23 Ապրիլի 2024 15:49
Հայկական լրատվամիջոցներում ակտիվորեն շրջանառվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցության հարցը՝ Մոսկվայում կայանալիք երեք կարևոր միջոցառումներին՝. մայիսի 7-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալությանը, մայիսի 8-ի ԵԱՏՄ-ի հոբելյանական գագաթնաժողովին և մայիսի 9-ի Հաղթանակի օրվան նվիրված շքերթին։ Մասնավորապես, ինչպես նշում է «Հրապարակ» օրաթերթը, առայժմ Հայաստանի իշխանությունները մինչև վերջ պահպանում են ինտրիգը, կառավարության ապարատում հայտարարում են, որ բոլոր այցելությունների մասին զեկուցվում է պատշաճ կարգով և ժամանակին։ Դրա հետ մեկտեղ, Ռուսաստանի ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի՝ լրագրողներին այսօրվա հաղորդագրությունը շատ բանում լույս է սփռել այս հարցի վրա։
Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարճաժամկետ հեռանկարում կկարողանան անձամբ քննարկել տարբեր հարցեր, ինչը, ամենայն հավանականությամբ, նշանակում է, որ խոսքը Հայաստանի ղեկավարի Մոսկվա առաջիկա այցի մասին է։ Ռուսաստանի հասցեին Հայաստանի վերջին հարձակումների ֆոնին, այդ թվում նաև ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան ձևաչափով Բրյուսելի ոչ վաղուցվա հանդիպման հետ կապված՝ Մոսկվայի մոտ կուտակվել են բազմաթիվ հարցեր Փաշինյանի նկատմամբ։ Հետևաբար կասկածի ենթակա չէ, որ Հայաստանի վարչապետին լուրջ զրույց է սպասվում Կրեմլի պատերի ներսում, ինչի մասին անուղղակիորեն ակնարկել է նաև Դմիտրի Պեսկովը՝ ուշադրությունը կենտրոնանացնելով Հայաստանի Հանրապետությունից ռուս սահմանապահների հեռանալու հարցի վրա։ Անկասկած, սա սկզբունքորեն կարևոր հարց է Ռուսաստանի համար, քանի որ կանխորոշում է Գյումրիի 102-րդ ռազմակայանի հետագա տեղակայումը և, ընդհանրապես, Ռուսաստանի հետագա քաղաքականությունը Հայաստանում։ Մոսկվայի համար սա ծայրահեղ զգայուն հարց է, ուստի, ամենայն հավանականությամբ, Մոսկվան Փաշինյանից կոնկրետություն կպահանջի։
Իսկ առայժմ, պատասխանելով Գյումրիում 102-րդ ռազմակայանի մասին հարցին՝ Պեսկովը ասել է, որ Երևանի կողմից՝ ռուսական ռազմակայանը Հայաստանից դուրս բերելու վերաբերյալ որևէ ազդանշան չի եղել։ «Այնուամենայնիվ, այդ հաշվով որևէ ազդանշան չի եղել։ Մենք ակնկալում ենք, որ կարճաժամկետ հեռանկարում նախագահ Պուտինն ու վարչապետ Փաշինյանը հնարավորություն կունենան անձամբ քննարկել այս և, անհրաժեշտության դեպքում, այլ հրատապ հարցեր»,- ասել է Պեսկովը։
Այնուհետև։ Անցյալ շաբաթ ճեպազրույցում Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է այն մասին, որ Ռուսաստանը Հայաստանից հստակ արձագանք է ակնկալում՝ ԱՄՆ-ի և Եվրամիության հետ «ռազմաքաղաքական համաձայնությունների» մասին տեղեկությունների հայտնվելուց հետո։ Դիվանագետը հավելել է, որ Մոսկվան չի զարմանա, եթե պարզվի, որ ԱՄՆ-ի և Եվրամիության ներկայացուցիչները Բրյուսելում իրոք Երևանին պարտադրել են՝ ռուսական ռազմակայանը և ռուս սահմանապահներին ԱՄՆ-ի, ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ-ի մասնագետներով փոխարինում կանխատեսող պլաններ։ Այնպես որ, մոսկովյան հավանական ճանապարհորդության ժամանակ Փաշինյանը ստիպված կլինի հստակություն մտցնել նաև այս հարցում։ Երեւանին հասկացրել են, որ երկու աթոռի վրա երկար նստել չի ստացվի։
Ու ևս մեկ կարևոր պահ։ Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի ղեկավարությունը վերջին շրջանում բացահայտ անտեսում է ՀԱՊԿ-ի միջոցառումները` ցույց տալով ակնհայտ շեղում դեպի Արևմուտք, բայց դրանով հանդերձ առայժմ չի հիշատակում ԵԱՏՄ-ն։ Այնտեղ այնուամենայնիվ կա հասկացողություն այն մասին, որ որքան էլ Հայաստանը երազի ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին, այժմ նա ֆինանսապես և տնտեսապես շատ է կախված Ռուսաստանից։ Այս փաստը հաստատում է վիճակագրությունը։ Բաց աղբյուրների համաձայն՝ Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման ծավալը 2023 թվականին աճել է 40,8%-ով, իսկ ԵԱՏՄ երկրներից ներմուծումն աճել է 44,6%-ով։ Ընդ որում Հայաստանից արտահանման ամենամեծ ծավալը 2023 թվականին բաժին է ընկել Ռուսաստանին և կազմել 3 մլրդ 418 մլն 641 006 դոլար՝ 2022 թվականի համեմատ աճելով 38,8%-ով։ Դրանով հանդերձ, Եվրասիական տնտեսական միության երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը 2023 թվականին աճել է 42,7 տոկոսով՝ կազմելով 7 միլիարդ 615 միլիոն 977 002 դոլար: Այս պահին Հայաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկեր է մնում հենց Ռուսաստանը, զուգահեռաբար աճում է ապրանքաշրջանառության ծավալը Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Բելառուսի հետ։ Այն մասին, որ ԵԱՏՄ-ում համամասնական առումով Հայաստանը ստանում է ամենամեծ օգուտը, անցած շաբաթ, «Սպուտնիկ», «Խոսում է Մոսկվան», «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» երեք ռադիոկայաններին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, նշելով, որ Հայաստանի տնտեսության 35%-ը իրականացվում է կազմակերպությունում մասնակցության հաշվին։
«2023 թվականին Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 20-ից ավել միլիարդ դոլար, որի 37%-ը՝ ԵԱՏՄ-ից է, 13%-ը՝ ԵՄ-ից և 3%-ը՝ ԱՄՆ-ից։ Հայաստանը, լինելով փոքր երկիր, շատ ավելի քիչ ներդրում է կատարում ԵԱՏՄ-ում, քան մյուսները, այդ թվում նաև ֆինանսական ներդրումներ։ Բայց դրանով հանդերձ միանգամայն հավասար իրավունքներ ունի բոլորի, այդ թվում նաև Ռուսաստանի Դաշնության հետ՝ երբ որոշումներ են կայացվում, երբ քվեարկում են։ «Գազպրոմ Արմենիան» 1000 խմ գազի դիմաց 177 դոլարով գազ է մատակարարում, Արևմուտքում երկու-երեք անգամ ավելի են վճարում, և եթե ուզում են Հայաստանն իրենց գազով տաքացնել, ապա չգիտեմ, թե դա ինչպես է լինելու»,- ասել է Լավրովը։
Համապատասխանաբար, միամտություն կլինի ենթադրել, որ Հայաստանը հենց այնպես կհրաժարվի ԵԱՏՄ-ում իր իրական տնտեսական օգուտներից, ավելի շուտ, Փաշինյանը կփորձի շարունակել սակարկությունը Մոսկվայի հետ, որպեսզի երկարացնի դեպի Արևմուտք տեղափոխվելու ժամկետը։
Պետք է ուշադրություն դարձնել նաև հետևյալ նրբերանգին։ Հայաստանը 2024 թվականի հունվարի 1-ից ստանձնել է Եվրասիական տնտեսական միության մարմինների նախագահությունը և պաշտոնապես պարտավորվել է 2024 թվականի ընթացքում նախագահել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհուրդը, Եվրասիական միջկառավարական խորհուրդը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհուրդը, և դա նույնպես Փաշինյանին՝ ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին մասնակցելու լուրջ առիթ է։ Չնայած, ամենայն հավանականությամբ, հայկական կողմը կձգձգի ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հարցը, որպեսզի բարձրացնի Արևմուտքում և Ռուսաստանում ֆինանսական դրույքաչափերը։
Եվ, վերջապես, Փաշինյանի մասնակցությունը Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալությանը և Հաղթանակի շքերթին նույնպես կասկած չի թողնում, ինչպես նաև այն փաստը, որ Փաշինյանի Երևան վերադառնալուց հետո, այնտեղ կհնչեն նոր հակառուսական հայտարարություններ, ընդհուպ մինչև դեպի Արևմուտք վերջնական որոշման կայացումը։
Նույն կարծիքին է նաև Նոր հասարակության ինստիտուտի տնօրեն Վասիլի Կոլտաշովը. Caliber.Az-ի հետ զրույցում նա կասկածի տակ է դրել՝ Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու Հայաստանի պատրաստակամությունը։ Նրա խոսքով, Նիկոլ Փաշինյանը կցանկանար Ռուսաստանը օգտագործել Արևմուտքին ձեռնտու քաղաքականություն իրականացնելու համար՝ դրանով հանդերձ օգտագպրծելով ԵԱՏՄ-ի շուկան։
«Նման մոտեցումը պետք է Փաշինյանին ապահովի իր քաղաքականության ռեսուրսային աջակցություն, հետևաբար Հայաստանը դուրս չի գա ԵԱՏՄ-ից։ Սրանում է տեղի ունեցողի էությունը։ Պարադոքսն այն է, որ Հայաստանի իշխանությունները դեմ են Ռուսաստանին, բայց դրանով հանդերձ Հայաստանը չի պատրաստվում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից։ Սակայն ինչ-որ պահ նրանք պետք է խզեն կապերը ԵԱՏՄ-ի հետ, բայց դա տեղի չի ունենա ոչ հիմա, և ոչ էլ նույնիսկ մոտ ապագայում»,- ասել է Վ. Կոլտաշովը։

22 Апреля 2024 19:01
В армянских СМИ активно муссируется вопрос участия премьер-министра Никола Пашиняна на предстоящих трех важных мероприятиях в Москве: инаугурации президента Владимира Путина 7 мая, юбилейном саммите ЕАЭС 8 мая и на параде 9 мая, посвященном Дню Победы. В частности, как отмечает газета «Грапарак», пока армянские власти до последнего сохраняют интригу, в аппарате правительства заявляют, что обо всех визитах сообщается в надлежащем порядке и своевременно. Вместе с тем сегодняшнее сообщение пресс-секретаря российского лидера Дмитрия Пескова журналистам во многом пролило свет на этот вопрос.
Песков заявил, что президент России Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян в краткосрочной перспективе смогут лично обсудить различные вопросы, что, скорее всего, означает, что речь идет о предстоящем визите армянского лидера в Москву. На фоне последних выпадов Армении в адрес России, связанных в том числе с недавней брюссельской встречей в формате ЕС — США — Армения, у Москвы накопилось много вопросов к Пашиняну. Поэтому не подлежит сомнению, что армянскому премьеру предстоит серьезный разговор в стенах Кремля, на что косвенно намекнул и Дмитрий Песков, акцентируя внимание на вопросе ухода российских пограничников из РА. Несомненно, это принципиально важный вопрос для России, поскольку предопределяет дальнейшее нахождение 102-й военной базы в Гюмри и в целом дальнейшую российскую политику в Армении. Для Москвы это крайне чувствительный вопрос, поэтому, скорее всего, в Москве потребуют от Пашиняна конкретики.
А пока, отвечая на вопрос про 102-ю военную базу, дислоцированную в Гюмри, Песков сказал, что никаких сигналов от Еревана, касающихся вывода российской военной базы из Армении, не было. «Опять же, никаких сигналов на этот счет не было. Мы ожидаем, что уже в краткосрочной перспективе президенту Путину и премьер-министру Пашиняну представится возможность обсудить эти и при необходимости другие актуальные вопросы лично», — сказал Песков.
Далее. На прошлой неделе на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила о том, что Россия ожидает от Армении четкой реакциипосле появления сведений о «военно-политических договоренностях» с США и Евросоюзом. Дипломат добавила, что в Москве не будут удивлены, если окажется, что представители США и Евросоюза в Брюсселе действительно навязывали Еревану планы, предполагающие замену российской военной базы и российских пограничников специалистами из США, НАТО и ЕС. Так что в ходе вероятного московского рандеву Пашиняну придется внести ясность и в этот вопрос. Еревану дали понять, что усидеть на двух стульях долго не получится.
И еще один немаловажный момент. Как известно, руководство Армении в последнее время откровенно игнорирует мероприятия ОДКБ, демонстрируя явный дрейф в сторону Запада, но при этом пока не упоминает ЕАЭС. Там все же есть понимание того, что как бы Армения не грезила членство в ЕС и НАТО, сейчас она финансово и экономически сильно зависима от России.  Данный факт подтверждает статистика. Согласно открытым источникам, объем экспорта из Армении в страны ЕАЭС в 2023 году увеличился на 40,8%, а импорт из стран ЕАЭС вырос на 44,6%. Причем наибольший объем экспорта из Армении в 2023 году пришелся на Россию и составил $3 миллиарда 418 миллионов 641 006, увеличившись по сравнению с 2022 годом на 38,8%. При этом товарооборот Армении со странами Евразийского экономического союза в 2023 году вырос на 42,7%, составив $7 миллиардов 615 миллионов 977 002. На сегодняшний момент крупнейшим торговым партнером Армении остается именно Россия, параллельно растет объем торговли с Казахстаном, Кыргызстаном и Беларусью. О том, что в ЕАЭС Армения в пропорциональном измерении получает самую большую выгоду, заявлял на минувшей неделе и глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью трем радиостанциям «Спутник», «Говорит Москва» и «Комсомольская правда», отмечая, что 35% экономики Армении реализуется за счет участия в организации.
«В 2023 году товарооборот Армении 20 с чем-то миллиардов долларов и 37% от этого — ЕАЭС, 13% — ЕС и 3% — США. Армения, будучи маленькой страной, вносит в ЕАЭС гораздо меньше, чем другие, в том числе финансовые взносы. Но при этом имеет совершенно равные права со всеми, включая РФ, когда принимаются решения, когда голосуют. «Газпром Армения» поставляет газ по 177 долларов за 1 тысячу кубометров газа, на Западе платят в два-три раза больше, и если они хотят своим газом Армению отапливать, то я не знаю, как это будет», — сказал Лавров.
Соответственно, было бы наивно полагать, что Армения так просто откажется от своей реальной экономической выгоды в ЕАЭС, скорее Пашинян попытается продолжать торг с Москвой, чтобы растянуть сроки отхождения на Запад.
Следует обратить внимание и на следующий нюанс. Армения с 1 января 2024 года приняла председательство в органах Евразийского экономического союза и формально обязалась в течение 2024 года председательствовать в Высшем Евразийском экономическом совете, Евразийском межправительственном совете и Совете Евразийской экономической комиссии, и это тоже серьезный повод, вынуждающий Пашиняна участвовать на саммите ЕАЭС. В. Хотя, вероятнее всего, армянская сторона будет затягивать вопрос выхода из ЕАЭС с тем, чтобы повысить финансовые ставки на Западе и в России.
И, наконец, участие Пашиняна на инаугурации Владимира Путина и на параде Победы также не оставляет каких-то сомнений, как, впрочем, и то, что после возвращения Пашиняна в Ереван там будут озвучиваться новые заявления антироссийской направленности вплоть до принятия окончательного решения по развороту на Запад.
Идентичного мнения придерживается и директор Института нового общества Василий Колташов. В беседе с Caliber.Аz он поставил под сомнение готовность Армении выйти из Евразийского экономического союза. По его словам, Никол Пашинян хотел бы использовать Россию для реализации выгодной Западу политики, используя при этом рынок ЕАЭС.
«Такой подход должен обеспечивать Пашиняну ресурсную опору его политики, поэтому Армения не будет выходить из ЕАЭС. В этом суть происходящего. Парадокс в том, что армянские власти против России, но при этом Армения не собирается выходить из ЕАЭС. Однако в какой-то момент они должны будут порвать с ЕАЭС, но это произойдет не сейчас и даже не в скором времени», — сказал В. Колташов.