Երկաթե բռունցքը որպես միջազգային իրավունքի կրող Մենք Մինսկի խմբին հյուր չենք հրավիրել
Նախօրեին, հունիսի 6-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդունել է Թյուրքական երկրների խորհրդարանական վեհաժողովի (ԹԵԽՎ) գլխավոր քարտուղար Մեհմեդ Սուրեյա Էրին, Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշին, Ղազախստանի խորհրդարանի Մաժիլիսի նախագահ Երլան Կոշանովին, Ղրղզստանի Ջոգորկու Քենեշի նախագահ Նուրլանբեկ Շաքիևին, Ուզբեկստանի Օլի Մեջլիսի Սենատի նախագահ Թանզիլյա Նարբաևաին, Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության վեհաժողովի նախագահ Զորլու Թորեին և Հունգարիայի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Մարթա Մատրային:
Ընդունելության ընթացքում քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ՝ տնտեսական համագործակցությունից մինչև միջազգային ասպարեզում փոխադարձ աջակցությունը։ Ինձ նշանակալից թվաց այն գնահատականը, թե ինչպես է գործում, ավելի ճիշտ՝ չի գործում «միջազգային իրավունք» կոչվածը, և այն կազմակերպությունները, որոնք, ըստ գաղափարի, կոչված են պաշտպանելու այդ իրավունքը բոլոր առկա ուժերով։
Գրել կարելի է ամեն ինչ, ինչ կամենաք, թուղթը՝ համբերատար բան է, այո և խաղաղության կոչ անել՝ կոչերը պատելով շրջահոսելի ձևով և, փաստորեն, հավասարեցնելով ագրեսորին և ագրեսիայի զոհին՝ նույնպես կարելի է: Բայց սա գործում է միայն որոշ ժամանակ, որովհետև ոչ մի բան տեղում չի մնում, և երբ գալիս է այն հասկացողությունը, որ միջազգային իրավունքը գործում է միայն , եթե այն ամրագրված է զենքի ուժով՝ միայն այդ ժամանակ է ամեն ինչ իր տեղում լինում, ինչպես դա եղավ մեր դեպքում: Կաի՞ն ՄԱԿ-ի 4 բանաձևերը։ Կաին։ Ինչպե՞ս էին նրանք աշխատում: Նրանք ընդհանրապես չէին աշխատում, թե ոչ, դրանք աշխատեցին, բայց միանգամայն ոչ միջազգային ճնշման տակ, «երկաթե բռունցքը» ավելի արդյունավետ ստացվեց, քան ամբողջ ՄԱԿ-ը՝ իր խորհուրդներով ու հանձնաժողովներով։ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը 28 երկար տարիներ բուռն գործունեություն էր նմանակեցնում։ Հենց «նմանակեցնում էր», փորձելով սառեցնել հակամարտությունը, թողնել ամեն ինչ այնպես, ինչպես եղել է, և նույնիսկ աջակցում էր Հայաստանին՝ մեզ ակնարկելով, որ «մենք պետք է հաշվի առնենք ստեղծված իրավիճակը»։ Առավել ևս, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներկայացուցիչները ուղղակիորեն ասում էին, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի։ «Պրակտիկան՝ ճշմարտության հիմնական չափանիշն է», ինչպես ասել է Մարքսը, և որոշ ժամանակ անց այդ նույն Մինսկի խմբի ներկայացուցիչները զարմանքով իմացել են, որ, պարզվում է, հակամարտությունը ունեցել է բացառապես ռազմական լուծում։ Բոլորը ստիպված եղան համաձայնվել, որ միջազգային իրավունքի իրական կրող են հանդիսանում ոչ թե ՄԱԿ-ի և ոչ պակաս ԵԱՀԿ-ի բանաձևերը, այլ «Իտի Գովանիները», ՀԿՀՀ-ն, ադրբեջանական հատուկ ջոկատները և Ադրբեջանի զինված ուժերն ամբողջությամբ։
Կոստյումներով հարգարժան քեռիները 28 տարի կանոնավոր նիստեր էին անցկացնում։ Քեռիները ստանում էին լավ աշխատավարձեր, գործուղման ծախսեր, գեղեցիկ և երկար քննարկում էին «միջազգային իրավունքի անվերապահ աջակցության և առաջնության» մասին, դատապարտում էին օկուպացիան և կարեկցում էին փախստականներին: Դատապարտում և կարեկցում էին կրկին անգամ աշխատավարձերի և գործողումների ծախսերի համար, նրանց համակրանքը ամբողջությամբ և լիովին Հայաստանի կողմն էր, օկուպանտի կողմը։ Մենք ամեն ինչ հիշում ենք և, առավել ևս, ոչինչ չենք պատրաստվում մոռանալ։ Իսկ երբ բոլորը, ինչպես օկուպանտները, այնպես էլ կոստյումներով քեռիները հասկացան, որ միջազգային իրավունքը ահա հենց հիմա հաղթանակելու է և ադրբեջանական բանակը, որպես նրա, իրավունքի, կրողի իմաստով, արդեն գտնվում է Խանքենդիի մերձակայքում, սկսվեց համընդհանուր լացուկոծ, ձեռքեր սեղմում և ոռնոց. «Դե, մենք չէ որ այդպես չէինք պայմանավորվել»:
Հիշու՞մ եք, թե ինչպես 2020 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտիին, ԱՄՆ-ի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերին, Ադրբեջանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչ Անջեյ Կասպշիկին: Իհարկե, հիշում եք, ինչպես երգվում է այդ երգում. «Նման բանը երբեք չի մոռացվում»։ Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը շատ դուր չեկան կոստյումներով քեռիներին, փոխարենը նրա խոսքերը շատ դուր եկան ադրբեջանական ժողովրդին. «Սակայն, ինչպես ասացի պատերազմի ժամանակ, թեև Մինսկի խումբը դրսևորել է որոշակի ակտիվություն՝ առաջ քաշելով գաղափարներ և դրսևորելով ստեղծագործական մոտեցում, դա ոչ մի արդյունք չտվեց»։ Կոստյումներով քեռիները արդեն ծամածռում էին, այն էլ ինչպես, վիրավորական է, հավանաբար, դու գաղափարներով և ստեղծագործական մոտեցումով, իսկ ամեն ինչ զրոյական արդյունքով: Բայց սա դեռ ամենը չէր, ամենադառը հաբը Ադրբեջանի նախագահի հստակ խոսքերն էին այն մասին, որ նա Մինսկի խմբին հյուր չի հրավիրել, թեեւ, լինելով բարեկիրթ մարդ՝ չի սկսել առարկել նրանց գալուն։ Եվ նա հավելել է. «Միգուցե դուք ինձ ասելու բան ունեք։ Եթե դուք ցանկանում եք դա անել տեսախցիկների առջև, խոսեք։ Եթե չեք ուզում, ես նրանց կասեմ, որ գնան։ Ինչպես ուզում եք։ Սկսեք, ես ձեզ լսում եմ»։ Քեռիները վրդովմունքից միայն չսկսեցին քթները ֆսֆսացնել, բայց չկարողացան որևէ բան առարկել: Ինչո՞ւ։ Դե ինչպես թե ինչու, որովհետև հասկացան. որ միջազգային իրավունքի հաղթանակի պահը չի կարելի խաթարել ոչ առարկություններով, ոչ էլ քթերի ֆսֆսոցով։
Այնպես որ՝ ժամանակն է այդ Մինսկի խումբը պաշտոնապես չեղարկել։ Անհարկի լինելու և միջազգային իրավունքի անվերապահ հաղթանակի պատճառով։ Այդ իսկ պատճառով էլ Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է Մինսկի խմբի լուծարման հարցով համատեղ դիմել ԵԱՀԿ-ին։ Եվ Ադրբեջանի այս առաջարկին Հայաստանի արձագանքը կպատասխանի այն հարցին, թե արդյոք նա տարածքային պահանջներ ունի Ադրբեջանի նկատմամբ։ Եթե համաձայնվի, շատ լավ, իսկ եթե չհամաձայնվի՝ դե ինչ, «երկաթե բռունցքը» միշտ տեղում է, և եթե ինչ-որ բանի դեպքում, մենք հարցին կմոտենանք ստեղծագործորեն, իսկ ռազմական արշավի վերջում կասենք. Մենք Մինսկի խմբին հյուր չենք հրավիրել։

Железный кулак как носитель международного права Мы не приглашали Минскую группу в гости
Накануне, 6 июня, президент Азербайджана Ильхам Алиев принял генерального секретаря ТЮРКПА Мехмета Сурейю Эра, председателя Великого национального собрания Турции Нумана Куртулмуша, председателя Мажилиса парламента Казахстана Ерлана Кошанова, председателя Жогорку Кенеша Кыргызстана Нурланбека Шакиева, председателя Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзилю Нарбаеву, председателя Ассамблеи Турецкой Республики Северного Кипра Зорлу Торе и заместителя председателя Национального собрания Венгрии Марту Матрай.
В ходе приема обсуждался широкий спектр вопросов, от экономического сотрудничества до взаимной поддержки на международной арене. Знаковой мне показалась оценка того, как действует, а точнее, бездействует то, что называется «международным правом», и те организации, которые, по идее, призваны защищать это право всеми имеющимися в наличии силами.
Написать можно всё, что угодно, бумага — она терпеливая, да и призывать к миру, облекая призывы в обтекаемую форму и, фактически, уравнивая агрессора и жертву агрессии — тоже можно. Но это работает только некоторое время, потому что ничто не стоит на месте, и когда приходит понимание того, что международное право работает, только если оно подкреплено силой оружия, — только тогда всё становится на свои места, как это и было в нашем случае. Были 4 резолюции ООН? Были. Как они работали? Они совершенно не работали, или нет, они были выполнены, но совершенно не под международным давлением, «Железный кулак» оказался действеннее всей ООН с ее советами и комиссиями. Минская группа ОБСЕ имитировала бурную деятельность в течение долгих 28 лет. Именно «имитировала», пытаясь заморозить конфликт, оставить всё как есть, и даже поддерживала Армению, намекая нам, что «нужно принять во внимание сложившуюся ситуацию». Более того, представители Минской группы ОБСЕ прямо говорили, что конфликт не имеет военного решения. «Практика — главный критерий истины», как говорил Маркс, и спустя некоторое время представители той же самой Минской группы с удивлением узнали, что, оказывается, конфликт имеет исключительно военное решение. Всем пришлось согласиться, что истинным носителем международного права являются не резолюции ООН и не мнение ОБСЕ, а «Ити Гованы», РСЗО, азербайджанский спецназ и Вооруженные силы Азербайджана в целом.
Солидные дяди в костюмах регулярно заседали в течение 28 лет. Дяди получали хорошую зарплату, командировочные, красиво и долго рассуждали о «безусловной поддержке и примате международного права», осуждали оккупацию и сочувствовали беженцам. Осуждали и сочувствовали опять же за зарплату и командировочные, их симпатии целиком и полностью были на стороне Армении, на стороне оккупанта. Мы всё помним и, скажу более, мы ничего не собираемся забывать. Когда же все, как оккупанты, так и дяди в костюмах, поняли, что международное право вот-вот восторжествует и азербайджанская армия, как его, права, в смысле, носитель, уже находится в окрестностях Ханкенди, начался вселенский плач, заламывание рук и вой: «Ну мы же так не договаривались».
Помните, как 12 декабря 2020 года президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от Франции Стефана Висконти, сопредседателя от США Эндрю Шофера, Чрезвычайного и Полномочного посла России в Азербайджане Михаила Бочарникова и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика? Разумеется, помните, как в той песне поется: «Не забывается такое никогда». Слова президента Азербайджана очень не понравились дядям в костюмах, зато его слова очень понравились народу Азербайджана: «Однако, как я говорил во время войны, хотя Минская группа проявляла определенную активность, выдвигая идеи и проявляя творческий подход, это не дало никаких результатов». Дяди в костюмах аж скривились, еще бы, обидно, наверное, ты с идеями и творческим подходом — и всё с нулевым результатом. Но это было еще не всё, самой горькой пилюлей были четкие слова президента Азербайджана о том, что он не приглашал Минскую группу в гости, хотя, будучи вежливым человеком, не стал возражать против их приезда. И добавил: «Может быть, у вас есть, что мне сказать. Если вы хотите это сделать перед камерами, говорите. Если не хотите, я и скажу им, чтобы они ушли. Как хотите. Давайте, я вас слушаю». Дяди от обиды разве что носами шмыгать не начали, но возразить ничего не смогли. Почему? Ну как почему — потому что поняли: момент торжества международного права нельзя нарушать ни возражениями, ни шмыганьем носами.
Так что — пора эту Минскую группу официально упразднить. За ненадобностью и по причине безоговорочного торжества международного права. Именно поэтому Азербайджан сделал Армении предложение совместно обратиться к ОБСЕ на предмет роспуска Минской группы. И реакция Армении на это предложение Азербайджана ответит на вопрос, есть ли у нее территориальные претензии к Азербайджану. Согласится — вот и ладушки, а если не согласится — ну что ж, «Железный кулак» всегда на месте, и в случае чего мы подойдем к вопросу творчески, а по окончании военной кампании скажем: мы не приглашали Минскую группу в гости.