Մինսկի խումբը որպես խոյահարող ջոկատ «միացումի» համար Հայերը կառչում են երևակայական ծղոտից
44-օրյա պատերազմի ավարտից ի վեր Հայաստանում մոլեգնած փնտրում են որևէ մի բան, որից կարելի է կառչել Ղարաբաղի հայերի համար որոշակի «կարգավիճակ» պահպանելու համար։ Սկզբում նրանք ունեին կամ պատկերացնում էին, որ ունեն չորս հաղթաթուղթ. Ղարաբաղի հայ բնակչությունը, Հայաստանի զինված ուժերը, ռուսական խաղաղապահ քանակակազմը (ՌԽՔ), ինչպես նաև ադրբեջանական վարչակազմի բացակայությունը ՌԽՔ-ի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում։ Սակայն Բաքվի այնպիսի պլանաչափ քայլերը, ինչպիսիք են «Լաչին» սահմանապահ անցակետի տեղադրումը, իսկ հետո նաև հակաահաբեկչական միջոցառումները, հանգեցրին՝ Ղարաբաղի տարածքում Հայաստանի զինված ուժերի և անջատողական ջոկատների կապիտուլյացիայի, խունտայի ինքնալուծարմանը և հայերի Հայաստան կամավոր վերաբնակեցմանը։ Ադրբեջանի պետությունը վերականգնեց իր ինքնիշխանությունը ողջ Ղարաբաղում, ներառյալ Խանքենդիում։
Դրանից հետո ռեւանշիստների բոլոր հույսերը կապված էին միայն ՌԽՔ-ի հետ, որի առկայությունը, նրանց կարծիքով, պետք է ծառայեր որպես հայերի, իրենց սեփական պայմաններով վերադարձի երաշխիք։ Կարծես թե Մոսկվայում այլ կերպ էին մտածում՝ ինչո՞ւ պահել զինվորական կոնտինգենտ, եթե այնտեղ այլեւս հայեր չկան։ Եվ ուրեմն երբ ռուս խաղաղապահներն էլ լքեցին Ղարաբաղը, և, կարծես թե, արդեն կառչելու բան չմնաց, պարզվեց, որ «փրկիչ ծղոտը» այնուամենայնիվ գոյություն ունի՝ դա Հայաստանի իշխանությունների աչքում հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։
Այլապես ինչպե՞ս կարելի է գնահատել Երևանի արձագանքը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Մինսկի խմբի դե յուրե չեղարկելուն համաձայնելվելու առաջարկին։ Հիշեցնեմ, որ Ի.Ալիևը, ելույթ ունենալով թուրքական պետությունների խորհրդարանների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ, ասել է. «Դրանում (ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը - խմբ.) ոչ մի անհհրաժեշտություն չկա, այն հիմա չի գործում։ Մենք դե ֆակտո թույլ չենք տա, որ այն գործի։ Ինչ վերաբերում է դե յուրե, ապա իրավաբանորեն այն պետք է չեղարկվի, և սա ցույց կտա, թե որքանով է Հայաստանը անկեղծ։ Եթե Հայաստանը նախընտրի պահպանել Մինսկի խումբը՝ նշանակում է, որ մեր նկատմամբ նրանց տարածքային պահանջները շարունակվում են»։
Եվ ուրեմն Երեւանից սկսեցին պատասխաններ գալ։ Ճիշտ է, դեռ ոչ վարչապետ Փաշինյանի շուրթերից, այլ ուրիշ պաշտոնյաների կողմից։
«Ես կարծում եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է լուծարվի, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն կլինի, երբ բոլոր հարցերը լուծվեն և պայմանագիրը կստորագրվի։ Միայն այդ դեպքում մենք կկարողանանք քննարկել այս հարցը, հիմա այդ հարցի քննարկումը հաստատ նպատակահարմար չէ»,- ասել է Հայաստանի խորհրդարանի պաշտպանության հարցերով կոմիտեի փոխնախագահ Արմեն Խաչատրյանը։
Խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում նույնպես հաստատել է, որ Հայաստանի իշխանությունները դեմ են Մինսկի խմբի լուծարմանը։ Սիմոնյանի խոսքով, «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին խոսակցությունները՝ դրանք այն խոսակցություններն են, որոնք կարող են լինել խաղաղ պայմանագրի ստորագրումից հետո»։
Սակայն բոլորից պերճախոս արտահայտվել է ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը, ում խոսքով «Մինսկի խումբը, թեև ներկա ժամանակ և չի գործում, բայց հանդիսանում է ղարաբաղցի հայերի իրավունքների պաշտպանության համար լեգիտիմ ձևաչափ»։ Պատգամավորը հավելել է, որ ներկա ժամանակ հակամարտություն կա Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև, բայց չի բացառվում, որ վաղը կարող է փոխվել աշխարհաքաղաքական իրավիճակը։ «Հայաստանը չպետք է հրաժարվի այդ մանդատից, լեգիտիմ մանդատից»,- ընդգծել է նա։ Եվ վերջապես, նա արտահայտել է հետևյալ թեզը. «Եթե դեռ կա Մինսկի խումբը, նշանակում է կա նաև Ղարաբաղի խնդիրը»։
Այս թեզը շատ հեշտ է շրջել Մանուկյանի դեմ։ Եթե Ղարաբաղի խնդիրը կապված է Մինսկի խմբի գոյության հետ, ապա ստացվում է, որ այդ խնդիրը չկար, երբ չկար Մինսկի խումբը։ Եթե հաշվի առնել, որ Մինսկի խումբը ստեղծվել է 1992 թվականին, ապա, համաձայն Մարուքյանի ֆորմալ տրամաբանության՝ ստացվում է, որ մինչ այդ ամսաթիվը Ղարաբաղի խնդիր չի եղել։ Անհեթեթ է հնչում։ Ղարաբաղյան խնդիրը նախաձեռնվել է ոչ թե Մինսկի խմբի, այլ Հայաստանի կողմից։ Բայց Ադրբեջանն ինքնուրույն պարզաբանել է Հայաստանի հետ։ Եվ Մինսկի խումբն այլեւս պետք չէ։ Սա, եթե հակիրճ ասենք: Նման հայտարարություններ անելով, Մանուկյանը հնչեցնում է այն միտքը, որ Մինսկի խմբի հիմնական խնդիրը եղել է ղարաբաղցի հայերի «կարգավիճակի» փոխադարձ ընդունելի լուծում գտնելը։ Եվ որ, քանի դեռ կա Մինսկի խումբը՝ հայերի «կարգավիճակի» հարցը մնում է։ Ու թեև Մանուկյանը ներկայացնում է ընդդիմությունը, դատելով Սիմոնյանի խոսքերից, հենց այդպես է պատկերը պատկերացնում նաև պաշտոնական Երևանը։
Սակայն նման ընթերցումը անհեթեթություն է։ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը՝ ինքնանպատակ չէ, այլ ընդամենը որոշակի համատեքստում կիրառելի գործիք։ Եվ այդ համատեքստը՝ 1996 թվականի դեկտեմբերին Լիսաբոնի գագաթնաժողովում արձանագրված տարածքային ամբողջականության շրջանակներում նախկին ղարաբաղյան հակամարտության (ներառյալ Ղարաբաղի հայերի «կարգավիճակը») կարգավորման խաղաղ տարբերակը դիտարկելու Ադրբեջանի ժամանակավոր պատրաստակամությունն է։ Այսինքն Ադրբեջանը երբեք չի հրաժարվել իր տարածքային ամբողջականության հարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու իրավունքից։
Այդ համատեքստը մոռացության է մատնվել։ Հայաստանն ինքը մերժեց լուծման տարբերակները, որոնք ենթադրում էին Բաքվի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ, թեև Բաքուն Ղարաբաղի հայերին առաջարկում էր ինքնավարության բարձրագույն կարգավիճակ, և այդպիսով մերժեց խնդրի խաղաղ լուծման հնարավորությունը։ Արդյունքում, Ադրբեջանը, միջազգային իրավունքի աջակցությամբ, արդեն միակողմանի կարգով լուծել է Ղարաբաղի խնդիրը։
Այսպիսով, այստեղ, չնայած Մանուկյանի թեզի, գործում է հակառակ օրենքը. «Չկա խնդիր՝ չկա Մինսկի խումբը»։
Սակայն հայկական կողմը, ըստ երեւույթին, փորձում է ապացուցել, որ խնդիր կա։ Եթե նա շարունակի համառել այդ զբաղմունքում, ապա, թերևս, իսկապես կարելի է խոսել խնդրի առկայության մասին։ Միայն թե սա ոչ թե Ղարաբաղի խնդիրն է և ոչ թե ղարաբաղցի հայերի «կարգավիճակի» խնդիրը, սա՝ Հայաստանի տարածքային հավակնությունների խնդիրն է Ադրբեջանի նկատմամբ։
Եվ որքան շատ ժամանակ անցնի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումի օրվանից, այնքան այդ պահանջները ավելի աղաղակող տեսք կունենան համաշխարհային հանրության աչքերին։ Եթե մտածել, ապա Մինսկի խումբը լուծարելու դժկամությունը, որքան էլ այն անօգնական լինի, դա նույն կարգի երևույթ է, ինչ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ այն դրույթի առկայությունը, որ «Ղարաբաղը հանդիսանում է այդ երկրի մասը»։ Ռեւանշիստների բորբոքված երեւակայության մեջ Մինսկի խումբը կօգնի «հատուկ կարգավիճակով» օժտված հայերին վերադառնալ Ղարաբաղ, իսկ հետագայում հասնել նաև նրանց որոշակի աստիճանի ինքնավարության։ Նման քայլերը, նրանց պատկերացմամբ, թույլ կտային վերադառնալ պայմանական 1988 թվականին, երբ ամեն ինչ նոր էր սկսվում...
Դատարկ երազներ։ «Երկաթե բռունցքը» տասնամյակների ընթացքում հզորություն է հավաքել ոչ նրա համար, որպեսզի թուլացնել բռունցքը: Մինսկի խմբի լուծարմանը նպաստելուց, հավասարապես նաև Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները իր օրենսդրությունից հանելուց Հայաստանի հրաժարվելը՝ Երևանին ցուցադրում է, որպես ագրեսիվ երկիր և անխուսափելիորեն կհանգեցնի սպառազինությունների մրցավազքի, որում Հայաստանը հաղթելու ոչ մի շանս չունի։

Минская группа как таран для «миацума» В Армении хватаются за воображаемую соломинку
С самого окончания 44-дневной войны в Армении судорожно ищут, за что бы ухватиться, чтобы сохранить некий «статус» армян Карабаха. Сначала они имели или воображали, что имеют, четыре козыря: армянское население Карабаха, армянские вооруженные формирования, российский миротворческий контингент, а также отсутствие азербайджанской администрации в зоне временной ответственности РМК. Однако такие планомерные шаги Баку, как установка ППП «Лачин», а затем и антитеррористические мероприятия, привели к капитуляции вооруженных формирований Армении на территории Карабаха и отрядов сепаратистов, самороспуску хунты и добровольному переселению армян в Армению. Азербайджанское государство восстановило свой суверенитет во всем Карабахе, включая Ханкенди.
После этого все надежды реваншистов были связаны только с РМК, наличие которого, по их мнению, должно было послужить гарантией возвращения армян на их собственных условиях. Кажется, в Москве подумали иначе — зачем держать воинский контингент, если армян больше нет? И вот когда и российские миротворцы покинули Карабах, и, казалось бы, зацепиться уже не за что, оказалось, что «спасительная соломинка» все-таки существует — ею в глазах армянской власти является Минская группа ОБСЕ.
Как же еще расценить реакцию Еревана на предложение президента Азербайджана Ильхама Алиева согласиться на де-юре упразднение МГ? Напомню, что Алиев, выступая на встрече с представителями парламентов тюркских государств, сказал: «В ней (Минской группе ОБСЕ — ред.) нет никакой необходимости, она сейчас не функционирует. Мы де-факто не позволим ей функционировать. Что касается де-юре, то юридически она должна быть упразднена, и это покажет, насколько Армения искренняя. Если Армения предпочтет сохранение Минской группы, значит, их территориальные претензии к нам продолжаются».
И вот из Еревана стали приходить ответы. Правда, пока не из уст премьера Пашиняна, а со стороны других чиновников.
«Я думаю, что Минская группа ОБСЕ должна быть распущена, когда между Арменией и Азербайджаном будет мир, когда все вопросы будут решены и соглашение будет подписано. Только тогда мы сможем обсудить этот вопрос, сейчас обсуждать этот вопрос точно нецелесообразно», — сказал зампред комитета парламента Армении по обороне Армен Хачатрян.
Спикер парламента Ален Симонян в беседе с журналистами также подтвердил, что армянские власти против роспуска Минской группы. По словам Симоняна, «разговоры о Минской группе ОБСЕ — это те разговоры, которые могут быть после подписания мирного договора».
Однако красноречивее всех высказался депутат от оппозиционной фракции «Армения» Гегам Манукян, по словам которого, «Минская группа хоть и не функционирует в настоящее время, но является легитимным форматом, имеющим легальный статус для защиты прав карабахских армян». Депутат добавил, что в настоящее время между Россией и Западом существует конфликт, но не исключено, что геополитическая ситуация завтра может поменяться. «Армения не должна отказываться от этого мандата, законного мандата», — подчеркнул он. Ну и, наконец, он произнес следующий тезис: «Если есть еще Минская группа, значит, есть и карабахская проблема».
Этот тезис очень легко обратить против Манукяна. Если карабахская проблема связана с существованием МГ, то получается, что этой проблемы не было, когда не было Минской группы. Если учесть, что МГ образовалась в 1992 году, то, согласно формальной логике Марукяна, получается, что до этой даты не было карабахской проблемы. Звучит абсурдно. Карабахская проблема была инициирована не Минской группой, а Арменией. Но Азербайджан разобрался с Арменией самолично. И Минская группа больше не нужна. Это если вкратце. Делая такие заявления, Манукян озвучивает ту мысль, что основной задачей Минской группы было найти взаимоприемлемое решение по «статусу» карабахских армян. И что, пока существует Минская группа, вопрос «статуса» армян остается. И хотя Манукян представляет оппозицию, именно так же, судя по словам Симоняна, представляет себе картину и официальный Ереван.
Однако и такое прочтение абсурдно. МГ ОБСЕ — это не самоцель, а инструмент, применимый лишь в определенном контексте. И контекст этот — готовность Азербайджана до поры до времени рассматривать мирный вариант решения бывшего карабахского конфликта (включая «статус» армян Карабаха) в рамках территориальной целостности Азербайджана, что было зафиксировано на Лиссабонском саммите ОБСЕ в декабре 1996 года. То есть Азербайджан никогда не отказывался от права решить вопрос своей территориальной целостности военным путем.
Этот контекст канул в Лету. Армения сама отмела варианты решения, предполагавшие суверенитет Баку над Карабахом, хотя Баку предлагал карабахским армянам самый высокий статус автономии, и таким образом отвергла вероятность мирного решения проблемы. В результате Азербайджан, поддерживаемый международным правом, уже в одностороннем порядке решил проблему Карабаха.
Таким образом, здесь, вопреки тезису Манукяна, работает обратный закон: «Нет проблемы — нет Минской группы».
Однако армянская сторона, по всей видимости, пытается доказать, что проблема есть. Если она будет упорствовать в этом занятии, то, пожалуй, действительно можно говорить о наличии проблемы. Только это не проблема Карабаха и не проблема «статуса» карабахских армян, это — проблема территориальных претензий Армении к Азербайджану.
И чем больше времени пройдет со дня восстановления Азербайджаном своей территориальной целостности, тем более вопиющими будут выглядеть эти претензии в глазах мировой общественности. Если вдуматься, то нежелание упразднить Минскую группу, каким бы беспомощным оно ни было, это явление того же порядка, что и наличие положения в Конституции Армении о том, что «Карабах является частью этой страны». В воспаленном воображении реваншистов Минская группа поможет наделенным «особым статусом» армянам вернуться в Карабах, а впоследствии и добиться для них некоторой степени автономии. Такие шаги, в их представлении, позволили бы вернуться в условный 1988 год, когда всё только начиналось…
Пустые мечты. «Железный кулак» набирал мощь в течение десятилетий не для того, чтобы разжиматься. Отказ Армении способствовать упразднению Минской группы, равно как и удалить из своего законодательства территориальные претензии к Азербайджану, демонстрирует Ереван в качестве агрессивной страны и неминуемо приведет к гонке вооружений, в которой у Армении нет никаких шансов победить.