«Հաղթում են ոչ թե զենքերը, այլ մարդիկ, իսկ հայերը դրա հետ կապված խնդիրներ ունեն» Յուրի Բոչարովը՝ Caliber.Az-կայքում
27 Փետրվարի 2024 10:43
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ իսրայելցի քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու, «Aziznews.com» կայքի խմբագիր Յուրի Բոչարովի հետ։
— Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «France 24»-ին տված հարցազրույցում հայտնել է այն մասին, որ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Հայաստանը կլքի արդյո՞ք այս կազմակերպությանը, թե՞ սա Երևանի հերթական շանտաժ է, ի՞նչ եք կարծում։
— Բնականաբար, սա զուտ շանտաժ է՝ Մոսկվայի նկատմամբ Հայաստանի ղեկավարության կողմից։ Մինչդեռ, զարմանալու բան չկա, քանի որ շանտաժը՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության աշխատանքի հիմնական գործելաձևերից մեկն է։
— Ֆրանսիան ակտիվորեն զինում է Հայաստանին՝ հրահրելով նոր հակամարտություն տարածաշրջանում։ Բարձր է արդյո՞ք տեսանելի ապագայում նման զարգացումների հավանականությունը։
— Այսօր աշխարհի շատ երկրներ ունեն իրենց տնտեսական և քաղաքական շահերը Հարավային Կովկասում։ Նկատի ունեմ, մի կողմից Ռուսաստանը, Չինաստանը, Իրանը, մյուս կողմից՝ Անգլիան, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան։ Եվ հիմա, ինչպես ինձ է թվում, հատկապես ֆրանսիացիներն են փորձում առաջ անցնել։ Նրանք Հայաստանին զենք մատակարարելով, մի տեսակ ուզում են ամրապնդել իրենց առաջնությունը Հայաստանի կառավարության հետ շփումներում, դրանով իսկ նրանց ցույց տալով իրենց ռազմական և քաղաքական աջակցությունը։ Քիչ հավանական է, որ ֆրանսիացիները շահագրգռված լինեն այս տարածաշրջանում լուրջ ռազմական հակամարտությամբ, կարծում եմ, որ դա նրանց հարկավոր չէ։ Սակայն, ամենայն հավանականությամբ, մանր սադրանքները, հատկապես որպես հավելում առաջնային շանտաժի՝ դեռ երկար կշարունակվեն։
— Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանին մատակարարվող ֆրանսիական սպառազինության որակն ու հնարավորությունները։
— Չպետք է մոռանալ, որ Ֆրանսիան հանդիսանում է աշխարհում զենքի հիմնական արտադրողներից և արտահանողներից մեկը։ Բայց, մյուս կողմից, պետք է հասկանալ, որ զենքի որակը՝ մի բան է, իսկ բանակի մարտունակությունը՝ մեկ այլ բան։ Ինչպես ցույց են տվել վերջին տասնամյակի պատերազմները՝ հաղթում են ոչ թե զենքերը, այլ մարդիկ։ Դե իսկ հայ «ռազմիկներն» արդեն ապացուցել են, թե իրականում ինչի են ընդունակ, դեռ 2020-ի Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ։ Այնպես որ, վստահ եմ, որ ոչ մի նոր, գերճշգրիտ, գերհզոր զենք նրանց չի օգնի Ադրբեջանի հետ առճակատման մեջ։
— Հնարավոր համարում եք արդյո՞ք Հայաստանի վերջնական շրջադարձը դեպի Արևմուտք։
— Իհարկե, Արևմուտքը փորձում է օգտվել պահից, Հատկապես հիմա առաջ մղել իր շահերը Հարավային Կովկասում, երբ փաստորեն Ռուսաստանի բոլոր ջանքերն ուղղված են՝ ուկրաինական ճակատում ՆԱՏՕ-ի բլոկին դիմակայելուն։ Սակայն քիչ հավանական է, որ Մոսկվան չմիջամտի այս գործընթացին։ Կարծում եմ, որ Հայաստանը կենթարկվի երկկողմանի ճնշման, նույնիսկ դրանով հանդերձ, որ շահագրգիռ երկրների ուժերը հավասարազոր են։
— Այսինքն, Ֆրանսիայի համար դժվար կլինի խցկվել Կովկաս:
— Ինչպես արդեն ասացի, Ֆրանսիան՝ Կովկաս մտնել ցանկացող շատ մրցակիցներ ունի, որոնցից գլխավորը հանդիսանում է ԱՄՆ-ը։ Հետևաբար քիչ հավանական է, որ ֆրանսիացիները մոտ ապագայում դառնան Հարավային Կովկասում «Հայաստան» նախագծի գլխավոր «ղեկավարներ» և կուլիսներից կառավարեն Հայաստանի կառավարությանը։ Աշխարհի ուժեղագույների միջև չափազանց շատ են շահագրգռվածներ, որպեսզի Ֆրասիան ստանա Հարավային Կովկասի «տիրակալի» դերը։
—Դուք ինչպե՞ս եք պատկերացնում հետագա գործընթացները մեր տարածաշրջանում:
— Կովկասում քաղաքական իրավիճակը որոշակիորեն փակուղային է։ Փաստորեն, բոլոր հիմնական դերակատարները, որոնց մասին ես վերը նշացի՝ պարանը իրենց կողմ են քաշում, իսկ նրանց շահերը չեն համընկնում։ Հետևաբար դժվար թե տեսանելի ապագայում նրանցից որեւէ մեկին հաջողվի Հայաստանին ամբողջությամբ քաշել իր կողմը, նույնիսկ եթե Երեւանը միանշանակ գրավի Մոսկվայի, Փարիզի, Վաշինգտոնի կամ մեկ ուրիշի կողմը։ Բայց դա չի նշանակում, որ աշխարհաքաղաքական մյուս բոլոր դերակատարներին ձեռնատու է դա, կամ ամեն ինչ կկարգավորվի, և կսկսվեն կոնկրետ աշխատանքներ Հարավային Կովկասի կառուցման ուղղությամբ։ Ոչ։ Ոչ ոք չի հանգստանա, և բոլորը կշարունակեն խանգարել այս դիմակայությունում «հաղթողին»։ Այնպես որ, ցավոք սրտի, Հայաստանում, հետևաբար և ողջ Հարավային Կովկասում կայունություն մոտ ապագայում չի կանխատեսվում։

«Побеждает не оружие, а люди, и у армян с этим проблемы»
Интервью Caliber.Az с израильским политологом, кандидатом политических наук, редактором сайта Aziznews.com Юрием Бочаровым.
— Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил в интервью France 24 о том, что Армения заморозила свое участие в ОДКБ. Покинет ли Армения эту организацию, или это очередной шантаж Еревана, как вы считаете?
— Естественно, это чистой воды шантаж Москвы армянским руководством. Впрочем, это неудивительно, поскольку шантаж — это один из основных приемов работы армянской внешней политики.
— Франция активно вооружает Армению, провоцируя новый конфликт в регионе. Высока ли вероятность такого развития событий в обозримом будущем?
— Сегодня у многих стран мира есть свои экономические и политические интересы на Южном Кавказе. Имею в виду, с одной стороны, Россию, Китай, Иран, а с другой — Англию, США, Францию. И сейчас, как мне кажется, именно французы пытаются играть на опережение. Поставляя оружие Армении, они как бы хотят застолбить свое первенство контактов с армянским правительством, тем самым демонстрируя им свою военную и политическую поддержку. Маловероятно, что французы заинтересованы в серьезном военном конфликте в этом регионе, думаю, это им не нужно. Однако, скорее всего, мелкие провокации именно как дополнение к первичному шантажу будут еще долго продолжаться.
— Как вы оцениваете качество и возможности поставляемых в Армению французских вооружений?
— Не стоит забывать, что Франция является одним из основных мировых производителей и экспортеров оружия. Но, с другой стороны, надо понимать, что качество оружия — это одно, а боеспособность армии — другое. Как показали войны последних десятилетий, побеждает в основном не оружие, а люди. Ну а армянские «вояки» уже доказали, на что они способны на самом деле, еще во время Второй Карабахской войны в 2020-м. Так что уверен, что никакое новое, сверхточное, сверхмощное оружие им не поможет в противостоянии с Азербайджаном.
— Допускаете ли окончательный разворот Армении на Запад?
— Разумеется, Запад пытается воспользоваться моментом, продвинуть свои интересы на Южном Кавказе именно сейчас, когда фактически все усилия России направлены на противостояние с блоком НАТО на украинском фронте. Однако маловероятно, что Москва не станет вмешиваться в этот процесс. Думаю, на Армению будет оказываться двустороннее давление, даже при том, что силы стран-интересантов равнозначны.
— То есть Франции будет сложно протиснуться на Кавказ?
— Как я уже сказал, у Франции много соперников, желающих зайти на Кавказ, главным из которых являются США. Поэтому маловероятно, что французы в ближайшей перспективе станут основными «руководителями» проекта «Армения» на Южном Кавказе и будут управлять из-за кулис армянским правительством. Уж слишком много интересантов среди сильных мира сего, чтобы роль «правителя» Южного Кавказа отдавать Франции.
— Какими вам представляются дальнейшие процессы в нашем регионе?
— Политическая ситуация на Кавказе несколько тупиковая. Фактически все основные игроки, о которых я сказал выше, тянут канат в свою сторону, а их интересы не совпадают. Поэтому вряд ли в обозримом будущем кому-то из них удастся перетащить полностью Армению на свою сторону, даже если Ереван однозначно займет сторону Москвы, Парижа, Вашингтона или еще чью-то. Но это не значит, что всех остальных геополитических игроков это устроит, или на этом всё устаканится и начнется конкретная работа по строительству Южного Кавказа. Нет. Никто не успокоится, и все продолжат вставлять палки в колеса «победителю» в этом противостоянии. Так что, к сожалению, стабильность в Армении, а значит, и на всем Южном Кавказе в ближайшей перспективе не предвидится.