25 Ապրիլի 2024 15:38
«Ինչո՞ւ է պատերազմը շարունակվում։ Ձեզ մոտ այդ ինչ է, թերթ չե՞ն կարդում»,- գլխավոր հրամանատարին զարմացած հարցրել է հերցոգը՝ կարդալով օրաթերթային հաղորդագրությունն այն մասին, որ Անգլիան ճանաչում է Հյուսիսային Ամերիկայի անկախությունը, դա հասցնելով անել՝ քանի դեռ Բարոն Մյունհաուզենը պատերազմ չի հայտարարել նրան։ Սա հայտնի տեսարան է «Այդ նույն Մյունհաուզենը» ֆիլմից։ Հասկանալի է, որ սա հեգնանք է և առհասարակ կինոհնարանք։ Բայց ինչպես է կինոյի այս պահը նման Հայաստանում հիմա տեղի ունեցողին։
Այնտեղ կազմակերպվել էր նույն օրվան՝ ապրիլի 24-ի հարմարեցված հերթական շոու։ Այդ օրը ողջ աշխարհի հայերը մրցում են՝ 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունների էությունը խեղաթյուրելու պատրաստակամության մեջ։ Նրանք ականջ են դնում աշխարհի բոլոր քաղաքական գործիչներին՝ «ցեղասպանություն» բառը լսելու ակնկալիքով։ Այս անգամ էլ այդպես էր, բայց կա, ինչպես ասում է գրեթե անեկդոտային արտահայտություն՝ մեկ նրբերանգ։ Փաստն այն է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գնահատելով 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները՝ այս անգամ չի օգտագործել «ցեղասպանություն» բառը։ Աշխարհի բոլոր հայերին ուղղված ուղերձում նա մատնանշել է, որ «մեծ ջարդի» զոհերի հիշատակը պետք է դառնա ոչ թե կորած, այլ ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության՝ գտնված և իրական հայրենիքի խորհրդանիշ։ Եվ Հայաստանը ինքը պետք է տնօրինի իր ճակատագիրը։ Նրա խոսքով, հայ ժողովրդի ողբերգությունը՝ «դարավոր պետականության բացակայության, պետականության ավանդույթների մոռացության արդյունք էր, իսկ հայ ժողովուրդը դարձավ աշխարհաքաղաքական ինտրիգների ու կեղծ խոստումների զոհը»։
Ճիշտ խոսքեր է, որքան էլ զարմանալի է, արտահայտել Նիկոլ Վովաևիչը։ Նա ընդհանրապես տիրապետում է ի վերջո ճիշտ եզրակացությունների գալու ունակության, բայց մեծ թվով սխալներ թույլ տալուց հետո, մի շարք ծիծաղելի ու սադրիչ հայտարարություններ անելով։ Օրինակ, նա հիմա ակտիվորեն հայտարարում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության լիարժեք և անվերապահ ճանաչման մասին՝ ներառյալ Ղարաբաղը։ Առավել ևս, պաշտոնական Երևանի կողմից արդեն իսկ տեսնում ենք կոնկրետ քայլեր՝ առաջին փուլում մեր երկրի Գազախի շրջանի չորս գյուղերի վերադարձի տեսքով։ Ավելի վաղ, ինչպես հիշում ենք, Փաշինյանը պնդում էր, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է, և վերջակետ» և ամեն կերպ պատերազմ էր հրահրում Ադրբեջանի հետ։ Նրանում ջախջախիչ պարտություն կրելով՝ Նիկոլ Վովաևիչը «հանկարծ գլխի ընկավ» և սկսեց պայքարել խաղաղության համար։ Նույն բանն էլ մենք նկատում ենք նաև առասպելական «հայոց ցեղասպանության» հարցում։ Սրանք չէ որ պարզապես խոսքեր չեն, այլ քաղաքական, ֆինանսական և տարածքային պահանջներ Թուրքիայի դեմ։ Հայաստանը կարող է արդյո՞ք այս ամենը իրեն թույլ տալ։ Ակնհայտ է, որ չի կարող: Նա Հարավային Կովկասում հանդիսանում է պարտված պետություն հենց այն պատճառով, որ հետևում է հայկական առասպելներին, որոնք հորինվել են այն ուժերի կողմից, որոնք հայերին միշտ օգտագործել են՝ որպես Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու գործիք:
Փաշինյանը հիմա փորձում է դուրս գալ այդ ծուղակից, բայց այդ գործընթացն ընթանում է սպասվող դժվարություններով։ Տեսեք, Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահները որոշել են հիշեցնել իրենց՝ խաղալով իրենց համաքաղաքացիների՝ «Հայոց ցեղասպանության» առասպելի հերթական չափաբաժնից կախվածության վրա։ Ռոբերտ Քոչարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում համապատասխան գրառում է արել, իսկ հետո չի ծուլացել գնալ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Այնտեղ է գնացել նաեւ Սերժ Սարգսյանը։ Նա նաև, ինչպես հատկապես ընդգծվում է, գումար է ծախսել ծաղկեպսակի վրա։ Հասնելով լացի վայր՝ դուրս չգալով սգավորի կերպարից՝ Սերժիկը գործող իշխանությունը տապալելու միապաղաղ կոչ է արել՝ բազմանշանակորեն նշելով, որ այն «օգտվում է արտաքին աջակցությունից»։ Այն մասին, որ ինքը չի օգտվում ոչ արտաքին, ոչ ներքին աջակցությունից՝ Սերժ Ազատովիչը որոշել է չհիշել։ Դրա համար չէ, որ նա ողբալի դիմակ է դրել ի դեմքին, փող է ծախսել ծաղկեպսակի վրա։ Այնուամենայնիվ, այդ նա չէր անցյալ չորեքշաբթի օրվա գլխավոր «աստղը»։
Դա Բեդրոս Քեշիշյանն էր, ով դեռ 1995 թվականին Արամ Ա անունով ընտրվեց «Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս»։ Որտե՞ղ է այդ Կիլիկիան ժամանակակից քարտեզների վրա։ Այն չկա: Այսինքն՝ Արամ Ա-ն, ըստ սահմանման, հանդիսանում է բացարձակ «ուռճացված» անձնավորություն։ Իսկ նրա ելույթները կանխատեսելի են։ Նա վաղուց է խաղում այդ նույն առասպելների սադրիչի ու քարոզչի դերը, որոնք և Հայաստանը հասցրել են անդունդի եզրին։
«Մեր ժողովուրդը պետք է պահանջի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել 1915 թվականին իրականացված «ցեղասպանությունը»։ Մեր ժողովուրդը պետք է պահանջի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ղարաբաղը մնում է զավթված ցեղասպան Ադրբեջանի կողմից»,- ասել է նա։
Մեր առջև մի օրինակ է, թե ինչպես է հավասարության նշան դրվում ապշեցուցիչ և լկտի կեղծիքի երկու օրինակների միջև։ Փաստորեն, Արամ Ա-ն խոստովանել է, որ «հայեոց ցեղասպանությունը» հանդիսանում է նույն կեղծիքը, ինչպես Ղարաբաղի «պատկանելությունը» Հայաստանին։ Փաստորեն, փարաջայում այս սադրիչին միայն մնում է, որ աշխատի բերանով։ Թեեւ ավելի վաղ, ինչպես գիտենք, նա այլ սադրանքներ էլ է արել։ Այսպես, 2016 թվականի ապրիլի 7-ին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն այցելել էին մեր երկրի այն ժամանակվա օկուպացված տարածքներ։ Նրանք ժամանել էին, որպեսզի օկուպանտներին մխիթարեն քառօրյա պատերազմում պարտությունից հետո։ Այդ ժամանակ նրանք եղել են Շուշայում։
Հիմա նրանցից ոչ ոք չի համարձակվում ոտք դնել այնտեղ։ Շուշան մեկընդմիշտ մաքրվել է օկուպացիայից։ Շուշան սրընթաց վերածնվում է, և շուտով կսկսեն այնտեղ վերադառնալ այդ քաղաքի իսկական տերերը։ Իսկ Արամ Ա-ն հիմա որքան կամենա, կարող է կրկնօրինակել հիմարությունը։ Այն ապրիորի ունեցել է զրոյական արդյունավետություն։ Իսկ հիմա, 1915 թվականի Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները գնահատելու համար, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «ցեղասպանություն» բառը օգտագործելուց հրաժարվելուց հետո, այս «սրբության» հիմարությունը փայլեց նոր երեսակներով։ Մնում է նրան մաղթել, եթե թերթեր չես կարդում, ապա գոնե ավելի ուշադիր հետևի, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում և հարավկովկասյան տարածաշրջանում։ Սակայն, միանգամայն հնարավոր է, որ Արամ Ա-ն, ինչպես մեկ այլ հայտնի անեկդոտի հերոսը, իրեն համարում է ոչ թե ընթերցող, այլ գրող՝ մասնագիտանալով, օրինակ, անդադար հայկական նոր առասպելներ գրելու մեջ։

25 Апреля 2024 10:32
«Почему продолжается война? Они что, у вас газет не читают?», — удивленно спросил герцог у главнокомандующего после прочтения газетного сообщения о том, что Англия признала независимость Североамериканских Штатов, успев сделать это до того, как барон Мюнхгаузен объявил ей войну. Это известная сцена из кинофильма «Тот самый Мюнхгаузен». Понятное дело, что это была ирония и вообще киноляп. Но как же этот киношный момент схож с происходящим ныне в Армении?!
Там было устроено очередное шоу, традиционно приуроченное к одной и той же дате — 24 апреля. В этот день армяне всего мира соревнуются в готовности извращать суть событий, случившихся в 1915 году в Османской империи. Они прислушиваются ко всем политикам мира в надежде услышать слово «геноцид». Так было и в этот раз, но есть, как гласит почти анекдотическая фраза, один нюанс. Дело в том, что на сей раз премьер-министр Армении Никол Пашинян не стал употреблять слова «геноцид», давая оценку событиям, имевшим место в 1915 году в Османской империи. В обращении к армянам всего мира он указал на то, что память о жертвах «великой резни» должна стать символом не потерянной, а найденной и реальной родины в лице Республики Армения. И Армения сама должна распоряжаться своей судьбой. По его словам, трагедия армянского народа стала следствием «многовекового отсутствия государственности, результатом забвения традиций государственности, а армянский народ стал жертвой геополитических интриг и ложных обещаний».
Правильные слова, как это ни удивительно, произнес Никол Воваевич. Он вообще обладает способностью в итоге приходить к правильным выводам, но после совершения большого числа ошибок, сделав ряд нелепых и провокационных заявлений. К примеру, он сейчас активно заявляет о полном и безоговорочном признании территориальной целостности Азербайджана, включая Карабах. Более того, мы уже видим конкретные шаги официального Еревана в виде возвращения, на первом этапе, четырех сел в Газахском районе нашей страны. Ранее, как мы помним, Пашинян утверждал, что «Карабах — это Армения, и точка», и всячески провоцировал войну с Азербайджаном. Потерпев в ней разгромное поражение, Никол Воваевич «внезапно прозрел» и стал ратовать за мир. То же самое мы наблюдаем и в вопросе мифического «геноцида армян». Это ведь не просто слова, а политические, финансовые и территориальные претензии к Турции. Может ли Армения позволить себе всё это? Очевидно, что не может. Она является государством-лузером Южного Кавказа именно по причине следования армянским мифам, придуманным силами, которые всегда использовали армян в качестве инструмента давления на Турцию.
Пашинян сейчас пытается вырваться из этой западни, но процесс этот протекает с ожидаемыми трудностями. Вот, второй и третий президенты Армении решили напомнить о себе, играя на зависимости своих сограждан от очередной дозы мифа о «геноциде армян». Роберт Кочарян сделал соответствующую запись на своей странице в Facebook, а потом не поленился пойти на мемориальный комплекс Цицернакаберд. Туда же направился и Серж Саргсян. Он еще, как особо подчеркивается, раскошелился на венок. Прибыв на место плача, не выходя из образа скорбящего, Сержик буднично призвал к свержению действующей власти, многозначительно заметив, что она «пользуется внешней поддержкой». О том, что сам он не пользуется ни внешней, ни внутренней поддержкой, Серж Азатович решил не вспоминать. Не для того он скорбную маску на физиономию надевал, на венок потратившись. Впрочем, не он был главной «звездой» минувшей среды.
Ею стал Бедрос Кешишян, который еще в 1995 году был избран «католикосом Великого Дома Киликии» под именем Арама I. Где на современных картах эта Киликия? Нет ее. То есть Арам I по определению является абсолютно «дутой» персоной. И речи его прогнозируемы. Он давно играет роль провокатора и пропагандиста тех самых мифов, которые и привели Армению к краю пропасти.
«Наш народ должен требовать столько времени, пока Турция не признает «геноцид», совершенный в 1915 году. Наш народ должен требовать столько времени, пока Карабах остается захваченным со стороны геноцидального Азербайджана», — изрек он.
Перед нами пример того, как ставится знак равенства между двумя примерами поразительной и наглой лжи. По сути, Арам I признал, что «геноцид армян» является такой же ложью, как «принадлежность» Карабаха к Армении. Собственно, именно этому провокатору в рясе только и остается, что работать ртом. Хотя ранее, как мы знаем, он и иные провокации совершал. Так, 7 апреля 2016 года Католикос всех армян Гарегин II и Католикос Великого Дома Киликийского Арам I посетили на тот момент оккупированные территории нашей страны. Они прибыли, чтобы утешить оккупантов после поражения в четырехдневной войне. Они побывали тогда и в Шуше.
Сейчас никто из них не осмелится ступить туда ногой. Шуша очищена от оккупации раз и навсегда. Шуша стремительно возрождается, и туда скоро начнут возвращаться истинные хозяева этого города. А Арам I может теперь сколько угодно тиражировать глупость. Она априори имела нулевую эффективность. А теперь, после отказа премьер-министра Армении Никола Пашиняна использовать слово «геноцид» для оценки событий 1915 года в Османской империи, глупость данного «святоши» засверкала новыми гранями. Остается пожелать ему если не читать газет, то хотя бы более внимательно следить за происходящим в Армении и в регионе Южного Кавказа. Впрочем, вполне возможно, что Арам I, как герой еще одного известного анекдота, считает себя не читателем, а писателем, специализируясь, например, на безостановочном написании новых армянских мифов.