16 Մայիսի 2024 11:02
Հայ առաքելական եկեղեցու (ՀԱԵ) Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը վերջին շրջանում բազմաթիվ դերեր է խաղացել։ Նա արդեն եղել է և՛ վանական Գորանֆլոի, և՛ քահանա Գապոնի, և՛ հայր Ֆյոդորի նախատիպը: Այս անգամ նա որոշել է հանդես գալ նոր էությամբ։ Մինչդեռ, այդ էությունը հայ եկեղեցու ներկայացուցչի համար ամենևին էլ նոր բան չէ։ Ավելի քան հարյուր տարի առաջ հայ հոգեւորականները իրենց վրա են վերցրել հավասարապես նույն դերը` իրենց հոտին ոգեշնչելով ահաբեկչական հարձակումների թուրքերի և ադրբեջանցիների դեմ:
Երեքշաբթի Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը իր կողմնակիցների հետ եկել է՝ Երևանում «Նեմեսիս» ահաբեկչական գործողության մասնակիցների հուշարձանի մոտ։ Հայաստանի մայրաքաղաքում ինքնին նման հուշարձանի առկայությունը կրում է բացահայտ սադրիչ բնույթ։ Եվ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է անցած տարվա ապրիլի 25-ին Երևանում տեղ գտած այդ հուշարձանի բացումը։ Այդ ժամանակ Բաքվում դրա բացման տոնական արարողությանը Երևանի փոխքաղաքապետի և իշխող կուսակցության այլ անդամների մասնակցելը հիմնավորված անվանեցին «ահաբեկչության խրախուսում»։ Այդ ժամանակ Հայաստանի ղեկավարությունը շարունակում էր սիրախաղ անել հայ ազգայնականների հետ, ինչը սխալ էր։ Այժմ պաշտոնական Երևանի ներկայացուցիչները պարբերաբար հայտարարում են Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատելու կարևորության մասին, բայց Բաքվում և Անկարայում ամեն ինչ հիշում են։ Եվ, իհարկե, ճիշտ քայլ կլիներ քանդել հայկական ահաբեկչության այդ սադրիչ խորհրդանիշը։ Այո, և ոչ միայն այս մեկը։ Չէ որ, դեռ 2015 թվականի ապրիլի 22-ին Հայաստանի Շիրակի մարզի Մարալիկ քաղաքում բացվել է նաև ահաբեկիչ Սողոմոն Թեհլերյանի հուշարձանը։
Բառացիորեն անցյալ շաբաթ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատրյանը Կալիֆորնիայի նահանգապետ Գևին Նյուսոմի հետ հանդիպման ժամանակ հաստատեց՝ պաշտոնական Երևանի հաստատակամությունը և միանշանակ դիրքորոշումը հարևան երկրների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ կառուցելու հարցում։ Դե ուրեմն և պետք է վերացնել՝ ադրբեջանցի և թուրք քաղաքական գործիչների սպանությունների մեջ մեղավոր հայ ահաբեկիչների այս բոլոր սադրիչ հուշարձանները։ Բայց, ինչպես երեքշաբթի հայտարարել է Գալստանյանը՝ «Նեմեսիս» գործողությունը իբր «ոչ մի ընդհանուր բան չունի ահաբեկչության հետ»։ Այնուհետև նա նույնիսկ փորձել է հերոսականացնել հայ ահաբեկիչներին՝ նրանց գերեզման այցելությունն անվանելով «ուխտագնացություն»։ Եվ սա ոչ միայն պարզունակ կեղծիք է, այլ նաև հերթական միտումնավոր սադրանք։
Իսկ ճշմարտությունը կայանում է նրանում, որ 1921 թվականի մարտի 15-ին Բեռլինում Սողոմոն Թեհլերյանը գնդակահարել է Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախկին նախարար Թալեաթ փաշային։ Եվ դա ահաբեկչական գործողություն էր։ Բացի այդ, «Նեմեսիս»-ի գործողության շրջանակներում հայ ահաբեկիչների կողմից սպանվել են՝ Օսմանյան կայսրության ռազմածովային ուժերի նախկին նախարար Ջեմալ փաշան, Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության (ԱԴՀ) նախկին վարչապետ Ֆաթալի Խան Խոյսկին, ԱԴՀ-ի Ազգային խորհրդարանի նախկին փոխնախագահ Հասան-բեկ Աղաևը, ԱԴՀ-ի ներքին գործերի նախկին նախարար Բեհբուդ Խան Ջավանշիրը:
Իհարկե, Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը այս ամենի մասին գիտի։ Հաստատապես, նա, ով որոշել է զբաղվել քաղաքականությամբ, գիտի նաև այն մասին, որ դեռ 1926 թվականին Թուրքիայի Ազգային ժողովը՝ «Նեմեսիս» գործողության շրջանակներում հայերի կողմից սպանված «Իթթիհադ»-ի անդամների այրիների և որբերի կենսաթոշակների մասին օրենք է ընդունել։ Համապատասխանաբար, Թուրքիան այս հանցագործության մեղավորներին հերոսացնելու ցանկացած փորձ ընկալում է որպես հայկական կողմի սադրանք։
Բայց հատկապես դրանով է զբաղվում Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։ Չէ որ նա կատարում է այնպիսի անձնավորությունների անմիջական պատվերները, ինչպիսիք են Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը, որոնք իրենց քաղաքական և ֆինանսական կապիտալը ստեղծել են հայ հասարակության մեջ թուրքաֆոբիան և ադրբեջանաֆոբիան խրախուսելու վրա։ Եվ ՀԱԵ-ն դրանում միշտ օգնել է նրանց: Ինչը, մինչդեռ, ամենևին էլ զարմանալի չէ և նույնիսկ պատմական տեսանկյունից հեշտությամբ բացատրելի է։
Ինչպես հայտնի է, Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած հայկական խռովությունները հանդիսացել են՝ Օսմանյան կայսրության կործանման համար հող նախապատրաստող արտաքին ուժերի հետ ձեռք ձեռքի տված հայ հեղափոխական կոմիտեների և հայ քահանաների համատեղ ջանքերի արդյունքը։ Ինչպես տեսնում ենք, ՀԱԵ-ն ահաբեկիչներին սեփական նպատակների համար օգտագործելու վաղեմի ավանդույթ ունի։ Եվ այս իմաստովով փարաջայով հայ ռեւանշիստների ներկայիս գործողությունները զարմանալի չեն։

Предстоятель Тавушской епархии армянской апостольской церкви, архиепископ Баграт Галстанян за последнее время сыграл немало ролей. Он был уже и прототипом монаха Горанфло, и попа Гапона, и отца Федора. На сей раз он решил выступить в новой ипостаси. Впрочем, эта ипостась для представителя армянской церкви и не новая вовсе. Ровно такую же роль на себя взяли армянские священнослужители более ста лет назад, вдохновляя свою паству на совершение терактов в отношении турок и азербайджанцев.
Во вторник архиепископ Баграт Галстанян вместе со своими сторонниками пришел к памятнику участникам террористической операции «Немезис» в Ереване. Само существование такого памятника в столице Армении носит откровенно провокационный характер. И МИД Азербайджана осудил имевшее место 25 апреля прошлого года открытие данного памятника в Ереване. В Баку тогда обоснованно назвали открытие памятника и участие в торжественной церемонии его открытия заместителя мэра Еревана и других членов правящей партии «поощрением терроризма». Тогда руководство Армении продолжало заигрывать с армянскими националистами, что было ошибкой. Сейчас представители официального Еревана регулярно заявляют о важности налаживания отношений с Азербайджаном и Турцией, но в Баку и Анкаре всё помнят. И, конечно же, было бы правильным шагом снести этот провокационный символ армянского терроризма. Да и не только этот. Ведь еще 22 апреля 2015 года в городе Маралик Ширакской области Армении открылся памятник террористу Согомону Тейлеряну.
Буквально на прошлой неделе президент Армении Ваагн Хачатурян в ходе встречи с губернатором Калифорнии Гэвином Ньюсомом подтвердил твердую решимость и однозначную позицию официального Еревана в построении добрососедских отношений с соседними странами. Ну вот и нужно устранить все эти провокационные памятники армянским террористам, виновным в убийствах азербайджанских и турецких политиков. Но, как заявил Галстанян во вторник, операция «Немезис» якобы «не имеет ничего общего с терроризмом». Далее он и вовсе попытался героизировать армянских террористов, называя приход к их могилам «паломничеством». И это не просто примитивная ложь, а еще и очередная осознанная провокация.
Истина же состоит в том, что 15 марта 1921 года в Берлине Согомон Тейлерян застрелил бывшего министра внутренних дел Османской империи Талаата-пашу. И это был акт терроризма. Кроме того, в рамках операции «Немезис» армянскими террористами были убиты бывший министр военно-морских сил Османской империи Джемал-паша, бывший премьер-министр Азербайджанской Демократической Республики (АДР) Фатали хан Хойский, бывший заместитель председателя Национального парламента АДР Гасан-бек Агаев, бывший министр внутренних дел АДР Бехбуд хан Джаваншир.
Конечно же, архиепископ Баграт Галстанян обо всем этом знает. Наверняка он, решивший поиграть в политику, знает и о том, что еще в 1926 году Национальное собрание Турции приняло закон о пенсиях вдовам и сиротам членов «Иттихад», убитых армянами в рамках операции «Немезис». Соответственно, в Турции воспринимают любую попытку героизации виновных в этом преступлении как провокацию с армянской стороны.
Но именно этим и занимается архиепископ Баграт Галстанян. Он ведь выполняет прямые поручения таких персонажей, как Роберт Кочарян и Серж Саргсян, которые сделали свои политический и финансовый капиталы на поощрении туркофобии и азербайджанофобии в армянском обществе. И ААЦ им в этом всегда помогала. Что, впрочем, совсем неудивительно и даже с исторической точки зрения легко объяснимо.
Как известно, армянские бунты в Османской империи явились результатом совместных усилий армянских революционных комитетов и армянских священников, действовавших рука об руку с внешними силами, которые подготавливали почву для разрушения Османской империи. Как видим, ААЦ имеет давнюю традицию использования террористов в своих целях. И в этом смысле нынешние действия армянских реваншистов в рясе не удивительны.
Собственно, архиепископ Баграт Галстанян не раз подтверждал, что все свои шаги он координирует с католикосом всех армян Гарегином II. Все они, как карабахский клан и дашнаки, так и ряд армянских олигархов и ААЦ, мечтают не только о свержении нынешней армянской власти, но и о сворачивании курса на нормализацию отношений Армении с Азербайджаном и Турцией. В этом они видят огромную себе угрозу. Потому что в случае достижения мира между странами окажется, что наши народы могут мирно сосуществовать. Так рухнет очередной миф, благодаря которому обогащались многие армянские провокаторы и пособники терроризма во главе с ААЦ.