17 Ապրիլի 2024 16:17
Նախօրեին՝ ապրիլի 16-ին, Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը զանգահարել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և տեղեկացրել նրան վերջին շրջանում Սերբիայի վրա կիրառվող ճնշումների մասին, աջակցություն խնդրել բարեկամ ադրբեջանցի ժողովրդից։ Նշելով, որ Ադրբեջանը և Սերբիան միշտ աջակցել են միմյանց տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը՝ նախագահ Ալիևն ընդգծել է, որ այդ դիրքորոշումը կշարունակվի նաև ապագայում։ Այս համատեքստում նշվել է միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների հաջող համագործակցությունը։
Նշենք, որ չորեքշաբթի՝ ապրիլի 16-ին, Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստում քվեարկություն է տեղի ունեցել սերբական Կոսովո մարզի՝ կազմակերպությանը միանալու հարցի շուրջ։ ԵԽԽՎ-ն բացարձակ մեծամասնությամբ մերժել է սերբ խորհրդարանականների ներկայացրած որոշման բոլոր ուղղումները, որից հետո վեհաժողովը որոշում է ընդունել։ Կոսովոյի՝ Եվրախորհրդին անդամակցելուն կողմ է քվեարկել 171 պատգամավոր, դեմ՝ 131, ձեռնպահ՝ 29 պատգամավոր։ Որպեսզի Կոսովոն դառնա կազմակերպության անդամ, վերջնական որոշումը պետք է կայացնի Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեն։
Ինչպիսի՞ օգնություն է ակնկալում Բելգրադը Բաքվից։ Caliber.Az-ի խմբագրությունը խնդրել է այս հարցին պատասխանել սերբ քաղաքագետ, պրոֆեսոր Ստեվան Գայիչին։ Նրա խոսքով, այն, որ Վուչիչը միջազգային ասպարեզում դիմել է Ալիևին, չպետք է զարմացնի որևէ մեկին։
«Այսօր Սերբիան գտնվում է արևմտյան երկրների հզոր ճնշման տակ։ Հատկապես այստեղ առանձնանում է Գերմանիան, որը մտադիր է ՄԱԿ-ում սերբերի դեմ բանաձև առաջ տանել՝ Սրեբրենիցայի ռազմական հանցագործությունները ներկայացնելով որպես ցեղասպանություն։ Նա նաև ցանկանում է Սրեբրենիցայի Ցեղասպանության միջազգային օր սահմանել: Փաստն այն է, որ երեք տարվա ընթացքում՝ 1992-ից 1995 թվականներին Սրեբրենիցայի բազմաթիվ ռազմական հանցագործություններ են կատարվել։ Օրինակ՝ 1992 թվականին՝ սերբերի դեմ։ 1995 թվականին սերբերը գրավեցին քաղաքը և, իրոք, ռազմական հանցագործություն կատարվեց, երբ գնդակահարվեցին ռազմագերիներ։ Բայց սա չի կարող որակվել որպես ցեղասպանություն։
Գերմանիան մտադիր է ՄԱԿ-ում բացել Պանդորայի արկղը, քանի որ այդ ժամանակ Սերբիան էլ կսկսի բարձրացնել գերմանական ռազմական հանցագործությունների թեման նախկին Հարավսլավիայում Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ժամանակ։ Այն ժամանակ գերմանացիներն այստեղ գնդակահարել են հազարավոր մարդկանց, այդ թվում՝ երեխաների։ Գերմանացիների հանցագործությունները շատ ավելի մասշտաբային և հրեշավոր են եղել։
Արևմուտքի այս բոլոր գործողությունները, անկասկած, քաղաքական բնույթ են կրում։ Նրանք պարզապես ցանկանում են պատժել Սերբիային Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ չսահմանելու համար։ Նրանք նաև ցանկանում են Սերբիային գժտեցնել մահմեդական աշխարհի իր ավանդական գործընկերների և բարեկամների հետ: Արևմուտքը հուսով է, որ մահմեդական երկրների կառավարությունները դեմ կքվեարկեն սերբերին։ Այսինքն՝ Արևմուտքը մեզ համար ծուղակ է պատրաստում։ Եվ քանի որ վերջին տարիներին ադրբեջանա-սերբական հարաբերությունները սրընթաց զարգանում են, տրամաբանական է, որ Վուչիչը դիմել է նախագահ Ալիևի օգնությանը»,- ասել է Գայիչը։

Зачем Вучич звонил Алиеву?
Накануне, 16 апреля, президент Сербии Александр Вучич позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву и, проинформировав его о давлении, которому в последнее время подвергается Сербия, попросил поддержки дружественного азербайджанского народа. Отметив, что Азербайджан и Сербия всегда поддерживали территориальную целостность и суверенитет друг друга, президент Алиев подчеркнул, что эта позиция будет продолжаться и впредь. В этом контексте было отмечено успешное сотрудничество двух стран в рамках международных организаций.
Отметим, что в среду, 16 апреля, на заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы состоялось голосование по вопросу вступления сербского края Косово в организацию. ПАСЕ абсолютным большинством отклонила все поправки к решению, которые подали сербские парламентарии, после чего ассамблея приняла решение. За вступление Косово в Совет Европы проголосовал 131 депутат, против – 29, еще 11 воздержались. Чтобы Косово стало членом организации, финальное решение должен принять Комитет министров СЕ.
Какую помощь ждет Белград от Баку? Ответить на этот вопрос редакция Caliber.Az попросила сербского политолога, профессора Стевана Гайича. По его словам, тот факт, что Вучич обратился к Алиеву за помощью на международной арене, никого не должен удивлять.
«Сегодня Сербия находится под мощным давлением западных стран. Особенно тут выделяется Германия, которая намерена протолкнуть в ООН резолюцию против сербов, представив военные преступления в Сребренице в качестве геноцида. Также она хочет учредить Международный день геноцида в Сребренице.  Дело в том, что в Сребренице в течение трех лет – с 1992 по 1995 годы – было совершено много военных преступлений. Например, в 1992 году – против сербов. В 1995-м сербы заняли город и действительно, было совершено военное преступление, когда были расстреляны военнопленные. Но это невозможно квалифицировать как геноцид.
Германия намерена открыть ящик Пандоры в ООН,  поскольку тогда и Сербия начнет поднимать тему военных преступлений немцев в бывшей Югославии в годы Первой и Второй мировых войн. Тогда немцы расстреливали тут тысячи людей, в том числе детей. Преступления немцев были гораздо более чудовищные по своему масштабу.
Однозначно, все эти действия Запада носят политический характер. Просто Сербию хотят наказать за то, что она не ввела санкции против России. Также Сербию хотят рассорить с ее традиционными партнерами и друзьями в мусульманском мире. Запад надеется, что правительства мусульманских стран будут голосовать против сербов. То есть, Запад готовит нам ловушку. А поскольку в последние годы стремительно развиваются азербайджано-сербские отношения, то логично, что Вучич обратился за помощью к президенту Алиеву», - сказал С. Гайич.