Ֆրանսիան երազում է Ռուսաստանին վրեժխդիր լինել աֆրիկյան խայտառակության համար Հայաստանը որպես Փարիզի մանրադրամ
21 Փետրվարի 2024 19:30
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Մյունխենում վերջին հայտարարությունները ոչ միայն հաստատեցին նրա բացահայտ արևմտամետ տրամադրվածությունը, այլ նաև հանգեցրին Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների նոր փուլին։ Ինչպես գրում է «Հրապարակ» օրաթերթը, Փաշինյանի մյունխենյան ճանապարհորդությունից հետո, Հայաստանում նոր եռանդով սկսեցին առաջանալ հակառուսական տրամադրություններ, ինչը կարող էր հանգեցնել հայ-ռուսական առանց այն էլ փխրուն հարաբերությունների վերջնական կործանմանը և Հայաստանից Ռուսաստանին դուրս մղելուն։
Հարկ է նշել, որ 2018 թվականին Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո, Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունները զգալիորեն աճել են։ 2020 թվականին Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում պարտությունը Հայաստանում էլ ավելի սրեց այս միտումը։ Երկրում գոյություն ունի կայուն կարծիք, որ Ադրբեջանի հետ պատերազմը տանուլ է տրվել՝ հիմնականում Մոսկվայի կողմից աջակցության բացակայության պատճառով։ Համապատասխանաբար՝ Ռուսաստանը համարվում է հայության բոլոր դժբախտությունների գլխավոր մեղավորը։
Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունները նաև սնուցվում են Հայաստանի նկատմամբ Արևմուտքի, հատկապես Ֆրանսիայի բացահայտ հետաքրքրությամբ: Եվ եթե հաշվի առնել, որ հատկապես Ֆրանսիան է հանդիսանում Հայաստանի՝ դեպի Արևմուտք շրջադարձի գլխավոր նախաձեռնողը, ապա նրա հավանականությունը, որ հակառուսական տրամադրությունները առաջանում են Փարիզի օգնությամբ՝ մանգամայն բարձր է։ Չարժե մոռանալ, որ Ֆրանսիան Աֆրիկայում մրցակցության պատճառով իր հաշիվներն ունի Ռուսաստանի հետ: Մոսկվան աֆրիկյան երկրներին ակտիվորեն օգնում է ձերբազատվել դարերի ընթացքում իրենց պարտադրված ֆրանսիական գաղութատիրությունից։ Հետևաբար Փարիզի համար կարևոր է «մտնել» Հարավային Կովկաս, որն ավանդաբար համարվում է Ռուսաստանի շահերի գոտի։
Մոսկվան, որն ուշադիր հետևում է Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին, բազմիցս հայտարարել է, որ Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունները պարտադրված են դրսից։ Օրինակ, անցյալ տարվա հոկտեմբերին, Հայաստանում Կրեմլի քաղաքականությունից դժգոհության հերթական ալիքից հետո, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ երկրում հակառուսական տրամադրությունների սրումը վճռական չափով իրականացվում է արհեստականորեն։ Ռուսաստանցի նախարարնը հայտնեց, որ Մոսկվայում հիանալի տեղյակ են այն ոչ կառավարական կազմակերպությունների մասին, որոնք Հայաստանում ստեղծվել են վերջին տարիների ընթացքում։
«Այո, նախկինում նույնպես դրանք քիչ չէին: Այդ կազմակերպությունները Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները խթանելու համար չեն ստեղծվում։ Ընդհակառակը, դրանք նպատակադրված են հող ստեղծել հակառուսական տրամադրությունների և Հայաստանի միջոցով այս տարածաշրջանում առաջին հերթին ԱՄՆ-ի, Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի երկրների շահերի առաջխաղացմանը նախապատրաստելու համար»,- ասել է Լավրովը՝ ընդգծելով, որ Մոսկվան տեսնում է այս բոլոր փորձերը։ Դրանով հանդերձ նա իր խորին համոզմունքն է հայտնել, որ հայ ժողովրդը ճնշող մեծամասնությամբ ուզում է պահպանել Ռուսաստանի հետ կապերը։ Սա այն հիմնական թեզն է, որն ավանդաբար հնչեցնում է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն՝ Հայաստանի արևմտյան հովանավորներին հիշեցնելով այն մասին, որ Ռուսաստանը մատը պահում է զարկերակի վրա։
Մյուս կողմից, ակնհայտ է, որ, չնայած Ռուսաստանի նկատմամբ հայկական դեմարշներին, Մոսկվան փորձում է հավասարակշռություն պահպանել իր ֆորպոստի հետ հարաբերություններում և պարբերաբար հիշեցնում է տարածաշրջանում երկկողմ ռազմավարական շահերի մասին։ Անցյալ ամիս «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում նույն կերպ էր արտահայտվել նաև Երևանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։ Հայտարարելով, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի ռազմավարական շահերը համընկնում են, նա ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները շարունակում են կրել դաշնակցային բնույթ։
Հարկ է նշել նաև, որ չնայած Երևանում հակառուսական տրամադրությունների աճից Մոսկվայի ակնհայտ մտահոգությանը և Հայաստանը Ռուսաստանից «պոկելու» Արևմուտքի փորձերին՝ Նախաթոռ քաղաքը շարունակում է հայտարարել, որ Հայաստանը որպես անկախ պետություն՝ իրավունք ունի որոշել իր արտաքին և ներքին քաղաքական կուրսը, և որ նա չի միջամտում այս գործընթացին։ Ֆորմալ առումով, ռուսական կողմից սա կարող է գնահատվել որպես միջազգային հանրությանը մեսիջ այն մասին, որ Ռուսաստանը չի միջամտում այլ պետության ներքին գործերին, նույնիսկ չնայած Հայաստանի, որպես ֆորպոստի կարգավիճակին:
Ի դեպ, այս կարծիքը կիսում են նաեւ Ռուսաստանի փորձագետները։
Caliber.Az-ին մեկնաբանելով Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների աճը՝ Սահմանամերձ համագործակցության ասոցիացիայի առաջատար վերլուծաբան, ռուսաստանցի փորձագետ Սերգեյ Բորովիկովը նշել է, որ դա հանդիսանում է՝ Եվրոպայի, և առաջին հերթին, որպես Աֆրիկայում Ռուսաստանի աջակցությամբ տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով տուժած հիմնական երկրի՝ Ֆրանսիայի համակարգված քաղաքականության արդյունք։ Ուստի Փարիզը վրեժ է տենչում, և հենց Հայաստանն է դարձել այդ ռևանշի համար դաշտ։
«Սակայն, բացի ինստիտուցիոնալ տարրերից, կա նաև Սորոսի և նրա հետ կապված կառույցների երկարաժամկետ քաղաքականությունը, որոնք Հայաստանում ձևավորում են հակառուսական տրամադրություններ, ինչպես երկար տարիներ դա արել են Ուկրաինայում։ Մենք բոլորս տեսնում ենք, թե դա ինչի է հանգեցրել։ Այս իմաստով Հայաստանը շատ տխուր հեռանկարներ ունի։ Բացի այդ էլ, նա ունի աննախանձելի աշխարհագրական դիրք. մի կողմից գտնվում է Վրաստանը, որը բարելավում է հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, մյուս կողմից՝ Ադրբեջանը, որի հետ նա, մեղմ ասած, շատ վատ հարաբերություններ ունի, և փաստորեն, սահմանը Իրանի և Թուրքիայի հետ, որոնք նրան քիչ բան կարող են տալ։ Հետևաբար Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հետագա սառեցումը, հենց որ նա անցնի տնտեսական հարթություն, կհանգեցնի էներգակիրների մատակարարումների դադարեցմանը և հայկական ապրանքների, հատկապես գյուղմթերքի արտահանման կոլլապսին։ Եվ հենց որ բանը հասնի դրան, հնարավոր է, որ իրական տնտեսության հետ առնչվող հայ հասարակության գոնե որոշ խելամիտ ուժերը արթնանան իրենց լեթարգիական քնից և ինչ-որ կերպ խելքի բերեն միանգամայն ոչ ադեկկվատ քաղաքական գործիչներին, որոնք գտնվում են անհասկանալի երևակայական կառուցվածքների գերության մեջ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանից ռուսական բիզնեսը վտարելու հեռանկարին, ապա դա քիչ հավանական է, քանի որ այն մեծ մասամբ ներկայացված է Ռուսաստանի տարածքում բիզնեսով զբաղվող էթնիկ հայերով։ Իսկ վտարելն ինքն իրեն՝ տարօրինակ է նույնիսկ Հայաստանի համար։
Ինչ վերաբերվում է Եվրասիական կառույցներից Հայաստանի դուրս գալուն, կարող եմ ասել, որ ամենայն հավանականությամբ, իրավիճակը որոշակի ժամանակով կսառեցվի։ Սակայն Գյումրիում ռուսական ռազմաբազայի համար պայքար է մղվելու։ Ստեղծված իրավիճակի տեսանկյունից, Ռուսաստանը որքան շատ իր տարածքից հեռու պահի բազաները, այնքան քիչ ուժ կունենա Ուկրաինայի դեմ։ Հետևաբար, Հայաստանից այդ բազայի արտաքսումը ինչ-որ իմաստով կվատթարացնի տարածաշրջանում Ռուսաստանի տեղական դիրքը, բայց նրան կտա լրացուցիչ ռեսուրսներ, որոնցում Արևմուտքը բացարձակապես շահագռգռված չէ»,- ասել է Բորովիկովը։

Франция мечтает отомстить России за африканский позор
Недавние заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Мюнхене не только подтвердили его откровенно прозападный настрой, но и привели к новому витку антироссийских настроений в Армении. Как пишет газета «Грапарак», после мюнхенского вояжа Пашиняна в Армении с новой силой начали генерироваться антироссийские настроения, что может привести к окончательному разрушению и без того хрупких армяно-российских отношений и вытеснению России из Армении.
Стоит отметить, что антироссийские настроения в Армении с приходом к власти Никола Пашиняна в 2018 году значительно усилились. Поражение во Второй Карабахской войне 2020 года еще больше усугубило этот тренд в Армении. В стране существует устойчивое мнение, что война с Азербайджаном была проиграна главным образом из-за отсутствия поддержки Москвы. Соответственно, Россия считается главным виновником всех бед армянства.
Антироссийские настроения в Армении также подпитываются откровенным интересом Запада, особенно Франции, к Армении. И если учесть, что именно Франция является главным инициатором разворота Армении на Запад, то вероятность того, что антироссийские настроения генерируются с помощью Парижа, весьма высока. Не стоит забывать, что у Франции есть свои счеты с Россией из-за конкуренции в Африке. Москва активно помогает странам Африки избавиться от навязанного им столетиями французского колониализма. Поэтому для Парижа важно «зайти» на Южный Кавказ, который традиционно считался зоной интересов России.
Москва, которая пристально следит за внутриполитическими процессами в Армении, не раз заявляла, что антироссийские настроения в Армении навязаны извне. Например, в октябре прошлого года, после очередной волны недовольства политикой Кремля в Армении, глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что нагнетание антироссийских настроений в стране в решающей степени осуществляется искусственно. Российский министр сообщил, что в Москве прекрасно знают о количестве неправительственных организаций, которые были созданы в Армении за последние годы.
«Да, и раньше их было немало. Эти организации создаются не для продвижения дружественных отношений между Арменией и Россией. Напротив, они нацелены на создание почвы для антироссийских настроений и подготовку продвижения в этом регионе через Армению интересов прежде всего США, Евросоюза и стран НАТО», — сказал Лавров, подчеркнув, что Москва видит все эти попытки. При этом он выразил глубокое убеждение, что армянский народ в подавляющем большинстве хочет сохранить связи с Россией. Это главный тезис, который традиционно озвучивает российский МИД, напоминая западным покровителям Армении о том, что Россия держит руку на пульсе.
С другой стороны, очевидно, что, несмотря на армянские демарши в сторону России, Москва пытается сохранять баланс в отношениях со своим форпостом и периодически напоминает про двусторонние стратегические интересы в регионе. В таком же ключе высказывался в прошлом месяце посол России в Ереване Сергей Копыркин в интервью РИА Новости. Заявив, что стратегические интересы России и Армении сходятся, он привлек внимание к тому, что отношения между двумя странами продолжают иметь союзнический характер.
Стоит также отметить, что, несмотря на очевидную озабоченность Москвы ростом антироссийских настроений в Ереване и попытками Запада «оторвать» Армению от России, в Первопрестольной продолжают заявлять, что Армения как независимое государство имеет право определять свой внешнеполитический и внутриполитический курс, и что она не вмешивается в этот процесс. Формально, с российской стороны, это можно расценивать как посыл международному сообществу о том, что Россия не вмешивается во внутренние дела другого государства, даже несмотря на статус Армении как форпоста.
Кстати, это мнение разделяют и эксперты в России.
Комментируя Caliber.Az рост антироссийских настроений в Армении, ведущий аналитик Ассоциации приграничного сотрудничества, российский эксперт Сергей Боровиков отметил, что это является результатом систематической политики Европы, и в первую очередь Франции, как основной пострадавшей страны в результате поддержанных Россией событий в Африке. Поэтому Париж жаждет реванша, и именно Армения стала полем для этого реванша.
«Однако, кроме институциональных элементов, есть еще и длительная политика Сороса и связанных с ним структур, которые формируют антироссийские настроения в Армении, как это делали на протяжении многих лет в Украине. Мы все видим, к чему это привело. В этом смысле у Армении весьма печальные перспективы. К тому же, у нее незавидное географическое положение: с одной стороны, находится рядом Грузия, которая улучшает отношения с Россией, с другой стороны - Азербайджан, с которым у нее, мягко говоря, очень плохие отношения, и, собственно, граница с Ираном и Турцией, которые ей мало что могут дать. Поэтому дальнейшее охлаждение отношений с Россией, как только оно перейдет в экономическую плоскость, приведет к прекращению поставок энергоносителей и к коллапсу экспорта армянских товаров, особенно сельхозпродукции. И как только до этого дойдет, возможно, хоть какие-то здравомыслящие силы в армянском обществе, связанные с реальной экономикой, очнутся от летаргического сна и как-то вразумят совершенно неадекватных политиков, которые находятся в плену непонятных воображаемых конструкций.
Что касается перспективы выдворения российского бизнеса из Армении, то это маловероятно, поскольку по большей части он представлен этническими армянами, ведущими бизнес на территории России. А выдворять самих себя – это странно даже для Армении.
Относительно выхода Армении из евразийских структур, могу сказать, что скорее всего, на определенное время ситуация будет заморожена. Однако за российскую военную базу в Гюмри будет вестись борьба. С точки зрения современной ситуации, чем больше Россия будет держать баз вдали от своей территории, тем меньше у нее будет сил на Украину. Поэтому в каком-то смысле выдворение этой базы из Армении ухудшит локальное положение России в регионе, но даст ей дополнительные ресурсы, в чем Запад совершенно не заинтересован», - сказал Боровиков.