Ժողովրդավարություն՝ արյան համով Ինչպես է դարբնվում «Հույսի փարոսի» մասին սուտը
Հայաստանում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը ելույթ է ունեցել՝ Վիեննայում ԵԱՀԿ ԽՎ-ի ձմեռային նստաշրջանում։ Եվ նա այնտեղ խոսել է այն մասին, որ ժողովրդավարությունը՝ «հույսի փարոս է»: Սա նոր գաղափար չէ, այն վաղուց շահագործվում է նրանց կողմից, ովքեր փորձում են արդարացնել իրենց ծրագրերը, իսկ երբեմն նաև ժողովրդավարական աշխարհի ներկայացուցիչ հանդիսացողների ձախողումները։ Այո, պաշտոնական Երեւանի ներկայացուցիչները մեկ անգամ չէ, որ փաշինյանական Հայաստանը ներկայացրել են որպես «հույսի փարոս»։
Անմիջապես ասեմ, որ վիրավորական պետք է լինի հարեւան Վրաստանի բնակիչների համար։ Չէ որ երկար տարիների ընթացքում, տարածաշրջանի ամենաժողովրդավարական պետության կարգավիճակում, մի տեսակ տարածաշրջանային «հույսի փարոս», հատկապես Միխաիլ Սաակաշվիլիի նախագահության օրոք, փորձում էին դիրքավորել հատկապես Վրաստանին։ Արդյունքում Միխաիլ Նիկոլոզովիչը հիմա նստած է բանտում, և դա չի կարող չմտահոգել Նիկոլ Վովաևիչին, ում «խորովածային հեղափոխությունից» հետո սկսեցին համեմատել Սահակաշվիլիի հետ՝ իրականում, այդպիսով վիրավորելով Վրաստանի նախկին նախագահին։
Համենայնդեպս, ոչ միայն ոմն Մինասյանն է իր ելույթում «հույսի փարոսի» վերաբերյալ արտահայտությունը օգտագործում Հայաստանի հետ կապված։ Մենք նման բան լսել ենք նաև այդ երկրի ֆրանսիացի հովանավորներից։ Իբր, Հայաստանը՝ «ժողովրդավարության փարոս» է Հարավային Կովկասում։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ Հայաստանում իրական ձեռքբերումների բացակայությամբ հանդերձ սկսում են առասպելներ հորինել։ Եվ «ժողովրդավարության փարոսի» մասին առասպելը՝ հենց դա է։ Իսկ իրականությունը «քարերի երկրում» բոլորովին այլ է։ Այնտեղ Երկրի ղեկավարության դիրքորոշման հետ անհամաձայնների նկատմամբ իրականացվում են քաղաքական դաժան բռնաճնշումներ։ Ընդ որում, քաղաքական ճնշում է գործադրվում նաև Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա համախոհների և նույնիսկ երեկվա հայ նախարարների վրա։ Բավական է հիշել Արթուր Վանեցյանին և Վահան Քերոբյանին։ Բայց ես ուշադրություն չէի դարձնի ոմն Լիլիթի ելույթին, եթե նա կենտրոնանար՝ ժողովրդավարությունը Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակի համատեքստում գնահատելու վրա։ Սակայն նա որոշել է ձեռք բարձրացնել մի բանի վրա, որը իրականում նրա ուժերից վեր է գնահատել: Եթե տիկին Մինասյանը ինքնակրթվելու ժամանակ ունենա, ապա նրան խորհուրդ եմ տալիս վերընթերցել, կամ առաջին անգամ կարդալ Միխայիլ Բուլգակովի «Շան սիրտը» վեպը։ Այնտեղ կա մի կերպար, ով սիրում է օղու հետ խնջույքի ժամանակ գնահատել Էնգելսի և Կաուցկու նամակագրությունը՝ իր եզրակացություններով խենթացնելով պրոֆեսոր Պրեոբրաժենսկուն։ Այստեղ զուգահեռներն առավել քան ակնհայտ են։
Որովհետև Մինասյանը բացարձակ անհեթեթություն է դուրս տալիս։ Նա պնդում է, որ «ժողովրդավարական ազգերը պատերազմի չեն ձգտում»։ Անմիջապես նշեմ, որ «ժողովրդավարական ազգեր» չեն լինում։ Լինում են ժողովրդավարական կամ ոչ ժողովրդավարական պետություններ։ Այս հայազգի տիկինը, ըստ ամենայնի, շատ քիչ է կրթված։ Հակառակ դեպքում նա հիանալի կիմանար, որ աշխարհի շատ երկրների, ներառյալ համաշխարհային առաջատար տերությունների կյանքում եղել են բոլորովին այլ ժամանակաշրջաններ։ Գերմանիայում եղել է Հիտլերի կառավարման ժամանակահատված, Իսպանիայում՝ Ֆրանկոյի, Իտալիայում՝ Մուսոլինիի, Պորտուգալիայում՝ Սալազարի։ Դե հիմա ի՞նչ անենք, գերմանացիներին, իսպանացիներին, իտալացիներին և պորտուգալացիներին անվանենք «ժողովրդավարական ազգեր», թե՞ ոչ։ Իսկ ի՞նչ կասեք Հայաստանի հովանավոր, նրան պատերազմի նախապատրաստող Ֆրանսիայի մասին։ Նրա վարչապետն է եղել մարշալ Պետենը, ով 1940 թվականի հուլիսին Վիշիում հռչակվեց «Ֆրանսիական պետության ղեկավար»։ Այս դիկտատոր-կոլլաբորացիոնիստը ակտիվորեն համագործակցում էր Հիտլերի հետ։ Այս փաստը հաշվի առնելով, ինչպե՞ս վարվել տիկին Լիլիթի «ժողովրդավարական ազգերի» մասին պոստուլատի հետ։ Այո, Փաշինյանի և Հայաստանի մյուս ղեկավարների օրինակով մենք մեկ անգամ չէ, որ տեսել ենք, որ այնտեղ անգրագիտությունը և դիլետանտությունը համարվում են ոչ թե արատ, այլ առաքինություն։ Բայց չէ որ ամեն ինչ պետք է չափ ու սահման ունենա։ Առավել ևս, որ բուն Հայաստանի պատմության մեջ ամեն ինչ եղել է ավելի քան խայտառակ։
Եթե ելնենք հայերին «ժողովրդավարական ազգ» ներկայացնելու Մինասյանի փորձից, ապա ի՞նչ կասեք՝ երկու նախկին ղարաբաղցի անջատողականներ և պատերազմական հանցագործներ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի նախագահության ժամանակահատվածնների մասին։ Թե՞ հայ ազգը այն ժամանակ միայն «հղի» էր ժողովրդավարությամբ։ Թե՞ նրանք բոլորովին էլ հայ չէին։ Այդ դեպքում թող այդպես էլ գրեն Հայաստանի պատմության դասագրքերում։ Թող այս հայ տիկինը ինքն էլ հայտարարի։ Իբր, Հայաստանում «ժողովրդավարական ազգը» ծնվել է «խորովածային հեղափոխության» արդյունքում։
Ճիշտ է, դա կլինի կեղծիք և անհեթեթություն: Որովհետև Հայաստանը չի կարելի անվանել ժողովրդավարական երկիր, իսկ հայերին՝ ժողովրդավարական ազգ։ Քանի որ այս ժողովրդի համաձայնությամբ և նրա ակտիվ մասնակցությամբ էր Հայաստանը օկուպացրել Ադրբեջանի տարածքի 20%-ը, իրականացրել է էթնիկ զտումներ, ցեղասպանություն է իրագործել Խոջալիում, աջակցել է անջատողականությանը մեկ այլ պետության տարածքում։ Հայաստանի քաղաքականության հետևանքով ավելի քան մեկ միլիոն ադրբեջանցիներ դարձան փախստականներ և հարկադիր վերաբնակներ։ Այդ Հայաստանն է ավերակների վերածել իր կողմից օկուպացված ադրբեջանական քաղաքները, և «Կովկասի Հերուսիմայի» անուն ստացած Աղդամը դրա ապացույցն է: Հայաստանը հրաժարվեց կատարել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի և Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևերը, որոնք պարունակում էին՝ բոլոր հայկական անօրինական զինված խմբավորումները Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից դուրս բերելու մասի պահանջներ։ Հավանաբար, ըստ Մինասյանի տրամաբանության, սա նույնպես Հայաստանի և հայության «ժողովրդավարականության» ապացույցն է։
Դրա համար էլ, պետք է ենթադրել, «դեմոկրատ» Փաշինյանը բղավել է թե «արցախը Հայաստանն է, և վերջակետ», նախ հրահրել է 2020 թվականի հուլիսին Թովուզի ուղղությամբ ռազմական բախումները, իսկ հետո նաև 44-օրյա պատերազմը։ Այդ «Ժողովրդավարության» նկատառումներից էր, որ Փաշինյանը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հրաման տվեց հրթիռային հարվածներ հասցնել ադրբեջանական խաղաղ քաղաքներին, որոնց արդյունքում զոհվեցին ու վիրավորվեցին ծերեր, կանայք և երեխաներ։
Այս ցանկը կարելի է դեռ երկար շարունակել։ Բայց վերը նշվածն էլ բավական է, որպեսզի հասկանալ, թե որքան կեղծ ու տգետ է հանդիսանում տիկին Մինասյանի՝ օկուպացիոն պետությունը դրական լույսի ներքո ներկայացնելու փորձը։ Սակայն, դրանով մեղանչում է ոչ միայն նա։ Նման կանխորոշված անհաջող ելքով հնարք են փորձում անել նաև արտասահմանյան քաղաքական գործիչները։ Օրինակ, պարոն Մակրոնը Ֆրանսիայից։

Демократия с привкусом крови Как куется ложь про «маяк надежды»
Депутат от правящей в Армении партии «Гражданский договор» Лилит Минасян выступила на зимней сессии ПА ОБСЕ в Вене. И заговорила она там про то, что демократия — это «маяк надежды». Мысль не первой свежести, ее давно эксплуатируют те, кто пытается оправдать свои планы, а порой и провалы тем, что является представителем именно демократического мира. Да, представители официального Еревана не раз выдавали пашиняновскую Армению именно за «маяк надежды».
Сразу скажу, что обидно должно быть жителям соседней Грузии. Ведь долгие годы в статусе самого демократического государства региона, этакого регионального «маяка надежды», особенно в период президентства Михаила Саакашвили, пытались позиционировать именно Грузию. В итоге Михаил Николозович ныне сидит в тюрьме, и это не может не тревожить Никола Воваевича, которого после «шашлычной революции» принялись сравнивать с Саакашвили, на самом деле, таким образом оскорбляя экс-президента Грузии.
В любом случае не только некая Минасян использует в своей речи фразу про «маяк надежды» в привязке к Армении. Мы и от французских покровителей этой страны слышали нечто подобное. Мол, Армения — это «маяк демократии» на Южном Кавказе. Совершенно очевидно, что при отсутствии реальных достижений у Армении начинают придумываться мифы. И миф о «маяке демократии» — самое оно. Реальность же в «стране камней» совсем иная. Там имеют место жесткие политические репрессии в отношении несогласных с позицией руководства страны. Причем политическое давление оказывают и на вчерашних соратников Никола Пашиняна, и даже вчерашних армянских министров. Достаточно вспомнить Артура Ванецяна и Ваана Керобяна. Но я бы не стал обращать внимание на речи некой Лилит, если бы она сконцентрировалась на оценке демократии в контексте внутриполитической ситуации в Армении. Однако она решила замахнуться на нечто, что ей в реальности не под силу оценить. Если у мадам Минасян найдется время для самообразования, то посоветую ей перечитать или впервые прочитать роман Михаила Булгакова «Собачье сердце». Там был один персонаж, который любил оценивать в ходе застолья с водочкой переписку Энгельса с Каутским, доводя до бешенства своими выводами профессора Преображенского. Параллели тут более чем очевидные.
Потому что Минасян несет абсолютную ахинею. Она утверждает, что «демократические нации не стремятся к войне». Сразу замечу, что не бывает «демократических наций». Бывают демократические или недемократические государства. Эта армянская дама, судя по всему, очень мало образована. В противном случае она прекрасно знала бы, что в жизни многих стран мира, включая ведущие мировые державы, были совершенно разные периоды. В Германии был период правления Гитлера, в Испании — Франко, в Италии —Муссолини, в Португалии — Салазара. Ну и как теперь быть, называть ли немцев, испанцев, итальянцев, португальцев «демократическими нациями» или нет? А как быть с покровительницей Армении, с готовящей ее к войне Францией? Ее премьер-министром были маршал Петен, провозглашенный в июле 1940 года в Виши «главой французского государства». Этот диктатор-коллаборационист активно сотрудничал с Гитлером. Как, учитывая этот факт, быть с постулатом текин Лилит про «демократические нации»?! Да, на примере Пашиняна и иных руководителей Армении мы не раз видели, что необразованность и дилетантизм считаются там не пороком, а достоинством. Но всему же должен быть предел! Тем более, что в истории самой Армении всё было более чем позорно.
Если исходить из попытки Минасян выдать армян за «демократическую нацию», то как быть с периодами президентства Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна — двух бывших карабахских сепаратистов и военных преступников? Или армянская нация тогда была только «беремена» демократией?! Или это и вовсе не армяне были?! Тогда в учебниках истории Армении пусть так и напишут. Пусть сама эта армянская дама так и заявит. Мол, родилась «демократическая нация» в Армении в результате «шашлычной революции».
Правда, и это будет ложью и чушью. Потому что не может Армения называться демократической страной, а армяне — демократической нацией. Ибо с согласия этого народа и при активном его участии Армения оккупировала 20% территории Азербайджана, осуществила этнические чистки, совершила геноцид в Ходжалы, поддерживала сепаратизм на территории иного государства. В результате политики Армении более миллиона азербайджанцев стали беженцами и вынужденными переселенцами. Это Армения превратила в руины оккупированные ею азербайджанские города, и Агдам, названный «Кавказской Хиросимой», является тому доказательством. Армения отказывалась выполнять резолюции Совбеза и Генассамблеи ООН, в которых содержалось требование о выводе всех армянских незаконных вооруженных формирований с оккупированных территорий Азербайджана. Наверное, согласно логике Минасян, это тоже доказательство «демократичности» Армении и армян.
Поэтому же, надо полагать, «демократ» Пашинян орал про то, что «арцах — это Армения, и точка», спровоцировал сначала военное столкновение в июле 2020 года в Товузском направлении, а затем и 44-дневную войну? Из соображений «демократии» Пашинян отдал приказ наносить ракетные удары по мирным азербайджанским городам в ходе 44-дневной войны, в результате чего погибли и получили ранения старики, женщины, дети?
Список этот можно продолжать еще долго. Но и указанного достаточно, чтобы понять, насколько лживой и глупой является попытка мадам Минасян представить государство-оккупант в позитивном свете. Впрочем, этим грешит далеко не только она. Такой же трюк с таким же предрешенным провальным результатом пытаются проделать и зарубежные политики. К примеру, месье Макрон из Франции.