Դանդաղ գործողության ատելություն Պատերազմից հետո էլ շարունակվում է ականային տեռորը
Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Գլխավոր ասամբլեայի 2005 թվականի դեկտեմբերի 8-ի պաշտոնական որոշման համաձայն՝ ապրիլի 4-ը հայտարարվել է Ականային վտանգի մասին իրազեկման և ականազերծման գործունեությանն աջակցելու միջազգային օր:
Ադրբեջանի համար, որը ականային ահաբեկչության խնդրին է բախվել դեռ Հայաստանի կողմից իր տարածքների օկուպացիայի ժամանակակատվածում, սա ծայրահեղ հրատապ խնդիր է։ Քանզի հենց Հայաստանի ականային ահաբեկչության քաղաքականությունն է հանգեցրել նրան, որ Ադրբեջանը ներառվում է ականներով և չպայթած ռազմական զինամթերքով աշխարհում ամենաաղտոտված երկրների շարքը։ Սա հաստատում է նաև վիճակագրությունը։ Նախնական գնահատումների համաձայն՝ հայկական օկուպացիայի ժամանակ մեր հողերում տեղադրվել է ավելի քան 1,5 միլիոն ական։ Իսկ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ավարտից ի վեր մեր 350 քաղաքացիները դարձել են ականների զոհ, նրանցից 65-ը զոհվել են և 285-ը՝ ծանր վիրավորվել։ Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ռազմական ագրեսիայի սկզբից ի վեր մեր քաղաքացիների շուրջ 3429-ը տուժել են ականներից, նրանցից 595-ը մահացել են, այդ թվում նաև 357 երեխա և 38 կին։
Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների ականապատումը շարունակվել է ընդհուպ մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերը։ Մասնավորապես, Ղարաբաղի տարածաշրջանում հայկական բանակի մնացորդները Լաչինի ճանապարհը օգտագործում էին Ղարաբաղ ականներ տեղափոխելու համար։ Այդ կապակցությամբ անցյալ տարվա հունվարին Բաքուն Արդարադատության միջազգային դատարան է դիմել՝ Հայաստանին ադրբեջանական տարածքների աականապատումը և Լաչինի ճանապարհը Ղարաբաղ ականներ տեղափոխելու համար օգտագործելը դադարեցնել պարտավորեցնելու խնդրանքով։
Դրա հետ մեկտեղ, ի պատասխան Հայաստանի կողմից ադրբեջանցիների նկատմամբ մարդու իրավունքների նպատակաուղղված խախտմանը՝ Բաքուն «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում անհետաձգելի միջոցներ ձեռնարկելու համար Միջազգային դատարան է ներկայացրել երկրորդ դիմումը, որում ներկայացվել են նրա ապացույցները, որ Հայաստանը, սկսած 2021 թվականից, շարունակում է ադրբեջանական տարածքները ականներ, իսկ տներում պայթուցիկ թակարդներ տեղադրել։
Ադրբեջանի Հանրապետության ԱԳՆ-ի տվյալներ համաձայն, 2022 թվականի օգոստոսից ի վեր Ադրբեջանում հայտնաբերվել է 2021 թվականին Հայաստանում արտադրված ավելի քան 2,7 հազար ական, և կան նրա ապացույցներ, որ դրանք տեղադրվել են՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո։
Այն մասին, որ Հայաստանում ականային ահաբեկչության հետևանքով շարունակում են զոհվել ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչները, այսօր X սոցիալական ցանցում գրել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։ «Ականները, պատերազմի պայթուցիկ մնացորդները և ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերը շարունակում են հանգեցնել մեր խաղաղ բնակիչների սպանություններին ու վիրավորվածություններին, խոչընդոտում են վերակառուցման և վերականգնման ջանքերին, ինչպես նաև բռնի տեղահանվածների վերադարձին»:
Զոհերի թվում կան՝ խաղաղ բնակիչներ, ինչպես նաև երեխաներ»,- նշել է Հ. Հաջիևը՝ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելով Հայաստանի ականային ահաբեկչության խնդրի վրա։
Այն մասին, որ այս փաստը լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում զանգվածային գերեզմանների որոնման և հայ զինյալների զոհերի մարմինների արտաշիրմման համար, նշվում է նաև Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի այսօրվա հաղորդագրության մեջ։
«Պետական հանձնաժողովի կողմից հաստատված անհետ կորածների թաղման վայրերում մասնագետների կողմից տարածքների ականազերծումը շատ դեպքերում երկար է տևում։ Այս հանգամանքն ավելի է խորացնում մեր քաղաքացիների տառապանքը, ովքեր երեսուն տարուց ավելի սպասում են իրենց անհետ կորած հարազատների մասին լուրերին, և հանդիսանում է՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ Հայաստանի անհարգալից վերաբերմունքի վառ օրինակ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանը իր հերթին հետպատերազմյան ժամանակաշրջանի սկզբից ի վեր լայնածավալ աշխատանքներ է իրականացնում ազատագրված տարածքների ականազերծման ուղղությամբ, ընդ որում աշխատանքների ավելի քան 90 տոկոսն իրականացվում է երկրի ներքին ռեսուրսների հաշվին։ Չնայած որոշ օտարերկրյա գործընկերների հետ համագործակցությանը, ցավոք սրտի, ընդհանուր արտաքին աջակցությունը սահմանափակ է:
Ականային լուրջ խնդրի մասին, որի հետ ընդհարվել է Ադրբեջանը՝ մշտապես խոսում է նախագահ Իլհամ Ալիևը, հատկապես ընդգծելով, որ Ղարաբաղի ազատագրված տարածքներում ականազերծման աշխատանքների իրագորման համար պետական բյուջեում հսկայական ֆինանսական միջոցներ են հատկացվում։ Ուրեմն, միայն 2021 թվականին այդ նպատակների համար նախատեսվել է ավելի քան 100 մլն մանաթ, որից ծախսվել է մոտ 98 մլն մանաթը։ Իսկ 2023 թվականին օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում Ադրբեջանի ականազերծման գործակալությունը (ANAMA) այլ կառույցների հետ ընդհանուր առմամբ ականազերծվել է ավելի քան 53,1 հազար հեկտար տարածք։ Ընդհանուր առմամբ, մինչև 2024 թվականի մարտի 1-ը ականազերծվել է ավելի քան 123 հազար հեկտար հող և վնասազերծվել է 114 730 ական և չպայթած զինամթերք։ 2024 թվականին նախատեսվում է ականազերծել 60 հազար հեկտար տարածք։ Անհրաժեշտ է նաև նշել, որ մարդասիրական ականազերծումը հանդիսանում է Ադրբեջանի պետական քաղաքականության գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը, որի հիմքերը դրվել են համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիեւի նախաձեռնությամբ։ Որպես դրա արդյունք՝ Ադրբեջանը զգալի ներդրում ունի համաշխարհային մակարդակով մարդասիրական ականազերծման գործընթացում։ Այս թեմային էր, ի դեպ, նվիրված 2023 թվականի մաիսին Բաքվում անցկացված՝ «Պայքար ականային վտանգի դեմ՝ կայուն զարգացման ուղի» խորագրով երկրորդ միջազգային համաժողովը։
Խոսելով հումանիտար ականազերծման ոլորտում Ադրբեջանի գործունեության մասին, հարկ է առանձին նշել, որ Չմիավորման շարժման մեջ, որը մեր երկիրը ղեկավարել է շուրջ 4 տարի, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ այդ ոլորտում խորհրդակցությունների և գործնական համագործակցության վերաբերյալ կոնտակտային խմբի ստեղծման մասին: Միևնույն ժամանակ, հատկապես Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն՝ մշակութային արժեքների վրա ականների ազդեցության մասին հատուկ բանաձեւ է ընդունել, որպես զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային ժառանգության պաշտպանության հատուկ ուղղություն։ Բայց, ինչպես գիտեք, ազատագրված տարածքների ականազերծումը զգալիորեն բարդանում է ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզների բացակայության պատճառով։ Ցավոք, Երևանը այդպես էլ Բաքվին չի տրամադրել ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզներ։ Այդ կապակցությամբ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում դեռ անցյալ ամսվա սկզբին նշել են, որ Հայաստանը տարբեր պատրվակներով հրաժարվում է ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզներ տրամադրել։ Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևայի՝ Թերթերում և Աղդամում ականների պայթման կապակցությամբ այսօրվա հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ միջազգային հանրությունը չպետք է լռի Ադրբեջանի բնակիչների դեմ Հայաստանի ականային ահաբեկչության առջև։
Խոսքի համար, նույն համատեքստում են տեղավորվում՝ Հայաստանին ուղված Ադրբեջանին ճշգրիտ ականների քարտեզներ տրամադրելու մասին Թուրքիայի ԱԳՆ-ի կոչերը: «Հայաստանին կոչ ենք անում Ադրբեջանին տրամադրել ականների ճշգրիտ քարտեզներ։ Մենք կշարունակենք վճռական աջակցությունը՝ տեղական և միջազգային մակարդակով ականային վտանգի դեմ պայքարող երկրներին»,- ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի այսօրվա հայտարարության մեջ:
Եզրափակելով նշենք, որ միջազգային փորձագետների հաշվարկով, տարածքների ականազերծման խնդիրն ամբողջությամբ լուծելու համար Ադրբեջանին կպահանջվի մոտ 30 տարի, և այդ ժամանակահատվածում, անկասկած, կարձանագրվեն անմեղ մարդկանց մահվան նոր փաստեր։ Այս կապակցությամբ, այսօր, երբ ողջ աշխարհը նշում է՝ Ականային վտանգի մասին իրազեկման և ականազերծման գործունեությանն աջակցելու միջազգային օրը, Բաքուն նորից միջազգային հանրությանը կոչ է անում հետևողական միջոցներ ձեռնարկել՝ Հայաստանի կողմից ականների սպառնալիքը դատապարտելու, այդ երկրի կողմից ականների քարտեզներ տրամադրելու և Ադրբեջանում ականների վտանգի վերացման գործում պատշաճ աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով:

Ненависть замедленного действия
Согласно официальному постановлению Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций (ООН) от 8 декабря 2005 года, 4 апреля объявлен Международным днем просвещения по вопросам минной опасности и помощи в деятельности, связанной с разминированием.
Для Азербайджана, который столкнулся с проблемой минного террора еще в период оккупации своих территорий Арменией, это крайне актуальная проблема. Поскольку именно политика минного терроризма Армении привела к тому, что Азербайджан входит в число стран, наиболее загрязненных минами и неразорвавшимися военными боеприпасами в мире. Подтверждает это и статистика. По предварительным оценкам, за время армянской оккупации на наших землях было закопано более 1,5 миллиона мин. А с момента окончания Второй Карабахской войны 350 наших граждан стали жертвами мин, 65 из них погибли и 285 получили серьезные ранения. В целом же с начала военной агрессии Армении против Азербайджана около 3429 наших граждан пострадали от мин, 595 из них погибли, среди которых 357 — дети и 38 — женщины.
Минирование азербайджанских территорий Арменией продолжалось вплоть до сентября 2023 года. В частности, остатки армянской армии в Карабахском регионе использовали Лачинскую дорогу для переброски мин в Карабах. В связи с этим Баку в январе прошлого года обращался в Международный суд с просьбой обязать Армению прекратить минирование азербайджанских территорий и использование Лачинской дороги для переброски мин в Карабах.
Наряду с этим в ответ на целенаправленное нарушение Арменией прав человека в отношении азербайджанцев Баку представил второе обращение в Международный суд для принятия срочных мер в рамках международной конвенции «О ликвидации всех форм расовой дискриминации», в котором представлены доказательства того, что Армения, начиная с 2021 года, продолжает размещать на азербайджанских территориях мины, а в домах — мины-ловушки.
По данным МИД АР, с августа 2022 года в Азербайджане было обнаружено более 2,7 тыс. мин, произведенных в Армении в 2021 году, и имеются доказательства того, что они были установлены после подписания трехстороннего заявления лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 года.
О том, что в результате минного террора Армении продолжают гибнуть мирные азербайджанцы, написал сегодня в социальной сети Х помощник президента Азербайджана, заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев. «Мины, взрывоопасные пережитки войны и самодельные взрывные устройства продолжают приводить к гибели и ранениям наших мирных жителей, препятствуют усилиям по реконструкции и восстановлению, а также возвращению вынужденных переселенцев».
Среди жертв — гражданские лица, а также дети», — отметил Х. Гаджиев, привлекая внимание международного сообщества к проблеме минного терроризма Армении.
О том, что этот факт создает серьезные препятствия для поиска массовых захоронений и эксгумации тел жертв армянских боевиков, отмечается также в сегодняшнем сообщении Государственной комиссии по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести граждан Азербайджанской Республики.
«Во многих случаях разминирование территорий специалистами в местах захоронений пропавших без вести лиц, установленных Государственной комиссией, занимает длительное время. Это обстоятельство усугубляет страдания наших граждан, более тридцати лет ожидающих известий о своих пропавших без вести родных, и является ярким примером неуважения Арменией международного гуманитарного права», — говорится в сообщении.
Азербайджан в свою очередь с началом поствоенного периода проводит масштабную работу по разминированию освобожденных территорий, причем более 90 процентов работ осуществляется за счет внутренних ресурсов страны. Несмотря на сотрудничество с некоторыми зарубежными партнерами, к сожалению, общая внешняя поддержка ограничена.
О серьезной минной проблеме, с которой столкнулся Азербайджан, всегда говорит президент Ильхам Алиев, особо подчеркивая, что на осуществление операций по разминированию на освобожденных территориях в Карабахе в госбюджете выделяются огромные финансовые средства. Так, только в 2021 году было предусмотрено для этих целей свыше 100 млн манатов, из которых было израсходовано около 98 миллионов манатов. А в 2023 году на освобожденных от оккупации территориях Агентством по разминированию Азербайджана (ANAMA) совместно с другими структурами было разминировано в общей сложности 53,1 тысячи гектаров территории. В целом к 1 марта 2024 года было разминировано более 123 тысяч гектаров земли и обезврежено 114 730 мин и неразорвавшихся боеприпасов. В 2024 году планируется разминировать 60 тысяч гектаров территорий. Необходимо отметить также, что гуманитарное разминирование является одним из главных приоритетов государственной политики Азербайджана, основы которой были заложены по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева. Как следствие этого, Азербайджан вносит весомый вклад в процесс гуманитарного разминирования на глобальном уровне. Этой тематике, кстати, была посвящена вторая международная конференция в Баку под названием «Борьба с минной угрозой — путь к устойчивому развитию», проведенная в мае 2023 года.
Говоря о деятельности Азербайджана в сфере гуманитарного разминирования, стоит отдельно отметить, что в Движении неприсоединения, которое наша страна возглавляла почти 4 года, была достигнута договоренность о создании Контактной группы по консультациям и практическому сотрудничеству в этой области. В то же время именно по инициативе Азербайджана ЮНЕСКО приняла специальную резолюцию о воздействии мин на культурные ценности как специальное направление защиты культурного наследия во время вооруженных конфликтов. Но, как известно, разминирование освобожденных территорий значительно затрудняет отсутствие точных карт минных полей. К сожалению, Ереван так и не предоставил Баку точные карты минных полей. В этой связи в МИД Азербайджана еще в начале прошлого месяца отмечали, что под разными предлогами Армения отказывается предоставить точные карты минных полей. В сегодняшнем заявлении омбудсмена Азербайджана Сабины Алиевой в связи со взрывами мин в Тертере и Агдаме также отмечается, что международное сообщество не должно молчать перед лицом минного террора Армении против жителей Азербайджана.
К слову, в этот же контекст укладываются призывы МИД Турции о предоставлении Азербайджану точных минных карт Арменией. «Призываем Армению предоставить Азербайджану точные минные карты. Мы продолжим нашу решительную поддержку на местах и на международном уровне странам, борющимся с минными рисками», — говорится в сегодняшнем заявлении МИД Турции.
В заключение отметим, что, по подсчетам международных экспертов, Азербайджану потребуется около 30 лет для полного решения вопроса разминирования территорий, и за этот период, несомненно, будут фиксироваться новые факты гибели невинных людей. В этой связи сегодня, когда весь мир отмечает Международный день просвещения по вопросам минной опасности и помощи в деятельности, связанной с разминированием, Баку вновь призывает международное сообщество принять последовательные меры в целях осуждения минной угрозы со стороны Армении, представления этой страной минных карт и оказания должной поддержки в устранении минной угрозы в Азербайджане.