24 Հունիսի 2024 12:40
Հարավային Կովկաս ներխուժելու և ցանկացած ճանապարհով այստեղ ամրապնդվելու Մակրոնի հերթական փորձերը հիշեցնում են փղի գործողությունները կահ ու կարասի խանութում։ «Կեսար» ինքնագնաց թնդանոթների մատակարարման մասին Հայաստանի հետ նոր ռազմական պայմանագիրը, ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների՝ «պաշտպանել Հայաստանը» և նրա տարածքում ֆրանսիական բազաներ տեղադրելու մասին կոչերը՝ Փարիզի այս բոլոր սադրիչ քայլերը դժգոհություն են առաջացնում ոչ միայն Ադրբեջանում, այլ նաև տարածաշրջանի մյուս երկրներում։
Իսկ այս առնչությամբ ի՞նչ են մտածում օտարերկրյա փորձագետները, որոնց դիմել է Caliber.Az-ի թղթակիցը։
Ինչպես համարում է ITON-TV հեռուստաալիքի իսրայելցի քաղաքական տեսաբան Ալեքսանդր Գուր-Արիեն՝ Հայաստանը հիմա փորձում է դուրս գալ ռուսական ազդեցության գոտուց։
«Ինչ վերաբերում է Մակրոնի քաղաքականությանը՝ այն, մեղմ ասած, չի առանձնանում մեծ խելամտությամբ և հեռատեսությամբ։ Սա չի խոսում այն մասին, որ Ֆրանսիայում չկան պրոֆեսիոնալ դիվանագետներ ու քաղաքական գործիչներ, պարզապես այնպիսի տպավորություն կա, որ նախագահ Մակրոնը հաճախ ականջ չի դնում պրոֆեսիոնալների խորհուրդներին, այլ առաջնորդվում է զգացմունքներով։ Մակրոնի վերջին զգացմունքային պոռթկումը կապված է Եվրախորհրդարանի ընտրություններում նրա կուսակցության ձախողման և աջակողմյան կուսակցությունների համաեվրոպական հաղթանակի հետ, ինչը հանդիսանում է դրա միանգամայն հավանական ցուցանիշը, կարծես թե ընտրությունները անցկացվում են հենց Ֆրանսիայում, այսինքն՝ Մակրոնի կուսակցության ակնհայտ ձախողումով։ Դրա հետ կապված նրա համար այժմ չափազանց կարևոր է հաճոյանալ ֆրանսիացի ընտրողին, ապացուցել, որ ինքը մի տեսակ խիստ քաղաքական գործիչ է՝ այս առումով հարկ է նշել, որ «խիստ» հասկացությունը մի տեսակ տարօրինակություն է Մակրոնի համար։ Արժե արդյոք ասել, որ երբ մարդը չափից դուրս ֆիքսված է նման բաների վրա, ապա այդ նույն խստությունը նրա մոտ ակնհայտորեն պակասում է։ Օրինակ, մենք հիշում ենք, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը սկսվելու պահից Մակրոնը սկսեց դրսևորել մեծ ակտիվություն՝ զանգահարեց մեկ Կիև, մեկ Մոսկվա՝ փորձելով նման քայլերով մտնել մեծ քաղաքականություն և այնտեղ վերջնականապես ամրապնդվել։ Այսինքն Մակրոնի մոտ երկրի ներսում քաղաքականության հարցում չափազանց վատ է ստացվում, և դրա համար էլ արտաքին քաղաքականության մեջ խաղերով Մակրոնը ակնհայտորեն փորձում է փոխհատուցել իր թուլությունը։
Հայաստանին ներկայիս աջակցությունը՝ Ֆրանսիայի մի տեսակ ավանդական քաղաքականությունն է, երկրում հայկական սփյուռքի ազդեցության հաշվառմամբ, սա որպես քաղաքական գործիչ հաստատվելու Մակրոնի ակնհայտ փորձն է։ Բայց Մակրոնի բոլոր այս փորձերը չափազանց անշնորհք տեսք ունեն, օրինակ՝ մենք հետաքրքրությամբ հետևում էինք, թե ինչպես էր Մակրոնը փորձում հանդես գալ որպես խաղաղ միջնորդ ահաբեկչական Հեզբոլլահի և Իսրայելի միջև, որպեսզի դադարեցնել կամ գոնե նվազեցնել առճակատման աստիճանը, բայց նրա մոտ ոչինչ չստացվեց: Այս ամենը խոսում է այն մասին, որ Ֆրանսիայի պոտենցիալ կշիռն ու հեղինակությունը չափազանց ցածր է, և դա շատ է խանգարում Մակրոնին և դիպչում է նրա ինքնասիրությանը։ Իսրայելն, ի դեպ, անցած շաբաթ կտրականապես հրաժարվեց ապագայում ֆրանսիական միջնորդությունից, և դա դարձավ՝ Փարիզում զենքի ամենամեծ ցուցահանդեսին մասնակցելու Իսրայելի հնարավորությունը արգելափակելուն պատասխան քայլ»,- նշել է քաղաքագետը։
Նրա խոսքով, Ռուսաստանը նույնպես բացասաբար է վերաբերվում տարածաշրջանում Փարիզի թունավոր քաղաքականությանը, իսկ Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ընդհանրապես հայտարարել է, որ «Փարիզը հրահրում է նոր զինված հակամարտության փուլ Հարավային Կովկասում»։ Նրա կարծիքով՝ Զախարովան միանգամայն իրավացի է, սա ընդհանուր առմամբ վկայում է Փարիզի ներկայիս քաղաքական գործելաոճի մասին՝ ներքաշվել տարբեր քաղաքական գործերի մեջ՝ բացարձակապես չմտածելով հետեւանքների մասին։
«Սակայն գալիք խորհրդարանական ընտրությունները կարող են լրջորեն փոխել Ֆրանսիայի ողջ քաղաքական ֆոնը և նկատելի ճշգրտումներ մտցնել Մակրոնի ծրագրերում»,- նշել է Ա. Գուր-Արյեն։
Իսկ ղազախ քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Շարիպ Իշմուհամեդովի կարծիքով՝ Հայաստանը դարձել է խաղալիք Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական խաղի մեջ։ Իսկ Ֆրանսիան այն երկիրը չէ, որը խաղաղություն և անվտանգություն է բերում այս կամ այն երկրներ և տարածաշրջաններ, ավելի շուտ, ընդհակառակը։ Որպես օրինակ կարող է լինել ներկայիս իրավիճակը Նիգերում, Մալիում, Կամերունում, երկրներ, որոնց վերահսկել է Ֆրանսիան, բայց այդ երկրներին չբերեց ո՛չ զարգացում, ո՛չ խաղաղություն, ո՛չ անվտանգություն:
«Այնպես որ Ֆրանսիան, առաջին հերթին, այն օրինակը չէ, որը Հայաստանին կբերի զարգացում և անվտանգություն, ժողովրդավարության ամրապնդում։ Ասիայի և Աֆրիկայի բազմաթիվ երկրների օրինակները ցույց են տալիս, որ պետք է չափազանց զգույշ լինել Ֆրանսիայի հետ համագործակցության մեջ, որը միշտ առաջին տեղում է դնում միայն սեփական շահերը։
Երկրորդ պահը, իհարկե այն է, որ Հայաստանը անկախ պետություն է, և նա իրավունք ունի զենք գնել և համագործակցել աշխարհի ցանկացած երկրի հետ, բայց ժամանակն ու իրավիճակը բոլորովին սխալ են ընտրվել։ Հայաստանը, որը միայն հիմա է խաղաղ համագործակցություն հաստատում Ադրբեջանի հետ, կարծես թե փորձում է վերաիմաստավորել իր օկուպացիոն ռազմավարությունը՝ սկսելով զբաղվել հարձակողական զենքի գնումով, այս ամենը, ըստ էության, ամբողջությամբ ջնջում է ա մեն ինչ։ Իսկ դա, մեծ հաշվով, խոսում է այն մասին, որ Հայաստանի ղեկավարությունը մինչև հիմա պատրաստ չէ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատել Ադրբեջանի հետ։ Իսկ Ֆրանսիայի կառավարությունը, որն ակտիվացնում է Հայաստանին զենքի մատակարարումները, գնացել է ամենամութ ու ոչ կառուցողական ճանապարհով՝ հաշվի չառնելով նախկին գաղութներում իր սխալների փորձը՝ դե ինչ արած, երևի Փարիզի համար դժվար է սովորել նույնիսկ իր իսկ աշխարհաքաղաքական սխալ հաշվարկների վրա»,- նշել է Շ. Իշմուհամեդովը։

Очередные попытки Макрона прорваться на Южный Кавказ и любым путем закрепиться тут напоминают действия слона в посудной лавке. Новый военный договор с Арменией о поставках САУ «Цезарь», призывы французских политиков «защитить Армению» и разместить на ее территории французские базы – все эти провокационные шаги Парижа вызывают недовольство не только у Азербайджана, но и у других стран региона.
А что думают по этому поводу зарубежные эксперты, к которым обратился корреспондент Caliber.Az?
Как считает израильский политический обозреватель телеканала ITON-TV Александр Гур-Арье, Армения сейчас пытается уйти из зоны российского влияния.
«Что касается политики Макрона – она, мягко говоря, не отличается большой сообразительностью и дальновидностью. Это не говорит о том, что во Франции нет профессиональных дипломатов и политиков, просто такое ощущение, что президент Макрон зачастую не прислушивается к советам профессионалов, а руководствуется эмоциями. Последний эмоциональный всплеск Макрона связан с провалом его партии на выборах в Европарламент и всеевропейским триумфом правых партий, что является весьма вероятным показателем того, как будут проходить выборы в самой Франции – то есть с очевидным провалом партии Макрона. В связи с этим ему сейчас крайне важно понравиться французскому избирателю, доказать, что он этакий брутальный политик – в этом смысле стоит отметить, что понятие «брутальность» своего рода бзик для Макрона. Стоит ли говорить, когда человек слишком зациклен на таких вещах, то этой самой брутальности ему явно не достает и не хватает. Например, мы помним, с того момента, как начался конфликт в Украине, Макрон начал проявлять большую активность, звонил то в Киев, то в Москву, пытаясь такими ходами войти в большую политику и там окончательно закрепиться. То есть в политике внутри страны у Макрона все получается крайне плохо, и потому играми во внешней политике Макрон явно пытается компенсировать свою слабость.
Нынешняя поддержка Армении – вполне-таки традиционная политика Франции, с учетом влияния армянской диаспоры в стране, это очевидная попытка Макрона зарекомендовать себя как политика. Но все эти попытки Макрона выглядят крайне неуклюже, например, мы с интересом наблюдали, как Макрон пытался выступить неким мирным посредником между террористической организацией «Хезболла» и Израилем, чтобы остановить или хотя бы снизить градус противостояния, но у него ничего не получилось. Все это говорит о том, что потенциальный вес и авторитет Франции крайне низок, и это очень мешает Макрону, бьет по его самолюбию. Израиль, кстати, на прошлой неделе категорически отказался от посредничества Франции в будущем, и это стало ответной мерой на блокирование возможности Израиля участвовать в крупнейшей выставке вооружений в Париже», – заметил политолог.
По его словам, Россия также отрицательно относится к токсичной политике Парижа в регионе, а представитель МИД России Мария Захарова вообще заявила, что «Париж провоцирует виток нового вооруженного конфликта на Южном Кавказе». По его мнению, Захарова абсолютно права, это вообще говорит о нынешнем политическом почерке Парижа — влезать в различные политические дела, совершенно не задумываясь о последствиях.
«Но грядущие парламентские выборы могут серьезно изменить весь политический фон Франции и внести в планы Макрона заметные коррективы», — заметил А. Гур-Арье.
По мнению же казахстанского политолога, кандидата политических наук Шарипа Ишмухамедова, Армения стала игрушкой в геополитической игре на Южном Кавказе. А Франция не та страна, которая несет мир и безопасность в те или иные страны и регионы, скорее, напротив. Примером может быть текущая ситуация в Нигере, Мали, Камеруне – страны, которые контролировала Франция, но не принесла этим странам ни развития, ни мира, ни безопасности.
«Так что Франция в первую очередь не тот пример, который принесет Армении развитие и безопасность, укрепление демократии. Примеры многих стран Азии и Африки показывают, что следует быть крайне осторожными в сотрудничестве с Францией, которая всегда ставит на первое место только собственные интересы.
Второй момент – конечно, Армения независимое государство и у нее есть право покупать оружие и сотрудничать с любой страной мира, но время и ситуация выбраны совершенно неправильно. Армения, которая только сейчас налаживает мирное сотрудничество с Азербайджаном, вроде бы пытается переосмыслить свою оккупационную стратегию, начав заниматься покупкой наступательного вооружения, все это, по сути, перечеркивает на корню. И по большому счету это говорит о том, что руководство Армении до сих пор не готово установить добрососедские отношения с Азербайджаном. А французское правительство, которое активизирует поставки оружия в Армении, пошло по самому темному и неконструктивному пути, не учитывая опыта своих ошибок в бывших колониях, – ну что ж, видимо, Парижу сложно учиться даже на своих же геополитических просчетах», – заметил Ш. Ишмухамедов.