Սուսլովը և ընկերները Մոսկվայի փափուկ ուժը՝ Հայաստանի հյուր
2024 թվականի փետրվարի 24-ին Երևանում՝ «Հայաստանը ընտրանքի առաջ. ՀԱՊԿ, ՆԱՏՕ, թե՞ արտադաշինքային կարգավիճակ» թեմայով միջազգային կլոր սեղան է տեղի ունեցել։ Միջոցառումը կազմակերպել էր Ռազմավարական հետազոտությունների և նախաձեռնությունների հայկական վերլուծական կենտրոնը՝ (ՌՀՆՎԿ) ռուսական Գորչակով հիմնադրամի հետ համատեղ։
Հանդիպմանը ելույթ են ունեցել երեք խոսնակներ, որոնցից երկուսը հիմնականն էին՝ Համաշխարհային տնտեսության և համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի Եվրոպական և միջազգային համալիր հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն, Արտաքին և պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի հետազոտական ծրագրերի փոխտնօրեն Դմիտրի Սուսլովը և Ռազմավարությունների և տեխնոլոգիաների վերլուծության կենտրոնի տնօրեն Ռուսլան Պուխովը։ Երրորդ խոսնակն էր Սթենֆորդի համալսարանի քաղաքագիտության դոկտոր, միջազգային հարաբերությունների փորձագետ Արթուր Խաչիկյանը: Հայկական կողմից միջոցառմանը մասնակցում էին նաև հայ առաջատար փորձագետներ, լրագրողներ և մի շարք լրատվամիջոցների ղեկավարներ:
Սուսլովն ու Պուխովը ընդհանուր առմամբ ելույթ ունեցան դասական դիրքերից՝ կարեկցանք ցուցաբերելով Հայաստանի նկատմամբ, խոստովանելով նրա հանդեպ հատուկ զգացմունքների մեջ և նույնիսկ Ղարաբաղն անվանելով «արցախ», դրա հետ մեկտեղ պահպանելով կայսերական անհանդուրժողականությունը Մոսկվային մեղադրելու հավակնությունների նկատմամբ։ Նրանք նույնիսկ խիստ նկատողություն արեցին նման հայտարարություններում աչքի ընկնող հայ փորձագետներին՝ դրանով հանդերձ չմոռանալով նշել, որ նրանք բարեկամներ են։ Այ տեսեք, բարեկամությունը բարեկամություն է, իսկ վասալությունը՝ վասալություն։
Սակայն, ավելի շատ էր մեղադրում ռուսական կողմը։ Մեղադրանքների հիմնական կետը կայանում էր նրանում, որ Հայաստանը ստանձել է դեպի Ռուսաստանի թշնամիների հետ մերձենալու ուղղին՝ դրանով հանդերձ նկատի ունենալով Արևմուտքը։ Այս շարքում իրադարձությունները՝ ավելի քան բավական են, որոնցից ամենավերջինը՝ Փաշինյանի հայտարարությունն է ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի մասնակցությունը սառեցնելու մասին և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու Երևան կատարելիք այցի մասին համառորեն շրջանառվող լուրերը։ Սուսլովը միանգամայն կտրուկ արտահայտվեց. «Հայաստանը թշնամու կողմն է անցնում Ռուսաստանի և Արևմուտքի էկզիստենցիալ առճակատման պայմաններում, երբ Արևմուտքը՝ Ռուսաստանին ռազմավարական պարտության հասցնելու նպատակ է դնում իր առջև»։
Սուսլովն ու Պուխովը, և՛ իրենց զեկույցներում, և՛ հարցերի պատասխաններում վերադառնում էին իրենց Երևան բերած կենտրոնական լեյտմոտիվին՝ այո, իրոք, Ռուսաստանը շատ ուժեղ շեղվել է Ուկրաինայի հետ պատերազմով, սակայն դա չի նշանակում, որ կարելի է այդքան հեշտությամբ ազատվել նրանից: Երևանի ամենամեծ սխալը՝ Մոսկվայի ընկերների կարծիքով, նրանում է, որ հեռանալով Ռուսաստանից՝ Հայաստանը ի վիճակի չէ կառուցել անվտանգության այլընտրանքային համակարգ։ Մոսկվացիների կարծիքով, արեւմտյան գործընկերները կարող են միայն թփթփացնել ուսին ու հակաադրբեջանական հայտարարություններ անել։ «Նրանք նույնիսկ պատժամիջոցներ չեն ընդունի Ադրբեջանի դեմ»,- ասել է ելույթ ունեցողներից մեկը։ Արեւմտյան երաշխիքների անլրջությունը ցույց տալու համար Սուսլովը օրինակ է բերել Ուկրաինային եվրոպական երաշխիքները։
Որպես Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության աղետալի անհեռատես քաղաքականության հնարավոր պատիժ՝ փորձագետները բարձրաձայնել են ոչ թե բուն Ռուսաստանի գործողությունները, այլ իբր ագրեսիա Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից՝ հատկապես այն պատճառով, որ Ռուսաստանը Հայաստանի կողքին չի լինի։ Եվ քանի որ արևմտյան դաշնակիցները նույնպես չեն լինելու, ապա Հայաստանին սպասում է փլուզում։ «ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի մասնակցության ներկա պայմաններում սառեցումը՝ Ադրբեջանին ինքնին Հայաստանի դեմ ագրեսիայի միտումնավոր հրավեր է»,- կրկին կտրուկ է արտահայտվել Սուսլովը։
Փորձագետների կարծիքով, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև լավ հարաբերությունների պայմաններում «Ադրբեջանը և Թուրքիան չեն դիմի ագրեսիվ գործողությունների»։ «Երևանի և Մոսկվայի միջև վատ հարաբերությունների պայմաններում նրանք կարող են դիմել նման ագրեսիայի»,- Սուսլովը շողոքորթաբար շարունակել է ահաբեկել հայերին։ Մինչդեռ դասախոսները նորից կրկնել են Կրեմլի նարատիվը այն մասին, որ, իբր, «Հայաստանը արդեն նման քաղաքականության համար մասամբ վճարել է Ղարաբաղի կորստով»։ Թեև նրանք ակնարկել են, որ որոշ դեպքերում Ռուսաստանն էլ ստիպված կլինի միջոցներ ձեռնարկել. «Արտասահմանյան բազաների հայտնվելը Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի կողմից կընկալվի որպես նրանց անվտանգության սպառնալիք՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով»։
Ներկաների համար իսկական սառցե ցնցուղ դարձավ Սուսլովի թեզն այն մասին, որ Ռուսաստանը ցանկանում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում լինել անաչառ արբիտր, այլ ոչ թե Հայաստանի դաշնակիցը, ինչպիսին Թուրքիան է հանդիսանում Ադրբեջանի համար։ Այն պատճառով, որ այլ կերպ վարվելով՝ Ռուսաստանը Ադրբեջանին կդարձնի իր թշնամին, պարզաբանել է վերլուծաբանը։ Որից հետո սառցե ցնցուղը բառացիորեն վերածվեց կարկուտի հեղեղին, երբ խոսնակը հավելեց, որ ի թիվս այլ բաների, ադրբեջանական ժողովուրդը նույնպես, ինչպես և հայերը, Ռուսաստանի համար եղբայրական է մնում խորհրդային պատմության պատճառով։
Եվ սա եղել է, թերեւս, ամենագլխավորը, որ հայերը պետք է դասեր քաղեն այս հանդիպումից։ Ադրբեջանը իր հզորությամբ, իրավացիությամբ, աշխարհառազմավարական կարևոր դիրքով և, վերջապես գրագետ արտաքին քաղաքականությամբ հանդիսանում է մի երկիր, որի հետ Ռուսաստանի նման համաշխարհային տերությունը (և դա անվիճելիորեն այդպես է) չի ցանկանում վիճել։
Խոսնակները բավականին ցինիկ էին։ Պուխովը ասել է, որ Մոսկվան դժվար թե ուժ կիրառի Հայաստանի նկատմամբ նույնիսկ Զելենսկու այցի դեպքում, համենայն դեպս, քանի դեռ Ուկրաինայում պատերազմ է գնում։ Ռուսաստանը առայժմ նույնիսկ տնտեսական պատժամիջոցներ չի կիրառի, քանի որ ինքը շահում է Հայաստանի հետ համագործակցությունից՝ պատժամիջոցները շրջանցելու առումով։
Առհասարակ և ընդհանրապես, ելույթ ունեցածների Երևանին խորհուրդը այն է, որ ոչ թե դես ու դեն ընկնել, այլ սպասել, մինչև ավարտվի ուկրաինական պատերազմի, որից հետո Ռուսաստանը կկարողանա Հայաստանին տանկերով հեղեղել մինչև «էլ չեմ ուզում», քանի որ ռուսական ռազմական արդյունաբերությունը գործում է ռեկորդային հզորությամբ։ Դրանով հանդերձ, իրենց իսկ սեփական խոսքերով, Ուկրաինայում պատերազմի ավարտը առայժմ չի երևում։
Ու ևս մեկ թեզը, որը խոսնակները փորձել են բացատրել ներկաներին, այն է, որ Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի հեգեմոնիան անհնար է վերադարձնել, խոսքը միայն այս կամ այն տեսակի ներկայության մասին է։
Ներկաները ընճկված էին։ Այո, ռուս փորձագետներն իրենց հաշվարկներում այնքան անողոք էին հայերի նկատմամբ, որ մի անգամ Սուսլովը նույնիսկ լսարանից ներողություն խնդրեց դաժանության համար։ Այո, փափուկ ռուսական դեսանտը բավականին կոշտ վայրէջք կատարեց հայկական կլոր սեղանի վրա։ Բայց իրականությունը գիտակցելը միայն այդպես է գալիս նրանց համար, ովքեր սովոր են սնվել ուրիշի հաշվին։

Мягкая сила Москвы в гостях у Армении
24 февраля 2024 года в Ереване состоялся международный круглый стол на тему «Армения на перепутье: ОДКБ, НАТО или внеблоковый статус». Мероприятие было организовано армянским Аналитическим центром стратегических исследований и инициатив (АЦСИИ) в партнерстве с российским Фондом Горчакова.
На встрече выступили три спикера, два из которых были главными — заместитель директора Центра комплексных европейских и международных исследований НИУ ВШЭ, заместитель директора исследовательских программ Совета по внешней и оборонной политике (СВОП) Дмитрий Суслов и директор Центра анализа стратегий и технологий (ЦАСТ) Руслан Пухов. Третьим спикером был доктор политологии Стэнфордского университета, эксперт по международным отношениям Артур Хачикян. С армянской стороны на мероприятии также присутствовали ведущие армянские эксперты, журналисты и руководители ряда СМИ.
Суслов и Пухов в целом выступали с классической позиции — выказывая эмпатию Армении, признаваясь в особых чувствах к ней и даже называя Карабах «арцахом», вместе с тем сохраняли имперскую нетерпимость к поползновениям в обвинениях Москвы. Они даже жестко отчитывали армянских экспертов, отметившихся в таких заявлениях, не забывая при этом заметить, что они друзья. Вот так вот, дружба дружбой, а вассалитет вассалитетом.
Впрочем, обвиняла больше российская сторона. Главный пункт обвинений состоял в том, что Армения взяла курс на сближение с врагами России, подразумевая при этом Запад. Событий в этом ряду — хоть отбавляй, последние из которых — это заявление Пашиняна о замораживании участия Армении в ОДКБ и упорно циркулирующие слухи о грядущем визите украинского президента Владимира Зеленского в Ереван. Суслов выразился достаточно категорично: «Армения переходит на сторону противника в условиях экзистенциального противостояния России и Запада, когда Запад ставит перед собой цель нанесения стратегического поражения России».
Суслов и Пухов и в своих докладах, и в ответах на вопросы возвращались к центральному лейтмотиву, приведшему их в Ереван, — да, действительно, Россия очень сильно отвлечена войной с Украиной, однако это не означает, что можно так просто от нее избавиться. Самая большая ошибка Еревана, по мнению товарищей из Москвы, в том, что, дистанцируясь от России, Армения не в состоянии выстроить альтернативную систему безопасности. По мнению москвичей, западные партнеры могут только похлопать по плечу и делать антиазербайджанские заявления. «Они даже санкции не примут по отношению к Азербайджану», — сказал один из выступавших. Для демонстрации несерьезности западных гарантий Суслов привел пример европейских гарантий Украине.
В качестве возможного наказания за катастрофически недальновидную политику нынешнего армянского руководства эксперты озвучили не действия самой России, а якобы агрессию со стороны Азербайджана и Турции — именно в силу того, что России рядом с Арменией не будет. А так как и западных союзников тоже не будет рядом, то Армению ждет крах. «Заморозка участия Армении в ОДКБ в нынешних условиях — это сознательное приглашение Азербайджана к агрессии против самой Армении», — снова категорично высказался Суслов.
По мнению экспертов, в условиях хороших отношений Армении и России «Азербайджан и Турция не пойдут на агрессивные действия». «В условиях плохих отношений между Ереваном и Москвой они могут пойти на подобную агрессию», — вкрадчиво продолжал Суслов стращать армян. Причем лекторы снова повторили кремлевский нарратив о том, что, дескать, «Армения уже частично заплатила за такую политику потерей Карабаха». Хотя они намекнули на то, что в некоторых случаях и России придется принимать меры: «Появление иностранных баз будет воспринято и Россией, и Турцией, и Ираном как угроза своей безопасности со всеми вытекающими последствиями».
Настоящим ледяным душем для присутствующих стал тезис Суслова о том, что Россия в отношениях между Арменией и Азербайджаном хочет быть беспристрастным арбитром, а не союзником Армении, каковой Турция является для Азербайджана. По той причине, объяснил аналитик, что, действуя иным образом, Россия превратит Азербайджан в своего врага. После чего ледяной душ буквально превратился в поток града, когда спикер добавил, что, кроме всего прочего, азербайджанский народ также, как и армянский, остается для России братским в силу советской истории.
И это было, пожалуй, самое важное, что должны извлечь армяне из этой встречи. Азербайджан в силу своей мощи, правоты, важного геостратегического положения и, наконец, грамотной внешней политики является страной, с которой такой мировой державе, как Россия (а это бесспорно так), не хочется ссориться.
Спикеры были довольно циничны. Пухов сказал, что Москва вряд ли применит силовое решение в отношении Армении даже в случае визита Зеленского, по крайней мере, пока идет война в Украине. Россия пока даже не будет вводить экономические санкции, потому что сама выигрывает от сотрудничества с Арменией в отношении обхода санкций.
В общем и целом, рекомендация выступающих Еревану — нужно не дергаться, а ждать, когда наступит конец войне в Украине, после чего Россия сможет завалить Армению танками по самые «не хочу», поскольку российская военная промышленность заработала на рекордную мощь. При этом, по их же собственным словам, войне в Украине пока конца не видно.
И еще один тезис, который спикеры пытались объяснить присутствующим, — гегемонию России на Южном Кавказе вернуть невозможно, речь идет только о том или ином виде присутствия.
Присутствующие были удручены. Да, российские эксперты в своих выкладках были беспощадны к армянам настолько, что один раз Суслов даже попросил у аудитории прощения за жесткость. Да, мягкий русский десант приземлился на круглый армянский стол достаточно жестко. Но только так приходит осознание реальности для тех, кто привык столоваться за чужой счет.