Երրորդ ուժերը խաղի մեջ են. Հարավային Կովկասի շեմին նոր պատերա՞զմ Քերիմ Հասի կանխատեսումները
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ թուրք միջազգային քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Քերիմ Հասի հետ։
— Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վերընտրվելուց հետո իր առաջին պաշտոնական այցը կատարել է Թուրքիա։ Ինչի՞ մասին է դա խոսում և ինչպե՞ս եք գնահատում այցի արդյունքները։
— Այս այցը, անպայման, թույլ է տալիս գնահատել, թե որքան ամուր և միասնական են Անկարայի և Բաքվի հարաբերությունները։ Միանգամայն խորհրդանշական է, որ, եթե գոյություն ունեցող ավանդույթի համաձայն՝ ԱՊՀ երկրների շատ ղեկավարներ ընտրվելուց հետո ուղևորվում են Մոսկվա, ապա Ալիևը մեկնել է Թուրքիա, ինչը հստակ ցույց է տալիս Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումը։ Դրանով հանդերձ Բաքուն ավանդաբար լավ հարաբերություններ է պահպանում Ռուսաստանի հետ։ Ինչպես նաև ուզում եմ նշել, որ Ադրբեջանը գործընկերական հարաբերություններ է զարգացնում եվրոպական որոշ առաջատար երկրների, օրինակ՝ Մեծ Բրիտանիայի, իսկ մյուս կողմից՝ Իսրայելի հետ։ Եվ եթե, օրինակ, Մեծ Բրիտանիան ունի վետոյի իրավունք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, ապա Իսրայելը հանդիսանում է Մերձավոր Արեւելքի գլխավոր դերակատարներից մեկը։ Դրանով հանդերձ Թուրքիայի ղեկավարությունը նույնպես հիանալի հարաբերություններ ունի նաեւ Մեծ Բրիտանիայի հետ։ Այսպիսով, մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի քաղաքականության մեջ կա սեփական խորապես մտածված տրամաբանություն։ Եվ, գնահատելով Ադրբեջանի դիվանագիտական գործողությունների ալգորիթմը, կարելի է ասել, որ Բաքուն ինչպես ինքնուրույ, այնպես էլ Թուրքիայի հետ իր կապերի միջոցով սերտ և գործընկերային հարաբերություններ է կառուցում այն երկրների հետ, որոնք առանցքային դեր են խաղում համաշխարհային քաղաքականության մեջ և տարածաշրջանում ունեն իրենց շահերը։
Ինչպես նաև, իմ կարծիքով, Իլհամ Ալիևի արտաքին քաղաքական վեկտորը կարևոր նշանակություն ունի Մոսկվայի համար՝ հատկապես այն փաստը, որ Ադրբեջանը ամրապնդում է թուրքական երկրների հանգույցը Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում։ Այնպես որ, կարծում եմ, որ Ադրբեջանի նախագահի Թուրքիա այցը ունի իր կարևոր կոնֆիգուրացիան և ուրվագծերը, որոնք կարելի է վերծանել բավականին երկար ժամանակ։ Ի դեպ, հարկ է նշել, որ Անկարայի մոտ էլ առկա են փոխադարձ քաղաքական ավանդույթներ՝ թուրքական պետության նորընտիր կամ վերընտրված ղեկավարը առաջին հերթին ուղևորվում է Հյուսիսային Կիպրոս և Ադրբեջան՝ հստակ ցույց տալով, թե ովքեր են հանդիսանում Թուրքիայի համար գլխավոր դաշնակիցներ։
Անշուշտ, դիտարկելով այս այցը, կարելի է խոսել Անկարայի և Բաքվի միջև ռազմաքաղաքական գործընկերության հետագա ամրապնդման մասին։ Կան տնտեսական ոլորտում զարգացման ծրագրեր՝ Էրդողանն ու Ալիևը մանրամասն քննարկել են նաև այդ հարցը։ Փաստն այն է, որ Անկարան ցանկանում է ավելի շատ գազ վաճառել Եվրոպային, և, կարծում եմ, որ մոտ ապագայում մենք որոշակի առաջընթաց կտեսնենք էներգետիկ համագործակցության ոլորտում։
— Թուրքիան կարծես թե վերապրել է ՆԱՏՕ-ի հետ իր տարաձայնությունների ժամանակահատվածը։ Թե՞ դա պարզապես կողքից է թվում:
— Ես, անկեղծ ասած, չեմ կարծում, որ Թուրքիան երբևէ ստեղծել է ՆԱՏՕ-ից հեռու վեկտոր, ինչպես կարծում են ոմանք՝ ավելի շատ հակվելով դեպի Ռուսաստանի օգտին համագործակցությունը։ Թուրքիան երբեք երես չի թեքել իր գլխավոր դաշնակիցներ՝ ԱՄՆ-ից և Մեծ Բրիտանիայից։ Այո, ի պատասխան, կարող եք ինձ հարց տալ այն մասին, թե այդ դեպքում ինչպես մեկնաբանել Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի միջև վեճերը՝ C-400-ի կամ Շվեդիայի ՆԱՏՕ մտնելու հարցով Թուրքիայի դիրքորոշման հաշվով, սակայն, ըստ էության, եթե քննարկել, այս բոլոր հարցերը կանխատեսելիորեն լուծելի էին, հռետորապես, այսինքն՝ չնայած սպառնալից հայտարարություններին, Անկարան վաղ թե ուշ հավանություն կտար ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցությանը, և վերջիվերջո ԱՄՆ-ը Թուրքիային կմատակարարի նոր F-16-ներ։
Դրանով հանդերձ, եթե ուշադիր նայեք, Թուրքիան այժմ շատ ավելի է մասնակցում ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին, քան, ասենք, տաս տարի առաջ։ Եվ հենց Թուրքիան է այժմ զբաղվում Սիրիայում ճգնաժամի կարգավորմամբ։ Ինչպես նաև Լիբիայում, միայն Թուրքիայի միջամտությունից հետո, վագներականների աջակցությամբ ոռնացող Հաֆթարի բանակը կանգնեցվեց:
Ինչ վերաբերում է Հարավային Կովկասին, ապա այստեղ Թուրքիան, որպես ՆԱՏՕ-ի շահերի ուղեկցող, նույնպես էական դերակատարում ունի։ Մինչդեռ Ռուսաստանի ազդեցությունը տարածաշրջանում ակնհայտորեն նվազում է, և Երևանի և Մոսկվայի հարաբերությունների վատթարացումը կարող է հանգեցնել տարբեր սցենարների, ընդհուպ մինչև Հայաստանի տարածքից ռուսական բազայի դուրսբերման։ Այնպես որ, կարելի է ասել, որ հատկապես Թուրքիան է հանդիսանում ՆԱՏՕ-ի համար առանցքային դերակատար՝ ուժեղացնելով Դաշինքի ազդեցությունը հաճախ իր շահերի իրականացման միջոցով: Եվ Անկարայի ու ՆԱՏՕ-ի միջև մակերեսորեն ծագող որոշ բարդությունները բացարձակապես չեն ազդում Թուրքիայի և դաշինքի խորը համագործակցության վրա։
Ինչ վերաբերում է ապագային, ապա ես կանխատեսում եմ, որ Թուրքիան մոտ ապագայում ռազմաքաղաքական առումով հատկապես ակտիվ կլինի հետխորհրդային տարածքում, օրինակ՝ Մոլդովայում կամ Կենտրոնական Ասիայում, այնտեղ ուժեղացնելով իր ազդեցությունը։
— Թուրքիան դեռ մի քանի տարի առաջ ազդարարել էր իր սպառազինության վերազինման մեծ ծրագրի մասին, և այժմ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են ջրի վրա իջնում տարբեր դասերի թուրքական նոր ռազմանավեր, ստեղծվում են անօդաչու թռչող սարքերի նոր մոդելներ։ Ումի՞ց է Թուրքիան մտադիր պաշտպանվել։ Եվ ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիան և Ադրբեջանը նոր գլոբալ պատերազմի մեջ ներքաշվելու ռիսկերը, որն արդեն ինչ-որ իմաստով տեղի է ունենում։
— Զրոյական տարիներին (2000-ական) Թուրքիան մեծ ներդրումներ է կատարել ռազմական արդյունաբերության մեջ, այդ ժամանակ երկրի տնտեսությունը գտնվում էր իր բարգավաճման գագաթնակետին։ Այնպես որ, կարելի է ասել, որ հիմա Թուրքիան քաղում է նախորդ տասնամյակի պտուղները: Դրանով հանդերձ տարբեր երկրներ թուրքական սպառազինության արտահանումը ավելանւմ է, միևնույն ժամանակ, երբ պաշտպանության ոլորտում ներդրումները կրճատվում են։ Բայց վերջինս ավելի շատ կապված է Թուրքիայի տնտեսության ընդհանուր անկման հետ։
Այդ զենքերը, միանշանակ, ուղղված չեն Թուրքիայի արևմտյան գործընկերների և նույնիսկ Հունաստանի դեմ, որի հետ Անկարան այնուամենայնիվ ստիպված եղավ ընդհանուր լեզու գտնել։ Թուրքական զենքն ուղղված չէ կոնկրետ թիրախների դեմ, դրանք ծառայում են որպես արտերկրում և երկրի ներսում Թուրքիայի դիրքերն ամրապնդելու միջոց։
Վերջերս Երրորդ համաշխարհային պատերազմի մասին հաճախ են խոսում, որպես բոլորը բոլորի դեմ պայքարի կամ ռազմական բլոկների միջև պատերազմի մասին, որտեղ կիրառվելու է միջուկային զենք, բայց, իմ կարծիքով, իրադարձությունների նման շրջադարձի հավանականությունը դեռևս շատ փոքր է։ Զուտ հիպոթետիկորեն, նման զարգացման դեպքում, կարծում եմ, որ Թուրքիան իր գործողությունները կհամակարգի առաջին հերթին իր արեւմտյան դաշնակիցների հետ։ Միևնույն ժամանակ ակնհայտ է նաև այն, որ Մերձավոր Արևելքում գլոբալ պատերազմը կդառնա գործողությունների ասպարեզ ինչպես Արևմտյան բլոկի, այնպես էլ Արևելյան բլոկի երկրների համար։
Ինչ վերաբերում է նման իրավիճակում Ադրբեջանի դիրքորոշմանը, ապա ես չեմ պատրաստվում այն կանխատեսել, քանի որ Բաքուն հակամարտությունների մեծ մասում հավատարիմ է մնում հավասարակշռված և չեզոք մոտեցմանը, իսկ Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական դիրքը նույնպես քիչ դեր չի խաղում՝ այստեղ պետք է հաշվի առնել բոլոր ռիսկերը, բոլոր «կողմ» և «դեմ» հանգամանքները: Սակայն նման իրավիճակում Ադրբեջանի դիրքորոշումը Անկարայի համար չափազանց կարեւոր կլինի։
— Ինչպե՞ս եք գնահատում Բաքվի և Երևանի միջև երկխոսության ներկա մակարդակը, խաղաղ պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը։ Վերջին շրջանում այնպիսի զգացողություն է ստեղծվել, որ Երեւանը ակտիվորեն օգտագործվում է որպես գործիք՝ Հարավային Կովկաս արեւմտյան երկրների ներթափանցելու համար, այդ թվում նաև Ֆրանսիան՝ իր ագրեսիվ ու թունավոր հավակնություններով։ Ինչպիսի՞ն է Հարավային Կովկասում նոր պատերազմի ռիսկը։
— Ես կարծում եմ, որ Բաքուն անհամեմատ ավելի ուժեղ է, քան Երեւանը։ Հայաստանը առնվազն մոտակա տասնամյակում չի կարողանա իրեն թույլ չի տալ հարձակվել Ադրբեջանի վրա՝ սա ինքնասպան արարք է հայերի համար, որը կհանգեցնի հայկական պետության լիակատար աղետի, քանի որ Ադրբեջանը ուժեղ է ոչ միայն իր ռազմական հզորությամբ, այլ նաեւ իր տնտեսական ներուժով։ Ինչպես նաև արտաքին քաղաքականության մեջ՝ ինչպես էլ լինի, Բաքուն հիանալի կապեր ունի Մեծ Բրիտանիայի հետ, ԱՄՆ-ի հետ լավ հարաբերություններ Լոնդոնի և Անկարայի հետ բարեկամության շնորհիվ։
Այո, Ֆրանսիան, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակի փորձել զենք մատակարարել Հայաստանին, բայց այս զենքով Երեւանը պատերազմ չի շահի։ Միևնույն ժամանակ, հարկ է հաշվի առնել. որքան երկար ձգձգվի Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրման գործընթացը, այնքան մեծանում են այստեղ երրորդ երկրներին ներքաշվելու ռիսկերը։ Այստեղ դեր են խաղում բացառապես շահերը, այլ ոչ թե ադրբեջանցիների կամ հայերի խաղաղ կյանքը։ Փաշինյանի հեռանալու դեպքում, Հայաստանում կարող է իշխանության գալ ավելի ազգայնական իշխանություն։ Այս դեպքում կա մեկ այլ սցենարի վտանգ՝ Երևանը ամրապնդելով իր կապերը Արևմուտքի հետ այնքան կսրի հարաբերությունները Մոսկվայի հետ, որ վերջնականապես Ռուսաստանին կհրահրի ակտիվ գործողությունների։ Ռուսաստանը կունենա Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ իր սեփական ծրագրերը, և Բաքուն, ըստ էության, ապագայում ստիպված կլինի պայմանավորվել ավելի շուտ Մոսկվայի, քան Երևանի քաղաքական գործիչների հետ, և իրադարձությունների նման դասավորությունը չափազանց անբարենպաստ է Ադրբեջանի համար։ Այնպես որ, իմ կարծիքով, Բաքուն և Երևանը պետք է որքան հնարավոր է շուտ պայմանավորվեն՝ ելնելով «այստեղ և հիմա» բանաձևից։
— Բաքուն և Անկարան ակտիվորեն զարգացնում են թուրքական երկրների միության հայեցակարգը։ Հիմա առաջին հայացքից շատ բան լավ է դասավորովում այս գաղափարի իրականացման համար՝ օրինակ, Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) անդամներն ամրապնդում են Միջին միջանցքի զարգացման շրջանակներում համագործակցությունը։ Ինչպե՞ս եք գնահատում ԹՊԿ-ի զարգացման հեռանկարները, ինչպի՞սի ներուժ կա այս միության մեջ։
— Անշուշտ, Անկարան և Բաքուն հանդիսանում են Միջին միջանցքի նյութատեխնիկական ապահովման հիմնական մոդերատորներ, և այս իմաստով ԹՊԿ-ն կարևոր դեր է խաղում: Այդ թվում նաև թուրքական աշխարհի երկրների համար տրամադրելով այս տնտեսական հեռանկարների ավելի բաց քննարկման հարթակ։ Սակայն ԹՊԿ-ի բանաձևը Անկարայի համար այժմ հետաքրքիր է իր ռազմաքաղաքական հեռանկարներով, այս տիպի համագործակցություն հաստատելով Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ՝ այստեղ կա աշխատանքի և թուրքական աշխարհի երկրների մերձեցման հորիզոն։ Նման համագործակցությունը հետաքրքրական է նաև Կենտրոնական Ասիայի երկրների համար, օրինակ՝ գաղտնիք չէ, որ թուրքական զենքը մեծ պահանջարկ ունի տարածաշրջանի երկրներում, և այդ մատակարարումները գնալով ընդլայնվում են։ Իհարկե, ԹՊԿ-ն իրեն որպես ռազմական դաշինք չի հռչակում, բայց Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում Թուրքիան այդ կապերը ամրապնդում է։ Դրանով հանդերձ, Անկարան այստեղ անցկացնում է զգուշավոր քաղաքականություն՝ ձգտելով շատ չգրգռել Մոսկվային՝ նման կապեր կառուցելով աստիճանաբար։ Ուշագրավ է նաև այն, որ ԹՊԿ-ի շրջանակներում Թուրքիան վերջերս սկսել է համագործակցության հրավիրել Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության (ՀԿԹՀ) պատվիրակությանը։ Սպասվում է, որ ՀԿԹՀ-ի նախագահը կներկայանա նաև՝ այս տարվա հուլիսին Շուշայում ԹՊԿ-ի ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին՝ այդ մասին ասվել է Իլհամ Ալիևի Թուրքիա կատարած այցի ժամանակ։ Հետևաբար մենք տեսնում ենք, որ Անկարան և Բաքուն սկսել են ավելի սերտորեն համակարգել իրենց քաղաքականությունը Կիպրոսի հարցի շրջանակներում։
Այլ խոսքով ասած, ԹՊԿ-ի պոտենցիալը շատ մեծ է, և այն, անշուշտ, կզարգանա, ինչը հետագայում դրական արդյունքներ կբերի։

Третьи силы в игре: новая война на пороге Южного Кавказа?
Интервью Caliber.Az c турецким политологом-международником, кандидатом политических наук Керимом Хасом.
— Свой первый официальный визит после переизбрания президент Азербайджана Ильхам Алиев совершил в Турцию. О чем это говорит и как вы оцениваете итоги визита?
— Этот визит, безусловно, позволяет оценить, насколько крепки и спаяны отношения Анкары и Баку. Весьма символично, что, если по существующей традиции многие руководители стран СНГ после своего избрания отправляются в Москву, то Алиев отправился в Турцию, что отчетливо демонстрирует геополитическую ориентацию Азербайджана. При этом Баку традиционно поддерживает хорошие отношения с Россией. Также хочу отметить, что Азербайджан наращивает партнерские отношения с некоторыми ведущими европейскими странами, например, с Великобританией, а с другой стороны — с Израилем. И если, например, Великобритания имеет право вето в СБ ООН, то Израиль является одним из главных игроков на Ближнем Востоке. При этом турецкое руководство также имеет великолепные отношения с Великобританией. Таким образом, мы видим, что в политике Азербайджана есть своя глубоко продуманная логика. И, оценивая алгоритм дипломатических действий Азербайджана, можно сказать, что Баку как сам, так и через свои связи с Турцией выстраивает близкие и партнерские отношения со странами, которые играют ключевую роль в мировой политике и имеют свой интерес в регионе.
Также, на мой взгляд, внешнеполитический вектор Ильхама Алиева имеет важное значение для Москвы — а именно тот факт, что Азербайджан укрепляет связку тюркских стран на Южном Кавказе и в регионе Центральной Азии. Так что, считаю, что визит президента Азербайджана в Турцию имеет свою важную конфигурацию и наметки, которые можно расшифровывать достаточно долго. Кстати, стоит отметить, что и у Анкары присутствуют ответные политические традиции — новоизбранный или переизбранный глава турецкого государства в первую очередь отправляется на Северный Кипр и в Азербайджан, отчетливо показывая, кто являются главными союзниками для Турции.
Безусловно, рассматривая этот визит, можно говорить о дальнейшем укреплении военно-политического партнерства Анкары и Баку. Есть планы на развитие в экономической сфере — Эрдоган и Алиев подробно обсудили и этот момент. Дело в том, что Анкара хочет продавать больше газа в Европу, и, думаю, какие-то подвижки в области энергетического сотрудничества мы увидим в ближайшее время.
— Турция, кажется, пережила свой период разногласий с НАТО. Или это только кажется со стороны?
— Я, честно говоря, не думаю, что Турция когда-либо выстраивала вектор на отдаление от НАТО, как полагают некоторые, склоняясь больше к сотрудничеству в пользу России. Турция никогда не отворачивалась от своих главных союзников — США и Великобритании. Да, в ответ вы можете задать мне вопрос о том, как тогда трактовать споры Турции и США насчет С-400 или позицию Турции по вхождению Швеции в НАТО, однако, по сути, если разбираться, все эти вопросы были предсказуемо решаемы, риторические, то есть, несмотря на грозные заявления, Анкара рано или поздно одобрила бы вступление Швеции в НАТО и в конце концов США поставят Турции новые F-16.
При этом, если присмотреться, Турция сейчас гораздо больше принимает участие в учениях НАТО, чем, скажем, лет десять назад. И именно Турция сейчас занимается урегулированием кризиса в Сирии. Также в Ливии только после вмешательства Турции была остановлена воющая при поддержке вагнеровцев армия Хафтара.
Что касается Южного Кавказа, то здесь Турция как проводник интересов НАТО также играет немалую роль. В то время как влияние России в регионе явно уменьшается, и обострение отношений Еревана и Москвы может привести к самым разным сценариям, вплоть до вывода российской базы с территории Армении. Так что можно сказать, что именно Турция является ключевым игроком для НАТО, усиливая влияние Альянса нередко посредством реализации своих интересов. И возникающие на поверхности некие осложнения Анкары и НАТО совершенно не затрагивают глубинное сотрудничество Турции и блока.
Что касается будущего, то я прогнозирую, что Турция в ближайшее время будет особенно активна в военно-политическом плане именно на постсоветском пространстве, например, в Молдове или в Центральной Азии, усиливая там свое влияние.
— Турция еще несколько лет назад анонсировала большую программу переоснащения своего вооружения, и сейчас мы видим, как спускаются на воду новые турецкие военные корабли разных классов, создаются новые модели беспилотников. От кого намерена обороняться Турция? И как вы оцениваете риски вовлечения Турции и Азербайджана в новую глобальную войну, которая уже в каком-то смысле происходит?
— В нулевые годы Турция много инвестировала в военную промышленность, тогда экономика страны была на пике своего расцвета. Так что можно сказать, что сейчас Турция пожинает плоды предыдущего десятилетия. При этом экспорт турецкого вооружения разным странам увеличивается, в то время как вложения в оборонную сферу сокращаются. Но последнее больше связано со всеобщим спадом турецкой экономики.
Это оружие точно не против западных партнеров Турции и даже не против Греции, с которой Анкаре все-таки пришлось найти общий язык. Турецкое оружие не направлено против конкретных целей, оно служит средством усиления позиции Турции за рубежом и внутри страны.
В последнее время о Третьей мировой говорят часто, как об этакой битве всех против всех или войне между военными блоками, где будет использовано и ядерное оружие, но, на мой взгляд, вероятность такого поворота событий пока что весьма мала. Чисто гипотетически в случае подобного развития событий, я думаю, что Турция будет координировать свои действия в первую очередь со своими западными союзниками. В то время как очевидно и то, что глобальная война на Ближнем Востоке станет ареной действий как стран Западного блока, так и стран Восточного блока.
Что касается позиции Азербайджана в такой ситуации, то я не берусь ее прогнозировать, потому что Баку придерживается взвешенного и нейтрального подхода в большинстве конфликтов, а геополитическое расположение Азербайджана тоже играет немаловажную роль — здесь приходится учитывать все риски, все «за» и «против». Однако позиция Азербайджана будет крайне важна для Анкары в такой ситуации.
— Как вы оцениваете нынешний уровень диалога между Баку и Ереваном, возможность подписания мирного договора? В последнее время возникает ощущение, что Ереван активно используется как инструмент для проникновения стран Запада на Южный Кавказ, в том числе Франции с ее агрессивными и токсичными амбициями. Каков риск возникновения новой войны на Южном Кавказе?
- Я думаю, что Баку несравнимо сильнее Еревана. Армения как минимум в ближайшее десятилетие не сможет позволить себе напасть на Азербайджан — это самоубийственный поступок для армян, который приведет к полной катастрофе армянского государства, потому что Азербайджан силен не только своей военной мощью, но и своим экономическим потенциалом. А также и внешнеполитическим — как бы то ни было, у Баку замечательные связи с Великобританией, неплохие отношения с США посредством дружбы с Лондоном и Анкарой.
Да, Франция, по всей видимости, будет и дальше стараться поставлять оружие Армении, но с этим оружием Еревану войну не выиграть. В то же время следует учесть: чем больше затягивается процесс подписания мирного договора между Баку и Ереваном, тем больше возникают риски втягивания сюда третьих стран. Здесь играют роль исключительно интересы, а не мирные жизни азербайджанцев или армян. В случае ухода Пашиняна к власти в Армении может прийти более националистическое правительство. В этом случае есть опасность другого сценария — Ереван так обострит отношения с Москвой, усиливая свои связи с Западом, что окончательно спровоцирует Россию на активные действия. У России появятся какие-то свои планы насчет будущего Армении, и Баку, по сути, в дальнейшем придется договариваться скорее уже с Москвой, чем с политиками в Ереване, а такой расклад событий весьма невыгоден для Азербайджана. Так что, на мой взгляд, договариваться Баку и Еревану следует поскорее, исходя из формулы «здесь и сейчас».
— Баку и Анкара активно развивают концепцию союза тюркских стран. Многое сейчас складывается на первый взгляд удачно для реализации этой идеи — например, члены Организации тюркских государств (ОТГ) усиливают сотрудничество в рамках развития Среднего коридора. Как вы оцениваете перспективы развития ОТГ, какой потенциал заключен в этом союзе?
— Безусловно, Анкара и Баку являются ключевыми модераторами логистики Среднего коридора, и в этом смысле ОТГ играет важную роль. В том числе предоставляя площадку для более открытого обсуждения этих экономических перспектив странам тюркского мира. Однако формула ОТГ интересна для Анкары сейчас своей военно-политической перспективой, налаживания такого типа сотрудничества со странами Центральной Азии — тут есть горизонт для работы и сближения стран тюркского мира. Такое сотрудничество интересно и странам ЦА, например, не секрет, что турецкое оружие пользуется большим спросом у стран региона, и эти поставки расширяются. Конечно, ОТГ не заявляет о себе как военный союз, но в рамках двухсторонних отношений со странами ЦА Турция эти связи укрепляет. При этом Анкара ведет здесь осторожную политику, стараясь сильно не раздражать Москву, наращивая подобные связи постепенно. Обращает на себя внимание и то, что в рамках ОТГ в последнее время Турция стала приглашать к сотрудничеству и делегацию Турецкой Республики Северного Кипра. Ожидается появление президента ТСРК и на неформальном саммите ОТГ в Шуше в июле этого года — об этом говорилось в ходе визита Ильхама Алиева в Турцию. Поэтому мы видим, что Анкара и Баку стали больше координировать свою политику в рамках кипрского вопроса.
Иными словами, потенциал ОТГ очень большой, и он, безусловно, будет развиваться, что в будущем принесет позитивные плоды.