Փախուստ երկխոսությունից Փաշինյանի փոքրոգիությունը
Հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացում տեղի է ունեցել հետաքրքիր իրադարձություն։ Եթե ավելի ճշգրիտ լինել, ապա այդ իրադարձությունը տեղի չի ունեցել, ինչը, սակայն, ինքնին հետաքրքիր է։ Փաստն այն է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է այսօր Օքսֆորդում մեկնարկած Եվրոպական քաղաքական համայնքի IV գագաթնաժողովի շրջանակում երկկողմ ձևաչափով հանդիպել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Նման հանդիպումը անցկացնելու առաջարկով հանդես էր եկել միջոցառումն ընդունող Մեծ Բրիտանիան։
Ահա ինչպես է դա մեկնաբանել Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը. «Առաջարկվել էր, որպեսզի այն անցկացվի Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի միջև հանդիպման ձևաչափով։ Այսպես, Մյունխենի անվտանգության համաժողովին հանդիպման սկզբում մասնակցել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, որից հետո հանդիպումը շարունակվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկկողմ ձևաչափով։ Մեծ Բրիտանիան առաջարկել է հանդիպումը անցկացնել նույն ձևաչափով։ Սակայն հայկական կողմը հրաժարվել է դրանից»։
Եթե հիշենք այն հույսերը, որոնք հայկական իսթեբլիշմենթը կապել էր Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների վերջին հանդիպման հետ, որտեղ պետքարտուղար Բլինկենը դեմառդեմներին միայնակ չթողեց, ապա ի հայտ է գալիս մի օրինաչափություն՝ Երևանը ձգտում է հեռանալ անցյալ տարեվերջից կազմավորված երկկողմ բանակցությունների պրակտիկայից և գործընթացը հետ վերադարձնել՝ այսինքն հանդիպել միայի արևմտյան գործընկերների ներկայությամբ։
Մինչ նախապատրաստվում էր այս նյութը, մեկ այլ ուշագրավ լուր ստացվեց, ավելի ճիշտ, երկու՝ լոնդոնյան դեմարշի վերաբերյալ Հայաստանի ԱԳՆ-ի մամուլի քարտուղար Անյա Բադալյանի հայտարարությունների տեսքով։ Առաջինում ասվում է հետևյալը. «Հայկական կողմը առաջարկել է անցկացնել երկկողմ հանդիպում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև Մեծ Բրիտանիայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում, սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել է այդ առաջարկը։ Հայկական կողմի առաջարկն ուժի մեջ է։ Հայկական կողմը նույնպես նորից վերահաստատում է իր առաջարկը՝ ակտիվացնել բանակցությունները բարձր և բարձրագույն մակարդակով և մեկ ամսվա ընթացքում հասնել խաղաղ պայմանագրի ստորագրմանը»։
Մենք նույնիսկ չհասցրինք շունչ քաշել նման լկտիությունից, ստացվեց երկրորդ հայտարարությունը. «Վարչապետ Փաշինյանը ոչ միայն չի հրաժարվել, այլև պատրաստ է հենց հիմա երկկողմ հանդիպում անցկացնել Ալիևի հետ։ Մինչդեռ հենց Ալիեւն է հրաժարվել երկկողմ հանդիպումից եւ հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմը իբր պատրաստ է անցկացնել եռակողմ հանդիպում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի մասնակցությամբ»։
Այսինքն, Փաշինյանը գործը ներկայացնում է այնպիսի ձևով, կարծես Ալիևը ցանկանում է հանդիպում անցկացնել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի ներկայությամբ, իսկ ինքը՝ իբր, հավատարիմ է երկկողմ ձևաչափին։
Դե, ակնհայտ է, որ նման դեմարշից հետո հաստատ պետք չէ սպասել որևէ հանդիպման, այն պարզ պատճառով, որ Լոնդոնն այլևս չի առաջարկի դա, իսկ Բաքուն, ելնելով Լոնդոնի հանդեպ հարգանքից, նույնպես չի համաձայնի հանդիպմանը առանց հրավիրող կողմի ներածական գործողությունների։
Հավանաբար, այս համատեքստում ամենակարևոր հարցը այսպես է հնչում. ու՞մ դրդումով է Երևանը հրաժարվել Բրիտանյայում անմիջական երկողմ բանակցություններից։ Անմիջապես միտքդ են գալիս, իհարկե ֆրանսիացիները։ Փարիզը հանդիսանում է հենց գագաթնաժողովի գաղափարական ոգեշնչողը։ Եվ, լիովին հավանական է, որ հենց Մակրոնն ու նրա թիմն են Փաշինյանին համոզել խափանել հանդիպումը, որի վրա նրանք չեն կարողանա որևէ ազդեցություն ունենալ։ Սակայն արդյո՞ք միայն ֆրանսիացիներն են: Արդյո՞ք բավարար է եղել Մակրոնի «կաղ բադի» աջակցությունը, որպեսզի այդպիսի անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի նկատմամբ: Եվ այստեղ անհրաժեշտ է նորից հիշել Վաշինգտոնում ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումը, որն ամերիկյան կողմը փորձում է ներկայացնել գրեթե բեկումնային։ «Մենք կարծում ենք, որ գործարքը հնարավոր է, բայց այն երկու կողմերից կպահանջի անել բարդ ընտրություններ և բարդ փոխզիջումներ: Եվ այդ իսկ պատճառով մենք պատրաստվում ենք շարունակել նրանց կոչ անել՝ լուծել այս վերջնական տարաձայնությունները և հասնել համաձայնության», - վերջերս նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը:
Իսկ երեկ, ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի քաղաքացիական անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հարցերով տեղակալ Ուզրա Զեյան հարցազրույց է տվել հայկական մի հրատարակությանը, որում, ի թիվս այլ բաների, հայտարարել է հետևյալը. «ԱՄՆ-ը մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում և ավելի քան 100 000 տեղահանվածների հումանիտար և մարդու իրավունքների ճգնաժամով: ԱՄՆ-ը շարունակում է կոչ անել Ադրբեջանին ապահովել Լեռնային Ղարաբաղում հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, և հնարավորինս շուտ ապահովել անվտանգ, կամավոր, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի պայմանները, որպեսզի ցանկացողները կարողանան վերադառնալ իրենց տներ»։
Դժվար չէ եզրակացնել, որ ամերիկացիները փորձում են խաղաղ պայմանագրի տեքստում մտցնել «Ղարաբաղի հայերի իրավունքների» մասին հորինված կետ։
Հաշվի առնելով Վաշինգտոնի վերոնշյալ ակտիվությունը՝ կարելի է ենթադրել, որ Նահանգները խրախուսել են Փաշինյանի՝ բրիտանացիների նկատմամբ այդքան անբարեխիղճ պահվածքը։ Չի բացառվում, որ դրան զուգահեռ Վաշինգտոնը բրիտանական լեյբորիստներին տալիս է ազդանշան այն մասին, թե «ով է տանտերը», այլ կերպ ասած՝ ով է կառավարում անգլո-սաքսոնական աշխարհում։
Ադրբեջանցի քաղաքագետ Ֆարհադ Մամեդովը իր Տելեգրամ-ալիքում գրել է. «Մի բան պարզ է, ինչպես նշել է Հիքմեթ Հաջիևը, Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպելուց Փաշինյանի հրաժարվելը Բաքվում գնահատում են որպես շեղում խաղաղ օրակարգից... և դա անհարգալից վերաբերմունք է Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետի նկատմամբ, իսկ բրիտանացիները վերջերս շատ բան են արել Հայաստանի ուղղությամբ...»։
Իրոք, Հիքմեթ Հաջիևը, ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ իր հայտարարության շարունակության մեջ նշել է. «Հայաստանի հրաժարվելը մենք գնահատում ենք որպես երկխոսությունից և խաղաղ օրակարգի խթանումից հեռանալու նրա մտադրության դրսեւորում։ Հայաստանը տարբեր հարթակներում խոսում է խաղաղության մասին, բայց միևնույն ժամանակ հրաժարվում է հանդիպումից, որը ծառայում է խաղաղ օրակարգի խթանմանը, ինչը տարակուսանք է առաջացնում։ Եվ միջազգային հանրությունը պետք է գնահատի այն, որ Հայաստանը երկխոսության հնարավորությունն օգտագործելու փոխարեն հրաժարվում է դրանից։ Մենք մեր կողմից բարձր ենք գնահատում Մեծ Բրիտանիայի խաղաղության նման նախաձեռնությունը»։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանը կրկին խաղաղ գործընթացը, ինչպես նաև Միացյալ Թագավորոթյան պես կարևոր գործընկերոջ հետ հարաբերությունները զոհաբերել է իր հովանավորների կարճաժամկետ շահերին։ Երևանի և նրա հովանավորների համար կարևոր էր խորհրդանշականորեն վերացնել երկկողմ բանակցությունների ցանկացած հնարավորությունը և խարխլել այս ձևաչափը հենց իրավիճակի սկանդալով։ Նրանք որոշեցին սպանել այս պրակտիկան, որպեսզի Բաքուն ստիպված լինի համաձայնվել վերակենդանացնել բանակցությունների հին ձևաչափը՝ միջնորդների ներկայությամբ։ Սա, Երևանի կուրատորների կարծիքով, հնարավորություն կտա ճնշում գործադրել Բաքվի վրա։ Չէ որ բանակցությունների այս ձևաչափից հրաժարվելը կմեկնաբանվի որպես ապակառուցողական դիրքորոշում, իսկ մասնակցությունը, թեկուզ պասիվ, որպես «Երևանի կամքի» ընդունում։
Այս մարտավարության հաջողության վերաբերյալ լուրջ կասկածներ կան։ Չմոռանանք, որ բաշխման տակ է ընկել Լոնդոնը։ Իսկ Լոնդոնը նման վիրավորանքները չի մոռանում։ Նրան ի՞նչ կնստի, օրինակ, ցուցադրաբար կրկին հրավիրի կողմերին իր մոտ, ցանկացած գագաթնաժողովներից դուրս։ Քանի՞ անգամ է հայկական կողմը արհամարելու այս հրավերը։ Այո, ի դեպ, ի՞նչ կլինի, եթե ԱՄՆ-ում իշխանության գան Վիլսոնի ծրագիրը իրականացնել չկարողացած դեմոկրատների պես հայերի հանդեպ մեղքի բարդույթներով չկապված հանրապետականները։ Էլ չեմ խոսում այն մասին, որ ադրբեջանական դիվանագիտության մոտ կգտնվի խաղի անբարենպաստ կանորնները իրեն պարտադրել թույլ չտալու հազար ու մի միջոց։
Այս իրավիճակում պարտվելու վտանգի տակ է միայն Հայաստանը։ Ցավալի է, բայց Հայաստանի ղեկավարները, ինչպես բազմիցս իրենց պատմության ընթացքում, նորից սպասարկում են իրենց հովանավորների ակնթարթային ցանկություններին, բացարձակապես հոգ չտանելով ոչ միայն իրենց միջազգային իմիջի, այլ նաև տարածաշրջանում իրենց ճակատագրի մասին: Եվ նման քաղաքականության դեպքում նրան միայն մեկ ճակատագիր է նախապատրստվել՝ լինել ծնկաչոք ողորմություն խնդրող հավերժ վտարանդի:

Побег от диалога Малодушие Пашиняна
В процессе армяно-азербайджанского урегулирования произошло интересное событие. Если быть совсем точным, то этого события не произошло, что, однако, само по себе интересно. А дело в том, что армянский премьер Никол Пашинян отказался от встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в двустороннем формате на полях IV саммита Европейского политического сообщества, которое началось сегодня в Оксфорде. С предложением провести такую встречу выступила хозяйка мероприятия Великобритания.
Вот как это прокомментировал помощник президента Азербайджана — заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента АР Хикмет Гаджиев: «Было предложено, чтобы она прошла в формате встречи между президентом Азербайджана и премьер-министром Армении на Мюнхенской конференции по безопасности. Так, на Мюнхенской конференции по безопасности в начале встречи принял участие канцлер Германии Олаф Шольц, после чего встреча продолжилась в двустороннем формате между Азербайджаном и Арменией. Великобритания предложила провести встречу в том же формате. Однако армянская сторона от этого отказалась».
Если вспомнить те надежды, которые армянский истеблишмент связывал с недавней встречей глав МИД Азербайджана и Армении в Вашингтоне, где госсекретарь Блинкен не оставил визави наедине, то вырисовывается паттерн — Ереван стремится отойти от сложившейся с конца прошлого года практики двусторонних переговоров и обернуть процесс вспять — то есть встречаться только в присутствии западных партнеров.
Пока готовился этот материал, пришла еще одна любопытная новость, точнее, две – в виде заявлений пресс-секретаря армянского МИД Ани Бадалян относительно лондонского демарша. Первое гласит следующее: «Армянская сторона предложила провести двустороннюю встречу премьер-министра Армении и президента Азербайджана в рамках саммита Европейского политического сообщества в Великобритании, однако азербайджанская сторона отклонила это предложение. Предложение армянской стороны в силе. Армянская сторона также снова подтверждает свое предложение активизировать переговоры на высоком и высшем уровне и в течение месяца достичь подписания мирного соглашения».
Не успели мы даже ахнуть от такой дерзости, как подоспело и второе заявление: «Премьер-министр Пашинян не только не отказался, но готов прямо сейчас провести двустороннюю встречу с Алиевым. Между тем, именно Алиев отказался от двусторонней встречи и заявил, что азербайджанская сторона якобы готова провести трехстороннюю встречу с участием премьер-министра Великобритании».
То есть, Пашинян представляет дело таким образом, будто Алиев хочет провести встречу в присутствии британского премьера, а сам он, мол, привержен двустороннему формату.
Ну, очевидно, что после такого демарша никакой встречи точно ждать не приходится, по той простой причине, что Лондон уже не будет ее предлагать, а Баку из уважения к Лондону также не станет соглашаться на встречу без вступительных действий приглашающей стороны.
Наверное, самый главный вопрос в этом контексте звучит так: по чьему наущению Ереван отказался от прямых двусторонних переговоров в Британии? В голову, конечно, сразу приходят французы. Париж является идейным вдохновителем самого саммита. И вполне вероятно, что именно Макрон и его команда убедили Пашиняна сорвать встречу, на которой они не могут оказать никакого влияния. Однако только ли французы? Достаточно ли было поддержки «хромой утки» Макрона, чтобы совершить такой акт неуважения к британскому премьеру Киру Стармеру? И тут необходимо снова вспомнить встречу глав МИД в Вашингтоне, которую американская сторона пытается выставить чуть ли не как прорывную. «Мы думаем, что сделка возможна, но она потребует от обеих сторон сделать трудный выбор и трудные компромиссы. И поэтому мы собираемся продолжать призывать их к разрешению этих окончательных разногласий и достижению соглашения», — с таким заявлением выступил недавно официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
А вчера заместитель госсекретаря США по вопросам гражданской безопасности, демократии и прав человека Узра Зея дала интервью армянскому изданию, в котором, в числе прочего, заявила следующее: «США обеспокоены гуманитарным кризисом и кризисом прав человека в Нагорном Карабахе и более чем 100 000 перемещенных лиц. США продолжают призывать Азербайджан обеспечить права и безопасность армян в Нагорном Карабахе, и как можно скорее обеспечить условия для безопасного, добровольного, достойного и стабильного возвращения, чтобы те, у кого есть желание, могли вернуться в свои дома».
Не стоит особого труда сделать заключение, что американцы пытаются протащить в текст мирного договора высосанный из пальца пункт о «правах армян Карабаха».
Учитывая указанную выше активность Вашингтона, можно предположить, что Штаты дали добро на столь невежливое по отношению к британцам поведение Пашиняна. Не исключено, что параллельно Вашингтоном дается сигнал британским лейбористам о том, «кто в доме хозяин», иначе говоря, кто верховодит в англосаксонском мире.
В своем Телеграм-канале азербайджанский политолог Фархад Мамедов написал: «Ясно одно, как отметил Хикмет Гаджиев, отказ Пашиняна от встречи с президентом Азербайджана в Баку расценивают как отход от мирной повестки… и это неуважение к новому премьеру Великобритании, а британцы в последнее время так много делали в направлении Армении…».
Действительно, Хикмет Гаджиев в продолжение своего заявления относительно сложившейся ситуации заметил: «Отказ Армении мы расцениваем как проявление ее намерения отойти от диалога и продвижения мирной повестки. Армения на разных платформах говорит о мире, но в то же время отказывается от встречи, которая служит продвижению мирной повестки, что вызывает недоумение. И международное сообщество должно дать оценку тому, что Армения вместо использования возможности для диалога отказывается от нее. Мы со своей стороны высоко ценим такую мирную инициативу Великобритании».
Очевидно, что Армения снова принесла мирный процесс, а также отношения с таким важным партнером, как Соединенное Королевство, в жертву сиюминутным интересам своих покровителей. Еревану и его покровителям было важно символически отмести всякую возможность двусторонних переговоров, самой скандальностью ситуации подорвать этот формат. Они решили убить эту практику с тем, чтобы Баку был вынужден согласиться на реанимацию старого формата переговоров в присутствии посредников. Это, по мнению кураторов Еревана, позволило бы оказывать давление на Баку. Ведь отказ от такого формата переговоров будет интерпретироваться как деструктивная позиция, а участие, пусть и пассивное, как принятие «воли Еревана».
Имеются большие сомнения в успешности данной тактики. Не будем забывать, что под раздачу попал Лондон. А Лондон таких оскорблений не забывает. Что ему стоит, например, повторно демонстративно пригласить стороны к себе, вне всяких саммитов? Сколько раз армянская сторона будет манкировать это приглашение? Да, кстати, что будет, если к власти в США придут республиканцы, не связанные комплексами вины перед армянами, как демократы, не сумевшие воплотить в жизнь план Вильсона? Я уже не говорю о том, что у азербайджанской дипломатии найдется тысяча и один способ не дать навязать себе невыгодные правила игры.
В этой ситуации в проигрыше рискует остаться только Армения. Прискорбно, но армянские лидеры, как и не раз в своей истории, снова обслуживают сиюминутные желания своих покровителей, совершенно не заботясь не только о своем международном имидже, но и о своей судьбе в регионе. А судьба ей при такой политике уготована только одна – быть вечным изгоем, просящим подачки на коленях.