Կռթկռթացել են Էմին Գալալիի մտորումները
Իսկ կարո՞ղ եմ այսօր ցինիկ լինել: Եվ հայոյախոս՝ բայց չանցնելով կարմիր գծերը: Սակայն դեղինները կհատեմ:
Ինչ-որ մեկը հանգիստ չի նստում: Քոր են գալիս ԱՆԿԱ-շամանները և այլ խառնամբոխը։ Կալատեղից հումանիստները։ Այնտեղ օրացույցի կարմիր օրվա մասին ինչ-որ բան կա։ Ակտիվ հայերը (կան նաև պասիվներ, բայց խոսքս միայն քաղաքացիական դիրքորոշման մասին է՝ իսկ ձեր մտքով ի՞նչ անցավ) և հայասերները նոր են սկսել հասնել ապշեցուցիչ ֆիասկոյի ողջ մասշտաբին։ Կարմիր օրը՝ ավելի ճիշտ՝ օրացույցի օրերը նրանց համար Բաքվում կլիմայական համաժողովի ամսաթվեր են։ Ցեղասպան... Բռնապետական... Էթնիկակապես մաքրող (լվացքի միջոցի պես, երևի)... Անմարդկային... Նավթադոլարային... Եվ այս ամենը մեր մասին է։ Չի կարելի COP29-ը անցկացնել Բաքվում։ Ինչո՞ւ։ Մենք նավթադոլարային ենք։ Դուբայում կարելի էր, և այն մասին, որ այդ երկիրը նույնպես նավթ է արդյունահանում, ոչ ոքին չի հետաքրքրում։ Էլ ինչ ձեր Դուբայը: Շոտլանդիայի մասին, որը նույնպես ընդունել է COP-ը, նույնպես ոչ ոք չի կակազել նավթի և գազի արդյունահանման մասին։ Այսպես ուրեմն, էլի եմ ասում, եթե որևէ մեկը չի լսել. 2024 թվականին Բաքվում կանցկացվի ՄԱԿ-ի կլիմայի համաժողովը: Եվ ևս մի քանի խոշոր ֆորումներ 2025 և 2026 թվականներին: Եվ 2027, 2028 թվականերին և այդպես շարունակ: Դուրներդ չի՞ գալիս։ Գլուխներդ պատին խփեք։
Մենք ոտնահարու՞մ ենք հայերի իրավունքները։ Դե, ջահանդամը: Եթե միայն զուգարանային իրավունքը (ոչ բոլոր հայերը հասցրին տանել զուգարանակոնքերը , մենք դա խոստովանում ենք՝ ավա՜ղ մեզ և ախ ): Նախ՝ մենք հայտարարեցինք Ադրբեջանի Հանրապետության հայ քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու պատրաստակամության մասին այն պայմանով, որ նրանք իրենց ճանաչեն որպես այդպիսիններ։ Իսկ եթե ոչ, ապա թող իրենց վիշտը թափեն աստղերին կամ նրանց, ում մոտ մարդու իրավունքների մասին մտահոգությունը ենթարկվում է միայն իրենց հայտնի ալգորիթմներին։ Նրանց համար, ովքեր հոգ են տանում կոնկրետ կատեգորիայի անձանց հնարովի իրավունքների մասին՝ ելնելով նրանց էթնիկ և կրոնական պատկանելությունից, գումարած ցանկանում են դանդաղեցնել փոքր երկրի (մեր) զարգացումը, որը համառորեն թույլ չի տալիս որևէ մեկին կտրել իր թեւերը և չի պատրաստվում ընկնել իր համար խնամքով փորված կիրճի հատակը. դուրներդ չի՞ գալիս։ Գլուխներդ պատին խփեք։
Ադրբեջանը կարևոր դեր է խաղացել և շարունակում է խաղալ Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության հարցում։ Եվ կխաղա: Ադրբեջանի նախագահը եղել և մնում է ցանկալի հյուր ցանկացած քաղաքական հավաքին, ինչպես այսօր Մեծ Բրիտանիայում:
Մենք պահպանել և ամրապնդել ենք մեր կապերը ավանդական գործընկերների հետ և ձեռք ենք բերել նորերը։ Նույնիսկ նրանք, ովքեր լեցուն չէին բարեկամական զգացմունքներով, ուրախությամբ ողջունում են Ադրբեջանի ներկայացուցիչներին տարբեր, այդ թվում նաև ամենաբարձր մակարդակներում։ Կապերը մենք կշարունակենք պահպանել և ամրապնդել։ Դուրներդ չի՞ գալիս։ Գլուխներդ պատին տվեք։ Մենք անպայման կպատժենք Ադրբեջանի հետ խաղալ որոշածներին, ինչպես խաղալիք խորանարդ «Ռուբիկին և ընկերակիցներին»։ Եթե որևէ մեկը ցանկանում է մեծարել մեկ այլ պետության հողին արյուն ու ցավ բերած և դրա վրա՝ ով գումարներ, ով հեղինակային դիվիդենտներփող, իսկ ով երկուսն էլ վաստակել փորձաց անձանց՝խնդրե՛մ, համեցեք: Բայց մենք դա չենք անելու, այլ օրինակելիորեն պատժելու ենք անառակ արարածներին։ Եթե որևէ մեկին դա դուր չի գալիս՝ գլուխներդ պատին խփեք:
Ադրբեջանին մեկուսացնելու անհրաժեշտության մասին ոռնացող հայկական մեծ բարոյականության (այդ նույնը, որը ընդունում է օտար հողի ոտնձգությունն ու օկուպացիան՝ համաձայնության հասնելու երեք տասնամյակի փորձերով հանդերձ) պահապանները կրճտացնում են ատամները։ Մեկը մյուսի հետևից Ադրբեջան են գալիս աշխարհահռչակ աստղեր, իսկ ազատագրված տարածքներ այցելած և պատրանքի աշխարհում կախված «արցախական» անկախության պաշտպանների արարքների արգասիքները սեփական աչքերով ականատես լինող բազմաթիվ լրագրողների, քաղաքական ու հասարակական գործիչների հաշիվը հասնում է տասնյակ հազարների։ Դուրներդ չի՞ գալիս։ Գլուխներդ պատին խփեք։
Ադրբեջանը կաշառակերության և խավիարային դիվանագիտության մեջ մեղադրող հայկական թափանցիկության «դրոշակակիրները» տխուր հետևում են, թե ինչպես է հոգեվարքի մեջ խորտակվում իրենց լավագույն ավիակիր «Բոբիկ Մենենդեսը»: Արդեն փրկարար նավակներ էլ չեն մնացել, և փրկարարական բաճկոններն էլ վերջացել են, բայց Բոբը համառորեն մնում է ջրի երեսին, չնայած նրա հանդեպ ունեցած լիակատար զզվանքին նույնիսկ ամենամտերիմ համախոհների կողմից: Հիշեցրեք ինձ, այդ ինչը չի սուզվում։ Քաքը: Բայց քակի այս կտորի գործերը քաքմեջ են արվել:
Այո, մենք այդպիսին ենք։ Հանգիստ, հավասարակշռված և խելամիտ, դրանով հանդերձ մեթոդաբար թքած ունենք նրանց վրա, ովքեր փորձում էին թքել մեր վրա՝ և հատկապես սրանով են հայերը և նրանց նմանները գրեթե երեսուն տարի զբաղվել՝ մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերը։ Զոռով մեզ չեք վերցնի, մղեղով մեզ չեք խաբի: Խավիար մենք ունենք, բայց դիվանագիտությունը խավիարային չէ։ Այն խաղային է՝ խաղամոլ, բայց պատասխանատու, համարձակ է, բայց ոչ անխոհեմ։ Եվ բերում է արդյունքներ: Մենք ուրախ ենք համագործակցելու և նախընտրում ենք վատ խաղաղությունը լավ վեճից: Բայց և չենք պատրաստվում որևէ մեկից փախչել։ Մենք պատրաստ ենք համերաշխ ապրել, ինչպես ասում է կատուն հայտնի մուլտֆիլմում, բայց եթե որևէ մեկը կռթկռթա և ցանկանա թշնամություն անել՝ համեցեք։

Раскудахтались Размышления Эмина Галалы
Кой-кому неймется. Зачесались АНКИ-шаманки и прочая шелупонь. Гуманисты с гумна. Что-то там было про красный день календаря. Активные армяне (есть и пассивные, но я только о гражданской позиции – а вы что подумали?) и армянолюбы только стали догонять весь масштаб потрясающего фиаско. Красные день – вернее, дни – календаря для них это даты климатической конференции в Баку. Геноцидальный… Диктаторский… Этнически чистящий (как моющее средство, наверно)… Бесчеловечный… Нефтедолларовый... И это всё о нас! Нельзя проводить COP29 в Баку. Почему? Мы нефтедолларовые. В Дубае было можно, и о том, что страна тоже добывает нефть, никто не парился. Да что ваш Дубай! Про Шотландию, которая также принимала СОР, тоже никто не заикался на предмет добычи нефти и газа. Так вот, еще раз, если кто не расслышал: в Баку в 2024 пройдет Климатическая Конференция ООН. И еще несколько крупных форумов в 2025 и 2026. И в 2027, 2028 и так далее. Не нравится? Убейтесь об стену.
Мы нарушаем права армян? Ну, на фиг. Разве что унитазное право (не все армяне успели вывезти унитазы, это мы признаем – увы нам и ах!). Во-первых, мы заявляли о готовности гарантировать права армянских граждан Азербайджанской Республики при условии, что они себя таковыми признают. А если нет, то пусть изливают скорбь звездам или тем, чья забота о правах человека подчинена только им известным алгоритмам. Для тех, кто печется о выдуманных правах конкретной категории лиц на основе их этнической и религиозной принадлежности, плюс желает затормозить развитие небольшой страны (нашей), которая упорно не позволяет никому подпалить себе крылья и не собирается падать на дно заботливо вырытых для нее ущелий: не нравится? Убейтесь об стену.
Азербайджан играл и играет важную роль в энергетической безопасности Европы. И будет играть. Президент Азербайджана был и остается желанным гостем на любой политической тусовке, как в Великобритании сегодня.
Мы сохранили и усилили связи с традиционными партнерами и обзавелись новыми. Даже те, кто не был исполнен дружеских чувств, радостно приветствуют азербайджанских представителей на разных уровнях, включая высший. Связи мы продолжим сохранять и усиливать. Не нравится? Убейтесь об стену. Мы обязательно накажем решивших играть Азербайджаном, как игрушечным кубиком «Рубика и сотоварищи». Если кто желает чествовать людей, принесших кровь и боль на землю другого государства и пытавшихся на этом заработать – кто деньги, кто репутационные дивиденды, а кто и то и другое – милости просим. Но мы этого делать не будем, а накажем блудливых тварей примерно. Если кому не нравится – убейтесь об стену.
Завывавшие о необходимости изоляции Азербайджана хранители великой армянской морали (той самой, которая приемлет посягательство на и оккупацию чужой земли при игнорировании трех десятков лет попыток договориться) скрежещут зубами. Один за другим в Азербайджан приезжают звезды мировой величины, а счет посетивших освобожденные территории и воочию лицезревших плоды деяний зависших в мире иллюзий поборников «арцахской» независимости журналистов, политиков и общественных деятелей идет на десятки тысяч. Не нравится? Убейтесь об стену.
Обвинявшие Азербайджан в подкупе и икорной дипломатии «знаменосцы» армянской транспарентности печально наблюдают, как агонизируя, идет ко дну их лучший авианосец «Бобик Мяняндес». Уже и шлюпок-то не осталось, и жилеты спасательные закончились, но Боб упорно держится на плаву несмотря на тотальное отвращение к нему со стороны даже ближайших соратников. Напомните, что не тонет? Дерьмо. Но дела у этого куска дерьма дерьмовые.
Да, мы такие. Спокойные, взвешенные и рассудительные, при этом методично наплевательские к тем, кто пытался плевать на нас – а именно этим армяне и иже с ними занимались почти тридцать лет, до сентября 2020. Нахрапом нас не взять, на мякине не провести. Икра у нас есть, но дипломатия не икорная. Она игорная – азартная, но ответственная, дерзкая, но не безрассудная. И приносит плоды. Мы рады сотрудничеству и предпочитаем худой мир доброй ссоре. Но и бегать ни от кого не собираемся. Мы готовы жить дружно, как говаривал котяра в известном мультике, но, если кто кудахчет и желает враждовать – милости просим.