22 Ապրիլի 2024 15:55
ՀԱՊԿ-ի մի անդամ երկրի կողմից մյուսի վրա հարձակման դեպքում գործողության մեխանիզմ մշակելու մասին մի քանի տարի առաջ արված առաջարկությունը այլևս արդիական չէ, դրա կարիքը չկա։ Այս մասին News.ru-ին հայտարարել է ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովը։
«Ղրղզստանի ղեկավար Սադըր Ժապարովի առաջարկությունը եղել է՝ ղրղզա-տաջիկական սահմանին սահմանային իրավիճակի սրման ժամանակահատվածում։ Այն ցուցադրել է Ղրղզստանի ղեկավարի բարձր մտահոգությունը՝ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի առնչությամբ։ Նման նախաձեռնությունը լիովին արդարացված էր՝ հաշվի առնելով երկու պետությունների միջև սահմանային վեճի լուծման բարդությունները»,- ասել է Ի. Թասմագամբետովը։ Բայց, նրա խոսքով, ավելի ուշ, երկու երկրների՝ Ղրղզստանի և Տաջիկստանի քաղաքական ղեկավարության կամքը հնարավորություն տվեց ոչ միայն սկսել և հաջողությամբ անցկացնել սահմանի սահմանազատում, այլ նաև խնդրի քաղաքական լուծում գտնել։ Հետևաբար նման դեպքերում գործողությունների մասին փաստաթուղթ պատրաստելու անհրաժեշտությունը գործնականում վերացվել է, նշել է նա։
Ինչպես նաև, համարում է Թասմագամբետովը՝ իրավիճակի այնպիսի զարգացումը, ինչպիսին է մի մասնակից երկրի կողմից մյուսի վրա հարձակումը, ընդհանուր առմամբ չափազանց քիչ հավանական է: Չէ որ ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրները իրենց հարաբերություններում խստորեն հետևում են՝ միմյանց նկատմամբ ագրեսիվ գործողությունները անմիջականորեն արգելող կազմակերպության կանոնադրությանը։
Ինչ վերաբերվում է ՀԱՊԿ-ի ընդլայնման հնարավորությանը՝ կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ Եվրասիայում աշխարհաքաղաքական իրավիճակը ներկա ժամանակ տարբերվում է անկայունությամբ։ «Այն կարող է այնպես դասավորվել, որ առանձին երկրները ցանկանան իրենց նախապես ապահովվել ուժեղ դաշնակիցների աջակցությամբ և նրանց քաղաքական, դիվանագիտական և, անհրաժեշտության դեպքում, ռազմական ներուժը իրենց ազգային շահերը պաշտպանելու համար օգտագործելու հնարավորություն ստանալ», - նշել է նա։
Հետաքրքիր է, թե որքանո՞վ է մեծ ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրների միջև պատերազմների հավանականությունը՝ աշխարհում տիրող ներկայիս չափազանց բուռն իրավիճակում։ Եթե նման բան տեղի ունենա, այն չի հանգեցնի արդյո՞ք այս ռազմական դաշինքի փլուզմանը։
Այս հաշվով Caliber.Az-ի հետ իրենց կարծիքներով կիսվել են օտարերկրյա փորձագետները:
Ղազախստանցի քաղաքագետ, գիտնական Ժակսիլիկ Սաբիտովը հայտարարել է, որ, նրա կարծիքով, այնպիսի իրավիճակ, ինչպիսին եղել է Ղրղզստանի և Տաջիկստանի միջև, երբ ՀԱՊԿ դաշինքի երկու անդամները կռվեցին միմյանց հետ՝ արդեն, որոշակի իրադարձություններից հետո, դժվար թե կրկնվի։
«Որովհետև Ռուսաստանին, որը հանդիսանում է ՀԱՊԿ-ի առաջնորդ, նման գործողությունները դուր չեկան, քանի որ այն կարող էր իրավիճակը ներկայացնել այնպես, որ խորհրդանշականորեն ՀԱՊԿ-ն՝ ամորֆ կազմակերպություն է, որը չունի ընդհանուր նպատակներ, և նրա որոշ մասերը կարող են նույնիսկ հակամարտել միմյանց հետ։ Հետևաբար, կարծում եմ, Ռուսաստանը կձեռնարկի բոլոր ջանքերը, որպեսզի ՀԱՊԿ-ի անդամներն չկռվեն իրար հետ։ Որովհետև Մոսկվայի համար դա քաղաքական հեղինակության, կամ, պայմանական ասած՝ «դեմքի» պահպանման հարց է։ Չէ որ եթե նման բան ևս մեկ անգամ կրկնվի, դա ցույց կտա, որ այս կազմակերպությունը իրականում ոչինչ չարժե: Նման ներքին կոնֆլիկտայությունը հանդիսանում է անընդունելի, կազմակերպության թուլության ցուցանիշ։ Ինձ թվում է՝ Ռուսաստանն ամեն ինչ կանի, իմ կարծիքով կմշակվի համապատասխան արձանագրություն, և ՀԱՊԿ-ի անդամների միջև նոր պատերազմի դեպքում Մոսկվան կսկսի նրանց վրա ճնշել քաղաքական, տնտեսական և այլ միջոցներով, որպեսզի այն անհապաղ դադարեցվի»,- ասում է գիտնականը։
Նա նաև չի կարծում, որ այս ռազմական դաշինքի փլուզումը կարող է մոտ ժամանակում տեղի ունենալ, քանի որ Ռուսաստանը շահագրգռված չէ նրանում։
«Իսկ, օրինակ, Ղազախստանը շահագրգռված չէ՝ Ռուսաստանի Դաշնության, ինչպես նաև հազվադեպ բացառություններով ՀԱՊԿ-ի անդամ մյուս պետությունների հետ վատ հարաբերություններում։ Հետևաբար, կարծում եմ, որ կազմակերպությունը կշարունակի գոյություն ունենալ, թեև այն շատ բաներում կրում է «թղթային» բնույթ։ Այսինքն, իրականում նա այնքան էլ ուժեղ չի աշխատում»,- նշել է Սաբիտովը։
Տաջիկ քաղաքագետ Փարվիզ Մուլլոջանովը համարում է, որ Իմանգալի Թասմագամբետովի հայտարարությունը արտացոլում է ՀԱՊԿ-ի ավանդական դիրքորոշումը (առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը, որպես դաշինքի հիմնական դերակատարի) այս ռազմաքաղաքական դաշինքի առաքելության և նպատակների վերաբերյալ։
«ՀԱՊԿ-ն ի սկզբանե ստեղծվել է որպես արձագանք արտաքին սպառնալիքներին, որոնց ներքո, ներկա ժամանակ նկատի են առնվում Արևմուտքը և ավելի քիչ՝ իսլամական ծայրահեղականները։ Այս տեսանկյունից ՀԱՊԿ-ն միշտ հրաժարվել է միջամտել իր անդամ պետությունների միջպետական հակամարտությունների ու տարաձայնությունների լուծմանը։ Ենթադրվում էր, որ դրա համար կան այլ մեխանիզմներ՝ այնպիսիներ, ինչպես բանակցությունները ԱՊՀ-ի և ԱԳՆ-ի կառույցների շրջանակներում, հարևան երկրների միջնորդական ջանքերը և այլն։ Նույնը վերաբերում է նաև ԱՊՀ անդամ պետությունների ներքին հակամարտություններին; ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում և կանոնադրությամբ այդ գործառույթները նույնիսկ չեն գրանցվել։ Միայն 2022 թվականի հունվարին բացառություն է արվել Ղազախստանի նկատմամբ, երբ զանգվածային բողոքներիի կապակցությամբ Մոսկվան ՀԱՊԿ հովանու ներքո իր հատուկ նշանակության ուժերն ուղարկեց այդ երկիր։ Քիչ անց կազմակերպության կանոնադրության մեջ՝ անդամ երկրներին ներքին կայունությունը պահպանելու համար օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ լրացումներ արվեցին։ Միևնույն ժամանակ, ըստ երևույթին, ՀԱՊԿ-ի ղեկավարությունը մինչև հիմա շարունակում է հավատարիմ մնալ՝ անդամ երկրների միջև հակամարտություններին չմիջամտելու վերաբերյալ իր նախկին դիրքորոշմանը»,- ասում է Մուլլոջանովը։
Նրա կարծիքով, մոտ ժամանակում ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջեւ զինված հակամարտությունները իսկապես քիչ հավանական են թվում։
«Հավանաբար, բացառությամբ Տաջիկստանի և Ղրղզստանի միջև սահմանային հակամարտությանը, թեև անցյալ տարվա ընթացքում երկու կողմերն էլ բազմիցս և մեծ լավատեսությամբ հայտարարել են՝ բանակցային գործընթացում դրական դինամիկայի մասին։ Այլ երկրների հետ կապված անլուծելի հակամարտություններ կամ շահերի բացահայտ բախումներ չեն նկատվում։ Այլ կերպ ասած՝ ներկա պահին մասնակից երկրների միջեւ գոյություն չունեն այնպիսի խնդիրներ, որոնք հնարավոր չեն լուծել դիվանագիտական միջոցներով։
Լրատվամիջոցները երբեմն տարածում են սպեկուլյատիվ հրապարակումներ Ռուսաստանի և Ղազախստանի հնարավոր առճակատման վերաբերյալ՝ առաջին հերթին մի շարք կոշտ հակաղազախական հայտարարությունների պատճառով, որոնք իրենց թույլ են տվել մի շարք ռուս քարոզիչներ և Դումայի պատգամավորներ: Այս դեպքում այս երկու երկրների միջև հակամարտությունը իրոք կունենար՝ ՀԱՊԿ-ն դեպի լայնածավալ ներքին ճգնաժամի՝ ընդհուպ մինչև փլուզման բերելու բոլոր շանսեր։ Սակայն այսօրվա դրությամբ, ինչպես արդեն վերը նշեցի, նման հակամարտությունը մնում է որպես բավականին վերացական շահարկումների առարկա»,- ենթադրում է տաջիկ վերլուծաբանը։

ОДКБ: внутренние войны и будущее военного блока
Сделанное несколько лет назад предложение о разработке механизма действий в случае нападения одной страны-участницы ОДКБ на другую уже неактуально, в этом нет необходимости. Об этом генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов заявил News.ru.
«Предложение главы Кыргызстана Садыра Жапарова пришлось на период обострения приграничной обстановки на кыргызско-таджикской границе. Оно продемонстрировало высокую степень обеспокоенности кыргызского лидера ситуацией в регионе. Такая инициатива была вполне оправдана, учитывая сложности разрешения приграничного спора между двумя государствами», – сказал И. Тасмагамбетов. Но, по его словам, позже воля политического руководства двух стран – Кыргызстана и Таджикистана – позволила не только начать и успешно вести делимитацию госграницы, но и найти политическое решение проблемы. Поэтому необходимость в подготовке документа о действиях в подобных случаях фактически отпала, отметил он.
Также, считает Тасмагамбетов, подобное развитие ситуации, как нападение одной страны-участницы на другую, в целом крайне маловероятно. Ведь государства – члены ОДКБ в своих отношениях строго следуют уставу организации, прямо запрещающему агрессивные действия в отношении друг друга.
Что касается возможности расширения ОДКБ, генсек организации отметил, что геополитическая ситуация в Евразии в настоящее время отличается нестабильностью. «Она может складываться таким образом, что отдельные страны захотят заручиться поддержкой сильных союзников и получить возможность использовать их политико-дипломатический, а в случае необходимости и военный потенциал для защиты своих национальных интересов», – отметил он.
Интересно, насколько высока вероятность войн между странами-членами ОДКБ в нынешней весьма неспокойной обстановке в мире? Если произойдет такое, не обернется ли это развалом данного военного блока?
Своим мнением на этот счет поделились с Caliber.Аz иностранные эксперты.
Казахстанский политолог, ученый Жаксылык Сабитов заявил, что, по его мнению, такая же ситуация, как между Кыргызстаном и Таджикистаном, когда два члена блока ОДКБ воевали между собой, уже, после определенных событий, вряд ли повторится.
«Потому что России, которая является лидером ОДКБ, такие действия не понравились, поскольку это могло представить дело так, что символически ОДКБ – это аморфная организация, которая не имеет каких-то единых целей и какие-то ее части могут даже конфликтовать между собой. Поэтому, я думаю, Россия предпримет все усилия для того, чтобы члены ОДКБ между собой не воевали. Потому что для Москвы это вопрос сохранения политического престижа, либо «лица», условно говоря. Ведь если такое повторится еще раз, это покажет, что и на самом деле эта организация ничего не стоит. Такая внутренняя конфликтность является неприемлемой, показателем слабости организации. Мне кажется, Россия будет делать всё, думаю, будет разработан соответствующий протокол, и в случае новой войны между членами ОДКБ Москва станет нажимать на них политически, экономически и другими способами, чтобы немедленно прекратить ее», - говорит ученый.
Он также не думает, что может случиться развал этого военного союза в ближайшее время, потому что Россия не заинтересована в этом.
«А, например, Казахстан не заинтересован в плохих отношениях с РФ, как и другие государства, входящие в ОДКБ, за редким исключением. Поэтому, я думаю, организация продолжит существовать, хоть она и носит во многом «бумажный» характер. То есть, в реальности она не так уж и сильно работает», - отметил Сабитов.
Таджикский политолог Парвиз Муллоджанов считает, что заявление Имангали Тасмагамбетова отражает традиционную позицию ОДКБ (прежде всего, Российской Федерации, как основного игрока в блоке) относительно миссии и задач этого военно-политического союза.
«ОДКБ изначально создавалась как ответ на внешние угрозы, под которыми в настоящее время понимается именно Запад и в меньшей степени исламские экстремисты. С этой точки зрения ОДКБ всегда отказывалась вмешиваться в разрешение межгосударственных конфликтов и разногласий между своими государствами-членами. Предполагалось, что для этого существуют другие механизмы, такие как переговоры в рамках структур СНГ и МИД, посреднические усилия стран-соседей и так далее. То же самое касается и конфликтов внутри государств — членов СНГ; в рамках и уставе ОДКБ эти функции даже не были прописаны. Только в январе 2022 года было сделано исключение в отношении Казахстана, когда в связи с массовыми протестами Москва ввела свои спецподразделения в эту страну под эгидой ОДКБ. Чуть позже были сделаны дополнения в устав организации об оказании помощи государствам-участникам для поддержания внутренней стабильности. В то же время, судя по всему, руководство ОДКБ до сих пор продолжает придерживаться своей прежней позиции относительно невмешательства в конфликты между странами-участницами», — говорит Муллоджанов.
По его мнению, в ближайшее время вооруженные конфликты между странами — участниками ОДКБ действительно представляются маловероятными.
«Возможно, за исключением приграничного конфликта между Таджикистаном и Кыргызстаном, хотя в течение прошедшего года обе стороны неоднократно и с большим оптимизмом заявляли о положительной динамике в переговорном процессе. В отношении же других стран каких-то неразрешимых конфликтов или открытого столкновения интересов не наблюдается. Другими словами, между странами-участницами не существует на настоящий момент проблем, которые невозможно было бы урегулировать дипломатическими средствами.
В СМИ иногда проходят спекулятивные публикации относительно возможной конфронтации между Россией и Казахстаном — в первую очередь, из-за серии жестких антиказахстанских заявлений, которые позволял себе ряд российских пропагандистов и депутатов Думы. В этом случае конфликт между этими двумя странами действительно имел бы все шансы привести ОДКБ к масштабному внутреннему кризису — вплоть до развала. Однако на сегодняшний день, как я уже сказал выше, такой конфликт остается предметом достаточно абстрактных спекуляций», — полагает таджикский аналитик.