USAID –ը ստրկացման է ենթարկում Հայաստանին Երևան է ժամանել «արժեքավոր գործընկեր»
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանթա Փաուերը, որը հայտնի է իր բուռն հակաադրբեջանական դիրքորոշմամբ, Հայաստան է ժամանել։ Այո, նույն Սամանթա Փաուերը, ով «հայոց ցեղասպանության» օրը հռչակել է իր ծննդյան օրը և արժանացել Հայաստանում «արժեքավոր գործընկերոջ» պատվավոր կարգավիճակին։
Համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում սա Փաուերի երկրորդ այցն է Երևան։ Հիշեցնենք, որ վերջին անգամ նա Հայաստան էր այցելել անցյալ տարվա սեպտեմբերին։ Այն ժամանակ նրա այցը նշանավորվեց սադրիչ հայտարարություններով, մասնավորապես, նա հանդես եկավ Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում միջազգային դիտորդական առաքելություն ստեղծելու նախաձեռնությամբ:
Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում Փաուերն ասաց, որ 2020 թվականից ի վեր ԱՄՆ-ն ավելի քան 24 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն է տրամադրել, իսկ USAID-ի հաշվարկներով՝ ԱՄՆ-ն, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի պետական բյուջեն համալրել է 3,3 միլիարդ դոլարով։ Ընդ որում՝ Փաուերը հուսադրել է հայերին սադրիչ հայտարարություններով, թե «ԱՄՆ-ը դիտարկում է սեպտեմբերի 19-20-ը Ղարաբաղում Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական գործողությանը համարժեք պատասխան տալու հնարավորությունը»։ Փաուերի այդ այցը Երևան հիշվեց նաև պաթոսային հայտարարություններով, թե USAID-ն աջակցություն կտրամադրի «Ղարաբաղից հարկադիր վերաբնակներին»:
Հարկ է նշել, որ պատահական չէ, որ գործակալությունը չափազանց նախանձախնդիր է այս հարցում, ինչը պայմանավորված է միջազգային հանրության աչքում ղարաբաղցի հայերին «բռնի տեղահանվածի» կարգավիճակով ներկայացնելու ձգտումով:
Այդ նպատակով 2023 թվականի նոյեմբերին USAID-ի հայաստանյան գրասենյակը հայտնեց, որ Միացյալ Նահանգները հայտարարել է «ղարաբաղյան իրադարձություններից տուժածներին» ավելի քան 4,1 միլիոն դոլարի հավելյալ մարդասիրական օգնություն հատկացնելու մասին։ Իսկ այս տարվա ապրիլին Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ Սամանթա Փաուերը հայտարարեց Հայաստանում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին իր շարունակական աջակցության մասին և իր պատրաստակամության մասին՝ «մշտական աջակցություն ցուցաբերել ժողովրդավարության ամրապնդմանը և զարգացմանն ուղղված Հայաստանի կառավարության ծրագրերին։
Հայկական ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ Սամանթա Փաուերնայս անգամ Երևան է գալիս «հաստատելու Հայաստանի հետ Միացյալ Նահանգների խորացող գործընկերությունը, ընդգծելու ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությունը Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների օրակարգին և առաջ մղելու Հայաստանի դիմակայունությունը բարձրացնելու ջանքերը»։ Ի դեպ, Փաուերը արդեն հասցրել է ցուցադրել խոհարարական արվեստի հրաշքները՝ պատրաստելով «արցախյան ավանդական ուտեստ» USAID-ի կողմից ֆինանսավորվող «Taste of Artsakh» հայկական արագ սննդի օբյեկտ կատարած այցելության ժամանակ։ Այս առումով հատկանշական է նաև, որ Հայաստանում գտնվելու ընթացքում նա հանդիպել է ղարաբաղահայերի ներկայացուցիչների հետ, իսկ անցյալ տարի Բաքու կատարած այցի ժամանակ հրաժարվել է հանդիպել ադրբեջանցի փախստականների և հարկադիր վերաբնակների հետ։ Այս առումով տեղին է հիշել, որ Փաուերը սերտ կապեր էր պահպանում Ղարաբաղի խունտայի նախկին «պետնախարար» Ռուբեն Վարդանյանի հետ և նույնիսկ «Ավրորա» մրցանակի հանձնաժողովի անդամ է, որի նախաձեռնողն ու հովանավորն էր Վարդանյանը։ Դրա համար էլ զարմանալի չէ, որ Փաուերն իր «Խնդիր դժոխքից. Ամերիկան և ցեղասպանության դարաշրջանը» գրքում ոչ մի խոսք չի ասել Խոջալուի ցեղասպանության և ադրբեջանցիների նկատմամբ հայերի վայրագությունների մասին։ Եվ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ԱՄՆ ներկայացուցիչ, նա երբեք չի բարձրաձայնել ադրբեջանցի փախստականների և ներքին տեղահանվածների ծանր վիճակի մասին և երբեք չի պահանջել Հայաստանից կատարել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը։
Մեզ մոտ այս կառույցը հասցրել է աչքի ընկնել նաև իր քայքայիչ գործունեությամբ։ Սակայն Ադրբեջանը, ժողովրդի ու իշխանությունների միասնության ու համերաշխության շնորհիվ ջախջախեց այս կազմակերպության ծրագրերը՝ կանխելով քաղաքացիական հասարակության շահարկման նրա ձգտումները։
Մեկնաբանելով USAID-ի ղեկավար Սամանթա Փաուերի հայտարարություններն ու գործողությունները՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը անցյալ նոյեմբերին X սոցիալական ցանցում գրել էր. «Դիմակները պատռված են։ Ադրբեջանում այլևս տեղ չկա USAID-ի գործունեության համար»։ Արդյունքում USAID-ն իր ատամները կոտրեց Ադրբեջանի վրա։
Իսկ Հայաստանում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն և Սամանթա Փաուերը ողջունելի հյուրեր և «արժեքավոր գործընկերներ» են: Հայաստանն USAID-ի համար դարձել է հուսալի հանգրվան ամերիկյան այս կառույցի լրտեսական գործունեությունը տարածելու առումով։ Այն փաստը, որ այս կազմակերպության ակտիվ գործունեությունը Հայաստանում՝ Երևանի արևմտամետ նկրտումների ֆոնին, ուղղված է տարածաշրջանային պետությունների շահերի դեմ, որևէ կասկած չի հարուցում։
Զուգահեռաբար USAID-ը փորձում է խաթարել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության գործընթացը՝ ուռճացնելով ղարաբաղահայերի թեման և մանիպուլյացիայի ենթարկելով Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության գիտակցությունը։ Արդյո՞ք Հայաստանը շահում է USAID-ի մատուցած արջի ծառայությունից: Կասկածելի է: Երևանը միայն կամրապնդի քաղաքական խամաճիկի իր աննախանձելի կարգավիճակը, որն ԱՄՆ-ն առավելագույնս կօգտագործի՝ առաջ մղելով բացառապես սեփական շահերը։

USAID берет Армению в кабалу В Ереван пожаловала «ценный партнер»
В Армению с визитом прибыла глава Агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр, печально известная своей ярой антиазербайджанской позицией. Да, та самая Саманта Пауэр, объявившая день «геноцида армян» днем своего рождения и заслужившая в Армении почетный статус «ценного партнера».
За сравнительно небольшой отрезок времени это второй приезд Пауэр в Ереван – напомним, в прошлый раз она посетила Армению в сентябре минувшего года. Тогда ее визит ознаменовался провокационными заявлениями, в частности, она выступила с инициативой создания международной наблюдательной миссии на освобожденных территориях Азербайджана. На пресс-конференции в Ереване Пауэр сообщила, что США предоставили с 2020 года более 24 млн. долларов гуманитарной помощи, а по подсчетам USAID в общей сложности Штаты пополнили госбюджет Армении на 3,3 млрд. долларов. При этом Пауэр обнадежила армян провокационными заявлениями о том, что «США рассматривают возможность адекватного ответа на проведенную ВС Азербайджана военную операцию в Карабахе 19–20 сентября». Тот визит Пауэр в Ереван запомнился и пафосными заявлениями о том, что USAID окажет поддержку «вынужденным переселенцам из Карабаха».
Следует отметить, что в этом вопросе Агентство не случайно проявляет чрезмерное усердие, что вызвано стремлением выставить карабахских армян в статусе «вынужденных переселенцев» в глазах международного сообщества. С этой целью в ноябре 2023 года армянский офис USAID сообщал, что США объявили о выделении дополнительной гуманитарной помощи на сумму более $4,1 млн для «пострадавших от событий в Карабахе». А в апреле текущего года, в ходе встречи с армянским премьер-министром Николом Пашиняном в Брюсселе, Саманта Пауэр заявила о дальнейшей поддержке реализуемых в Армении институциональных реформ и готовности «оказывать постоянную поддержку программам армянского правительства для укрепления и развития демократии».
Армянские СМИ сообщают, что нынешний визит Саманты Пауэр в Ереван нацелен «на поддержку USAID повестки реформ и усилий армянского правительства по укреплению устойчивости страны». Кстати, Пауэр уже успела проявить чудеса кулинарного искусства, приготовив «традиционное арцахское блюдо» во время похода на объект армянского фастфуда «Taste of Artsakh», профинансированного по линии USAID. В этом смысле показательным является и то, что, будучи в Армении, она встретилась с представителями карабахских армян, а во время прошлогоднего визита в Баку отказалась встречаться с азербайджанскими беженцами и вынужденными переселенцами. Уместно напомнить в этой связи, что Пауэр поддерживала тесные связи с бывшим «госминистром» карабахской хунты Рубеном Варданяном и даже является членом комитета по присуждению премии «Аврора», инициатором и спонсором которой был Варданян. В этой связи неудивительно, что в своей книге «Проблема из ада: Америка и эпоха геноцида» Пауэр ни словом не обмолвилась о геноциде в Ходжалы и зверствах армян против азербайджанцев. А будучи представителем США в Совбезе ООН, она никогда не поднимала тему тяжелого положения азербайджанских беженцев и вынужденных переселенцев и ни разу не потребовала выполнения Арменией резолюций СБ ООН.
Следует отметить, что USAID — крупнейшая в мире организация по оказанию помощи с бюджетом около 27 млрд долларов. Только на 2023–2025 годы из бюджета этой организации 9 млрд долларов выделены «на поддержку строительства гражданского общества в разных странах». При этом донорские фонды и механизмы помощи USAID были созданы Штатами для поддержки оппозиционных организаций в разных странах под предлогом «поддержки демократического развития» и финансировались посредством предоставления различных грантов. А миссия USAID заключалась в формировании протестных настроений в обществе к законным властям, в частности в нашем регионе.
К примеру, USAID имело прямое отношение к скандалу, который разразился в октябре минувшего года в Грузии. Как выяснилось, USAID уличили в попытке устроить госпереворот в этой стране. Грузинские спецслужбы опубликовали часть материалов тренингов 26–29 сентября в Тбилиси, подтверждающих подготовку государственного переворота, организованных по линии этого агентства. Сообщалось, что на тренингах, проводимых по линии USAID, активистов готовили противодействовать власти и правоохранительным органам.
В нашей стране данная структура также успела отметиться своей подрывной деятельностью. Однако Азербайджан, благодаря единству и солидарности народа и власти, сокрушил планы этой организации, воспрепятствовав ее устремлениям манипулировать гражданским обществом. Комментируя заявления и действия руководителя USAID Саманты Пауэр, помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев в ноябре прошлого года написал в социальной сети X: «Маски сорваны! В Азербайджане больше нет места деятельности USAID!» В итоге USAID обломало зубы об Азербайджан.
Однако в Армении USAID и Саманта Пауэр – желанные гости и «ценные партнеры». Армения превратилась в надежный причал для USAID в плане распространения шпионской деятельности этой американской структуры. То, что активная деятельность этой организации в Армении на фоне прозападных устремлений Еревана направлена против интересов региональных государств, не оставляет сомнений. Параллельно USAID пытается подорвать мирный процесс между Баку и Ереваном, выпячивая тему карабахских армян и манипулируя сознанием гражданского общества в Армении. Выигрывает ли Армения от медвежьей услуги USAID? Сомнительно. Ереван лишь закрепит за собой незавидный статус политической марионетки, которую США будут использовать на полную катушку, продвигая исключительно собственные интересы.