18 Ապրիլի 2024 10:06
Ռուսաստանի քաղաքական գործիչները, քննադատելով կոլեկտիվ Արևմուտքին, իրավացի են առնվազն մի բանում. հանուն Ռուսաստանի հետ սահմաններին իրավիճակը ապակայունացնելուն՝ ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը պատրաստ են դիմել ամեն ինչի, այդ թվում նաև զոհաբերել խաղաղությունը՝ Ռուսաստանի Դաշնության շուրջ գտնվող երկրներում։ Այսպես ուրեմն, Մինսկում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Լավրովը նշել է, որ «ԱՄՆ-ը և նրա արբանյակները փորձում են խաթարել՝ Ռուսաստանի աջակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը»։ Նա նաև ասել է, որ հավաքական Արևմուտքը ձգտում է խոչընդոտել Հարավային Կովկասում իրավիճակի կայունացման գործընթացին։ Եվ եթե ուշադիր նայել, թե հիմա ինչպես են ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը փորձում «ձեռքով կերակրել» Երևանին՝ կաշառելով ֆինանսական և ռազմական օգնությամբ՝ պարզ է դառնում, թե ինչ նկատի ունի Լավրովը։
Իսկ ինչպե՞ս են Հարավային Հովկասում Արևմուտքի գործողությունները գնահատում ռուսաստանցի և բելառուսցի քաղաքագետները։ Ինչի՞ն է, նրանց կարծիքով, ուղղված ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը:
Այսպես ուրեմն, Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի պրոֆեսոր, ռուսաստանցի քաղաքագետ Նիկոլայ Մեժեւիչի կարծիքով, իրականում Արևմուտքին բնորոշ չէ ոչ հայանպաստ, ոչ էլ ադրբեջանամետ քաղաքականությունը։ Ինչպես նշել է նա Caliber.Az-ի թղթակցի հետ զրույցում, Բաքվում ու Երևանում հաճախ է ծագում այնպիսի զգացմունք, որ Արևմուտքը խաղում է մերթ այս, մերթ այն կողմում։ Բայց իրականում բանը նրանում է, որ այժմ Արևմուտքի երկրների ռազմավարությունը նպատակաուղղված է՝ անկայունության դաշտ ստեղծելուն այն բոլոր տարածքներում, որոնք գտնվում են Եվրոպայից դեպի արևելք։
«Ռուսաստանում ասում են «լավ չենք ապրել, և սկսելու բան չկա», բայց Արևմուտքում հենց բավականին էլ լավ են ապրել, մինչև հարմարավետ քաղաքական և տնտեսական գոյության համակարգի վերջին տարիներին փլուզվելը։ Հետևաբար, Արևմուտքի, հատկապես ԵՄ-ի ջանքերը հիմա ուղղված են իրենց սահմանների շուրջ քաոսի գոտի ստեղծելուն, որպեսզի այդ ֆոնի վրա կարողանան հնարավորինս քողարկել իրենց խնդիրները ներքին ընտրողից, նրա ուշադրությունը շեղել արտաքին գրգռիչների վրա։ Բացի այդ էլ, Հարավային Կովկասում հրդեհ բորբոքելու փորձը՝ նաև Եվրոպայի քաղաքական մրցակիցներին չեզոքացնելու խաղ է։ Մասնավորապես, Թուրքիայի, որին իր ուժեղ արտաքին քաղաքականությամբ կարելի է եվրոպական դաշտից վերաուղղել Հարավային Կովկասի խնդիրների վրա, դանդաղեցնել նրա քաղաքական ծրագրերը Հին աշխարհում։ Բայց սկզբունքը նույնն է՝ ուշադրության փոխադրում»,- վստահ է Ն. Մեժևիչը։
Միաժամանակ, բելառուսցի քաղաքագետ Սվետլանա Կորնիեչենկոյի կարծիքով, Արևմուտքը իր սխալներից հետևություններ չի անում, այլ միայն ձգտում է առճակատում հրահրել ամբողջ Եվրասիայում։
«Խնդիրն նրանում է, որ եվրոպական վերնախավերը հակված են Միացյալ Նահանգների ազդեցությանը, ովքեր, սկզբունքորեն, չափազանց անողոք են իրենց ռազմավարական շահերում, այդ թվում նաև ոչ այնքան էլ անհանգստանալով բուն Եվրոպայում խաղաղության և կայունության համար: Արտահայտելով Միացյալ Նահանգների կամքը՝ ԵՄ-ն այժմ փորձում է տարաձայնություններ մտցնել Հարավային Կովկաս, այնքան էլ չխորհելով այն մասին, որ ուռճացնելով այս տարածաշրջանում հակասությունները և խրախուսելով Հայաստանին՝ իրավիճակը տանում են ոչ թե դեպի խաղաղության, այլ դեպի տարածաշրջանում նոր էսկալացիայի։ Միանգամայն հասկանալի է, որ Արևմուտքը Հայաստանին իր աջակցությամբ ռիսկ է անում հասնել նոր էֆեկտի. Երևանը, համակված ռեւանշիստական տրամադրություններով, նոր էսկալացիա կստեղծի տարածաշրջանում, նոր թեժ կետ կստեղծի Եվրոպայի սահմանների մոտ։
Սա ինչի՞ համար է պետք եվրոպական երկրներին, որոնք հիմա անդրկասպյան միջանցքով առևտրային ուղիներ են ստեղծում՝ շրջանցելով Ռուսաստանը, դրա վրա ծախսելով իրենց ֆինանսական և քաղաքական ռեսուրսները։ Հարավային Կովկասի հակամարտությունը այնքան էլ չի անհանգստացնում Ռուսաստանին, նա Հայաստանի հետ ընդհանուր սահման չունի, բայց տարածաշրջանում իրավիճակի սրումը հարվածելու է ԵՄ-ի ծրագրերին, ամենայն հավանականությամբ, կխաթարի Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը, որը այժմ հանդիսանում է ԵՄ-ի համար էներգետիկ ռեսուրսների կարևոր մատակարար: Հասկանալի է, որ ինքնին Եվրոպայի համար դա ծայրահեղ անբարենպաստ սցենար է, բայց իրադարձությունների նման զարգացումը շատ է ձեռնատու ԱՄՆ-ին։ Իսկ հիմար ու նեղմիտ Հայաստանը պարզապես խաղազինվոր է ծառայում այս խաղում։ Սակայն Արևմուտքի այս խաղը կրում է ժամանակավոր բնույթ և երկարաժամկետ հեռանկարում ոչնչի չի հանգեցնի, քանի որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի դաշինքը, Բաքվի և Մոսկվայի ամուր համագործակցությունը, իմ կարծիքով, տարածաշրջանում ստեղծում է քաղաքական հավասարակշռության կայուն բանաձև և կհանգցնի դրսից բորբոքված բոլոր հրդեհները»,- եզրափակել է Ս. Կորնիչենկոն։

ИНТЕРВЬЮ  16 Апреля 2024 - 14:01
Российские политики, критикуя коллективный Запад, как минимум правы в одном: ради того, чтобы дестабилизировать ситуацию на границах с Россией, ЕС и США готовы пойти на что угодно, в том числе принести в жертву мир в странах, расположенных по периметру с РФ. Так, в частности, на пресс-конференции в Минске глава МИД РФ Лавров отметил, что «США и сателлиты пытаются подорвать реализацию договоренностей, достигнутых Арменией и Азербайджаном при содействии России». Также он сказал, что коллективный Запад стремится помешать процессу стабилизации обстановки на Южном Кавказе. И если присмотреться, как сейчас ЕС и США пытаются «кормить с рук» Ереван, подкупая финансовой и военной помощью, становится ясно, что имеет в виду Лавров.
А как расценивают действия Запада на Южном Кавказе российские и белорусские политологи? На что, по их мнению, направлена политика ЕС и США?
Так, по мнению профессора СПБГУ, российского политолога Николая Межевича, на самом деле Западу не свойственна ни проармянская, ни проазербайджанская политика. Как отметил он в беседе с корреспондентом Caliber.Az, в Баку и в Ереване часто возникает ощущение, что Запад играет то на одной, то на другой стороне. Но в действительности всё дело в том, что сейчас стратегия стран Запада нацелена на выстраивание поля нестабильности на всех территориях, что находятся к востоку от Европы.
«В России говорят «хорошо не жили, нечего и начинать», но на Западе жили как раз весьма хорошо, пока система комфортного политического и экономического существования не потерпела крах в последние годы. Поэтому старания Запада, особенно ЕС, сейчас направлены на выстраивание зоны хаоса вокруг своих границ, чтобы на этом фоне можно было максимально замаскировать свои проблемы от внутреннего избирателя, переключить его внимание на внешние раздражители. К тому же попытка раздуть пожар на Южном Кавказе — это и игра на обезвреживание политических конкурентов Европы. В частности, Турции, которую с ее сильной внешней политикой можно перенаправить с европейского поля на проблемы на Южном Кавказе, застопорить ее политические планы в Старом Свете. Но принцип тот же — переключение внимания», — уверен Н. Межевич.
В то же время, по мнению белорусского политолога Светланы Корниеченко, Запад не делает выводы из своих ошибок, а только стремится разжигать конфронтацию во всей Евразии.
«Проблема в том, что европейские элиты подвержены влиянию США, которые в принципе крайне безжалостны в своих стратегических интересах, в том числе не слишком беспокоясь за мир и стабильность в самой Европе. Выражая волю США, ЕС сейчас пытается внести разлад на Южном Кавказе, не сильно задумываясь о том, что, раздувая противоречия в этом регионе и поощряя Армению, ведут ситуацию не к миру, а к новой эскалации в регионе. Вполне понятно, что своей поддержкой Армении Запад рискует добиться нового эффекта: Ереван, одержимый реваншистскими настроениями, устроит новую эскалацию в регионе, создаст новую горячую точку недалеко от границ Европы.
Зачем это нужно европейским странам, которые сейчас налаживают торговые маршруты в обход России по Транскаспийскому коридору, затрачивая на это свои финансовые и политические ресурсы? Конфликт на Южном Кавказе не слишком беспокоит Россию, она не имеет общей границы с Арменией, но осложнение ситуации в регионе ударит по планам ЕС, скорее всего, подорвет сотрудничество с Азербайджаном, который сейчас является важным поставщиком энергоресурсов для ЕС. Понятно, что для самой Европы это крайне невыгодный сценарий, но такое развитие событий очень устраивает США. А неумная и недалекая Армения просто служит пешкой в этой игре. Однако эта игра Запада носит временный характер и ни к чему в большой перспективе не приведет, потому что союз Азербайджана и Турции, крепкое сотрудничество Баку и Москвы, на мой взгляд, создает устойчивую формулу политического баланса в регионе и погасит все пожары, раздуваемые силами извне», — заключила С. Корниеченко.