18 Հունիսի 2024 22:40
Այս նոյեմբերին ողջ մոլորակի ուշադրությունը սևեռվելու է հարավկովկասյան տարածաշրջանին։ Առաջին անգամ այստեղ, իսկ ավելի ճիշտ՝ Ադրբեջանի մայրաքաղաքում կանցկացվի ամենամյա համաժողովը, որը հայտնի է նաև որպես «Կլիմայական գագաթնաժողով», ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի շրջանակներում։
Թերևս ավելորդ է խոսել գլոբալ տաքացման հետ կապված հարցերի հրատապության, ինչպես նաև աղետալի հետևանքների մասին, եթե մարդկությունը շտապ միջոցներ չձեռնարկի, թույլ տա, որ ամեն ինչ իր հունով ընթանա և թույլ տա, որ գործընթացներն անդառնալի ձևեր ստանան։ Չարժե ևս մեկ անգամ նշել առաջիկա միջոցառման անցկացման նշանակությունը, որը մեր բառապաշար է մտել COP29 հապավումով։
Բաքու են հավաքվելու տարբեր տրամաչափի տասնյակ հազարավոր մասնակիցներ, այդ թվում՝ պետությունների ղեկավարներ։ Այս իրադարձությունն իր մակարդակով համեմատելի է միայն ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հետ, և գուցե ինչ-որ առումով նույնիսկ գերազանցում է այն։

Перевернет ли СОР29 страницу в истории Южного Кавказа? Видео YouTube-канала Caliber.Az
В ноябре этого года внимание всей планеты будет обращено к региону Южного Кавказа. Впервые здесь, а если точнее, в столице Азербайджана, в рамках Рамочной конвенции ООН об изменении климата пройдет ежегодная конференция, известная также как «Климатический саммит».
О злободневности вопросов, связанных с глобальным потеплением, а также катастрофическими последствиями в случае, если человечество не предпримет неотложныx мер, пустит всё на самотёк и позволит процессам принять необратимые формы, говорить, пожалуй, излишне. Как и не стоит в который раз отмечать значение готовящегося к проведению мероприятия, вошедшее в наш лексикон под аббревиатурой СОР29.
В Баку слетятся десятки тысяч участников самых разных калибров, включая глав государств. Данное мероприятие сопоставимо по своему уровню разве что с Генеральной ассамблеей ООН, а, возможно, в чем-то даже и превосходит её.