«Վրաստանը, Ադրբեջանը և Հայաստանը կարող են երկխոսություն սկսել առանց երրորդ երկների միջամտության» Կախա Գոգոլաղվիլին՝ Caliber.Az կայքում
20 Հունվարի 2022 14:07
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Վրաստանի Ալեքսանդր Ռոնդելիի անվան ռազմավարական և միջազգային հետազոտությունների հիմնադրամին առնթեր ԵՄ-ի ուսումնասիրման կենտրոնի տնօրեն Կախա Գոգոլաշվիլիի հետ։
—Կարող եք արդյո՞ք նշել 2021 թվականին Վրաստանի համար հիմնական իրադարձությունները։
—Ես չէ ասի, որ այն ինչ որ առանձնահատուկ բան է բերել Վրաստանի համար։ Այդ տարի, ինչպես նախորդ տարիներին, Վրաստանը շարունակել է շարժվել եվրոատլանտիկ ասպարեզում, ինչպես նաև եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ։
2021 թվականին Վրաստանի վարչապետը ուկրաինական և մոլդովական գործընկերների հետ միասին հանդիպել է՝ եվրոպական կառույցների բոլոր ղեկավարների հետ։ Հռչակագիրը, որը ընդունվել է «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովին, որոշակի հեռանկարներ է բացում Վրաստանի ԵՄ-ին հետագա ինտեգրման համար։
ՆԱՏՕ-ի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, որը անցկացվել է 2021 թվականի դեկտեմբերին՝ հույս է տալիս, որ Դաշինքը չի դիմի այն զիջումներին, որոնք նրանից պահանջում է Ռուսաստանը։ Բացի դրանից, 2021 թվականին դրված էր «3+3» ձևաչափին Վրաստանի մասնակցության վերաբերյալ հարցը, և ամենից շատ Թուրքիան էր հանդես գալիս տվյալ հարթակում Թբիլիսիի մասնակցության օգտին, սակայն Վրաստանի կառավարությունը հրաժարվեց՝ նրանում Ռուսաստանի մասնակցության պատճառով։
Վրաստանի տվյալ քայլը ըմբռնումով է ընդունվել, չնայած ես համարում եմ, որ ապագայում մասնակիցների կողմից կձեռնարկվի՝ նշված հարթակում Վրաստանին ներգրավելուն ուղղված նոր փորձեր։ Սակայն, իմ կարծիքով, մոտ ապագայում դա տեղի չի ունենա։
—Իսկ վրացական դիվանագիտությունը ի՞նչ հաջողությունների է հասել այդ տարվա ընթացքում։
—ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությյունները դինամիկ զարգացել են, չնայած մենք Թբիլիսի ներքին և արտաքին քաղաքականության առնչությամբ շատ քննադատություն ենք լսել, ինչպես Պետական դեպարտամենտի, այնպես էլ Վրաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան կողմից։ Բայց չնայած դրան, Վրաստանը մնում է, որպես ԱՄՆ-ի ռազմավարական դաշնակից և բարձր մակարադակի շփումները շարունակվում են։ 2021 թվականին երկիր է ժամանել Պենտագոնի շեֆ Լլոիդ Օստինը, և սույն այցը հանդիսանում է նրա ապացույց, որ ԱՄՆ-ի համար Վրաստանը շատ կարևոր է, որից հետո մեր երկիրը՝ պաշտպանական ոլորտում լրացուցիչ աջակցություն ստանալու խոստում է ստացել։
Տարվա ընթացքում զարգացել են Վրաստանի հարաբերությունները հարևան երկրների, մասնավորապես Ադրբեջանի հետ։ Կայացել են Վրաստանի վարչապետի այցերը Ադրբեջան, Թուրքիա և Հայաստան։ Բացի դրանից, Վրաստանը ձեռնարկել է Բաքվի և Երևանի միջև ռազմագերիների փոխանակման և ականապտ դաշտերի քարտեզների հանձնման հարցերով միջնորդի դեր կատարելու փորձեր, Վրաստանի միջնորդության շնորհիվ՝ Փաշինյանը և Էրդողանը կարծիքներ են փոխանակել մի շարք հարցերի շուրջ։ Ցավոք Վրաստանը այնպիսի տրամաչափի երկիր չէ, որպեսզի կողերի վրա զգալի ազդեցություն գործի, բացի բանակցությունների համար հարթակ առաջարկելուց։
Անցյալ տարվա ընթացքում Վրաստանը ձեռնարկել է Ռուսաստանի հետ փոխհարաբերությունները կարգավորելու փորձեր, սակայն դրանք եղել են ապարդյուն, որովհետև Մոտկվայի հետ անհնար է պայմանավորվել։ Նրա համար առաջնահերթային է հանդիսանում նրա օրակարգը Արևմուտքի հետ և, եթե Կրեմլը ուզում է ինչ որ բան ապացուցել Արևմուտքին, ապա նա սկսում է սպառնալ Վրաստանին և Ուկրաինային։ Եղել է երկկողմ չվերթների վերականգնման փորձեր։ Ռուսաստանի հետ հումանիտար հարաբերությունները պահպանվել են լավ մակարդակով, ինչի մասին վկայում է Վրաստանում ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների աճը։ Սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի կողմից ընդունվել է՝ Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի հումանիտար հարցերի ոլորտի հարցով հերթական հռչակագիրը, վրացական կողմի ելույթը եղել է հաջող։
Իսկ 2021 թվականի ընթացքում ինչպի՞սի ձախողված պահեր կարող եք նշել։
—Տեղի է ունեցել ներքին բարեփոխումների ձախողում՝ Վրաստանի Գերագույն դատարանում դատավորների նշանակման հարցով Վենեցիայի հանձնաժողովի խորհրդատվությունները հաշվի չառնելու հետ կապված։ Կարևոր պահ է եղել նաև 2020 թվականի խորհրդարանական ընտրություններ հետ սկսված՝ երկրում քաղաքական ճգնաժամի կարգավորման ուղղությամբ ԵՄ-ի քայլը։ Բացի դրանից, Վրաստանը չստացավ տնտեսական տրանշի երկրորդ մասը՝ 150 միլիոն եվրոյի չափով։ Դեկտեմբերի վերջին Վրաստանը չեղարկեց պետական տեսուչի կառույցը, որը հետաքննում է պետական հաստատություններում խախտումները։
Բայց ընդհանուր առմամբ, մեր դիվանագիտական փոխհարաբերությունները մնացած երկրների հետ բարելավվել են և դուրս են եկել նոր մակարդակի։ Բնական է, Վրաստանը որքան մոտիկ կանգնի Եվրամիությանը, այնքան բարձր կլինեն նրա պահանջները։ Ցավոք անցյալ տարի չի մեծացել Վրաստանի և ԵՄ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը, նրա համար երկիրը պետք է աշխատի իրավական բարեփոխումների վրա, որոնք վրացական ապրանքները կմոտեցնեն եվրոպականներին։ Բացի դրանից, «Արևելյան գործընկերության» երկրներում ներդրումների մասին պլանի համաձայն՝ Վրաստանը ստացել է մոտ 1,5 միլիարդ եվրոյի ներդրումներ, որը կծախսի ենթակառուցվածքի զարգացման և Արևելք-Արևմուտք տրանսպորտային միջանցքի վրա, որպեսզի տարածաշրջանը կապի Եվրոպայի հետ։
—Սաակաշվիլիի վերադաձը ինչպե՞ս է ազդել երկրի քաղաքական իսթեբլիշմենտի վրա։
—Նրա գալը բավականին խարխլեց հասարակության նյարդերը, բայց միևնույն ժամանակ «Վրացական երազանքին» օգնեց էլ ավելի կայունանալ։ Նրա վերադարձը առաջացրեց քաղաքական դաշտի արմատականացում, և փոքր կուսակցությունները ընտրություններում մնացին առանց ձայների։ Շատ մարդիկ, ովքեր չէին ցանկանում քվեարկել «Վրացական երազանքի» օգտին, բայց դա արեցին, վախենալով Սաակաշվիլիի գալուց։ Նրա վերադարձն ու ձերբակալությունը մեծ սխալ էր։ Նրա շուրջ բոլոր գործողություններն այժմ ուղղված են Սաակաշվիլիին բանտից հիվանդանոց տեղափոխելուն և հակառակը։
Իր ժամանակին նա կարևոր դեր է խաղացել Վրաստանի ժողովրդավարականացման մեջ, կոտրելով կոռումպացված համակարգը։ Սաակաշվիլին մի շարք բարեփոխումներ անցկացրեց ոստիկանության, հարկային ոլորտներում, նրա օրոք երկրի բյուջեն 10 անգամ աճել է, նա արդիականացրեց երկիրը։ Նրա բարեփոխումները շատ առումներով կարևոր էին, չէ որ նա Վրաստաը խավարից դուրս բերեց դեպի լույս, նրանից առաջ երկրում տիրում էր կոռուպցիա և հանցագործություն։
—Դուք կարող եք արդյո՞ք հիմնավորել Կովկասի տարածաշրջանի ապագայի Ձեր տեսլականը։
—Եթե Հայաստանին և Ադրբեջանին հաջողվի պայմանավորվել, ապա նրանց միջև հակամարտությունը կկարգավորվի, ինչը դրականորեն կազդի ընդհանրապես տարածաշրջանի վրա, կբարելավվի տնտեսական վիճակը և կամրապնդվի նրա վարկանիշը ողջ աշխարհում։ Նույն բանն էլ կարելի է ասել օկուպացված վրացական տարածքների պատճառով Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև հակամարտության մասին։ Բայց այստեղ Ռուսաստանը այնքան ամուր է նստել մեր մարզերում, որ նույնիսկ դժվար է պատկերացնել, թե Թբիլիսին ինչպես դրանք կվերադարձնի։ Վրաստանը պետք է ակտիվորեն աշխատի տվյալ ուղղությամբ, որպեսզի գոնե հակամարտությունը վերափոխակերպի բանակցությունների հունի մեջ։ Այս ամենը դրականորեն կազդեն տարածաշրջանի վրա, հատկապես բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը։
Եվ բնական է, այստեղ շատ բան է կախված Ռուսաստանի գործունեությունից, պետք է նվազի տարածաշրջանում նրա ապակառուցողական գործունեությունը, և չնայած նա համարում է, որ դրական դեր է խաղացել ղարաբաղյան հարցի լուծման մեջ, մենք բոլորս գիտենք, որ իրականում դա դանդաղ գործունեության ռումբ է։ Մեր տարածաշրջանի երկրները պետք է առավելագույն ջանքեր դրսևորեն, որպեսզի ռուսական զորքերը հեռանան այստեղից, մենք ինքներս պետք է լուծենք կենսական խնդիրները, առանց արտաքին միջամտության։ Միայն այդ ժամանակ տարածաշրջանը կունենա մեծ ապագա։
Ես համարում եմ, որ հարկավոր է տարածաշրջանի եվրոպականացում, որովհետև եվրոպական մշակույթային ազդեցությունը դրականորեն կազդի Հարավային Կովկասի զարգացման վրա։ Մեր տարածաշրջանը գրավիչ է հանդիսանում շատ տեսակետերից, ներառյալ զբոսաշրջային բաղադրիչի։ Հարավային Կովկասի բոլոր երկներում բավականին զարգացած են մարդկային ռեսուրսների ներուժը, բիզնես ոլորտները։
Բացի դրանից, կարծում եմ, որ հարկավոր է հաստատել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները, ինչը ուժեղ ազդեցություն կգործի տարածաշրջան թուրքական ներդրումների հոսքի և իրավիճակի կայունության վրա։ Ես տարածաշրջանում Թուրքիայի դերը գնահատում եմ միայն դրական։
Տարածաշրջանի համար ամենամեծ վտանգը ծայրահեղական խմբավորումների թվի աճն է։ Կարևոր խնդիր է՝ նպաստել տարածաշրջանի ժողովրդավարական զարգացմանը և դրա համար օգտագործել բոլոր առկա ռեսուրսները, չէ որ, որպես կանոն, ժողովրդավարական պետությունները չեն կռվում իրար հետ։
Բացի դրանից, հարկավոր է մշակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգության համակարգ։ «3+3» ձևաչափը մեզ պետք չէ, որվհետև Ռուսաստանը կձգտի գերիշխել նրանում, բայց Վրաստանը, Հայաստանը կարող են իրար հետ երկխոսություն զարգացնել առանց երրորդ երկրների միջամտության, ներառյալ Թուրքիայի։ Մեր տարածաշրջանի երկրները պետք է ակտիվացնեն համագործակցությունը շրջակա միջավայրի, գյուղատնտեսության և ներդրումների ներգրավման ոլորտում։
—Իսկ Դուք ինքներդ հավատու՞մ եք, որ Բաքվի և Երևանի միջև երբևիցե խաղաղություն կտիրի։
—Ես կարծում եմ, որ խաղաղությունը լիովին հնարավոր է, մինչև այդ գոյություն ուներ վիթխարի անհավասարակշռություն, երբ Հայաստանը օկուպացրել էր ադրբեջանական տարածքների 20 %-ը և նման պայմաններում համագործակցությունը ուղղակի անհնար էր։ Սակայն այժմ, երբ Ադրբեջանը վերադարձրել է իր տարածքների մեծամասնությունը (չնայած հայերով բնակեցված որոշ տարածքներ մնացել են), ստեղծվել են պայմաններ՝ այդ երկու երկրների միջև կայունության և խաղաղության համար։
Երկու կողմերը պետք է գնան փոխադարձ զիջումների, միայն այդ դեպքում կարելի է հասնել խաղաղության։ Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանը, որպես հաղթած կողմ, պետք է իմաստուն գործի այդ ուղղությամբ և ձգտի Հայաստանի հետ խաղաղության ապահովման: Չէ որ Երևանի հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը շատ բան կտա Բաքվին, էլ չասած տրանսպորտային մայրուղու կարևորության մասին, որը Նախչըվանը կկապի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ։ Այս ամենը դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի ընդհանուր զարգացման վրա։

«Грузия, Азербайджан и Армения могут развивать диалог без вмешательства третьих стран»
Интервью Caliber.Az с директором Центра изучения ЕС в грузинском Фонде стратегических и международных исследований имени Александра Рондели Кахой Гогалашвили.
- Могли бы вы отметить основные события 2021 года для Грузии?
- Я бы не сказал, что он принес чего-то особенного Грузии. В том году, как и в предыдущие, Грузия продолжала движение на евроатлантическом поприще, а также по направлению европейской интеграции.
В 2021 году грузинский премьер-министр вместе с украинским и молдавским коллегами встретился со всеми главами европейских институтов. Декларация, которая была принята на саммите «Восточного партнерства», открывает определенные перспективы для дальнейшей интеграции Грузии в ЕС.
Встреча министров иностранных дел НАТО, которая проходила в декабре 2021 года, дает надежду, что Альянс не пойдет на уступки, которые требует от него Россия. Кроме того, в 2021 году стоял вопрос касательно участия Грузии в формате «3+3», и больше всего Турция выступала за участие Тбилиси в данной платформе, но грузинское правительство отказалось ввиду участия в ней России.
Данный шаг Грузии был встречен с пониманием, хотя я считаю, что в будущем участниками будут предприняты новые попытки по вовлечению Грузии в отмеченный формат. Но думаю, что в ближайшем будущем этого не случится.
- А каких успехов добилась грузинская дипломатия за этот год?
- Отношения с США развивались динамично, хотя много критики мы слышали как со стороны Государственного департамента, так и посольства США в Грузии касательно внутренней и внешней политики Тбилиси. Но несмотря на это, Грузия остается стратегическим союзником США и контакты на высшем уровне продолжаются. В октябре 2021 года в страну приезжал шеф Пентагона Ллойд Остин, и данный визит явился очередным доказательством того, что для США Грузия очень важна, после чего наша страна получила обещания по дополнительной помощи в оборонной сфере.
В течение года развивались отношения Грузии с соседними странами, в частности с Азербайджаном. Состоялись визиты премьер-министра Грузии в Азербайджан, Турцию и Армению. Кроме того, Грузия предпринимала попытки выступить в роли посредника между Баку и Ереваном по обмену военнопленными и передаче карт минных полей, благодаря посредничеству Грузии Пашинян и Эрдоган обменялись мнением по ряду вопросов. К сожалению, Грузия страна не того калибра, чтобы оказывать на стороны существенное влияние, кроме предоставления площадки для переговоров.
На протяжении прошлого года Грузия предпринимала попытки по урегулированию взаимоотношений с Россией, однако они были тщетными, потому что с Москвой невозможно договориться. Для нее приоритетом является ее повестка дня с Западом и если Кремль хочет что-то доказать Западу, то он начинает угрожать Грузии и Украине. Были попытки восстановления двусторонних рейсов. Гуманитарные отношения с Россией сохранены на хорошем уровне, о чем свидетельствует рост российских туристов в Грузии. В сентябре со стороны ООН была принята очередная декларация по Абхазии и Южной Осетии в области гуманитарных вопросов, выступление грузинской стороны было успешным.
- А какие провальные моменты за 2021 год вы могли бы отметить?
- Был провал во внутренней реформе в связи с неучетом рекомендаций Венецианской комиссии по вопросу назначения судей в Верховный суд Грузии. Важным моментом был и шаг ЕС в разрешении политического кризиса стране, который начался с парламентских выборов 2020 года.  Кроме того, Грузия не получила вторую часть экономического транша в размере 150 миллионов евро.  В конце декабря Грузия упразднила институт государственного инспектора, который расследует нарушения в государственных учреждениях.
Но в целом наши дипломатические взаимоотношения с остальными странами улучшились и вышли на новый уровень. Естественно, чем ближе Грузия стает к Евросоюзу, тем выше будут его требования. К сожалению, за прошлый год не увеличился торговый оборот между Грузией и ЕС, для этого стране надо поработать над правовыми реформами, которые приблизят грузинскую продукцию к европейским. Кроме того, согласно плану об инвестировании в страны «Восточного партнерства», Грузия получит около 1,5 миллиарда евро инвестиций, которые будет тратить на развитие инфраструктуры и транспортного коридора Восток-Запад, чтобы связать регион с Европой.
- Как возвращение Саакашвили сказалось на настроениях политического истеблишмента страны?
- Его приезд изрядно потрепал нервы в обществе, но одновременно помог «Грузинской мечте» еще больше утвердиться. Его возвращение вызвало радикализацию политического поля, и маленькие партии остались без голосов на выборах. Многие люди, кто не хотел голосовать за «Грузинскую мечту», сделали это, испугавшись приезда Саакашвили. Возвращение и его арест были большой ошибкой. Вся деятельность вокруг него сейчас направлена на перевод Саакашвили из тюрьмы в больницу и наоборот.
В свое время он сыграл важную роль в демократизации Грузии, сломав коррумпированную систему. Саакашвили провел ряд реформ в полицейской, в налоговой сферах, при нем бюджет страны вырос в 10 раз, он модернизировал страну. Во многих отношениях его реформы были важными, ведь от вытащил Грузию из темноты на свет, до него в стране царила коррупция и криминал.
- Могли бы вы обосновать свое видение будущего Кавказского региона?
- Если Армении и Азербайджану удастся договориться, то конфликт между ними будет урегулирован, что положительно повлияет на регион в целом, улучшит экономическое положение и укрепит его имидж во всем мире. То же самое можно сказать и о конфликте между Россией и Грузией из-за оккупированных грузинских территорий. Но тут Россия настолько крепко засела в наших регионах, что трудно даже представить себе, как Тбилиси их вернет. Грузии нужно активно работать в данном направлении, чтобы хотя бы трансформировать конфликт в русло переговоров. Все это положительно повлияет на регион, особенно разблокировка всех транспортных коммуникаций.
И естественно, здесь много зависит от деятельности России, должна уменьшиться ее деструктивная деятельность в регионе, и хотя она считает, что сыграла позитивную роль в решении Карабахского вопроса, мы все знаем, что на самом деле это бомба замедленного действия. Страны нашего региона должны проявить максимум усилий для того, чтобы российские войска ушли отсюда, нам самим нужно решать насущные проблемы, без вмешательства извне. Только тогда у региона будет большое будущее.
Я считаю, что нужна европеизация региона, потому что европейское культурное влияние положительно скажется на развитии Южного Кавказа. Наш регион является привлекательным со многих точек зрения, включая туристическую составляющую. У всех стран Южного Кавказа достаточно развиты потенциалы человеческих ресурсов, бизнес-сферы.
Кроме того, я думаю, что нужно наладить отношения между Арменией и Турцией, что окажет сильное влияние на приток турецких инвестиций в регион и стабилизацию ситуации. Я расцениваю роль Турции в регионе только положительно.
Самая большая опасность для региона - это рост числа экстремистских групп. Важная задача способствовать демократическому развитию региона и использовать для этого все имеющиеся ресурсы, ведь как правило, демократические государства не воюют между собой.
Кроме того, нужно разрабатывать систему региональной безопасности на Южном Кавказе. Формат «3+3» нам не годится, потому что в нем Россия будет пытаться доминировать, но Грузия, Армения и Азербайджан могут развивать диалог между собой без вмешательства третьих стран, включая Турцию. Странам нашего региона необходимо активизировать сотрудничество в сфере охраны окружающей среды, сельского хозяйства и привлечения инвестиций.
- А вы сами верите в то, что когда-то наступит мир между Баку и Ереваном?
- Я думаю, этот мир вполне возможен, до этого существовал огромный дисбаланс, когда Армения оккупировала 20% азербайджанских территорий и в таких условиях сотрудничать было просто невозможно. Но теперь, когда Азербайджан вернул большинство своих территорий (хотя остались немногие территории, заселенные армянами), сложились условия для стабильности и мира между этими двумя странами.
Обе стороны должны пойти на взаимные уступки и компромиссы, только в таком случае можно достичь мира. Я думаю, что Азербайджан как победившая сторона должен мудро действовать в этом направлении и стремиться к обеспечению мира с Арменией, ведь развитие экономических отношений с Ереваном даст многое Баку, не говоря уже о важности транспортной магистрали, которая соединит Нахчыван с западными регионами Азербайджана. Все это окажет положительное влияние на общее развитие региона.