25 Հունիսի 2024 12:47
Այս օրերին Հայաստանի Ազգային ժողովում՝ «Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ հայտ ներկայացնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու առաջարկի մասին» թեմայով լսումներ են անցկացվել։ Լսումները նախաձեռնվել էին Եվրոպական ինտեգրման հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի կողմից։ Նման հանրաքվե կազմակերպելու առաջարկով հանդես է եկել Ժողովրդավարական ուժերի պլատֆորմը, որի անդամներն են հանդիսանում «Հանրապետություն» (նախագահ՝ Արամ Սարգսյան), «Հանուն Հանրապետության» (նախագահ՝ Արման Բաբաջանյան) կուսակցությունները, Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցությունը (նախագահ՝ Լևոն Շիրինյան) և Հայաստանի Եվրոպական կուսակցությունը (նախագահ՝ Տիգրան Խզմալյան)։
Դատելով Երևանում լավատեսությունից՝ այնտեղ ամենայն լրջությամբ ենթադրում են, որ եթե համահայկական հանրաքվեն հաստատի քաղաքացիների՝ իրենց ԵՄ-ի մաս տեսնելու ցանկությունը, ապա ամեն ինչ կկատարվի կախարդական փայտիկի շարժումով, Եվրամիությունում կավելանա ևս մեկ երկիր։ Ինչի՞ վրա է հիմնված այս լավատեսությունը։ Հայաստանը արդյո՞ք շանս ունի դառնալ Եվրամիության անդամ։ Այս հարցերով Caliber.Az-ի թղթակիցը դիմել է վրացական և ռուսական փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչներին։
Վրաստանի վաստակավոր լրագրող, պատմական գիտությունների դոկտոր, քաղաքական գիտությունների պրոֆեսոր Բադրի Նաչքեբիայի կարծիքով՝ Հայաստանին դժվար թե մոտ ապագայում ԵՄ-ին անդամակցելու «պատմական» շանս ընձեռնվի։ Նրա կարծիքով, Երևանի իշխանությունների համար հիմա ամենակարևոր խնդիրը որքան հնարավոր է հեռու մնալ Ռուսաստանից, ՀԱՊԿ-ից և հետխորհրդային տարածքի այլ կառույցներից, և այդ իսկ պատճառով այդ հաշվով բարձրաձայն հնչում են տարբեր առաջարկներ։
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի համար ԵՄ-ում անդամակցության հարցը հեռանկարային առումով շատ հեռու է, թեև, իհարկե, դրանում ոչ մի սարսափելի բան չկա։ Դրանով հանդերձ, Հայաստանը ակնհայտորեն փորձում է համապատասխանել եվրոպական երկրների քաղաքական կլիշեին՝ նրանց մերձենալու ակնհայտ ակնկալիքով. մենք լսում ենք հայտարարություններ այն մասին, որ Երևանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր կնքելու, բայց առայժմ դրանք միայն հայտարարություններ են... Կարևոր է՝ եթե Հայաստանը իր համար ընտրի այնպիսի ուղի, որպեսզի հարևանների նկատմամբ բոլոր հավակնությունները առանց որևէ բառախաղերի և մեկընդմիշտ մնան անցյալում, և որպեսզի Երևանի քաղաքականության վերաձևավորումը իսկապես տեղի ունենա, և մեր տարածաշրջանում վերջապես խաղաղություն լինի։ Եվս մեկ անգամ կրկնում եմ. ինչ վերաբերում է ԵՄ-ին Հայաստանի շուտափույթ անդամակցելուն՝ ապա, կարծում եմ, որ Հայաստանը այդ հաշվով չպետք է գայթակղվի։ Պարզապես այն պատճառով, որ ԵՄ-ն ունի իր ավանդույթները, որոնք նա ոչ մի դեպքում չի խախտում, և այդ ավանդույթները բացառություն չեն լինի նաև Հայաստանի համար»,- նշել է Բ. Նաչքեբիան։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես համարում է քաղաքական գիտությունների թեկնածու, ռուսաստանցի քաղաքագետ Դմիտրի Գրադովը՝ Հայաստանի համար ԵՄ անդամակցության խոստումներն այժմ ավելի շատ հիշեցնում են դասական խայծ, որն իրականում կարող է անհասանելի լինել։
«Իսկ Երևանը, ինչպես ասում են, խաբվելուն էլ է ուրախ։ Ընդհանրապես, Երևանում քաղաքական գործիչները շատ են սիրում երազել, ինչը արդյունքում հանգեցնում է նրան, որ Հայաստանը մշտապես գերագնահատում է իր հնարավորությունները։ Նման անիրագործելի ծրագրով տարվելը տեղ էր գտել նաև 44-օրյա պատերազմում, բայց մենք գիտենք, թե ինչով ավարտվեց դա։ Իրականում ԵՄ-ի խոստումներում երբեք հստակ երաշխիքներ չկան։ Այնտեղ աշխատում են «դուք ձգտեք, իսկ մենք դեռ կմտածենք» սկզբունքով։ Եվ մոտավորապես նման խոստումներով երկար տարիներ սնում էին Թուրքիային։ Իսկ սկսելով ընթանալ ԵՄ-ի հետ ինտեգրման ուղղությամբ՝ Երևանը կհայտնվի այդ քաղաքականության գերության մեջ՝ նա անընդհատ ստիպված կլինի համապատասխանել ավելի ու ավելի նոր չափանիշների, բայց փոխարենը գործնականում ոչինչ չստանալով։ Այս ամենը չափազանց դժվար կլինի անհամբեր Երևանի համար, և արդյոք նա գլուխ կհանի այս առաջադրանքից՝ մեծ հարց է»,- եզրափակել է Դ. Գրադովը:

В Национальном собрании Армении на днях состоялись слушания на тему «Предложение о проведении референдума по вопросу представления заявки относительно членства Армении в Европейском Союзе». Слушания были инициированы постоянной парламентской Комиссией по европейской интеграции. С предложением об организации подобного референдума выступила Платформа демократических сил, участниками которой являются партии «Республика» (председатель — Арам Саркисян), «Во имя Республики» (председатель — Арман Бабаджанян), Христианско-демократическая партия (председатель — Левон Ширинян) и Европейская партия Армения (председатель — Тигран Хзмалян).
Судя по оптимизму в Ереване, там на полном серьезе полагают, что если всеармянский референдум подтвердит желание граждан видеть себя в составе ЕС, то дальше все разыграется как по взмаху волшебной палочки и уже совсем скоро одной страной в Евросоюзе станет больше. На чем основан подобный оптимизм? Есть ли у Армении шансы стать членом Евросоюза? С этими вопросами корреспондент Caliber.Az обратился к представителям грузинского и российского экспертных сообществ.
По мнению Заслуженного журналиста Грузии, доктора исторических наук, профессора политологии Бадри Начкебия, Армении вряд ли в ближайшее время выпадет «исторический» шанс попасть в ЕС. По его мнению, важная задача для властей в Ереване сейчас скорее – это как можно дальше дистанцироваться от России, от ОДКБ и других структур постсоветского пространства, и потому вслух высказываются самые различные предложения на этот счет.
«Я думаю, что вопрос членства в ЕС для Армении весьма далек по перспективам, хотя, конечно, ничего страшного в этом нет. При этом Армения явно пытается соответствовать политическим клише европейских стран с очевидной надеждой стать к ним ближе: мы слышим заявления о том, что Ереван готов к подписанию мирного договора, но пока что это только заявления… Главное – если Армения изберет для себя такой путь, чтобы все претензии к соседям без всякой игры слов раз и навсегда ушли в прошлое и чтобы переформатирование политики Еревана действительно произошло, и в нашем регионе наконец-то наступил мир. Еще раз повторюсь: что касается скорейшего принятия Армении в члены ЕС – то, думаю, Армении на этот счет обольщаться не стоит. Просто потому, что у ЕС есть свои традиции, которые он не нарушает в любом случае, и эти традиции не станут исключением и для Армении», - заметил Б. Начкебия.
В то же время, как считает кандидат политических наук, российский политолог Дмитрий Градов, обещания членства в ЕС для Армении сейчас больше напоминают классическую приманку, которая в действительности может оказаться недостижимой.
«А Ереван, как говорится, и обманываться рад. Вообще политики в Ереване очень любят мечтать, что в результате приводит к тому, что Армения постоянно переоценивает свои возможности. Такое прожектерство имело место в 44-дневной войне, но мы знаем, чем это закончилось. В действительности в обещаниях ЕС никогда нет четких гарантий. Там работают по принципу «вы старайтесь, а мы еще подумаем». И примерно такими же обещаниями долгие годы кормили Турцию. А начав двигаться по пути к интеграции с ЕС, Ереван окажется в плену этой политики – ему постоянно придется соответствовать все новым и новым критериям, но взамен не получая практически ничего. Все это будет крайне непросто для нетерпеливого Еревана, и справится ли он с этой задачей – большой вопрос», – резюмировал Д. Градов.