13 Ապրիլի 2024 11:48
Այսօր հայկական ԶԼՄ-ները տարածել են տեղեկատվություն այն մասին, որ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը ներկայացրել է այն միջադեպի հետաքննության արդյունքները, որը ապրիլի 10-ին տեղի է ունեցել Ներքին Խնձորեսկի ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին։
Հիշեցնենք, որ այդ օրը Գուբադլիի շրջանի Ջեջիմլի բնակավայրում՝ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ զորքերի (ՊՍԾ) «Գուբադլի» առանձին սահմանապահ դիվիզիայի մարտական կետի ծառայության տարածքում ֆիքսվել էր՝ երկու անձանց կողմից պետական սահմանի խախտման փաստ, ովքեր Հայաստանի Ներքին Խնձորեսկ գյուղից 300 մետր խորությամբ մոտ 200 գլուխ անասուն են քշել Ադրբեջանի տարածք։ Պետական սահմանապահ ծառայության սահմանապահ կարգախումբը պետական սահմանի խախտումը կանխելու ժամանակ գնդակոծվել է Հայաստանի զինված ուժերի մարտական դիրքից, ինչի արդյունքում վիրավորվել է ավագ լեյտենանտ Ռովշան Մամեդովը։
Ինչպես նշել են Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունից (ԱԱԾ), ապրիլի 10-ին Հայաստանի ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ժամկետային զինծառայողը տեղեկանալով այն մասին, որ հովիվն ու նրա հոտը մոլորվել և հայտնվել են ադրբեջանական տարածքում, ծառայակիցների հետ որոշել են ինքնակամ հատել սահմանը և վերադարձնել անասուններին՝ դրանով իսկ խախտելով ծառայության կանոնները, ինչն անզգուշությամբ զգալի վնաս է հասցրել, հանգեցրել է փոխհրաձգության և վտանգի տակ դրել մարդկանց կյանքն ու առողջությունը։
«Միջադեպի հետևանքով վիրավորվել է ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության զինծառայողը։ Ափսոսանք հայտնելով կատարվածի կապակցությամբ ԱԱԾ-ն միջոցներ է ձեռնարկել՝ ԱԱԾ սահմանապահ ծառայության զինծառայողների կողմից ծառայության կանոնների խստիվ պահպանումն ու նման դեպքերը վերացնելու ուղղությամբ»,- նշել են Հայաստանի հատուկ ծառայությունում։
Հայաստանի ԱԱԾ-ի մամուլի ծառայությունում ընդգծել են, որ ծառայողական քննության արդյունքներով համապատասխան դիմում է ուղարկվել Քննչական կոմիտե, որտեղ հարուցվել է քրեական գործ և անցկացվում է հետաքննություն՝ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։
Դե ինչ, այս փաստն ընդհանուր առմամբ կարելի է գնահատել դրական, չէ որ այս անգամ Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը չի սկսել, ինչպես միշտ, հիվանդ գլխից տեղափոխել առողջ գլխի վրա՝ Ադրբեջանին մեղադրելով պայմանական սահմանին հերթական զինված միջադեպի մեջ։ Տեղի է ունեցել այն, ինչ պետք է տեղի ունենար՝ մեղավորները բացահայտվել են և կենթարկվեն պատասխանատվության։
Սակայն հարկ է նշել, որ Հայաստանում զինված սադրանք նախաձեռնողների դեմ քրեական գործի հարուցումը հանդիսանում է նաև Ադրբեջանի հաջողությունը, որը բազմիցս հայտարարել է այն մասին, որ շահագրգռված չէ պայմանական սահմանին էսկալացիայով, և որ պայմանական սահմանին փխրուն լռությունը միշտ խախտել է հենց հայկական կողմը։ Եվ ահա եկել է այդ օրը՝ պաշտոնական Երևանը ընդունել է իր զինծառայողների մեղքը և հետաքննություն է անցկացնելու։ Մեզ մնում է միայն հավատալ, որ այս հետաքննությունը կլինի օբյեկտիվ և այս միջադեպի մեղավորները կստանան իրենց արժանի պատիժը։
Անհրաժեշտ եմ համարում նշել նաև այն փաստը, որ այս անգամ Ադրբեջանը համբերություն է դրսևորել և չի սկսել պատասխանել սադրանքին՝ ակնկալելով, որ Երևանում ողջախոհություն կդրսևորեն և իրոք կգտնեն ու կպատժեն նրանց, ովեր կրակել են մեր սահմանապահների վրա։ Իսկ թե մեր երկիրը ինչպես կարող է արձագանքել իր զինծառայողների ուղղությամբ կրակոցներին՝ հայկական կողմին քաջ հայտնի է։ Հեռու չենք գնա. փետրվարի 12-ին հայ դիպուկահարը վիրավորել էր ադրբեջանցի սահմանապահին, որից հետո Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը անցկացրել է «Հատուցում» գործողությունը։ Այս գործողության արդյունքը դարձավ մեր սահմանապահ կարգախմբի ուղղությամբ կրակ բացած Հայաստանի զինված ուժերի մարտական դիրքի լուծարմանը, և «Երկրապահ» ահաբեկչական կազմակերպության չորս անդամների ոչնչացմանը։ Ըստ երևույթին, Երևանում, վախենալով ադրբեջանական կողմի պատասխանից, որն անխուսափելիորեն կհանգեցներ հայ զինվորների կորուստների, այս անգամ որոշեցին հրաժարվել մեր երկրի դեմ սովորական դեմագոգիայից ու զրպարտություններից և կայացրին միակ ճիշտ որոշումը՝ հետաքննել և պատժել մեղավորներին։ Մտածում ես, որ հիմա ցանկացած հայ սադրիչ, ով ցանկանում է կրակել մեր ուղղությամբ, հստակ կհասկանա, որ եթե նրան չվերացնեն ադրբեջանցի զինվորները, ապա նրան բանտ կնստեցնեն սեփական իշխանությունները։ Այսպիսով, պայմանական սահմանին զինված միջադեպերի թիվը կտրուկ կկրճատվի։ Չէ որ, ի տարբերություն «Երկրապահի» ահաբեկիչների և ուսումնամարզական հավաքներ կանչված դիրքերում ծառայող հայ զինվորականների, ադրբեջանցի զինծառայողները կարգապահ են և պատասխան կրակ են բացում միայն հրամանատարության հրամանով։
Համոզված եմ, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի պայմանական սահմանին բոլոր միջադեպերի անմիջական մասնակիցներից բացի, զինված սադրանքների մեջ մեղավոր են նաև արտատարածաշրջանային ուժերը, որոնք ռեւանշիստական տրամադրություններ են բորբոքում «քարերի երկրում»։ Եվ խոսքը, առաջին հերթին, երկար ժամանակ իր վնասակար գործողություններով Հայաստանին ամեն տեսակի դիվանագիտական, տնտեսական, և վերջին շրջանում նաև ռազմական աջակցություն ցուցաբերող, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հասնելու հեռանկարները խափանող Ֆրանսիայի մասին է։
«Հայաստանը պետք է ի վիճակի լինի պաշտպանել իր ինքնիշխանությունը և իր բնակչությանը։ Ֆրանսիան ստանձնում է պաշտպանական հարաբերություններ Հայաստանի հետ և զարգացնում է մեր երկու երկրների միջև ռազմավարական սերտությունը»,-, այս տարվա հունվարի վերջին առանց ամաչելու, այսպես է ասել Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դեկոտինին, և մի քանի շաբաթ անց, աջակցության խոսքերից հարբած «Երկրապահի» հայ ահաբեկիչները դիմել են զինված սադրանքի։
Այս տարվա փետրվարի 21-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ելիսեյան պալատում ընդունելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, հայտարարել է, որ Ֆրանսիան կշարունակի աջակցել Հայաստանին՝ ռազմավարական ենթակառուցվածքների զարգացման գործում և «պատասխանատվության ոգով, առանց... լարվածությունը սրելու ցանկության» զինտեխնիկա տրամադրելու մեջ ։
«Դուք կարող եք Հայաստանի անկախությանը, նրա տարածքային ամբողջականությանը, նրա ժողովրդավարական կուրսին և, հիմնականում, խաղաղության ձգտմանն աջակցելու մեջ ապավինել Ֆրանսիային», - ասել է Մակրոնը։
Այդ ժամանակ Մակրոնը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի պայմանական սահմանին տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները վկայում են՝ տեղում «էսկալացիայի ռիսկի» առկայության մասին։ Ըստ երևույթին, Մակրոնը այն ժամանակ բերանից անզգուշաբար թռցրել է, իմանալով այն մասին, որ սահմանին սադրանքներ են իրականացնելու իր կողմից այդքան շատ սիրված հայ ռևանշիստները։ Չէ որ նրա հայտարարություններից անմիջապես հետո հաճախակիացան Ադրբեջանի զինուժի դիրքերի անհաջող գնդակոծությունները Զանգիլանի, Նախչըվանի, Քելբեջարի ուղղությամբ, կվադրոկոպերների միջոցով հետախուզական թռիչքները ադրբեջանական բանակի դիրքերի վրա։
Բայց այնուամենայնիվ ուզում ես հավատալ, որ այսօր Երեւանում տիրել է ողջախոհությունը՝ այնտեղ որոշել են չհավատալ սադրիչներին, այլ իրականում պարզաբանել իրենց սադրիչների հետ։ Եվ սա ճիշտ որոշում է, չէ որ, ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, առանց ադրբեջանա-հայկական հարաբերություններում երրորդ ուժերի միջամտության, մեր երկրների միջև շատ հարցեր կարող են լուծվել նորմալ ճանապարհով, դրա ապացույցները շատ են։ Սա և՛ կալանավորված զինվորականների փոխանակումն է, և՛ միջազգային միջոցառումների անցկացման հարցում Բաքվի և Երևանի թեկնածությունների փոխադարձ աջակցություն է և այլն։ Հուսանք, որ Երևանը կշարունակի ճիշտ որոշումներ կայացնել՝ ելնելով իր երկրի, այլ ոչ թե արտատարածաշրջանային հրահրողների շահերից։

Армянские провокаторы найдены и будут наказаны
Сегодня армянские СМИ распространили информацию о том, что Служба национальной безопасности Армении представила результаты расследования инцидента, который произошел 10 апреля на условной армяно-азербайджанской границе в направлении Неркин Хндзореск.
Напомним, что в тот день на служебной территории пограничного боевого пункта отдельной пограничной дивизии «Губадлы» пограничных войск Государственной пограничной службы (ГПС) Азербайджана в населенном пункте Джиджимли Губадлинского района был зафиксирован факт нарушения государственной границы со стороны двух лиц, которые перегнали вглубь на 300 метров на территорию Азербайджана примерно 200 голов скота со стороны села Неркин Хндзореск Армении. Пограничный наряд ГПС при попытке предотвратить нарушение государственной границы был обстрелян с боевого поста Вооруженных сил Армении, в результате чего был ранен старший лейтенант Ровшан Мамедов.
Как отметили в Службе национальной безопасности Армении, 10 апреля военнослужащий-срочник пограничных войск СНБ Армении, узнав о том, что пастух и его стадо заблудились и оказались на азербайджанской территории, вместе с сослуживцами решил самовольно пересечь границу и вернуть скот, тем самым нарушив правила несения службы, что по неосторожности нанесло существенный ущерб, привело к перестрелке и поставило под угрозу жизнь и здоровье людей.
«В результате инцидента ранение получил военнослужащий азербайджанской пограничной службы. Выражая сожаление по поводу произошедшего, СНБ приняла меры с целью строжайшего соблюдения военнослужащими Пограничной службы СНБ правил службы и исключения подобных случаев», — отметили в армянской спецслужбе.
Пресс-служба СНБ Армении подчеркнула, что по результатам служебного расследования было направлено соответствующее обращение в Следственный комитет, где возбуждено уголовное дело и ведется следствие с целью привлечения виновных к ответственности.
Что ж, данный факт в целом можно оценить положительно, ведь в этот раз военно-политическое руководство Армении не стало, как обычно, перекладывать с больной головы на здоровую — обвинять Азербайджан в очередном вооруженном инциденте на условной границе. Произошло то, что и должно было произойти — виновные были определены и будут привлечены к ответственности.
Однако следует отметить, что возбуждение в Армении уголовного дела против инициаторов вооруженной провокацией является и успехом Азербайджана, который неоднократно заявлял о том, что не заинтересован в эскалации на условной границе и что всегда хрупкую тишину на условной границе нарушала именно армянская сторона. И вот этот день настал — официальный Ереван признал вину своих военнослужащих и проведет расследование. Остается верить в то, что данное расследование будет объективным и виновные в этом инциденте понесут заслуженное наказание.
Также считаю необходимым отметить тот факт, что в этот раз Азербайджан проявил терпение и не стал отвечать на провокацию, ожидая, что в Ереване проявят здравомыслие и действительно найдут и накажут тех, кто стрелял по нашим пограничникам. А как наша страна может отвечать на стрельбу по своим военнослужащим, армянской стороне хорошо известно. Не будем ходить далеко: 12 февраля армянский снайпер ранил азербайджанского пограничника, после чего ГПС Азербайджана провела операцию «Возмездие». Результатом этой операции стала ликвидация боевой позиции ВС Армении, откуда был открыт огонь по нашему пограничному наряду, и уничтожение четырех членов террористической организации «Еркрапа». Видимо, в Ереване, опасаясь ответа азербайджанской стороны, который неминуемо бы привел к потерям среди армянских солдат, решили в этот раз отказаться от обычной демагогии и клеветы в адрес нашей страны и приняли единственное правильное решение — разобраться и наказать виновных. Думается, что теперь любой армянский провокатор, который захочет стрелять в нашу сторону, будет четко понимать, что если его не ликвидируют азербайджанские солдаты, то его посадят собственные власти. Таким образом, число вооруженных инцидентов на условной границе резко сократится. Ведь, в отличие от террористов «Еркрапа» и вызываемых на сборы армянских военнообязанных, несущих службу на постах, азербайджанские военнослужащие дисциплинированны и открывают по приказу командования только ответный огонь.
Убежден в том, что помимо непосредственных участников всех инцидентов на условной границе Азербайджана и Армении, в вооруженных провокациях виноваты и внерегиональные силы, которые подогревают реваншистские настроения в «стране камней». И речь, прежде всего, идет о Франции, на протяжении длительного времени своими вредительскими действиями оказывающей Армении всякого рода дипломатическую, экономическую, а в последнее время еще и военную поддержку, подрыващей перспективы достижения мира между Азербайджаном и Арменией.
«Армения должна быть в состоянии защитить свой суверенитет и свое население. Франция берет на себя оборонные отношения с Арменией и развивает стратегическую близость между нашими двумя странами», — так, не стесняясь, высказался в конце января этого года посол Франции в Армении Оливье Декотиньи, и через пару недель опьяненные словами поддержки армянские террористы из «Еркрапа» решились на вооруженную провокацию.
21 февраля этого года президент Франции Эммануэль Макрон, принимая в Елисейском дворце премьер-министра Армении Никола Пашиняна, заявил, что Франция продолжит поддерживать Армению в развитии стратегической инфраструктуры и предоставлять военную технику «в духе ответственности, без желания эскалации напряженности».
«Вы можете рассчитывать на поддержку Францией независимости Армении, ее территориальной целостности, демократического курса и, в основном, стремления к миру», — сказал Макрон.
Макрон тогда же заявил, что последние события на условной границе Азербайджана и Армении указывают на существование «риска эскалации» на местах. Видимо, Макрон тогда проговорился, зная о том, что провокации на границе будут устраивать столь нежно любимые им армянские реваншисты. Ведь сразу же после его заявлений участились безуспешные обстрелы позиций Вооруженных сил Азербайджана в направлении Зангилана, Нахчывана, Кяльбаджара, разведывательные полеты с использованием квадрокоптеров над позициями азербайджанской армии.
Но все же хочется верить в то, что в Ереване сегодня возобладал здравый смысл — там решили не верить подстрекателям, а реально разобраться со своими провокаторами. И это правильное решение, ведь, как показывает практика, без вмешательства третьих сил в азербайджано-армянские отношения многие вопросы между нашими странами могут быть решены в нормальном русле, свидетельств чему немало. Это и обмен задержанными военнослужащими, и взаимная поддержка кандидатур Баку и Еревана в вопросе проведения международных мероприятий и т. д. Будем надеяться, что и дальше в Ереване будут принимать правильные решения в интересах своей страны, а не в интересах внерегиональных подстрекателей.