Մոսկվան ճնշում է Երևանին Չի ստացվի նստել երկու աթոռների վրա
Դեպի Արևմուտք Երևանի մշտական հայացքների ֆոնին ռուս-հայկական հարաբերությունները նպատակաուղղված անկում են ապրում։ Գործերի իրավիճակը էլ ավելի են խորացնում ՀԱՊԿ-ի միջոցառումներին մասնակցելուց Հայաստանի ցուցադրական հրաժարվելը, ինչպես նաև արտաքին քաղաքական գերատեսչության գծով Ռուսաստանի հետ շփումների զգալի կրճատումը, ինչը առաջացնում է Մոսկվայի լուրջ դժգոհությունը։ Այսպես, նախօրեին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ՌԴ ԱԳՆ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը բացահայտ հայտարարել է այն մասին, որ Հայաստանը Արևմուտքի ազդեցության պատճառով դադարել է ԱԳՆ-ի և Պնախարարության գծով հետաքրքրություն դրսևորել Ռուսաստանի հետ շփումների նկատմամբ։
«2023 թվականի նոյեմբերից չեն եղել արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումներ։ Գործընկերները շահագրգռվածություն չեն դրսևորել արտաքին գործերի նախարարությունների միջև խորհրդատվություններ մշակելու և հերթական պլան կնքելու մեր առաջարկության նկատմամբ։ Ոչ մեր մեղքով է նկատելիորեն նվազել պաշտպանության գերատեսչությունների միջև շփումների դինամիկան։ Նստվածք է տվել նաև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը։ Մենք դրանում տեսնում ենք արեւմտականների ճնշման հետևանք, որոնք փորձում են Երեւանին ստիպել նվազագույնի հասցնել մեր երկրի հետ կապերը։ Այնուամենայնիվ հույս ունենք, որ խնդրահարույց կետերի և գռգռիչների վերացման վրա աշխատելու Հայաստանի իշխանությունների հրապարակայնորեն հնչեցված տրամադրվածությունը գործնական կիրառություն կստանա։ Մենք պատրաստ ենք դրան»,- ընդգծել է Գալուզինը` հավելելով, որ Մոսկվայի ու Երևանի միջև երկկողմ շփումները չեն ընդհատվում։
Ըստ էության, Միխայիլ Գալուզինը հայ-ռուսական հարաբերություններում մատնանշելով «արևմտյան հետքը», նոր բան չի ասել։ Հիշեցնենք, որ մեկ տարի առաջ հենց Գալուզինը «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում ուղղակիորեն հայտարարեց, որ Արևմուտքի նպատակը՝ Ռուսաստանին հայ-ադրբեջանական խաղաղ կարգավորումից դուրս մղելն է։ Այդ ժամանակ ռուս դիվանագետի հայտարարությունը համընկավ հունիսի 12-ին Վաշինգտոնում նախատեսված Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների միջև հերթական բանակցությունները անորոշ ժամանակով հետաձգման հետ։ Այսինքն Մոսկվան և՛ այն ժամանակ, և՛ հիմա կրկնել է հայտնի թեզը այն մասին, որ Հարավային Կովկասից ռուսական գործոնի վերացումը մնում է Արևմուտքի գլխավոր խնդիրը, և որ հենց Հայաստանին է վերապահված տարածաշրջանում օտար շահերի ուղեկցողի աննախանձելի դերը։ Դատելով ըստ ամենայնի, Մոսկվային բավականին շատ է ձանձրացրել Երևանի երկակի խաղը, ավելի ճիշտ՝ հայկական օրակարգի «աշխարհաքաղաքական ճոճանակները», որոնք քաոս են ստեղծում ՀԱՊԿ-ում և եվրասիական այլ նախագծերում Հայաստանի հետագա ներկայության հարցերում։
Այս շաբաթ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում բացահայտ հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ-ն Երեւանից ակնկալում է հստակություն կազմակերպության հետ հարաբերություններում։ «Հույս ունենք, որ հանրապետության քաղաքական ղեկավարությունը պարզություն կմտցնի ՀԱՊԿ-ի հետ իր հարաբերությունների հեռանկարներում։ Սա ձեռնտու կլինի մեր դաշինքի բոլոր մասնակիցներին, առաջին հերթին, ապագա համատեղ գործունեության լիարժեք պլանավորման համար»,- ասել է նա՝ դրանով հանդերձ հավելելով, որ «վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանից գործընկերները զգալիորեն կրճատել են իրենց մասնակցությունը կազմակերպության միջոցառումներին»:
Ակնհայտ է, որ Հայաստանը իր չարաճճիություններով վերջնականապես սպառել է Մոսկվայի համբերության սահմանը, ինչը վերջինիս ստիպում է դիմել Երեւանի վրա «մեղմ» ճնշման քաղաքականության, մասնավորապես՝ ՀԱՊԿ-ի գծով։ Այս կազմակերպության նիստերին մասնակցելուց հայկական կողմի հրաժարվելը սովորական պրակտիկա դարձավ այն բանից հետո, երբ Հայաստանը հայտարարեց դաշինքում իր գործունեությունը դադարեցնելու (սառեցնելու) մասին։ Այս առնչությամբ հիշեցնենք, որ անցած տարվա նոյեմբերին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվեց մասնակցել կազմակերպության գագաթնաժողովին, իսկ ավելի վաղ՝ 2023 թվականի մայիսին, նա հնարավոր է համարել ՀԱՊԿ-ից հանրապետության դուրս գալու հավանականությունը։ Օրերս հայկական պատվիրակությունը նույնպես հրաժարվել է մասնակցել Ալմաթիում ՀԱՊԿ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին։
Այսպիսով, ինչ ունենք մենք այսօրվա դրությամբ:
Առաջինը, ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ Հայաստանի չափազանց թեթևսոլիկ քաղաքականությունը լուրջ իմիջային հարված է հասցնում կազմակերպությանը, ինչն անընդունելի է Ռուսաստանի Դաշնության համար։ Այդ իսկ պատճառով Մոսկվան պարբերաբար հիշեցնում է, որ հատկապես նա է դեռևս մնում Հայաստանի անվտանգության իրական երաշխավորը։
Երկրորդը, ամենայն հավանականությամբ, Մոսկվան ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հնարավորությունը թույլ չի տա առնվազն մոտ ապագայում, և մտադիր չէ թույլ տալ իր դեռևս ֆորպոստի՝ ռազմական բլոկի ֆինանսավորման հետ կապված քմահաճույքները։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը հայտարարել է, որ այս տարի չի մասնակցելու ՀԱՊԿ-ի գործունեության ֆինանսավորմանը։ «Հայաստանը ձեռնպահ կմնա 2023 թվականի նոյեմբերի 23-ի «ՀԱՊԿ-ի 2024 թվականի բյուջեի մասին» որոշմանը միանալուց և դրանով իսկ՝ կազմակերպության գործունեության ֆինանսավորմանը մասնակցելուց», - հայտարարել են Հայաստանի Հանրապետության ԱԳՆ-ում։ Ռուսական կողմի համար՝ սա Երևանի տհաճ դեմարշն է, որը նա դժվար թե լուռ և առանց աղմուկի կարգավորի։
Երրորդը, Կրեմլում չէին կարող չնկատել Հայաստանի ղեկավարության շփոթությունն ու քաղաքական կամքի բացակայությունը ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հարցում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անհեթեթ հայտարարություններից հետո, որոնք նա հնչեցրել էր «The Wall Street»-ին տված հարցազրույցում։ «Հայաստանը մնում է ՀԱՊԿ-ում, քանի որ համեմատում է դիրքորոշումները մյուս անդամների հետ և թյուրիմացություններ չի ուզում։ Մենք գտնվում ենք հարցերի քննարկման փուլում, քանի որ մենք չենք ուզում, որպեսզի ՀԱՊԿ-ում մեզ սխալ հասկանան որևէ հարցում, և մենք չենք ուզում, որպեսզի մենք սխալ հասկանանք ՀԱՊԿ-ն»,- այն ժամանակ անորոշ ասել է Հայաստանի վարչապետը։ Մյուս կողմից, Փաշինյանը արտահայտվել է այն մասին, որ կազմակերպության գործողությունները «չեն համապատասխանում Հայաստանի շահերին», բայց դրա հետ մեկտեղ խոստովանել է, որ չգիտի, թե ինչու է իր երկիրը մնում ՀԱՊԿ-ում։
Ինչպես տեսնում ենք, Հայաստանը հայտնվել է անհրապույր վիճակում. մի կողմից նա ուզում է, բայց ռիսկ չի անում վերջնականապես դուրս գալ Ռուսաստանի ազդեցության ուղեծրից, բայց միաժամանակ նայում է դեպի Արևմուտք՝ փորձելով միաժամանակ նստել երկու աթոռի վրա։ Հասկանալի է, որ նման քաղաքականությունը ձեռնատու չէ ո՛չ Ռուսաստանի Դաշնությանը, ո՛չ Արևմուտքին, և այս կապակցությամբ, այսպես թե այնպես, Հայաստանը ստիպված է հստակ ընտրություն կատարել կողմերից մեկի օգտին։ Պաշտոնական Երևանը արդեն ձեռնարկել է գործնական քայլեր Հայաստանում Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը նվազեցնելու ուղղությամբ, բայց դա դեռ չի նշանակում, որ երկիրը պատրաստ է մոտ ապագայում դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից։
Նույն կարծիքին է նաև Քաղաքական և սոցիալական տեխնոլոգիաների լաբորատորիայի ղեկավար Ալեքսեյ Նեժիվոյը։ Caliber.Az-ի հետ զրույցում ռուսաստանցի քաղաքագետը հայտարարել է, որ Մոսկվան Հայաստանից պահանջում է, որ կողմնորոշվի իր վերջնական ընտրությամբ և հրաժարվի իր երկակի քաղաքականությունից, սակայն դա մեծ հարց է։
Նա, ով փորձում է ընկերություն անել բոլորի հետ, ի վերջո ամենևին ընկերներ չի ունենում: Փաշինյանի իշխանության գալը Հայաստանի իշխանության սարսափելի կոռուպցիայի օրինաչափ արդյունքն է։ Ինչպես սովորաբար լինում է նախկին սոցիալիստական ճամբարի երկրներում, կոռուպցիայի դեմ բոլոր պայքարողները իշխանության են գալիս արևմտյան հիմնադրամների աջակցությամբ և արևմտյան ժողովրդավարության կարգախոսներով։ Արդյունքում, կոռուպցիան բարձրացնելով միջազգային մակարդակի՝ սկսում են վաճառել ազգային շահերն ու ինքնիշխանությունը։ Այս դասական պատկերը մենք նկատում ենք Հայաստանում։ Հայաստանը զրկվելով Ռուսաստանի աջակցությունից՝ ոչինչ չշահեց, բացի ինքնիշխանությունը կորցնելու հեռանկարից։ Հիմա արդեն կարևոր չէ՝ նա դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից, թե ձևականորեն կմնա, չէ որ ինքնապահպանման բնազդը, կարծում եմ, շշնջալու է. «Մնա»։ Իսկ ահա արևմտյան տիկնիկավարները հրավիրելու են սպանդանոց:

Москва дожимает Ереван Усидеть на двух стульях не получится
Российско-армянские отношения на фоне постоянных оглядок Еревана на Запад целенаправленно катятся под откос. Положение дел еще больше усугубляет демонстративное уклонение Армении от участия в мероприятиях ОДКБ, а также существенное сокращение контактов с Россией по линии внешнеполитических ведомств, что вызывает серьезное недовольство Москвы. Так, накануне в интервью ТАСС замглавы МИД РФ Михаил Галузин открыто заявил о том, что Армения перестала проявлять заинтересованность в контактах с Россией по линии МИД и Минобороны из-за влияния Запада.
«С ноября 2023 года не было встреч министров иностранных дел. Партнеры не проявили заинтересованности к нашему предложению разработать и заключить очередной план межмидовских консультаций. Не по нашей вине заметно снизилась динамика контактов по линии оборонных ведомств. Просело и военно-техническое сотрудничество. Видим в этом результат давления западников, которые пытаются вынудить Ереван минимизировать связи с нашей страной. Тем не менее рассчитываем, что публично озвученный настрой армянских властей работать над устранением проблемных моментов и раздражителей приобретет практическое воплощение. Мы к этому готовы», — подчеркнул Галузин, добавив, что двусторонние контакты Москвы и Еревана не прерываются.
По сути, Михаил Галузин, указав на «западный след» в армяно-российских отношениях, не сказал ничего нового. Напомним, что и год назад именно Галузин в эфире телеканала «Россия-24» прямо заявлял, что цель Запада — вытеснить Россию из армяно-азербайджанского мирного урегулирования. На тот момент заявление российского дипломата совпало по времени с переносом на неопределенный срок очередных переговоров министров иностранных дел Азербайджана и Армении, намеченных на 12 июня в Вашингтоне. То есть Москва и тогда, и сейчас повторила известный тезис о том, что устранение российского фактора из Южного Кавказа остается главной задачей Запада и что именно Армении отведена незавидная роль проводника чужих интересов в регионе. Судя по всему, Москве изрядно поднадоела двойная игра Еревана, точнее, «геополитические качели» армянской повестки, которые создают хаос в вопросах дальнейшего нахождения Армении в ОДКБ и других евразийских проектах.
На этой неделе и генсек ОДКБ Имангали Тасмагамбетов на заседании Совета Парламентской ассамблеи ОДКБ открыто заявил, что ОДКБ ждет от Еревана ясности в отношениях с организацией. «Рассчитываем, что политическое руководство республики внесет ясность в перспективы своих отношений с ОДКБ. Это было бы на пользу всем участникам нашего объединения, прежде всего, для полноценного планирования будущей совместной деятельности», — сказал он, добавив при этом, что «за последний год коллеги из Армении существенно сократили свое участие в мероприятиях организации».
Очевидно, что своими выкрутасами Армения окончательно исчерпала лимит терпения Москвы, что вынуждает последнюю прибегнуть к политике «мягкого» давления на Ереван, в частности, по линии ОДКБ. Отказ армянской стороны от участия на встречах этой организации стал обычной практикой после того, как Армения объявила о приостановке (заморозке) своей деятельности в блоке. Напомним в этой связи, что в ноябре прошлого года премьер-министр Армении Никол Пашинян отказался от участия в саммите организации, а еще раньше, в мае 2023 года, он допустил возможность выхода республики из ОДКБ. На днях армянская делегация также отказалась присутствовать на заседании Совета министров обороны стран ОДКБ в Алматы.
Таким образом, что мы имеем на сегодня?
Во-первых, излишне фривольная политика Армении в отношении к ОДКБ наносит серьезный имиджевый удар по организации, что неприемлемо для РФ. По этой причине Москва регулярно напоминает, что именно она все еще остается реальным гарантом безопасности Армении.
Во-вторых, скорее всего, Москва не допускает вероятность выхода Армении из ОДКБ как минимум в ближайшей перспективе и не намерена потакать капризам своего все еще форпоста, связанных с финансированием военного блока.
Напомним, что Армения заявила, что не будет участвовать в финансировании деятельности ОДКБ в этом году. «Армения воздержится от присоединения к решению от 23 ноября 2023 года «О бюджете ОДКБ на 2024 год» и тем самым — от участия в финансировании деятельности организации», — заявили в МИД РА. Для российской стороны — это неприятный демарш Еревана, который она вряд ли спустит на тормозах.
В-третьих, в Кремле не могли не заметить замешательство и недостаток политической воли армянского руководства в вопросе выхода Армении из ОДКБ после нелепых заявлений армянского премьера Никола Пашиняна, которые он озвучивал в интервью The Wall Street Journal. «Армения остается в ОДКБ, так как сверяет позиции с другими членами и не хочет недопонимания. Мы находимся на этапе обсуждения вопросов, потому что мы не хотим, чтобы в ОДКБ неправильно поняли нас по какому-либо вопросу, и мы не хотим, чтобы мы неправильно поняли ОДКБ», — невнятно сказал тогда армянский премьер. С другой стороны, Пашинян высказывался о том, что действия организации «не соответствуют интересам Армении», но и наряду с этим признавался, что не знает, зачем его страна остается в ОДКБ.
Как видим, Армения оказалась в неприглядном положении: с одной стороны, она хочет, но не рискует окончательно выйти из орбиты влияния России, но и одновременно смотрит на Запад, пытаясь усидеть на двух стульях одновременно. Понятно, что такая политика не устраивает ни РФ, ни Запад, и в этой связи так или иначе Армении придется сделать четкий выбор в пользу одной из сторон. Официальный Ереван уже предпринял практические шаги по снижению военного присутствия России в Армении, но это еще не означает, что страна готова покинуть ОДКБ в ближайшей перспективе.
Идентичного мнения придерживается и руководитель Лаборатории политических и социальных технологий Алексей Неживой. В беседе с Caliber.Az российский политолог заявил, что Москва требует от Армении определиться со своим окончательным выбором и отказаться от своей двойственной политики, однако это большой вопрос.
Тот, кто пытается дружить со всеми, в итоге друзей не имеет вовсе. Приход Пашиняна к власти стал закономерным итогом жуткой коррупции армянской власти. Как водится в бывших странах социалистического лагеря, все борцы с коррупцией приходят к власти при поддержке западных фондов и с лозунгами западных демократий. В итоге, поднимая коррупцию на международный уровень, начинают продавать национальные интересы и суверенитет. Эту картину мы по классике наблюдаем в Армении. Лишившись поддержки России, Армения не приобрела ничего, кроме перспектив утери суверенитета. Сейчас неважно уже, выйдет она из ОДКБ или останется формально, ведь инстинкт самосохранения, я думаю, будет шептать: «Останься». А вот западные кукловоды будут звать на бойню.