Գլխաշոր պարոն Մակրոնի համար Քամուն հակառակ թքելու հետևանքները
Դա եղել է՝ քամուն հակառակ թքելու հետևանքների դասական և հրապարակային ցուցադրություն ամբողջ աշխարհին: Կայսերական անցյալ ունեցող և կայսերական ապագայի մասին երազող Ֆրանսիան՝ Հինգերորդ Հանրապետության ղեկավարությանը կանգնած պոպուլիստի մեղքով ստիպված է սրբվել ողջ համաշխարհային հանրության ծաղրանքի տակ։ Այո, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ողորմելի լույսի ներքո է ցուցադրել ոչ միայն իրեն, այլեւ նաև այն երկրին, որի անունից հանդես է գալիս նա։
«Ֆրանսիան մտադիր չէ իր զորքերը ուղարկել Ուկրաինա», - հայտարարել է հանրապետության ԱԳՆ ղեկավար Ստեֆան Սեժուրեն՝ «France Inter» ռադիոկայանի եթերում։ Այդպիսով նա հետս է կոչել Մակրոնի այն հայտարարությունը, որը Ֆրանսիայի նախագահը արել է փետրվարի 26-ին Փարիզում, որտեղ արևմտյան մոտ 20 երկրների ներկայացուցիչներ քննարկել են՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հակամարտությունում Ուկրաինային հետագա աջակցությունը։ Էժան էֆեկտների նկատմամբ կիրքը գերակշռել է արդյունավետ քաղաքականություն վարելու ունակությանը, և Մակրոնին, ինչպես ասում են, քշել, տարել է։
Նա այդ ժամանակ վաստակեց իր «փառքի հինգ րոպեները»՝ հայտարարելով ֆրանսիական զորքեր Ուկրաինա հնարավոր ուղարկման մասին: Եվ դա սխալասություն չի եղել: Ֆրանսիայի նախագահը ավելի ուշ հաստատել է, որ միանագամայն գիտակցաբար է ասել՝ Ուկրաինա արևմտյան զորքեր ուղարկելու առնչությամբ քննարկումների մասին՝ հայտարարելով, որ խորհել և կշռադատել է իր խոսքերը։ Այդ մասին նա լրագրողներին հայտարարել է՝ Փարիզի ծայրամասում ապագա օլիմպիական գյուղ կատարած այցի ժամանակ։
«Սա բավականին լուրջ թեմա է։ Այս թեմայով իմ յուրաքանչյուր խոսքը կշռադատված, մտածված և ստուգված է»,- նշել է Մակրոնը։
Սա ապրիորի ծիծաղելի հայտարարություն էր, եթե հիշենք պարոն Էմանուելի վաղուց նկատված կիրքը հայտարարությունների նկատմամբ, որոնք եղել են պոպուլիզմի օրինակից ոչ ավել բան: Բայց հիմա, այն բանից հետո, երբ պաշտոնական Փարիզը դիմել է նահանջի՝ Ֆրանսիայի նախագահի այս տիրադը լիովին կարող է դառնալ անեկդոտների թեմա։
Առավել ևս, որ նախագահի պոպուլիստական խոստումներից հետո այս նույն թեմայով որոշել է արտահայտվել նաև Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Աթալը, ում նշում են որպես պետության ղեկավարի պաշտոնում Մակրոնի փոխարինող։ Սենատում լսումների ժամանակ նա հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի իշխանությունները հնարավոր են համարում իրենց զինվորականներին Ուկրաինա ուղարկելը՝ հակաօդային պաշտպանությունը ուժեղացնելու, ուկրաինական բանակը մարզելու, ինչպես նաև սահմանները պաշտպանելու համար։ Ինչպես տեսնում եք, սա արդեն Մակրոնի հայտարարությունների փոքր-ինչ մեղմացված տարբերակն է։
Թե ամեն ինչ արդյունքում ինչով է ավարտվել՝ բոլորը տեսնում են։ Ընդամենը ավելացնեմ, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին՝ Տիրանայում Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռամայի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է, որ սպասում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից նոր նախաձեռնությունների մանրամասներին։ Ահա և հետաքրքիր է հետևել նրան, թե հիմա ինչպես կարդարացնի իրեն ճակատագրի ծաղրով երբեմնի մեծ երկրի ղեկավար դարձաց ֆրանսիացի քաղաքական գործիչը։ Չէ որ, այն բանից հետո, երբ ամբողջ աշխարհը տեսավ իր խոստացածը կատարելու Մակրոնի անկարողության հերթական օրինակը՝ Կիևում կարող են միանգամայն հիմնավորված կասկածի տակ դնել՝ Ռուսաստանի հետ պատերազմում Ուկրաինային մինչև վերջ աջակցելու Ֆրանսիայի պատրաստակամության մասին Մակրոնի խոսքերը։ Առավել ևս, որ հակամարտության ամենասկզբում Մակրոնը գրավել էր վախկոտ, սպասողական դիրքորոշում, ակնհայտորեն ակնկալելով Ուկրաինայի արագ կապիտուլյացիան։
Եվ բոլորը նաև տեսան, թե որքան քիչ են նշանակում Ֆրանսիայի նախագահի՝ որպես վճռական դիրքորոշում ներկայացվող խոսքերը՝ ԱՄՆ-ի կողմից աջակցության բացակայության պայմաններում։ Հիշենք ԱՄՆ-ի Ազգային անվտանգության խորհրդի մամուլի քարտուղար Ադրիեն Ուոթսոնի մամուլի մեկնաբանությունը։ «Նախագահ Բայդենը հասկացրել է, որ ԱՄՆ-ը զորքեր չի ուղարկի Ուկրաինա կռվելու համար», - հայտարարել է նա:
Սա հստակ ազդանշան էր Վաշինգտոնից, որն ի վերջո հասկացվեց և ընդունվեց Փարիզում: Ինչը և իր արտացոլումն է գտել Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավարի հայտարարության մեջ։ Եթե այս մանևրը մեկնաբաներ տխրահռչակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, ապա նա հավանաբար այն կանվաներ «մարտավարական նահանջ»։ Եվ արդեն կարևոր չէ, թե ինչու Մակրոնը անհեթեթ հայտարարություն արեց, իսկ հետո Սեժուրնեն ստիպված եղավ սրբել քամուն հակառակ նրա թքելու հետևանքները:
Կարևորն այն է, որ բոլորը տեսան իրեն Գուլիվեր երևակայող այս քաղաքական լիլիպուտի ելույթների, խոստումների, հայտարարությունների իսկական արժեքը։ Վստահ եմ, որ այս ամենը տեսել են նաև Երեւանում։ Հայաստանի իշխանություններն իրենց ներկան ու ապագան կապել են Մակրոնի հետ՝ հլու-հնազանդ կատարելով նրա բոլոր հրամանները և անելով սադրիչ հայտարարություններ ու քայլեր։ Ադրբեջանը բազմիցս փորձել է սթափեցնել Հայաստանի ղեկավարությանը` առաջարկելով չապրել երևակայությունների մեջ, չձեռնարկել խաղաղ գործընթացին վնասող քայլեր։ Հայաստանի ղեկավարությունը ավանդաբար դժվար է ընկալում խորհուրդները Բաքվից։ Բայց, հուսով եմ, որ Մակրոնի և Ֆրանսիայի մյուս առաջնորդների դեմքին քամուն հակառակ թքելու հետքերը կսթափեցնեն նաև Հայաստանի կառավարիչներին։ Սակայն, եթե դա տեղի չունենա, ապա հետո Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա շրջապատը ստիպված կլինեն սրբել իրենց։

Платок для месье Макрона Последствия плевка против ветра
Это была классическая и публичная демонстрация всему миру последствий плевка против ветра. Франция, имеющая имперское прошлое и мечтающая об имперском же будущем, вынуждена утираться под насмешки всего мирового сообщества по вине популиста, стоящего во главе Пятой республики. Да, президент Франции Эммануэль Макрон выставил в жалком свете не только себя, но и страну, от имени которой выступает.
«Франция не намерена отправлять свои войска в Украину», — заявил глава МИД республики Стефан Сежурне в эфире радиостанции France Inter. Таким образом, он дезавуировал заявление Макрона, которое президент Франции сделал 26 февраля в Париже, где представители около 20 западных стран обсуждали дальнейшую поддержку Украины в конфликте с РФ. Страсть к дешевым эффектам возобладала над умением проводить эффективную политику, и Макрона, что называется, понесло.
Он тогда заработал свои «пять минут славы», заявив о возможной отправке французских войск в Украину. И это не была оговорка. Президент Франции позже подтвердил, что вполне осознанно говорил о дискуссии по поводу отправки западных военных в Украину, заявив, что взвесил и обдумал свои слова. Об этом он заявил журналистам во время посещения будущей олимпийской деревни на окраине Парижа.
«Это достаточно серьезные темы. Каждое мое слово на эту тему взвешено, продумано и выверено», — заметил Макрон.
Это априори было смешное заявление, если вспомнить о давно подмеченной страсти месье Эммануэля к заявлениям, которые были не более чем примером популизма. Но теперь, после того как официальный Париж пошел на попятную, эта тирада президента Франции вполне может стать темой для анекдотов.
Тем более что после популистских обещаний президента на эту же тему решил высказаться и премьер-министр Франции Габриэль Атталь, которого прочат в преемники Макрона на посту главы государства. На слушаниях в Сенате он заявил, что власти Франции допускают отправку своих военнослужащих в Украину для укрепления противовоздушной обороны, обучения украинской армии, а также защиты границ. Как видим, это уже была несколько смягченная версия заявлений Макрона.
Чем все в итоге закончилось — все видят. Добавлю лишь, что президент Украины Владимир Зеленский на совместной пресс-конференции с премьер-министром Албании Эди Рамой в Тиране заявил, что ждет подробностей новых инициатив от президента Франции Эммануэля Макрона. Вот и интересно будет понаблюдать за тем, как теперь станет оправдываться французский политик, насмешкой судьбы ставший главой великой некогда страны. Ведь после того, как весь мир увидел очередной пример неспособности Макрона реализовывать обещанное, в Киеве вполне резонно могут поставить под сомнения слова Макрона о готовности Франции до конца поддерживать Украину в войне с Россией. Тем более, что в самом начале конфликта Макрон занял трусливую, выжидательную позицию, явно ожидая быстрой капитуляции Украины.
А еще все увидели, сколь мало значат слова президента Франции, выдаваемые за решительную позицию, при отсутствии поддержки со стороны США. Вспомним комментарий СМИ, который предоставила пресс-секретарь Совета национальной безопасности США Эдриен Уотсон. «Президент Байден четко дал понять, что США не будут отправлять войска воевать в Украине», — заявила она.
Это был четкий сигнал из Вашингтона, который в итоге поняли и приняли в Париже. Что и нашло свое отражение в заявлении главы МИД Франции. Если бы этот маневр комментировал позорно известный Арцрун Ованнисян, то он наверняка и его назвал бы «тактическим отступлением». И уже не важно, почему в итоге Макрон сделал нелепое заявление, а потом Сежурне вынужден был утирать последствия его плевка против ветра.
Важно то, что все увидели истинную цену речам, обещаниям, заявлениям этого политического лилипута, мнящего себя Гулливером. Уверен, что увидели все это и в Ереване. Власти Армении связали свое настоящее и будущее с Макроном, послушно выполняя все его приказы и делая провокационные заявления и шаги. Азербайджан не раз пытался отрезвить армянское руководство, предлагая не витать в облаках, не предпринимать шагов, вредящих мирному процессу. До руководства Армении традиционно туго доходят советы из Баку. Но, надеюсь, что следы от плевка против ветра на лице Макрона и иных руководителей Франции отрезвят и правителей Армении. Впрочем, если этого не произойдет, то потом уже утираться придется Николу Пашиняну и его окружению.