Մակրոնի ռազմական պլանները. պատվամոլություն առանց ամունիցիայի Սերգեյ Բոգդանի վերլուծությունը
Ամբողջ շաբաթ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը և նրա թիմը ակնարկում էին՝ ՆԱՏՕ-ի և որպես նրա անդամ Ֆրանսիայի ուկրաինական ճակատում Ռուսաստանի դեմ պատերազմի մեջ մտնելու պատրաստակամության մասին։ Միաժամանակ ֆրանսիացիները շարունակել են ակտիվորեն աշխատել Հայաստանի հետ և ապահովել Երևանի դիրքորոշման խստացումը Ռուսաստանի նկատմամբ։ Իհարկե, Մակրոնի այս քայլերն առանձնապես համոզիչ չեն թվում այն ֆոնին, երբ Ֆրանսիային շարունակում են նեղել նույնիսկ Աֆրիկայում իր ավանդական ազդեցության ոլորտում։ Բայց չարժե նսեմացնել Արևելյան Եվրոպայում և Կովկասում հակամարտությունների աճի վտանգը՝ հատկապես հաշվի առնելով այն, որ արևմտյան որոշ պետություններ ղեկավարում են քաղաքականության ռազմավարական գիծ վարելուն ակնհայտորեն ոչ ունակ քաղաքական գործիչներ, որոնց տակ առանց այդ էլ երերում է աթոռը։ Արդյունքում նրանք գործում են ոչ թե որպես պատասխանատու պետական գործիչներ, այլ որպես թղթախաղ խաղացողներ։ Եվ եթե նման պայմաններում Արևելյան Եվրոպային միայն հրաշքը կարող է փրկել համաշխարհային դերակատարների միջև կռիվների ասպարեզ դառնալուց, ապա Հարավային Կովկասում Ադրբեջանն ու Թուրքիան ի վիճակի են չեզոքացնել նման փորձերը։
Արշավ դեպի Մոսկվա. կարո՞ղ են կրկնել։
Մակրոնը՝ ՆԱՏՕ-ի զորքերը Ռուսաստանի հետ պատերազմելու համար Ուկրաինա ուղարկելու հնարավորության հարցը բարձրացրել է փետրվարի 26-ին Փարիզում։ Նրա կարծիքով, ԵՄ-ի յուրաքանչյուր երկիր կարող է դա որորշել ինքնուրույն՝ պետք է հասկանալ՝ անվտանգության երկկողմ երաշխիքների շրջանակներում, որոնք վերջերս եվրոպական որոշ երկրները ստորագրել են Ուկրաինայի հետ։ Մակրոնին անմիջապես արձագանքեց «մանուկ Մակրոնը», ինչպես անվանել են Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետին՝ իր հովանավորին նմանակելու համար: Հինգշաբթի օրը Մակրոնը հաստատել է, որ ՆԱՏՕ-ի երկրների պատերազմի մեջ մտնելը հնարավոր է։ Այս խոսակցություններին ավելի ցայտուն է դարձրել այն փաստը, որ Ֆրանսիայի ղեկավարը իր ռազմական սպառնալիքները կրկնեց՝ բացելով այս ամառ Փարիզում անցկացվող հնուց պատերազմից հրաժարվել մարմնավորող՝ Օլիմպիական խաղերի միջոցառումների անցկացման համար օբյեկտների բացման ժամանակ։
Մակրոնի այս հայտարարություններին պետք է վերաբերվել ոչ թե որպես նախազգուշացում արևմտյան պատասխանատու քաղաքական գործչի կողմից, այլ որպես քաղաքական վտանգավոր ինտրիգների շարանը մեկնարկելու փորձ։ Նախ, ո՞վ է այդ մասին խոսում։ Աչքի առաջ զառամյալացող կայսերական տերության առաջնորդը, որը վերջին տարիներին պարտությունը պարտության հետևից է կրում՝ Աֆրիկայում իր նեոգաղութատիրական ազդեցությունը պահապանելու փորձերում ոչ ամենահզոր հակառակորդներից։ Խոսքի համար, Ուկրաինայում կռվելու համար ԵՄ-ի երկրների զորքերը ուղարկելու մասին Մակրոնի առաջին ելույթից մի քանի օր առաջ հայտնի դարձավ, որ ձախողվել են՝ անցյալ ամառ ֆրանսիական նեոիմպերիալիզմից ազատագրված մեկ այլ երկրի՝ Նիգերիայի դեմ տարածաշրջանային պատժամիջոցներ սահմանելու Փարիզի կողմից աջակցվող փորձերը։
Երկրորդը, նույնիսկ հնչեցնելով նման հեռու գնացող սպառնալիքներ՝ Մակրոնը չի կարող թաքցնել Ուկրաինային արևմտյան աջակցության նվազման ակնհայտ իրողությունը։ Հատկապես այս աջակցության նվազեցման հետ է կապված, որ վերջերս քայլեր են ձեռնարկվում ԵՄ-ում և ԱՄՆ-ում ռուսական ակտիվների օգտագործման և բռնագրավման ուղղությամբ, ընդ որում գնալով դա ավելի ու ավելի է ազդում մասնավոր սեփականության վրա։ Օրերս պարզվել է, որ այսպես կոչված «Մեծ յոթնյակի» հունիսյան գագաթնաժողովում ԱՄՆ-ի նախագահ Բայդենը մտադիր է՝ ուկրաինական պետության ֆինանսավորման համար ինչ որ «ռուսական ակտիվների օգտագործման պլան ներկայացնել»։ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար ֆոն դեր Լեյենը պահանջել է առայժմ ռուսական սառեցված ակտիվներից ստացված շահույթն օգտագործել Կիևին ռազմական տեխնիկա մատակարարելու համար, բայց իրականում, ԵՄ-ի կառույցները սկսել են՝ Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական բանկի սառեցված ակտիվների առգրավման տեխնիկական նախապատրաստությունը։
Սրանք ուկրաինական պետության ֆինանսավորման մեջ հավաքական Արևմուտքի ֆինանսական խնդիրների հետ կապված հարկադրված միջոցներ են։ Արևմտյան վերնախավերը ավելի վաղ փորձում էին խուսափել այդ միջոցներից, քանի որ նման քայլով նրանք ամբողջ աշխարհին ցույց կտան, որ սեփականության իրավունքի և առհասարակ օրենքի գերակայության մասին իրենց ամպագոռգոռ խոսքերը սուտ են։ Այնպես չէ, որ նման բան նախկինում երբեք չի արվել, բայց այնտեղ ծավալներն ու հանգամանքները անհամեմատելի էին (օրինակ, ԱՄՆ-ը Իրանից և Աֆղանստանից փող պահանջեց այս երկրներում ռեժիմների փոփոխությունից հետո, բայց դրանք այն գումարներ էին, որոնք նախորդ տիրակալների կողմից այսպես թե այնպես արդեն փոխանցվել էին ամերիկացիներին՝զենքի դիմաց, որպես կանխավճար և այլն)։ Մի խոսքով, ոչ արևմտյան աշխարհի ձեռներեցներն ու քաղաքական գործիչները, իսկ սա մոլորակի երկրների մեծամասնությունն է, այսուհետև կմտածեն, թե արդյոք պետք է իրենց կապիտալն ու ունեցվածքը պահեն Արևմուտքում, այստեղից բխող բոլոր հետևանքներով հանդերձ։ Առանց իրենց բանկերում և անշարժ գույքում ներդրված ոչ արևմտյան փողերի, արևմտյան տերությունների հզորությունը կթուլանա ծակված փուչիկի պես:
«Հովազների» հետևից այրվում են «աբրամսները»
Մի շարք դաշնակիցներ՝ Գերմանիան, Լեհաստանը, Սլովակիան, Շվեդիան, Հունգարիան և Մեծ Բրիտանիան՝ իրենց զերծ են պահել Մակրոնի հայտարարություններից, ասելով, որ նրանք չեն պատրաստվում որևէ մեկին ուղարկել ռուս-ուկրաինական պատերազմ։ Բայց կա մի նրբերանգ։ Առարկությունները, հավանաբար, կապված են նրա հետ, որ Ֆրանսիայի ղեկավարը դա ասել է՝ շեշտելով Եվրոպայի երկրների (այսինքն՝ ԵՄ-ի) դերը, և հատկապես դա դաշնակիցներին դուր չի եկել։ Չէ որ նրանք չեն ցանկանում Ռուսաստանի հետ կռվի մեջ մտնել առանց ԱՄՆ-ի, իսկ վերջինիս մասնակցության վրա կարող են հույս ունենալ միայն ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում մնալու դեպքում։ Ինչ վերաբերում է մնացածին, Մակրոնը բարձրաձայնել է այն, ինչն առանց այդ էլ բոլորին հայտնի գաղտնիք է։ ՆԱՏՕ-ի երկրները միայն զենքի մատակարարումներով և ֆինանսներով չեն աջակցում Ուկրաինային Ռուսաստանի հետ պատերազմում։ Ռուսաստանի դեմ ռազմական գործողություններին նրանց զինվորականների մասնակցությունը արդեն դարձել է իրականություն։ Թե ինչ կարգավիճակում են նրանք այնտեղ գտնվում՝ բարդ հարց է, շատերն իսկապես կարող են լինել «հանգստացողներ» և «պաշտոնաթողներ», բայց պատերազմին նրանց ակտիվ մասնակցության փաստն անհերքելի է։ Եվ սրանք արդեն ոչ միայն պարզապես ռուսական կողմի մեղադրանքներ են։ Ռուսական թիրախների ուղղությամբ հրթիռային հարձակումներին բրիտանացի և ֆրանսիացի զինվորականների մասնակցության մասին այս օրերին ասել է Գերմանիայի կանցլեր Շոլցը։ Նրան, ըստ երեւույթին, չի ուրախացնում Ֆրանսիայի կառավարության ռազմատենչ դիրքորոշումը, ինչի համար էլ նա ասել է։ Գաղտնիքների բացահայտման համար Շոլցի վրա անմիջապես քննադարտության տարափ տեղաց։
Ներկայիս միտումների պահպանման դեպքում արևմտյան զինվորականներին դժվար թե հաջողղվի խուսափել Ռուսաստանի հետ պատերազմին մասնակցելուց, թեև Արևմուտքի երկրների մեծ մասը կնախընտրի դա անել ոչ թե «Մակրոնի տարբերակով», այլ ԱՄՆ-ի մասնակցության որոշ երաշխիքներով: Իսկ «դեպի պատերազմ» միտումները շարունակվում են. դա ցույց տվեցին այս շաբաթ Ալբանիայում բալկանյան երկրների հետ ԵՄ-ի գագաթնաժողովները՝ աննախադեպ պահանջներով։ Հարևաններին առաջարկելով «Բալկանների աճի ծրագիր» ամբարտավան անվանումով ողորմություն և ընդամենը 6 միլիարդ եվրո (որից 4 միլիարդը վարկով) կոպեկներ՝ Բրյուսելը այս երկրներից ուզում է ոչ միայն Եվրամիության կողմից սահմանված բարեփոխումներ, այլ նաև հետեւել ԵՄ-ի արտաքին քաղաքական կուրսին։ Հատկապես աչքի է ընկել Եվրախորհրդարանը, որը ուղիղ ասել է, որ գումար կստանան միայն այն երկրները, որոնք լիովին և անառարկելիորեն կաջակցեն ԵՄ-ի արտաքին և պաշտպանական քաղաքականությանը, ներառյալ «Ռուսաստանի դեմ սահմանափակող միջոցները»:
Միաժամանակ եվրամիութենականները չեն կորցնում ԱՄՆ-ին այնուամենայնիվ «Արշավ դեպի Արևելք» ներքաշելու հույսը։ Նրանց հույսերը կարծես թե անհիմն չեն։ Չորեքշաբթի օրը ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը հայտարարել է. «Եթե Ուկրաինան տապալվի, ես իսկապես ենթադրում եմ, որ ՆԱՏՕ-ն մոտ ժամանակում կներգրավվի Ռուսաստանի հետ պայքարում»: Եվ նույն օրն էլ ուկրաինական իշխանությունները հայտարարեցին, որ ճակատը կարող է փլուզվել արդեն ամռանը եւ արեւմտյան դաշնակիցներին խնդրել են ավելի շատ զինամթերք ուղարկել։ Բայց պարզ չէ՝ արդյոք դա կօգնի, քանի որ հինգշաբթի օրը պարզվել է, որ ուկրաինական բանակը կորցրել է ամերիկյան «Բրեդլի» հետևակի մարտական մեքենաների ավելի քան մեկ երրորդը (186-ից 68-ը)։ Արևմտյան տեխնիկան այրվում է ոչ ավելի վատ, քան խորհրդային և հետխորհրդային տեխնիկան, և արևմտյան անպարտելի հեգեմոնի վարկանիշի համար ճակատագրական այրվող «վարազների» և «բրեդլիների» լուսանկարներից հետո, երեքշաբթի օրը խոցվեց ամերիկյան «Աբրամս» առաջին տանկը: Բայց ապավինել Օսթինի այն հավաստիացումներին, որ ռազմական պարտության դեպքում ամերիկացիները կներգրավվեն պատերազմի մեջ, մեղմ ասած, անխոհեմ է ԱՄՆ-ում աճող քաղաքական ճգնաժամի ֆոնին, որը կձգձգվի առնվազն մեկ տարի։ Իսկ ո՞վ է մեզ ասում դա՝ Օսթինը, ով առողջական վիճակի պատճառներով հազիվ թե ավելի ընդունակ լինի, քան Բայդենը։ Այլ կերպ ասած, ներկայիս չափազանց ոչ տրանսպարանտ ամերիկյան քաղաքական վերնախավում մենք նույնիսկ չգիտենք, թե ով է կայացնելու նման որոշումներ, բայց դա հաստատ Բայդենը կամ Օսթինը չեն: Ահա թե ինչու է՝ Արևելյան Եվրոպայում պատերազմում խաղադրույքները բարձրացնելու Մակրոնի խաղը վտանգավոր, և հենց ԵՄ-ի համար չի կարող ամերիկյան օգնության հաշվով չնչին վստահություն լինել։
Փաշինյանը և նոր ճակատ Ռուսաստանի դեմ
Դա, իհարկե, չի խանգարում Մակրոնին շարունակել Մոսկվայի դեմ ևս մեկ ճակատ բացելու աշխատանքը՝ հայկական ռազմահենադաշտի վրա։ Այս շաբաթ Հարավային Կովկասում շարունակեցին իրենց դրսևորել Հայաստանի և Ֆրանսիայի ղեկավարության վերջին շփումների հետևանքները։ Հինգշաբթի Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է՝ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու և ԵՄ-ին անդամակցելու իր երկրի պատրաստակամության մասին։ Ի լրացում նա դժգոհել է, որ Հայաստանին ստիպում են միանալ Բելառուսի և Ռուսաստանի միութենական պետությանը, պահանջել է հեռացնել ռուս սահմանապահներին՝ ճիշտ է միայն Երևանի օդանավակայանից՝ և ակնարկել է՝ Հայաստանից ռուսական ռազմակայանի դուրսբերման հարցը քննարկելու հնարավորության մասին։
Քաղաքական լեզվից թարգմանաբար սա նշանակում է. «Օգնեք մեզ, և եթե մենք ինքնին ձեզ քիչ ենք հետաքրքրում, ապա դա արեք պարզապես Պուտինին զայրացնելու համար»: Նման հնարամիտ հնարքները անհրաժեշտ են, քանի որ կասկածներ կան, թե Փարիզը արդյոք պատրաստ է լրջորեն գումար ծախսել Հայաստանի վրա։ Դա երևում է ոչ միայն Մակրոնի՝ հայկական բանակի սպառազինման ծախսերը այսպես կոչված ԵՄ-ի Խաղաղության հիմնադրամի վրա տեղափոխելու փորձերից։ Դա երևում է նաև փետրվարի 21-22-ին Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի Ֆրանսիա կատարած այցի արդյունքներից, որտեղ նրան մատուցվել է հանդիսավոր ընդունելություն՝ գեղեցիկ և էժան։ Մակրոնի և Փաշինյանի ներկայությամբ Ֆրանսիայի ազգային գերեզմանատնում վերաթաղվել է Նացիստական օկուպացիայի դեմ դիմադրության շարժման հերոս՝ էթնիկ հայ Միսակ Մանուշյանը և նրա կինը։ Այս արարողությունը կարծես կասկածելի մանիպուլյացիա լիներ մի մարդու աճյունով, որն այլեւս չէր կարող պատասխանել մանիպուլյատորներին։ Մանուշյանը կոմունիստ էր և դժվար թե ընդհանուր լեզու գտներ թե՛ժամանակակից հայկական պետության մեջ նացիստական կոլլաբորանտ, ռասիստ Նժդեհի կողմնակիցների, թե՛ Ֆրանսիայի հայկական սփյուռքի դաշնակ ակտիվիստների հետ։
Բայց էլ ի՞նչ ստացավ Փաշինյանը։ Չպետք է ուռճացնել հայկական պետության դիրքերի ամրապնդման գործում Փարիզի իրական պատրաստակամությունը։ Որոշակի պայմանավորվածություններ ու խոստումներ, իհարկե, եղել են. մասնավորապես երեքշաբթի օրը «Հայկական ժամանակ» թերթը, հղում անելով ֆրանսիական անանուն աղբյուրներին, հայտնել է Ֆրանսիայի և Հայաստանի հետախուզական ծառայությունների միջև՝ Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Իրանի և Թուրքիայի վերաբերյալ հետախուզական տվյալների փոխանակման համաձայնագրի ստորագրման մասին, ընդ որում ֆրանսիացիները Երեւանին խոստացել են՝ Հայաստանի սահմաններին օպերատիվ իրավիճակի մասին արբանյակային նկարահանումներ։ «Հայկական ժամանակ»-ը ժամանակին հիմնադրվել է անձամբ Փաշինյանի կողմից, և այդ պատճառով էլ հաղորդագրությունը հնչել է ծանրակշիռ, սակայն, հոդվածը շուտով հեռացվել է, իսկ խորհրդարանում ընդդիմությունը հարձակվել է Փաշինյանի թիմի վրա՝ գաղտնիքներ տարածելու համար։
Ուղիղ ասած, առայժմ Հայաստանի ղեկավարի Փարիզ կատարած այցի կոնկրետ արդյունքները միանգամայն համեստ են թվում. «միտադրության նամակը» և «համաձայնագրի» մասին լուրերը իրենից ներկայացնում են ընդամենը իրական օգնության սիմուլյացիաներ։ Լուրջ արդյունքները, որպես կանոն, ուրիշ տեսք ունեն. ինչպես բացահայտ ստորագրված պայմանագրեր ու համաձայնագրեր՝ չեն հրապարակվում միայն դրանց մանրամասները։
Ամեն դեպքում, Մակրոնի հետ զրույցից հետո Փաշինյանը գոտեպնդվել է և Փարիզից հեռանալուց առաջ՝ ֆրանսիական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նախ Ադրբեջանին մեղադրել է տարածքային պահանջների մեջ, իսկ հետո հայտարարել է ՀԱՊԿ-ին մասնակցության «սառեցման» մասին և ոչ միանշանակ մեկնաբանել է երկրում ռուսական ռազմական ներկայության պահպանման հարցը։ Որոշ հայկական հրապարակումներ նույնիսկ սկսեցին շահարկություններ անել ռուս սահմանապահների մոտալուտ դուրսբերման մասին (բայց միայն Երևանի օդանավակայանից, թե չէ ո՞վ է հսկելու սահմանը):
Փաշինյանը իր ամպագոռգոռ հայտարարություններն արել է ֆրանսիացի գործընկերների հետ զրույցներից հետո «սրտապնդվելով» սկսելով հարձակվել և՛ Բաքվի, և՛Մոսկվայի վրա։ Չէ որ մի քանի օր առաջ նա Գերմանիայում հանդիպել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ և բանակցությունները բնութագրել էր որպես «կառուցողական»։ Իսկ ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա դա երևում է այն պահից. Փաշինյանի ամպագոռգոռ հայտարարություններից անմիջապես հետո պարզ դարձավ, որ ՀԱՊԿ-ին անդամակցելու հարցում հայկական կողմը իրական քայլեր չի ձեռնարկել, չնայած Երևանը և բոյկոտում է կազմակերպության միջոցառումները։ Մի խոսքով, Մակրոն-Փաշինյան գործարքի ուրվագծերը հետևյալն են. առաջինը ստացավ ՌԴ-ի հետ պատերազմի կրակից շագանակներ հանելուն պատրաստ դաշնակից, իսկ երկրորդը կարողացավ ստեղծել Ադրբեջանի հասցեին մեղադրանքներից (որոնք ինքնին Արևմուտքում քչերին կհետաքրքրի) և Ռուսաստանի Դաշնության հետ խզելու մասին ակնակրկներից (պահանջարկված է Արևմուտքում, երբ վերջին շաբաթներին Ռուսաստանի Դաշնության հետ պատերազմում լավ լուրերի պակաս կա) իրեն անհրաժեշտ կոկտեյլ և դրանով կերակրել Արևմուտքին։ Զարմանալի չէ, որ նման «հաջողության» ալիքի վրա արդեն փետրվարի 24-ին հայկական կողմից գնդակոծվել են ադրբեջանական բանակի դիրքերը Նախչըվանի ուղղությամբ։
Սակայն, և՛ Փարիզը, և՛ Երևանը առայժմ ակնհայտորեն կասկածում են միմյանց անկեղծության և նյութական հնարավորությունների մեջ։ Եվ վախենում են սխալ հաշվարկել, չէ որ Հարավային Կովկասում, ի տարբերություն աշխարհի որոշ այլ տարածաշրջանների, նման ինտրիգների համար կարող են տարածաշրջանային պետություններից հարված ստանալ ձեռքերին։ Փարիզում ու Երևանում հիանալի գիտեն, որ սխալ քայլը կարող է հեշտությամբ իրենց ընդհարել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ։ Փաստորեն, Փաշինյանի Փարիզ կատարած այցի օրը թուրքական հետախուզական ծառայություններն արդեն ձերբակալել էին ֆրանսիացի գործակալին։
Մի խոսքով, Երեւանն իրեն ապահովագրում է։ Հետևաբար, մի կողմից, ինչպես վերջերս նշել ենք՝ Փաշինյանը դիմել է ինտենսիվ շփումների Մեծ Բրիտանիայի հետ (որպես այլընտրանք ֆրանսիական վեկտորին)։ Մյուս կողմից, Փաշինյանը խելամիտ է համարել, չնայած վերջին ժամանակների բոցաշունչ հռետորաբանությանը, այնուամենայնիվ իր արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին ուղարկել չորեքշաբթի-հինգշաբթի Բեռլինում իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցությունների։
Եզրափակելով, հարկ է նշել, որ որոշ արևմտյան քաղաքական գործիչները և Արևելյան Եվրոպայում և Հարավային Կովկասում նրանց հետևորդները բլեֆից և ինտրիգից բացի այլ բանի ընդունակ չեն։ Միգուցե արևմտյան երկրներում ներկայիս քաղաքական մոդելները փաստորեն վերացրել են՝ իրենց ընտրողների շահերից բխող պատասխանատու երկարաժամկետ քաղաքականություն վարելու հնարավորությունը: Արդյունքում մենք տեսնում ենք այնպիսի վտանգավոր խաղ, ինչպիսին փարիզյան իսթեբլիշմենտը ցուցադրել է վերջին շաբաթներին: Եվ, չնայած Ֆրանսիայի ներկայիս ղեկավարների և Արևմուտքում նրանց որոշ գործընկերների ակնհայտ բլեֆին, կրակի հետ նրանց անպատասխանատու խաղը հղի է՝ առանց Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության վերականգնման որևէ հեռանկարի Արևելյան Եվրոպայում պատերազմի սրմամբ, բայց փոխարենը տարածաշրջանային պատերազմի բոլոր նոր ու նոր փուլերին անցնելու ավելի քան ակնհայտ հեռանկարներով՝ ընդհուպ մինչև գլոբալ փուլի։

Военные планы Макрона: амбиции без амуниции
Всю неделю французский президент Макрон и его команда намекали на готовность НАТО и Франции как его члена вступить в войну с Россией на украинском фронте. Одновременно французы продолжали активно работать с Арменией и обеспечили ужесточение позиций Еревана по отношению к России. Конечно, эти шаги Макрона выглядят не особо убедительно на фоне того, как Францию продолжают теснить даже в ее традиционной сфере влияния в Африке. Но преуменьшать опасность разрастания конфликтов в Восточной Европе и на Кавказе не стоит — особенно ввиду того, что руководят некоторыми западными государствами откровенно неспособные к проведению стратегической линии политики, под которыми в придачу шатается кресло. В результате они действуют не как ответственные государственные деятели, а как карточные игроки. И если Восточную Европу в таких условиях только чудо может спасти от превращения в арену боев между мировыми игроками, то на Южном Кавказе Азербайджан и Турция способны нейтрализовать такие попытки.
Поход на Москву: могут повторить?
Макрон поднял вопрос возможного направления войск НАТО на войну с Россией в Украине после саммита по поддержке Украины в Париже 26 февраля. По его мнению, каждая страна ЕС может решиться на это самостоятельно — надо понимать, в рамках двусторонних гарантий безопасности, которые недавно подписали с Украиной некоторые европейские страны. Макрону немедленно поддакнул «бэби-Макрон», как прозвали недавно назначенного премьер-министра Франции за его имитацию своего покровителя. В четверг Макрон подтвердил, что вступление в войну стран НАТО возможно. Пикантности этим разговорам добавил тот момент, что свои военные угрозы французский лидер повторил, открывая объекты, выстроенные для проведения мероприятия, издавна олицетворявшего отказ от войны — Олимпийских игр — этим летом в Париже.
Относиться к этим заявлениям Макрона стоит не как к предупреждению со стороны ответственного западного политика, а как к попытке запустить серию опасных политических интриг. Во-первых, кто об этом говорит? Лидер дряхлеющей на глазах имперской державы, которая в последние годы терпит поражение за поражением от не самых мощных оппонентов в попытках сохранить свою неоколониальную сферу влияния в Африке. К слову, за пару дней до первого выступления Макрона об отправке войск стран ЕС воевать в Украине стало известно, что провалились поддерживавшиеся Парижем попытки установить региональные санкции против еще одной страны, освободившейся от французского неоимпериализма прошлым летом — Нигера.
Во-вторых, даже озвучивая столь далеко идущие угрозы, Макрон не может скрыть очевидную реальность сокращения западной поддержки Украины. Именно в связи со снижением этой поддержки в последнее время начали делаться шаги в направлении использования и конфискации российских активов в ЕС и США, причем она все шире затрагивает и частную собственность. На днях выяснилось, что на июньском саммите т. н. «Большой семерки» американский президент Байден намерен представить некий «план использования российских активов» для финансирования украинского государства. Глава Еврокомиссии фон дер Ляйен пока потребовала направить прибыль от замороженных российских активов на финансирование поставок военной техники Киеву, но на самом деле структуры ЕС приступили к технической подготовке изъятия замороженных активов ЦБ РФ.
Это вынужденные меры в связи с финансовыми проблемами коллективного Запада в финансировании украинского государства. Принятия этих мер западные элиты ранее пытались избежать, ведь сделав такой шаг, они покажут всему миру, что их громкие слова о праве собственности и вообще верховенстве права — ложь. Не то чтобы такого вообще не делали раньше, но масштабы и обстоятельства там были несопоставимы (например, США отобрали деньги у Ирана и Афганистана после смены режимов в этих странах, но это были деньги, которые уже были так или иначе переданы американцам прежними правителями — за оружие, как депозит и т. п.). В общем, предприниматели и политики в незападном мире, а это большинство стран на планете, отныне задумаются, держать ли им на Западе свои капиталы и собственность со всеми вытекающими отсюда последствиями. Без незападных денег, вложенных в их банки и недвижимость, могущество западных держав сдуется, как проткнутый воздушный шарик.
Вслед за «леопардами» горят «абрамсы»
Ряд союзников — ФРГ, Польша, Словакия, Швеция, Венгрия и Великобритания — открестился от заявлений Макрона, дескать, никого они на российско-украинскую войну посылать не собираются. Но есть нюанс. Возражения, вероятно, связаны с тем, что французский глава говорил, акцентируя роль стран Европы (т. е. ЕС), и именно это не понравилось союзникам. Ведь они не хотят ввязываться в драку с Россией без США, а надеяться на участие последних можно, только если оставаться в рамках НАТО. А в остальном Макрон озвучил то, что и так уже секрет Полишинеля. Страны НАТО не просто поддерживают Украину в войне с Россией поставками оружия и финансами. Участие их военных в боевых действиях против России стало реальностью. В каком статусе они там находятся — вопрос сложный, многие действительно могут быть формально «отпускниками» и «отставниками», но факт их активного участия в войне неоспорим. И это уже не просто обвинения с российской стороны. Об участии британских и французских военных в проведении ракетных ударов по российским целям намедни рассказал германский канцлер Шольц. Его, по всей видимости, не радует воинственная позиция французского правительства, потому и рассказал. На Шольца тут же обрушились с критикой за разглашение тайн.
При сохранении нынешних тенденций западным военным вряд ли удастся миновать участия в войне с Россией, хотя большинство стран Запада предпочло бы делать это не по «варианту Макрона», а с некими гарантиями участия США. А тенденции «к войне» сохраняются: это показали саммиты ЕС с балканскими странами в Албании на этой неделе с беспрецедентными требованиями. Предлагая соседям подачку с высокомерным названием «План роста для Балкан» и сущие копейки — €6 млрд (причем 4 млрд из них взаймы), Брюссель хочет от этих стран не только предписанных евросоюзовцами реформ, но и следования внешнеполитическому курсу ЕС. Особо отличился Европарламент, который прямо сказал, что деньги получат лишь те страны, которые полностью и беспрекословно поддержат внешнюю и оборонную политику ЕС, включая «ограничительные меры против России».
Одновременно евросоюзовцы не теряют надежды все же втащить США в возможный «поход на Восток». Вроде бы их надежды не лишены оснований. В среду министр обороны США Ллойд Остин заявил: «Если Украина падет, я действительно полагаю, что НАТО вступит в борьбу с Россией в ближайшее время». И в тот же день украинские власти известили, что фронт может рухнуть уже летом и попросили западных союзников слать побольше боеприпасов. Но непонятно, поможет ли это, поскольку в четверг выяснилось, что украинская армия потеряла более трети американских БМП «Брэдли» (68 из 186). Западная техника горит не хуже советской и постсоветской, и после фатальных для имиджа непобедимого западного гегемона снимков горящих «леопардов» и «брэдли» во вторник был подбит первый американский танк «Абрамс». Но полагаться на заверения Остина, что в случае военного поражения американцы вступят в войну, — мягко говоря, опрометчиво на фоне нарастающего политического кризиса в США, который затянется минимум на год. Да и кто нам это говорит — Остин, который по состоянию здоровья вряд ли более дееспособен, чем Байден. Иными словами, в крайне нетранспарентной нынешней американской политической верхушке мы даже не знаем, кто будет принимать такие решения, но это точно не Байден и не Остин. Потому-то игра Макрона на повышение ставок в войне на востоке Европы опасна и для самого ЕС насчет американской подмоги не может быть ни малейшей уверенности.
Пашинян и новый фронт против России
Это, конечно, не мешает Макрону продолжить работу по открытию еще одного фронта против Москвы — на армянском плацдарме. На этой неделе на Южном Кавказе продолжали проявлять себя последствия недавних контактов армянского и французского руководства. В четверг спикер парламента Армении Ален Симонян заявил о готовности его страны к углублению отношений с ЕС и вступлению в ЕС. Вдобавок он посетовал, что Армению заставляют вступить в Союзное государство Беларуси и России, потребовал убрать российских пограничников — правда, только из ереванского аэропорта — и намекнул на возможность обсуждения вывода российской военной базы из Армении.
В переводе с политического языка это значит: «Помогите нам, и если мы вам сами по себе малоинтересны, то сделайте это просто, чтобы насолить Путину». Такие изощренные приемы нужны, поскольку есть сомнения, готов ли Париж вообще серьезным образом тратиться на Армению. Это видно не только по настойчивым попыткам Макрона переложить расходы по вооружению армянской армии на т. н. Фонд мира ЕС. Это видно и по итогам визита армянского премьера Пашиняна во Францию 21–22 февраля, где ему был оказан торжественный прием, красивый и недорогой. В присутствии Макрона и Пашиняна в национальном некрополе Франции был перезахоронен Мисак Манушян, этнический армянин — герой движения Сопротивления нацистской оккупации, и его супруга. Выглядела сия церемония сомнительной манипуляцией с останками человека, который уже не может ответить манипуляторам. Манушян был коммунистом и вряд ли бы нашел общий язык и со сторонниками нацистского коллаборанта, расиста Нжде в современном армянском государстве, и с дашнакскими активистами в армянской диаспоре Франции.
Но что еще получил Пашинян? Не стоит преувеличивать реальную готовность Парижа вложиться в усиление позиций армянского государства. Некие договоренности и обещания, разумеется, были даны: в частности, во вторник газета «Айкакан Жаманак» рассказала со ссылкой на анонимные французские источники о подписанном соглашении между разведслужбами Франции и Армении об обмене разведданными по Азербайджану, России, Ирану и Турции, причем французы обещали Еревану спутниковые снимки оперативной ситуации на границах Армении. «Айкакан Жаманак» была основана некогда самим Пашиняном, потому и сообщение прозвучало весомо, впрочем, вскоре статья была удалена, а оппозиция в парламенте обрушилась на пашиняновскую команду за разбалтывание тайн.
Прямо скажем, пока конкретные результаты визита армянского лидера в Париж выглядят весьма скромно: «письмо о намерениях» и слухи о «соглашении» представляют собой лишь симулякры реальной помощи. Серьезные результаты выглядят, как правило, иначе: как открыто подписанные договора и контракты, не публикуются лишь их детали.
В любом случае, после разговоров с Макроном Пашинян воспрял духом и перед отъездом из Парижа в интервью французскому телеканалу сначала обвинил Азербайджан в территориальных претензиях, а затем объявил о «заморозке» участия в ОДКБ и двусмысленно прокомментировал вопрос сохранения российского военного присутствия в стране. Некоторые армянские издания принялись даже спекулировать о скором выводе российских пограничников (но только из ереванского аэропорта, а то кому же границу охранять?).
Сделал Пашинян свои громкие заявления «на кураже», после бесед с французскими коллегами начав наступление и на Баку, и на Москву. Ведь несколькими днями ранее он встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Германии и охарактеризовал переговоры как «конструктивные». Что же касается России, то это видно по такому моменту: сразу же после громких высказываний Пашиняна выяснилось, что реальных шагов в отношении своего членства в ОДКБ армянская сторона не предприняла, хотя Ереван и бойкотируют мероприятия Организации. Одним словом, контуры сделки Макрон — Пашинян таковы: первый заполучил союзника, готового потаскать каштаны из огня в войне с РФ, а второй смог создать нужный ему коктейль из обвинений в адрес Азербайджана (которые сами по себе на Западе мало кого заинтересуют) и намеков на разрыв с РФ (востребованных на Западе, когда других хороших новостей в войне с РФ в последние недели не хватает) и скормить его Западу. Неудивительно, что на волне такого «успеха» уже 24 февраля с армянской стороны были обстреляны позиции азербайджанской армии в нахчыванском направлении.
Впрочем, и Париж, и Ереван явно сомневаются пока в искренности и материальных возможностях друг друга. И боятся просчитаться, ведь на Южном Кавказе, в отличие от некоторых других регионов мира, за такие интриги можно получить по рукам от региональных государств. В Париже и Ереване прекрасно знают, что неверный шаг может легко столкнуть их с Азербайджаном и Турцией. Собственно, в день визита Пашиняна в Париж турецкие спецслужбы уже задержали французского агента.
В общем, Ереван страхуется. Поэтому, с одной стороны, как мы недавно отмечали, Пашинян пошел на интересные контакты с Великобританией (как альтернативой французскому вектору). С другой, Пашинян счел благоразумным, несмотря на огненную риторику последнего времени, все же прислать своего министра иностранных дел Арарата Мирзояна на переговоры с его азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым в среду-четверг в Берлине.
В заключение следует отметить, что ни на что иное, кроме блефа и интриг, некоторые западные политики и их эпигоны в Восточной Европе и на Южном Кавказе не способны. Наверное, нынешние политические модели в западных странах практически исключили возможность проведения ответственной долгосрочной политики в интересах своих избирателей. В результате мы видим столь опасную игру, как ее продемонстрировал в последние недели парижский истеблишмент. И, несмотря на явный блеф со стороны нынешних французских лидеров и некоторых их коллег на Западе, их безответственная игра с огнем чревата разрастанием войны в Восточной Европе безо всяких перспектив для восстановления территориальной целостности Украины, но зато с более чем очевидными перспективами перехода региональной войны на все новые и новые стадии — вплоть до глобальной.