Ֆրանսիան Հայաստանին պատրաստում է կործանման Ադրբեջանը պատրաստ է ցանկացած զարգացման
Ֆրանսիան շարունակում է հասունացնել Հարավային Կովկասում իր ռազմաքաղաքական ներկայության մասին պլանները։ Եվ պաշտոնական Երևանը ամեն ինչում օգնում է ավագ «քրոջ» այդ նպատակներին։ Բայց, ամեն ինչի մասին հերթականությամբ:
Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լեկորնուն ամսի 22-23-ին՝ խորհրդարանականների և արտադրողների մեծ պատվիրակության գլխավորությամբ գտնվում է Հայաստանում։ «Սա Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարի առաջին այցն է Հայաստան»,- հայտարարել է Լեկորնուն «RTL» ռադիոկայանի եթերում։
Ֆրանսիայի ռազմական գերատեսչության ղեկավարի խոսքով, «Հայաստանը կանգնած է՝ անվտանգության լուրջ մարտահրավերների, ներառյալ Ադրբեջանի կողմից սպառնալիքների հետ կապված ինքնիշխանության և սահմանների պաշտպանության հարցերի առաջ։ Մեր պարտքն է՝ օգնել Հայաստանին, մասնավորապես, ամրապնդել նրա պաշտպանունակությունը»։
Փարիզի կողմից նկարված Հարավային Կովկասի մռայլ ապագայի պատկերը թերի կլիներ՝ առանց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի արած հայտարարությանը։ «Ուզում եմ ևս մեկ անգամ ձեզ ասել, որ դուք կարող եք Հայաստանում անկախության, տարածքային ամբողջականության, ժողովրդավարական գործընթացների և խաղաղության ձգտման հարցում հույս դնել Ֆրանսիայի աջակցության վրա»,- ասել է Մակրոնը։ Դրանով հանդերձ հավելելով, որ հայ-ֆրանսիական համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում կշարունակվի։ «Ֆրանսիան տվել է ռազմական տեխնիկա մատակարարելու իր համաձայնությունը, և Ֆրանսիան ամենայն պատասխանատվությամբ կշարունակի մատակարարումները՝ չցանկանալով որևէ սրացում»,- ասել է Մակրոնը։
Այստեղ հարկ է հիշել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից՝ երդմնակալության ելույթի ժամանակ հնչեցրած խոսքերը. «Մեր քաղաքականությունը հիմնված է միջազգային իրավունքի վրա։ Մենք չենք հավակնում Հայաստանի տարածքին, և նրանք էլ պետք է հրաժարվեն իրենց պահանջներից»,- նշել է պետության ղեկավարը։ Դժվար թե Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը չգիտեր այս մասին։ Բայց նա շարունակում է միակողմանի մեկնաբանել միջազգային իրավունքը՝ խոսելով միայն Հայաստանի տարածքային ամբողջականության մասին, որին իրականում ոչ ոք չի սպառնում։
Դրանով հանդերձ 44-օրյա պատերազմը անցնում էր Ադրբեջանի տարածքում։ Այն անցկացվում էր ադրբեջանական հողի վրա, քանի որ պաշտոնական Երևանը տասնամյակներ շարունակ անտեսում էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևեր, որոնք պահանջում էին՝ հայկական բոլոր անօրինական զինված ուժերի անվերապահ դուրս բերումը Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից։ Այստեղ հարկ է հավելել նաև այն մասին, որ Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքներ համագործակցության պայմանագրեր են կնքել ադրբեջանական այն քաղաքների հետ, որոնք այն ժամանակ գտնվում էին հայկական օկուպացիայի տակ։ Ահա թե ինչպես է Ֆրանսիան վերաբերվել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը։
Գումարած, առկա է՝ Ղարաբաղում խամաճիկ ռեժիմի անկախությունը ճանաչելու կոչերով Ֆրանսիայի Սենատի ամոթալի բանաձեւը: Դա տեղի ունեցավ 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակից անմիջապես հետո։ Եվ սա մեր տարածաշրջանում Ֆրանսիայի կործանարար դերի ևս մեկ ապացույց է։ Նա միշտ աջակցել է հայկական կողմից մեր հողերի օկուպացմանը, իսկ երբ դրանք ազատագրվեցին, անցել է նոր պատերազմ հրահրելու քաղաքականությանը։
Եվ այստեղ մենք նորից վերադառնում ենք նախագահ Իլհամ Ալիևի երդմնակալությանը ելույթին։ «Հայաստանում կարծես թե մոռացել են Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքները։ Կամ գուցե ինչ-որ մեկը նրանց դրդում է ընդհանրապես չկատարել իրենց պարտավորությունները»,- հայտարարել է նախագահ Ալիևը։
Այո, Ֆրանսիան առաջվա պես հանդես է գալիս Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պատերազմի հրահրողի դերում։ Ե՛վ Հայաստան սպառազինություն մատակարարելու մասին Մակրոնի հայտարարությունները, և՛ պաշտպանության նախարար Լեկորնուի Երևան այցը ծառաում են հենց այդ նպատակին։ Փարիզը սուտ է ասում, հայտարարելով այն մասին, որ Հայաստանը իբր բախվում է Ադրբեջանի կողմից անվտանգության լուրջ մարտահրավերներին։ Դա այդպես չէ, և պաշտոնական Բաքուն բազմիցս ընդգծել է Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայությունը։ Դրանով հանդերձ հայկական օկուպացիայի տակ են մնում ադրբեջանական 8 գյուղ։ Բայց ո՛չ Ֆրանսիայի նախագահը, ո՛չ էլ այդ երկրի պաշտպանության նախարարը պաշտոնական Երեւանից չեն պահանջում վերադարձնել այս ադրբեջանական գյուղերը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի կողմից ֆրանսիական զենքի «զուտ պաշտպանական նպատակներով» օգտագործմանը, ապա սա պարզունակ սուտ է։ Այս բոլոր ֆրանսիական զենքերը հեշտությամբ կարող են օգտագործվել նաև հարձակողական նպատակներով, երբ Երեւանը Փարիզից՝ մեր երկրի դեմ ռազմական սադրանք սկսելու հրաման ստանա։ Եվ այստեղ պետք է նշել, որ Ադրբեջանը պատրաստ է իրադարձությունների նման զարգացմանը։ 2024 թվականին ռազմական նշանակության արտադրության մեջ ներդրումները կկազմեն առնվազն 1 միլիարդ մանաթ ( 588 միլիոն դոլար ներկայիս փոխարժեքով)։ Այդ մասին նախագահ Ալիեւը հայտարարել էր՝ դեռ աշխարհի ադրբեջանցիների համերաշխության օրվա եւ Ամանորի կապակցությամբ ժողովրդին ուղղված ուղերձում։ «Այսպիսով, մենք մեզ ոչ միայն կապահովվենք հիմնական միջոցներով, այլև Ադրբեջանը դառնալու է համաշխարհային մասշտաբով շատ լուրջ երկիր, մեր ռազմական նշանակության արտադրանքի ծավալն ու քանակը զգալիորեն կավելանա»,- այդ ժամանակ հայտարարել է պետության ղեկավարը։
Դրանով հանդերձ, ադրբեջանա-թուրքական համագործակցության կարևոր ուղղություն է հանդիսանում փոխգործակցությունը ռազմական ոլորտում։ «Մեր բանակները նշանակում են միասնական բռունցք»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը՝ իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հետ վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ։ Արդեն կա պայմանավորվածություն այն մասին, որ Թուրքիայի ռազմարդյունաբերական համալիրը Ադրբեջանի բանակին կներկայացնի՝ ցամաքային տեխնիկայի պահպանման, վերանորոգման, նորացման և արդիականացման կարիքները առանց արտաքին աղբյուրներից կախվածության բավարարելու հնարավորություն։ Կոնկրետ ասած՝ Ադրբեջանը Թուրքիայից գնել է «Akıncı» նոր հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր (ԱԹՍ)։ Այս ԱԹՍ-ները արդեն ընդունվել են Ադրբեջանի ՌՕՈւ-ի սպառազինության մեջ։
Ինչպես նաև Ադրբեջանը նախատեսում է Թուրքիայից ներկրել տարբեր տեսակի զինամթերք, որոնք նախատեսված են «Akıncı» ԱԹՍ-ների վրա օգտագործելու համար։
Դրա հետ մեկտեղ, Ադրբեջանը զարգացնում է ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Իսրայելի, Իտալիայի և աշխարհի այլ երկրների հետ։ Այսպիսով մեր երկիրը ոչ միայն ձգտում է խաղաղության, այլև պատրաստ է նաև այն պատերազմին, որն այդքան ակտիվորեն հրահրում է Ֆրանսիան։
Փաստորեն, Ֆրանսիան մտադիր է Հայաստանը վերածել Ռուսաստանի և հավաքական Արևմուտքի միջև մարտադաշտի։ Արդյո՞ք այս ճակատագիրն են իրենց երկրի համար ցանկանում Փաշինյանը և նրա թիմը։ Արդյո՞ք Հայաստանի ներկայիս իշխանությունը ուզում է իր ժողովրդին սակարկության առարկա դարձնել այն ուժերի խաղում, որոնք երազում են նման հրեշավոր ճանապարհով ամրապնդվել Հարավային Կովկասում: Չէ որ կարելի է հիշել, թե ինչպես հավաքական Արևմուտքը լիակատար աջակցություն խոստացավ Վրաստանին, բայց ըստ էության «լվաց ձեռքերը» 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմի ժամանակ։ Արեւմուտքը, փաստորեն, հրաժարվեց աջակցել Միխեիլ Սաակաշվիլիին։ Հրաժարվեց այն ժամանակ, երբ նա Վրաստանի նախագահն էր։ Հետո էլ հրաժարվեց, երբ նա վերածվեց բանտարկյալի Թբիլիսիի բանտում։ Եվ հիմա մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Ուկրաինան մեկը մյուսի հետևից կորցնում բնակավայրերը միայն այն պատճառով, որ ԱՄՆ-ում տեղի են ունենում պարզաբանումներ հանրապետականների և դեմոկրատների միջև: Ներքաղաքական այս առճակատման յուրաքանչյուր օրը հանգեցնում է Ուկրաինայում նոր բնակավայրերի կորստին, ուկրաինացի զինվորականների և խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերին։ Այսպիսին է, ինչպես տեսնում ենք, խոստումների իրական գինը։ Հավասարապես նույն ձևով, համոզված եմ, կգործի նաև Ֆրանսիան։ Այնտեղ տենչում են օտար ձեռքերով պատերազմներ։ Ցանկացած տարածաշրջանում, այդ թվում նաև Հարավային Կովկասում։ Իսկ Ադրբեջանը խաղաղություն է ուզում։ Բայց մենք, տեսնելով պաշտոնական Փարիզի սադրիչ գործողությունները՝ պատրաստ ենք նաև պատերազմի։

Франция готовит Армению на заклание
Франция продолжает вынашивать планы о своем военно-политическом присутствии на Южном Кавказе. И этим целям старшей «сестры» вовсю подыгрывает официальный Ереван. Но, обо всем по порядку.
Министр обороны Франции Себастьян Лекорню 22-23 прибывает в Армению во главе большой делегации парламентариев и производителей. «Это первый визит министра обороны Франции в Армению», — заявил Лекорню в эфире радиостанции RTL.
По словам главы военного ведомства Франции, «Армения сталкивается с серьезными вызовами безопасности, включая вопросы суверенитета и защиты границ, связанные с угрозами со стороны Азербайджана. Наша обязанность — помочь Армении, в частности, укрепить ее обороноспособность».
Картина мрачного будущего Южного Кавказа, рисуемая Парижем, была бы неполной без заявления, сделанного президентом Франции Эммануэлем Макроном во время совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. «Хочу еще раз сказать вам, что вы можете рассчитывать на поддержку Франции в отношении независимости, территориальной целостности, демократических процессов и стремления к миру в Армении», — сказал Макрон. При этом он добавил, что продолжится армяно-французское сотрудничество в сфере обороны. «Франция дала свое согласие на поставку военной техники, и Франция продолжит поставки со всей ответственностью, не желая какой-либо эскалации», — сказал Макрон.
Здесь следует напомнить слова, сказанные президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым во время своей инаугурационной речи. «Наша политика основана на международном праве. Мы не претендуем на территорию Армении, и они должны отказаться от своих претензий», — отметил глава государства. Вряд ли президент Франции Макрон не знал об этом. Но он продолжает однобоко трактовать международное право, говоря только о территориальной целостности Армении, которой на самом деле никто не угрожает.
При этом 44-дневная война шла на территории Азербайджана. Она велась на азербайджанской земле, потому что официальный Ереван десятилетиями игнорировал четыре резолюции Совбеза ООН, которые требовали безоговорочного вывода всех незаконных армянских вооруженных формирований с оккупированных территорий Азербайджана. Сюда же следует добавить и то, что ряд французских городов заключил соглашения о сотрудничестве с азербайджанскими городами, которые тогда находились под армянской оккупацией. Вот как Франция относилась к территориальной целостности Азербайджана.
Плюс, на слуху позорная резолюция Сената Франции с призывом к правительству признать независимость марионеточного режима в Карабахе. Это произошло вскоре после победы Азербайджана в 44-дневной войне. И это было еще одним доказательством деструктивной роли Франция в нашем регионе. Она всегда поддерживала оккупацию наших земель армянской стороной, а когда они были освобождены, перешла к политике разжигания новой войны.
И тут мы снова возвращаемся к инаугурационной речи президента Ильхама Алиева. «Армения, похоже, забыла итоги Второй Карабахской войны. А может быть, кто-то подстрекает их и вовсе не выполнять обязательства», - заявил президент Алиев.
Да, Франция по-прежнему выступает в роли подстрекателя войны между Азербайджаном и Арменией. И заявления Макрона о поставках вооружений в Армению, и визит министра обороны Лекорню в Ереван служат именно этой цели. В Париже лгут, заявляя о том, что Армения якобы сталкивается с серьезными вызовами безопасности со стороны Азербайджана. Этого нет, и официальный Баку неоднократно подчеркивал отсутствие территориальных претензий к Армении. При этом под армянской оккупацией остаются 8 азербайджанских сел. Но ни президент Франции, ни министр обороны этой страны не требуют от официального Еревана возврата этих азербайджанских сел.
Что до использования Арменией французского оружия «в исключительно оборонительных целях», то это примитивная ложь. Все это французское оружие легко может быть использовано и в наступательных целях, когда из Парижа в Ереван поступит приказ о начале военной провокации против нашей страны. И тут нужно заметить, что Азербайджан готов к такому развитию событий. В 2024 году инвестиции в производство военного назначения составят как минимум 1 миллиард манатов ($588 миллионов по текущему курсу). Об этом президент Алиев заявил еще в обращении к народу по случаю Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года. «Таким образом, мы не только обеспечим себя основными средствами, Азербайджан станет очень серьезной страной в мировом масштабе, объем и количество нашей продукции военного назначения значительно возрастут», - заявил тогда глава государства.
При этом важным направлением азербайджано-турецкого сотрудничества является взаимодействие в военной сфере. «Наши армии означают единый кулак», - заявил президент Азербайджана в ходе недавней встречи с турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом. Уже есть договоренность о том, что ВПК Турции предоставит армии Азербайджана возможность удовлетворять потребности в техническом обслуживании, ремонте, обновлении и модернизации наземной техники без зависимости от иностранных источников. Говоря конкретно, Азербайджан закупил у Турции новые ударные беспилотные летательные аппараты (БПЛА) Akıncı. Эти БПЛА уже были приняты на вооружение ВВС Азербайджана.
Также Азербайджан планирует импортировать из Турции различные типы боеприпасов, которые предназначены для использования на БПЛА Akıncı.
Одновременно с этим Азербайджан развивает военно-техническое сотрудничество с Израилем, Италией и другими странами мира. Таким образом, наша страна не только стремится к миру, но и готова к войне, которую так активно разжигает Франция.
Фактически, Франция намерена превратить Армению в поле битвы между Россией и коллективным Западом. Этой ли участи для своей страны желают Пашинян и его команда? Хочет ли действующая армянская власть превращать свой народ в разменную монету в игре сил, которые мечтают закрепиться на Южном Кавказе таким чудовищным образом? Можно же вспомнить, как коллективный Запад обещал всестороннюю поддержку Грузии, но по сути «умыл руки» во время августовской войны 2008 года. Запад, по сути, отказал в поддержке Михаилу Саакашвили. Отказал тогда, когда он был президентом Грузии. Отказал и потом, когда он превратился в заключенного тбилисской тюрьмы. А сейчас мы видим, как Украина теряет один населенный пункт за другим только потому, что в США идет разборка между республиканцами и демократами. Каждый день этого внутриполитического противостояния оборачивается потерей новых населенных пунктов в Украине, гибелью украинских военнослужащих и мирных жителей. Такова, как видим, в реальности цена обещаний. Ровно также, уверен, будет действовать и Франции. Там жаждут войн чужими руками. В любом регионе, в том числе и на Южном Кавказе. Азербайджан же хочет мира. Но мы, видя провокационные действия официального Парижа, готовы и к войне.