եվ ահա այս ամենի ֆոնին հնչում է Մհեր Մարգարյանի՝ իր հիմարությամբ ցնցող հայտարարությունը։
«ՄԱԿ-ը, նրա համապատասխան մարմիններն ու կառույցները դեռ չեն կատարել իրենց պարտավորությունները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հանդեպ»,- ցավում է նա։
Այսինքն, մենք լսում ենք ՄԱԿ-ի նկատմամբ պարտավորությունները կատարելու» պահանջներ նրանց հանդեպ, ովքեր իրականում երբեք չեն եղել և չկան։ «Ղարաբաղի ժողովուրդ»-ը՝ հայկական հերթական առասպելն է։ Կան միայն հայեր, ովքեր ավելի քան քառորդ դար ապօրինի բնակվել են Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում, իրենց ձեռքում ունենալով հայկական անձնագրեր։ Ինչի հետ, ի դեպ, նրանց մոտ Հայաստանում լուրջ խնդիրներ են ծագել։ Այնքանով լուրջ, որ հազարավոր ղարաբաղցի հայեր արդեն լքել են Հայաստանը։ Բայց այդ մասին, հասկանալի բան է, ՄԱԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչը որոշել է չհիշել։
Նա էլ ի՞նչ է դուրս տալու։ Ժամանակը ցույց կտա։ Բայց մենք արդեն արձանագրում ենք, որ Մհեր Մարգարյանի ելույթները հնչում են ծիծաղելի ու խարդախ։ Հատկապես այսօր կայանելիք Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների հանդիպման ֆոնին։ Դուք արդեն ձեզ մոտ Հայաստանում կողմնորոշվեք, ձեզ համար ինչն է ավելի կարևոր՝ անվերջ սադրանքները, թե սահմանազատման հարցի լուծումը...

Провокация или делимитация? Бред Маргаряна в ООН
Сегодня, 30 ноября, в рамках работы госкомиссий по вопросам демаркации границы должна состояться встреча вице-премьеров Азербайджана и Армении Шахина Мустафаева и Мгера Григоряна. Место встречи – условная граница между Газахским районом Азербайджана и Иджеванским (Карвансара - ред.) районом Армении.
Как это уже не раз бывало, вначале официальный Ереван отказался от предложения Азербайджана, но затем вынужден был его принять. При этом, осознанно или по глупости, армянская сторона создает далеко не самый благостный фон этой встрече, позволяя себе очередные провокации. На сей раз отметился представитель Армении при ООН Мгер Маргарян. По его словам, «19 сентября крупномасштабное наступление на Нагорный Карабах унесло жизни сотен людей, в том числе детей, и привело к массовому насильственному перемещению всего населения».
Вот уже и премьер-министр РА Никол Пашинян многократно устно и письменно признал территориальную целостность Азербайджана, спикер Нацсобрания Ален Симонян изрек, что РА полностью поддерживает территориальную целостность Азербайджана, в состав которого входит Карабахский экономический регион и анклавы. И вот на этом фоне появляется заявление Мгера Маргаряна, логика которого состоит в отрицании нашей территориальной целостности. В противном случае, согласно его умозаключению, Азербайджан не мог напасть на самого себя. Глупость? Очевидная. Истина же состоит в том, что в Карабахском экономическом регионе нашей страны даже после 44-дневной войны оставались подразделения армянской армии, требования о разоружении и выводе которых с территории Азербайджана содержались в известных резолюциях ООН, которые РА проигнорировала, так и не выполнив. А представитель Армении при ООН жалуется на Азербайджан! Оцените масштаб цинизма и глупости Мгера Маргаряна и того, кто ему приказал нести такую ахинею.
Это примитивная попытка свалить все с больной головы на здоровую. О ее нелепости свидетельствуют и откровения бывшего замминистра обороны Армении Артака Закаряна, по словам которого, в ходе недавней антитеррористической операции в Карабахском экономическом районе ВС Азербайджана захватили у армянской стороны оружия на полтора миллиарда долларов. Одной этой цифры достаточно, чтобы понять масштаб оснащенности армянских боевиков, окопавшихся на нашей земле. И любая страна мира, к сведению Мгера Маргаряна, имеет право бороться с боевиками на своей территории. Все попытки придать этим обоснованным действиям Азербайджана иной характер разлетаются в пух и прах. Как мы помним, сразу же после проведения нашей страной контртеррористической операции Армения и Франция попытались протащить через Совет Безопасности ООН резолюцию с осуждением Азербайджана. Но все потуги «двух сестер» обернулись провалом.
Кроме того, после проведения антитеррористической операции против армянских боевиков, миссия ООН дважды посещала Карабахский экономический регион. И оба раза она фиксировала, что нет никаких фактов насилия против гражданского армянского населения. Также было зафиксировано, что повреждений гражданской общественной инфраструктуры, включая больницы, школы, жилье, культурные и религиозные сооружения, не было. И вот на фоне всего этого звучит шокирующее своей глупостью заявление Мгера Маргаряна.
«ООН, ее соответствующие органы и структуры еще не выполнили свои обязательства перед народом Нагорного Карабаха», - сетует он.
То есть, мы слышим требования к ООН «выполнить обязательства» перед  теми, кого в реальности никогда не было и нет. «Народ Карабаха» - это очередной армянский миф. Есть только армяне, которые более четверти века незаконно проживали на оккупированных территориях Азербайджана, имея на руках паспорта Армении. С которыми, кстати, у них возникли серьезные проблемы в Армении. Настолько серьезные, что тысячи карабахских армян уже покинули Армению. Но об этом, ясное дело, представитель Армении в ООН решил не вспоминать.
Что он еще выкинет? Время покажет. Но мы уже фиксируем, что речи Мгера Маргаряна звучат нелепо и лживо. Особенно на фоне предстоящей сегодня встречи вице-премьеров Азербайджана и Армении. Вы уж у себя там, в Армении, определитесь, что вам важнее - нескончаемые провокации или решение вопроса с делимитацией...