Ադրբեջանական ուղղությամբ Արևմուտքի պարտության ճանաչում Caliber.Az YouTube ալիքի տեսանյութ
Ինքնիշխան պետությունների ներքին գործերին միջամտելու Արևմուտքի սովորությունը, հատկապես հետխորհրդային տարածքում, վաղուց արդեն զարմանալի չէ։ Ընդհակառակը, զարմանալի է, երբ երկար ընդմիջումներ են լինում, և ոչ ոք չի ձգտում երկար ժամանակ խառնվել ուրիշների գործերին։
Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով հանձնակատարի մամուլի ծառայության ղեկավար Փիթեր Ստանոյի՝ վերջերս տարածված հայտարարությունը նույնպես մեզ համար, ինչպես ասում են, «հարված չեղավ»։ Արդեն այս հայտարարության երկրորդ նախադասության մեջ հնչեցին մեր ականջին հարազատ դարձած անհեթեթ մեղադրանքներ։ Եվրահանձնաժողովը, օրինակ, շփոթված էր, թե ինչու ԱՅՍ տարում (ինչպես գրել են՝ «այս տարի») նախագահական ներումը չի տարածվել նրանց վրա, ովքեր դատապարտվել են... ուշադրություն՝ «իրենց հիմնարար իրավունքների իրացման համար»։
Այստեղ, իհարկե, տեղին կլինի հարցնել, թե ի՞նչ են ներառում այդ «հիմնարար իրավունքները»։ Այս կատեգորիան, օրինակ, ներառում է եկամուտը թաքցնելու և հարկերից խուսափելու իրավունքը: Ինչպե՞ս են Արևմուտքում մարդիկ ընդհանրապես վերաբերվում նման գործողություններին: Բոլոր երկրներում դա հավասարազոր է պետական հատվածի աշխատակիցներին թալանելուն, քանի որ եկամուտների թաքցումը և հարկերից խուսափելը ազդում են թոշակառուների բարեկեցության և ուսանողական կրթաթոշակների չափի վրա: Դրանք են՝ չկառուցված դպրոցները, հիվանդանոցները, ճանապարհները, ականազերծման և ազատագրված տարածքների վերականգնման տեմպերի նվազումը։ Այլ խոսքով՝ սա հանցագործություն է, որը, հիշեցնենք, պարոն Ստանոյին և նրա ղեկավարներին՝ քրեական հետապնդում է հենց Եվրոպայում
«Վճարիր հարկերը և հանգիստ քնիր»,- ասում է հայտնի ասացվածքը։ Ի՞նչն էր խանգարում նրանց, ովքեր այժմ խնամվում են Եվրահանձնաժողովի գրասենյակներում՝ պահպանել օրենքը: Օրենքը բոլորի համար նույնն է, և այս կանոնը հավասարապես գործում է ԵՄ անդամ բոլոր երկրներում։
Սակայն հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են Եվրամիությունում հանկարծ այդքան տագնապած։ Ի՞նչը հանկարծ զրկեց նրանց հանգստությունից։ Եվ ինչո՞ւ հիմա։

Признание поражения Запада на азербайджанском направлении Видео YouTube-канала Caliber.Az
Привычка Запада вмешиваться во внутренние дела суверенных государств, особенно на постсоветском пространстве, давно уже не вызывает удивления. Напротив, удивляет, когда случаются длинные перерывы, и никто продолжительное время не норовит вмешиваться в чужие дела.
Распространённое недавно заявление руководителя пресс-службы комиссара по внешней политике и безопасности Евросоюза Петера Стано тоже не стало для нас, что называется, «снегом на голову». Уже во втором предложении этого заявления прозвучали ставшие для нашего слуха привычными абсурдные обвинения. Еврокомиссию, к примеру, смутило, почему в ЭТОМ году (так и написали — «this year») президентское помилование не коснулось тех, кто был осужден... внимание — «за реализацию своих фундаментальных прав».
Тут, конечно, уместно было бы поинтересоваться, а что включают в себя эти «фундаментальные права»? Относится ли к этой категории, к примеру, право на сокрытие дохода и уклонение от выплаты налогов? Как вообще на Западе относятся к такого рода действиям? Во всех странах подобное приравнивается к обкрадыванию бюджетников, поскольку сокрытие доходов и уклонение от выплаты налогов отражается на благосостоянии пенсионеров, размере студенческих стипендий. Это непостроенные школы, больницы, дороги, снижение темпов разминирования и восстановления освобожденных территорий. Другими словами, это — преступление, которое, напоминаем господину Стано и его руководителям, является уголовно преследуемым и в самой Европе
«Плати налоги и спи спокойно», — говорится в известной поговорке. Что же мешало тем, за кого сейчас пекутся в кабинетах Еврокомиссии, соблюдать закон? Закон одинаков для всех, и это правило в равной степени действует во всех государствах-членах ЕС.
Однако, возникает вопрос, а чего это вдруг в Евросоюзе так всполошились? Что вдруг лишило их покоя? И почему именно сейчас?