21 Մայիսի 2024 18:10
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ պատմական գիտությունների թեկնածու, Արևելյան մշակութային կենտրոնի ղեկավար, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, Ռուսաստանի պետական հումանիտար համալսարանի ժամանակակից Արևելքի և Աֆրիկայի ամբիոնի դոցենտ Լանա Ռավանդի-Ֆադաիի հետ։
- Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի և նրան ուղեկցող անձանց մահվան հանգեցրած սարսափելի ողբերգություն է տեղի ունեցել։ Երկրում սուգ է հայտարարվել, որից հետո, ակնհայտ է, կսկսվեն նախագահական ընտրությունների նախապատրաստություն։ Արդյո՞ք Իրանի սահմանադրությամբ նախատեսված է որևէ մեխանիզմ նման դեպքերի համար։
- Աղետը տեղի ունեցավ բոլորովին անսպասելի և ցնցեց ինչպես իրանցիներին, այնպես էլ ողջ աշխարհը։ Սա նաև անձնական ցնցում է ինձ համար, որովհետև ես Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ վաղուց անձամբ ծանոթ էի, և նույնիսկ այս տարվա գարնան սկզբին շնորհավորանքներ փոխանակեցինք Նովրուզ Բայրամի կապակցությամբ։ Շատ դժվար է զգալ, որ նա և Իրանի մտավոր, քաղաքական վերնախավի այլ նշանավոր գործիչներ, այդ թվում նաև նախագահ Ռաիսին, այլևս մեզ հետ չեն։ Ես չէ սկսի մինչ հետաքննության պաշտոնական արդյունքների հրապարակումը՝ աղետի մասին որևէ վարկած առաջ քաշել։
Իրանի սահմանադրության մեջ նախատեսված է զոհված նախագահին փոխարինելու ընթացակարգը. նրա պաշտոնում ժամանակավորապես նշանակվում է առաջին փոխնախագահը, այս դեպքում՝ Մոհամմադ Մոհբերը, ով արդեն սկսել է կատարել այդ պարտականությունները։ Սահմանադրության համաձայն՝ Մոհբերը նախագահի գործունեությունը կիրականացնի երկու ամսվա ընթացքում, որից հետո հատուկ խորհուրդը պետք է կազմակերպի նախագահական ընտրություններ։ Համապատասխանաբար, այնուհետև նորընտիր նախագահը կձևավորի Իրանի նոր կառավարություն։
- Ինչպե՞ս կփոխվի Իրանում ներքաղաքական իրավիճակը Ռաիսիի մահից հետո։ Կարծիք կա, որ այժմ կարող է կոշտ պայքար սկսվել լիբերալների և պահպանողականների միջև...
- Իրոք, Ռաիսիին շատերն էին տեսնում որպես Գերագույն առաջնորդի պաշտոնի վառ ֆավորիտներից մեկը՝ Իրանում հենց Գերագույն առաջնորդն է տիրապետում լիակատար իշխանության, այլ ոչ թե նախագահը, մինչդեռ նախագահը՝ ավելի շուտ ներկայացուցչական պաշտոն է: Այժմ ամենաակնհայտ ֆավորիտ է դարձել ներկայիս առաջնորդի որդի՝ Մոջթաբա Խամենեին։
Ինչ վերաբերում է լիբերալների և պահպանողականների հնարավոր պայքարին. առաջինը, «լիբերալ» տերմինը մի փոքր սխալ է, քանի որ Իրանում դասական լիբերալներ չկան՝ խիստ քաղաքագիտական իմաստով: Իրանցի բոլոր այսպես կոչված «լիբերալները», օրինակ, հանդես են գալիս կրոնի և քաղաքականության անքակտելի կապի օգտին, ինչը հակասում է դասական լիբերալիզմի հիմքերին: Իսկ ըստ էության, կա բաժանում՝ ծայրահեղ պահպանողականների, կենտրոնամետ պահպանողականների և բարեփոխիչների: Վերջիններս՝ ամենաչափավոր ուժերն են, բայց նրանք նույնպես հանդես են գալիս իսլամական ռեժիմի հիմքերի պահպանման օգտին, բայց ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ լուրջ թուլացումներով։ Բացի այդ, բարեփոխիչները վերջին մեկուկես տասնամյակում շատ լրջորեն թուլացել են, և հետևաբար նրանք իրենց լուրջ չեն դրսևորի, այնպես որ ուլտրապահպանողականները փաստորեն կպայքարեն միմյանց հետ՝ առանց այլ քաղաքական ուժերի մրցակցության։
- Արդյո՞ք պետք է ակնկալել փոփոխություններ Թեհրանի արտաքին քաղաքականության մեջ, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ։
- Անկեղծ ասած, չեմ կարծում։ Թուրքիան և Ադրբեջանը չափազանց կարևոր են Իրանի համար։ Հիշենք թեկուզ այն, որ նախագահական ուղղաթիռի որոնումներին օգնել է հենց Թուրքիան, որը փրկարարներ ուղարկեց այդ տարածք, և հատկապես թուրքական բարձր տեխնոլոգիական անօդաչու թռչող սարքն է օգնել հայտնաբերել կործանման վայրը։ Մենք գիտենք, որ Ադրբեջանն էլ է պատրաստակամություն հայտնել՝ անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել։ Այնպես որ Թուրքիայի նկատմամբ Թեհրանի քաղաքականությունը, կարծում եմ, կմնա նույնը։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ես դրանում հաստատ կասկած չունեմ. վերջին շրջանում կողմերը բազմաթիվ քայլեր են արել միմյանց հանդեպ։ Հնարավոր է, մենք և կլսենք Ադրբեջանին և Թուրքիային ինչ-որ բանում մեղադրող առանձին ձայներ, բայց այդ հարձակումները չեն ազդի Թեհրանի պաշտոնական արտաքին քաղաքականության վրա։ Փաստորեն նման ռեակցիոն ուժեր միշտ էլ եղել են Իրանում։
- Իսկ ի՞նչ կասեք Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նկատմամբ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքականության մասին։
- Հաշվի առնելով, ինչպես վերևում արդեն նշեցի, որ Իրանի ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ այսօր գերակշռում են ծայրահեղ պահպանողականները, ես Իրանում ոչ մի էական արտաքին քաղաքական փոփոխություն չէի ակնկալի: Հիշենք, որ նախագահ Ռաիսին ինքը հանդես էր գալիս երկրի համար մտածված բազմաբևեռ քաղաքականության, հարևանների և կարևոր ռազմավարական դերակատարների. բացի Ռուսաստանից, Հնդկաստանի և Չինաստանի հետ, Մերձավոր Արևելքում՝ Սաուդյան Արաբիայի և տարածաշրջանի այլ երկրների հետ հարաբերությունների բարելավման օգտին։
Հետևաբար ինձ թվում է, որ նոր նախագահը կտիրապետի նման տեսակետներով։ Իրանը կշարունակի մերձենալ Ռուսաստանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի հետ և դիմակայել՝ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ Արևմուտքին։ Հնարավոր է, որ որոշ ժամանակով կվատթարանան Վաշինգտոնի հետ առանց այն էլ շատ լարված հարաբերությունները, եթե Թեհրանում համարեն, որ Ամերիկան ինչ-որ կերպ մասնակից է նախագահի զոհվելուն։

Интервью Caliber.Az c кандидатом исторических наук, руководителем Восточного культурного центра, старшим научным сотрудником Института востоковедения РАН, доцентом кафедры современного Востока и Африки РГГУ Ланой Раванди-Фадаи.
- Произошла ужасная трагедия, приведшая к гибели президента Ирана Эбрахима Раиси и сопровождавших его лиц. В стране объявлен траур, после которого, очевидно, начнется подготовка к выборам президента. Предусмотрен ли в конституции Ирана какой-либо механизм для подобных случаев?
- Катастрофа произошла абсолютно неожиданно и шокировала как иранцев, так и весь мир. Это и личный шок для меня, потому что я давно была лично знакома с Хосейном Амиром Абдоллахианом, и мы даже обменивались поздравлениями на Новруз байрам в начале весны этого года. Очень тяжело ощущать, что его и других видных деятелей интеллектуальной, политической элиты Ирана, включая президента Раиси, уже нет с нами. Я бы не стала выдвигать никаких версий катастрофы до того, как будут объявлены официальные результаты расследования.
В конституции Ирана предусмотрена процедура на случай замены погибшего президента: на его должность временно назначается первый вице-президент, в данном случае — это Мохаммад Мохбер, который уже приступил к выполнению этих обязанностей. По конституции Мохбер в течение двух месяцев будет выполнять функции президента, после чего специальный совет должен организовать президентские выборы. Соответственно, далее новоизбранный президент сформирует новое правительство Ирана.
- Как изменится внутриполитическая ситуация в Иране после гибели Раиси? Есть мнение, что сейчас может начаться жесткая схватка между либералами и консерваторами…
- Действительно, Раиси многие видели в качестве одного из ярких фаворитов на должность Верховного лидера — именно Верховный лидер, а вовсе не президент обладает в Иране всей полнотой власти, в то время как президент — скорее представительская должность. Сейчас самым явным фаворитом стал сын нынешнего лидера Моджтаба Хаменеи.
Насчет возможной схватки либералов и консерваторов: во-первых, термин «либерал» немного неправильный, потому что в Иране не существует классических либералов в строгом политологическом смысле. Все иранские так называемые «либералы», например, выступают за неразрывное соединение религии и политики, что противоречит основам классического либерализма. А по существу есть разделение на ультраконсерваторов, консерваторов-центристов и реформаторов. Последние — наиболее умеренные силы, но и они выступают за сохранение основ исламского режима, но с серьезными послаблениями во внутренней и внешней политике. К тому же реформаторы очень серьезно ослаблены в последние полтора десятилетия, и поэтому серьезно себя они проявлять не будут, так что ультраконсерваторы будут фактически бороться друг с другом без конкуренции других политических сил.
- Следует ли ожидать изменений во внешней политике Тегерана, в частности, в отношении Азербайджана и Турции?
- Честно говоря, не думаю. Турция и Азербайджан слишком важны для Ирана. Вспомним хотя бы, что в поиске президентского вертолета помогала именно Турция, которая направила в этот район спасателей, и именно высокотехнологичный турецкий беспилотник помог обнаружить место катастрофы. Мы знаем, что и Азербайджан выразил готовность оказать необходимую помощь. Так что в отношении Турции политика Тегерана, я думаю, останется прежней.
Что касается Азербайджана, я в этом точно не сомневаюсь: стороны сделали много шагов навстречу друг другу в последнее время. Может, мы и будем слышать какие-то отдельные голоса, обвиняющие огульно в чем-то Азербайджан и Турцию, но эти выпады не будут влиять на официальную внешнюю политику Тегерана. Собственно, подобные реакционные силы всегда присутствуют в Иране.
- А как насчет политики ИРИ в отношении России и США?
- Учитывая, как я уже отмечала выше, что во внутренней и внешней политике Ирана сегодня доминируют ультраконсерваторы, я бы не ожидала никаких значительных внешнеполитических изменений в Иране. Вспомним, что сам президент Раиси выступал за продуманную многополярную политику страны, за улучшение отношений с соседями и важными стратегическими игроками: помимо России, с Индией и Китаем, на Ближнем Востоке – с Саудовской Аравией и другими странами региона.
Поэтому мне кажется, что новый президент будет обладать похожими взглядами. Иран продолжит сближаться с Россией, Китаем, Индией, Азербайджаном, Турцией и противостоять Западу во главе с США. Возможно, на какое-то время ухудшатся и без того очень натянутые отношения с Вашингтоном, если в Тегеране посчитают, что Америка каким-то образом причастна к гибели президента.