24 Ապրիլի 2024 18:38
Կարծես թե, Հայաստանի քաղաքականության մեջ ներկա փուլում սկսվել է Երևանին՝ Բաքվի հետ հարաբերությունները նորմալացնելուն դրդող որոշակի շրջադարձային պահ։ Նման եզրակացություն է ծագում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններից, որոնք նա այս օրերին հնչեցրել է բրիտանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։ Նա, մասնավորապես, հայտարարել է, որ Հայաստանը իր 29 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքի սահմաններից դուրս պահանջներ չունի և մտադիր չէ կռվել Ղարաբաղի համար։ Դրանով հանդերձ Փաշինյանը նշել է՝ սահմանների սահմանազատման գործնական գործընթացի մեկնարկի կարևորությունը։
«Մենք սկսել ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման գործնական գործընթացը, որն աներևակայելի կարևոր է, այդ թվում նաև անվտանգության ռիսկերը նվազեցնելու համար»,- ասել է Փաշինյանը։
Սկսենք նրանից, որ տարածքային պահանջների բացակայության մասին վարչապետ Փաշինյանի ուղերձները, ինչպես նաև նրա հավաստիացումները նրանում, որ Երևանը չի ծրագրում կռվել Ղարաբաղի համար՝ հաշվարկված են առաջին հերթին միջազգային հանրության ուշադրության և աջակցության վրա։ Մյուս կողմից, Փաշինյանը հիանալիորեն հասկանում է, որ 2020 թվականի Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմից և 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի վերջնական վերահսկողության տակ Ղարաբաղի վերադարձնելուց հետո, տարածաշրջանային իրավիճակը ամբողջությամբ փոխվել է հօգուտ Ադրբեջանի։ Իսկ 2021-2022 թվականների սահմանային միջադեպերի ժամանակ Երևանը համոզվել է, որ անիմաստ է հույս դնել ՀԱՊԿ-ի և Ռուսաստանի աջակցության վրա։ Կազմակերպությունում բազմիցս ընդգծել են, որ չեն կարող մասնակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանային վեճերին, իսկ ռազմական դաշինքի իրավասության հստակ սահմանները կարող են սահմանվել միայն հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատումից հետո։
Այդ իսկ պատճառով Աշաղը Ասքիփարա գյուղի բնակիչների հետ շփվելիս Փաշինյանը հասկացրել է, որ ավելի լավ է ադրբեջանական գյուղերը խաղաղ ճանապարհով վերադարձնել Բաքվի վերահսկողության տակ, որպեսզի խուսափել պատերազմից և, որպես հետևանք, հերթական պարտությունից։ «Մեր քաղաքականությունը կայանում է նրանում, որ մենք պետք է թույլ չտանք պատերազմի սկիզբը։ Ինչպես նաև այս պատճառով մենք որոշել ենք, որ պետք է դիմենք այդ հատվածներում սահմանի հստակեցմանը»,- հավաստիացրել է Հայաստանի վարչապետը։ Պարզ ասած, Երևանում հասկացել են, որ պետք է բոլոր հարցերը անմիջականորեն լուծվեն Բաքվի հետ և չձգձգեն սահմանների սահմանազատման գործընթացը։ Սա առաջինը։
Երկրորդը, Ղարաբաղի համար կռվելու ծրագրերի բացակայության մասին Փաշինյանի հայտարարությունները նույնպես լիովին բացատրելի են: Երևանը պատերազմի իրական ներուժ չունի, իսկ լայնածավալ ռազմատեխնիկական օգնությունը Արևմուտքից առայժմ միայն նշվում է։
Սակայն, չնայած նրան, որ Հայաստանի ղեկավարությունը ճանաչել է, որ Ղարաբաղը պատկանում է Ադրբեջանին, երկրի Սահմանադրության մեջ դեռևս պարունակվում են տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։ Համապատասխանաբար, Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի տարածքային պահանջների բացակայության մասին Փաշինյանի հայտարարությունները առայժմ կրում են դեկլարատիվ բնույթ։
Այնուամենայնիվ, Փաշինյանի փոխված հռետորաբանությունը ակնհայտորեն մատնանշում է Հայաստանի ղեկավարության խելքի գալու մասին։ Եվ սահմանների սահմանազատման հարցում առաջընթացը՝ դրական ազդակ է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման համար։ Ադրբեջանում, իր հերթին, այդ փաստը միայն ողջունվում է։ Այն, որ առանց մեկ կրակոցի և արյունահեղության ձեռք է բերվել՝ Ղազախի շրջանի ոչ անկլավային գյուղերը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ վերադարձնելու մասին պայմանավորվածությունը՝ հանդիսանում է ադրբեջանական դիվանագիտության լուրջ ձեռքբերումը, բայց միևնույն ժամանակ դա նաև այն բանի ցուցանիշն է, որ Հայաստանի իշխանությունները սկսում են հասկանալ, որ Հայաստանի համար միակ ճիշտ լուծում է հանդիսանում հարեւանների՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ նորմալ հարաբերությունների հաստատումը։ Ցավոք, այդ խնդիրը բարդացնում են ապակառուցողական ուժերը՝ ի դեմս անհաշտ ընդդիմության, ղարաբաղյան կլանի, ռեւանշիստների և ռազմատենչ հայտարարություններով հանդես եկող հայկական եկեղեցու։ Եվ չորս գյուղերի Ադրբեջանին վերադարձնելու դեմ բողոքի ակցիաները՝ դրա վառ ապացույցն են։ Նման բարդ իրավիճակում Նիկոլ Փաշինյանի հետագա քայլերը ցույց կտան, թե արդյոք Երևանը պատրաստ է ամբողջությամբ հետևել խաղաղության օրակարգին։

АНАЛИТИКА  24 Апреля 2024 - 13:41
Похоже, в политике Армении на данном этапе наступил некий переломный момент, подталкивающий Ереван к нормализации отношений с Баку. Такой вывод напрашивается из заявлений армянского премьера Никола Пашиняна, которые он озвучил на днях в интервью британским СМИ. В частности, он заявил, что Армения не имеет притязаний за пределами своей территории в 29 743 квадратных километрах и не намерена вести войну за Карабах. При этом Пашинян отметил важность начала практического процесса по делимитации границы.
«Мы начали практический процесс по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, который невероятно важен, в том числе для снижения рисков безопасности», - сказал Пашинян.
Начнем с того, что месседжи премьера Пашиняна об отсутствии территориальных притязаний, а также его заверения о том, что Ереван не планирует воевать за Карабах рассчитаны прежде всего на внимание и поддержку международного сообщества. С другой стороны, Пашинян прекрасно понимает, что региональная ситуация после Второй Карабахской войны 2020 года и окончательного возврата Карабаха под контроль Азербайджана в сентябре 2023 года полностью изменилась в пользу Азербайджана. А во время приграничных инцидентов в 2021 – 2022 гг в Ереване убедились, что рассчитывать на поддержку ОДКБ и России бессмысленно. В организации неоднократно подчеркивали, что не могут участвовать в пограничных спорах между Азербайджаном и Арменией, а точные пределы юрисдикции военного блока можно будет установить только после делимитации армяно-азербайджанской границы.
Поэтому в ходе общения с жителями села Ашагы Аскипара Пашинян дал понять, что лучше вернуть азербайджанские деревни под контроль Баку миром, дабы избежать войны и как следствие очередного поражения. «Наша политика заключается в том, что мы должны не допустить начала войны. Также и по этой причине мы решили, что должны пойти на уточнение границы на этих участках», – заверил армянский премьер. Проще говоря, в Ереване поняли, что нужно все вопросы решать с Баку напрямую и не затягивать процесс демаркации границы. Это во-первых.
Во-вторых, заявления Пашиняна об отсутствии планов воевать за Карабах также вполне объяснимы: у Еревана нет реального потенциала для войны, а масштабная военно-техническая помощь Запада пока только намечается.
Однако, несмотря на то, что руководство Армении признало принадлежность Карабаха Азербайджану, в Конституции страны все еще содержатся территориальные претензии к Азербайджану. Соответственно, пока заявления Пашиняна об отсутствии у Армении территориальных претензий к Азербайджану носят декларативный характер.
Тем не менее, изменившаяся риторика Пашиняна явно указывает на прозрение армянского руководства. И подвижки в вопросе делимитации границы — положительный сигнал для урегулирования армяно-азербайджанских отношений. В Азербайджане, в свою очередь, этот факт только приветствуют. То, что без единого выстрела и кровопролития были достигнуты договоренности о возвращении под контроль Азербайджана неанклавных сел Газахского района, является серьезным достижением азербайджанской дипломатии, но вместе с тем это еще и показатель того, что армянские власти начинают понимать, что единственно правильным решением для Армении является установление нормальных отношений с соседями — Азербайджаном и Турцией. К сожалению, эту задачу усложняют деструктивные силы в лице непримиримой оппозиции, карабахского клана, реваншистов и армянской церкви, выступающих с воинственными заявлениями. И протесты против возвращения Азербайджану четырех сел — наглядное тому доказательство. В такой непростой ситуации дальнейшие шаги Никола Пашиняна покажут, готов ли Ереван до конца следовать мирной повестке.