Ադրբեջան-Թուրքիա-Պակիստան. Նոր «ՆԱՏՕ» և Չինաստանի ու Եվրոպայի միջև հաղորդակցության ճանապարհներ Սերգեյ Բոգդանի մեկնբանությունը
28 Մարտի 2022 16:47
Մարտի 21-ից 23-ը կայացել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի պաշտոնական այցը Պակիստան։ Երկկողմ հարաբերությունների հարցերի հետ մեկտեղ, նորից քննարկվեցին առավել ծավալուն՝ Թուրքիայի հետ եռակողմ համագործակցությունը։ Այն փոխգործունեությունը դուրս է բերում որակապես նոր, գործնականորեն գլոբալ մակրդակի։
Պաշտպանության հարցերը, որպես հարաբերությունների շարժիչ ուժ
Պակիստանի հետ համագործակցությունը Բաքվի համար ինչ որ նոր բան չի հանդիսանում։ 1990-ական թվականների կեսերից Ադրբեջանը և Պակիստանը միմյանց համապատասխանաբար աջակցում են ղարաբաղյան և քաշեմիրյան խնդիրներում։ Պակիստանը Ղարաբաղում հակամարտության հետ կապված նույնիսկ հրաժարվեց լիարժեք ճանաչել Հայաստանը, իսկ 2012 թվականին, օրինակ, Պակիստանի խորհրդարանը Խոջալիում կոտորածը ճանաչեց, որպես ցեղասպանության ակտ։
Դեռ 2015 թվականի մարտ ամսին Ադրբեջանի և Պակիստանի նախագահները ստորագրել են Ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագիրը։ Երկրները պարբերաբար փոխանակվել են պաշտոնական այցերով, այդ թվում նաև բարձր մակարդակի։ Բոլորովին վերջերս, դեկտեմբերին, Պակիստան է այցելել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։ Բաքուն և Իսլամաբադը 2010-ական թվականների երկրորդ կեսից՝ երկկողմ համագործակցության հետ մեկտեղ, քննարկում են Թուրքիայի մասնակցությամբ եռակողմ ձևաչափով փոխգործունեությունը, ինչի մասին խոսք կգնա ստորև։
Տնտեսական ոլորտում համագործակցության մոտեցումներ գտնելու օգտին հավելյալ փաստարկներ պետք չեն՝ աշխարհում բնակչության թվաքանակով հինգերորդ երկրի հետ, որտեղ ապրում է գրեթե 227 մլն մարդ (համեմատության համար, Ռուսաստանում՝ 145 մլն)։ Պակիստանցիների նույնիսկ չնչին եկամուտների դեպքում այն վիթխարի շուկա է և պոտենցիալ արտադրական բազա։ Բայց առայժմ Ադրբեջանի համար այն հիմնականում ընդամենը պոտենցիալ հնարավորություն է, քանզի փոխադարձ առևտրի ծավալը մնում է համեստ, միայն վերջին տարիներին այն հաղթահարել է տասը միլիոն դոլարի շեմը։
Անվտանգության ոլորտում համագործակցության հետ կապված իրավիճակը շատ ավելի դինամիկ է թվում։ Անցյալ տարի, օրինակ, Ադրբեջան էին այցելել Պակիստանի շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Նադիմ Ռազան և Պակիստանի բանակի շտաբի պետ Քամար Ջավեդ Բաջվան։
Պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը առաջին պլան է մղվել 2010 թվականների երկրորդ կեսին։ Դժվար է գնահատել ծավալները, բայց, Բաքվում Պակիստանի այդ ժամանակվա դեսպանի խոսքով՝ այդ պահին տասնյակ ադրբեջանցի զինվորականները արդեն Պակիստանում պատրաստություն էին անցնում, իսկ Պակիստանի ռազմական օդաչուները վարժվում էին Ադրբեջանում։ Պակիստանի հետ հարաբերությունների վրա ազդեց նաև ընդհանուր իրավիճակը. Բաքուն ընդհարվեց՝ ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի դադարեցման խաղաղ ճանապարհներ փնտրելու մեջ Հայաստանի ղեկավարության մերժման հետ և վերջնականապես առաջին պլան դուրս եկավ հարցի ռազմական լուծումը։ Ուստի զարմանալի չէ, որ 2016 թվականին Պակիստանի վարչապետ Նավազ Շարիֆի այցի ընթացքում հատուկ ուշադրություն հատկացվեց ռազմական և էներգետիկ համագործակցությանը, իսկ նախագահ Իլհամ Ալիևը նրա հետ հատուկ քննարկեց զինվորականների պատրաստման մեջ համագործակցության հարցերը և նշեց. «Պակիստանը ունի շատ զարգացած պաշտպանական արդյունաբերություն... Մենք կարող ենք համագործակցել համատեղ արտադրության կազմակերպման մեջ»։
Պակիստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը հակասություններից զուրկ չէր։ Որպես պարզաբանում կարող է ծառայել Ադրբեջանի կողմից դեռևս չգնված՝ պակիստանա-չինական արտադրության JF-17 կործանիչների հետ կապված պատմությունը։ 2000-ականների վերջից այն պարբերաբար հայտնվում է պաշտոնական մեկնաբանություններում և ԶԼՄ-ների հոդվածներում: Միգուցե կործանիչները պարզապես այն ժամանակ Բաքվի առաջնահերթությունների մեջ չէին, գուցե հարցը բարդանում էր նրանով, որ օդանավում օգտագործվում է ռուսական RD-33 շարժիչ, ուստի գործարքի համար պահանջվում էր Մոսկվայի համաձայնությունը։ 2021 թվականի նոյեմբերին Իսլամաբադում Ադրբեջանի ռազմական կցորդ Մեհման Նովրուզովը խոսել է JF-17 Block 3-ի վերջին մոդիֆիկացիայի գնման հնարավորության մասին։ Իրոք, վերջերս պարզվեց, որ Չինաստանը կործանիչների վրա ռուսական շարժիչները փոխարինում է իր, չինական կատարելագործմամբ նմանակներով։
Այն, որ հատկապես ռազմական պահեր են շարժիչ ուժի դեր խաղացել հարաբերությունների հաստատման մեջ՝ ինչ որ անբնական բան չի հանդիսանում։ Որոշակի պայմաններում բոլոր պետություններն էլ սկսում են քաղաքականությունը կառուցել ազգային անվտանգության հարցերի շուրջ, դա ավելի հաճախ վկայում է ոչ թե նրանց արյունարբության, այլ զգոնության մասին։ Նշանավոր պատմաբան Չարլզ Թիլին ընդհանրապես նշել է, որ ոչ մի բան այնպես չի նպաստում պետության արագ կառուցմանը, որքան պատերազմը։ Դժվար է Բաքվից ակնկալել ռազմական գործի նկատմամբ առավել անհոգ վերաբերմունք նրանից հետո, երբ երեք տասնայակ տարիների ընթացքում հանրապետության տարածքների մի մասը գտնվել է օկուպացիայի տակ։
«Բաքվի դաշնագի՞ր»
2010-ականների վերջին Պակիստանի հետ հարաբերությունների երկկողմ ձևաչափը սահուն անցավ եռակողմ ձևաչափի։ Քաղաքական առումով դա ձևակերպվել է 2017 թվականին Ադրբեջանի, Պակիստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարների Բաքվի եռակողմ հանդիպման ժամանակ։ Հանդիպմանը կողմերը պայմանավորվել են ավելացնել առևտրաշրջանառությունը, միմյանց ցուցաբերել դիվանագիտական աջակցություն և ամրապնդել պաշտպանական ոլորտում համագործակցությունը։
Ղարաբաղում հաղթանակից կարճ ժամանակ անց, 2021 թվականի հունվարի 13-ին Իսլամաբադում անցկացվեց Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի արտգործնախարարների երկրորդ եռակողմ հանդիպումը։ Իսկ 2021 թվականի հուլիսի 27-ին երեք երկրները ստորագրեցին քաղաքական և ռազմական համագործակցությանը վերաբերվող Ռազմավարական գործընկերության մասին Բաքվի հռչակագիրը։ Այն, ի թիվս այլ բաների, կոչ է արել պայքարել իսլամաֆոբիայի, խտրականության և աշխարհում մահմեդական փոքրամասնությունների նկատմամբ հալածանքի դեմ: Միաժամանակ, կողմերը հայտարարեցին անվտանգության ոլորտում առավել սերտ եռակողմ համագործակցության և միջազգային իրավունքին համապատասխան Ղարաբաղում, Կիպրոսի և Քաշմիրի հակամարտությունների լուծումներ գտնելու անհրաժեշտության մասին։
Դրանից հետո, անցյալ տարվա սեպտեմբերին, Լաչինում առաջին անգամ անցկացվեցին Ադրբեջանի, Պակիստանի և Թուրքիայի հատուկ նշանակության ուժերի «Երեք եղբայր-2021» զորավարժությունները։ Զորավարժությունների անցկացման բույն վայրը ցույց է տվել՝ նրանցից մեկի առաջ ծառացած նույնիսկ սուր խնդիրները լուծելու համար դաշինքն օգտագործելու կողմերի պատրաստակամությունը։
Երեք երկրներից յուրաքանչյուրի համար տվյալ եռակողմ համագործակցությունը թույլ է տալիս լուծել կարևոր աշխարհաքաղաքական խնդիրներ։ Ադրբեջանի համար սա գործնականորեն գլոբալ քաղաքականության մակարդակով ելքն է, Անկարայի համար՝ ՆԱՏՕ-ի ներսում ռազմավարական ինքնավարությունը, Պակիստանի համար՝ Չինաստանի հետ իր սերտ կապերի պայմաններում լրացուցիչ դիվերսիֆիկացիա։
Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի ներկայիս եռակողմ համագործակցության մեջ կարելի է տեսնել «Մերձավոր Արևելքի ՆԱՏՕ-ի» վերամարմնավորումը, որը գոյություն ուներ մինչև 1979 թվականը՝ CENTO, կամ Բաղդադի դաշնագիրը։ Ե՛վ Թուրքիան, և՛ Պակիստանը կարևոր դեր խաղացին CENTO-ում, բայց CENTO-ն մնաց խորապես արևմտյան նախագիծ, որը կանխորոշեց դրա փլուզումը:
Ի տարբերություն CENTO-ի՝ Բաքվի, Անկարայի և Իսլամաբադի կողմից կառուցվող նոր աշխարհաքաղաքական միավորումը՝ պայմանական «Բաքվի պակտը», առաջին հերթին կապված է հենց այդ երկրների և տարածաշրջանների կարիքների ու ձգտումների հետ։ Տվյալ դեպքում այս կառույցի անդամներին, այլ ոչ, ասենք, Լոնդոնի կամ Վաշինգտոնի արտաքին խաղացողների տխրահռչակ սեփականության հարցը (ինչը արևմտյան մենեջմենթն անվանում է ownership) դրված չէ։
Տեխնոլոգիաներ. փնտրել մատչելին
Եռակողմ դաշինքի օրինակը հանդիսանում է տեխնոլոգիական համագործակցությունը: Ինչպես կրկին ցույց տվեցին նաև Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հետ կապված վերջին իրադարձությունները, բիզնեսը, ժամանակակից տեխնոլոգիական արտադրանքները և բուն տեխնոլոգիաները քաղաքականապես չեզոք չեն հանդիսանում։ Իրական աշխարհում դրանց հասանելիությունը միշտ էլ ենթարկվել է սահմանափակումների, երբեմն հանկարծակի՝ թելադրված քաղաքական իրավիճակից։ Սեղմեք, և ամբողջ երկիրը անջատված է համաշխարհային հեգեմոնների կողմից կառուցված համակարգից, և միլիոնավոր անմեղ քաղաքացիները կոլեկտիվ պատժվում են անկումով, աղքատությամբ կամ նույնիսկ մահով:
Եվ եթե մի կողմ թողնենք ռասիստական եվրոկենտրոն համոզմունքները, որից, ավաղ, տուժում են նաև հետխորհրդային երկրների շատ քաղաքական գործիչներ, ապա երկրի կառավարման պատասխանատու մոտեցումը պահանջում է հասանելի տեխնոլոգիաների որոնում ամենուր և միշտ։ Այո, երբեմն խոսքը գնում է ոչ թե ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաների մասին, որոնք դրանց սեփականատերերը չեն փոխանցի, այլ այն մասին, թե ինչ կարելի է իրականում ձեռք բերել։ Այս առումով Պակիստանը չի կարող անտեսվել հատկապես ռազմական ոլորտում։ Չէ որ այս երկիրը, թեկուզ և տարբեր ձևերով փոխառելով օտար տեխնոլոգիաները, բայց կարողացել է իրականացնել միջուկային և հրթիռային ծրագրեր՝ ամենևին էլ սովորական ձեռքբերում չէ։
Պակիստանի գիտական ներուժը տեսանելի է նաև այլ օրինակներով։ Պակիստանցի ֆիզիկոս Մուհամմադ Աբդուս Սալամը դարձել է գիտության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի առաջին մահմեդական դափնեկիրը: Եվ երբ Իսլամաբադում որոշեցին չնայած արևմտյան պատժամիջոցներին, ստեղծել միջուկային զենք, դա արվել է մեկ այլ պակիստանցի ֆիզիկոս Աբդուլ Քադիր Խանի կողմից:
Ուստի զարմանալի չէ, որ այս ոլորտում եռակողմ համագործակցություն է ուրվագծվել։ 2021 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության տնօրինության ղեկավար Իսմայիլ Դեմիրը հայտնել է, որ Թուրքիան բանակցություններ է վարում Ադրբեջանի և Պակիստանի հետ պաշտպանական արդյունաբերության գործընկերության շուրջ։ Թուրքիայի համար Պակիստանը ընդհանրապես վաղեմի գործընկեր է։ Եվ վերջերս, Բաքվի հետ սպառազինության ոլորտում համագործակցության ակնհայտ առաջընթացին զուգահեռ, Անկարան զգալի արդյունքների է հասել Իսլամաբադի հետ համագործակցության մեջ՝ ստանալով MİLGEM չորս կորվետների կառուցման կապալը և կնքելով 30 T129 ATAK ուղղաթիռների վաճառքի գործարքը։
Եռակողմ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում խոսք է գնում ավիատիեզերական ոլորտում հավակնոտ նախագծերի մասին։ Երբ 2021 թվականի փետրվարին ներկայացվեց Թուրքիայի տիեզերական ծրագիրը, Անկարան անմիջապես հայտարարեց, որ դրա իրականացման մեջ մտադիր է համագործակցել Ադրբեջանի և Պակիստանի հետ։
2021 թվականի դեկտեմբերին Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության տնօրինության ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ Անկարան պատրաստ է համագործակցել Ադրբեջանի և Պակիստանի հետ հինգերորդ սերնդի TF-X կործանիչի ստեղծման հարցում։ «Անտեսանելի» կործանիչի ստեղծման թուրքական նախագիծը մեկնարկել է դեռևս 2011 թվականին և նոր թափ ստացավ 2017 թվականից հետո այն պատճառով, որ ԱՄՆ-ը հրաժարվեց Թուրքիային վաճառել համաձայնեցված F-35-ները և Անկարային հեռացրին այս ինքնաթիռի արտադրության գործընկերային ծրագրից։ Թեև BAE Systems-ը նույնպես ներգրավված է TF-X-ի ստեղծման մեջ, բայց Պակիստանի մասնակցությունը թույլ կտա օգտագործել չինական տեխնոլոգիաները։
Պակիստանը որպես ելք դեպի Չինաստան
Պակիստանի հետ ցանկացած ձևաչափով փոխգործակցությունը հանդիսանում է նաև քայլ դեպի Չինաստան։ Չէ որ 1940-ականների վերջին ՉԺՀ-ի և ժամանակակից Պակիստանի հիմնադրումից ի վեր, այս երկու պետությունները գրեթե շարունակաբար մերձավոր դաշնակիցներ են եղել: Ի հավելումն չինական տեխնոլոգիաների վերոնշյալ փոխանցմանը, Բաքվի համար այսօր կարևոր են նաև վերջին իրադարձությունների հետևանքով Չինաստանի և Եվրոպայի միջև տրանսպորտային երթուղիների փոփոխման խնդիրները՝ Ռուսաստանի տարածքով Չինաստանի և Եվրոպայի միջև ցամաքային հաղորդակցության աճող սահմանափակումը։ Այս վերակողմնորոշումն ի վիճակի է եռակողմ դաշինքը վերածել Եվրասիայի առանցքային խաղացողներից մեկի: Ճիշտ է, այս ճանապարհին կա մի լուրջ խոչընդոտ՝ Իրանի տարածքով հաղորդակցության տեխնիկապես և քաղաքականապես հարմար միջոցների բացակայությունը։
Սակայն տվյալ խնդրի լուծման տարբերակներ կան, քանզի այն տարերը, որոնցից կարող է կառուցվել երկու կարևորագույն համաշխարհային դերակատարների միջև տարանցման շխթան։ Այստեղ արժե հիշատակել, նախ արդեն առկա Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղային ճանապարհը և Անդրկասպիական միջազգային տրանսպորտային միջանցքը։ Երբ երկու տարի առաջ Ադրբեջանի վարչապետ Շահին Մուստաֆաևը Շանհայում ապացուցում էր Չինաստանի և Եվրոպայի միջև ապրանքների առավել հուսալիփոխադրման համար Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի կարևորությունը, ապա այն թվում էր, որպես երթուղիների միջև մրցունակ պայքարի հերթական փուլ, որում Ադրբեջանին հեշտ չի լինի հաղթել մյուս տարբերակներին։ Այժմ այդ տարբերակը դառնում է այլընտրանքային։ Հարկ է հըիշատակել նաև անցյալ տարի նորից բարձրացված այն երկաթուղային գծի շինարարության թեման, որը կմիացներ Թուրքիան, Իրանը և Պակիստանը (վերոհիշյալ CENTO-ն ի դեպ նույնպես պլանավորել էր այդ ուղղությամբ երկաթգծի շինարարությունը)։
Հարցի քաղաքական կողմն ավելի բարդ է, սակայն Ադրբեջանն ու Թուրքիան լուրջ հնարավորություններ ունեն հաղթահարելու Իրանի հետ կապված տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ճեղքը։ Դրա համար կա քաղաքական կամք (հիշենք Էրդողանի նախաձեռնությունները Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ), ուժեր (եռանկյունու երկրները վերջին շրջանում լրջորեն ամրապնդել են իրենց դիրքերը, ինչի վկայությունն է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը և Պակիստանի ազդեցությունը Քաբուլում) և դրան նպաստում է համաշխարհային քաղաքական իրավիճակը (փոխազդեցության շրջանակում փոփոխություններ, երբ անհնարինը դառնում է հնարավոր)։
Զարգացնելով համագործակցությունը Պակիստանի հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ եռակողմ ձևաչափերում՝ Բաքուն ներկա փուլում լուրջ ռիսկերի հետ չի բախվում, քանի որ դրանում առճակատման կողմեր չեն հետևում։ Իհարկե, որոշ արևմտյան վերլուծաբաններ ինչ որ հակաիրանական բան են տեսնում եռակողմ դաշինքում (այն ցուցադրելով գավառական իրանցի քաղաքական գործչի մեջբերումներով), հայ մեկնաբանները Հայաստանի դեմ ինտրիգներ են տեսնում (պատմելով Ղարաբաղում պակիստանցի առասպելական մարտիկների մասին), իսկ հնդիկ մեկնաբանները գրում են Հնդկաստանի համար սպառնալիքների մասին (ոչի՞նչ, որ Ադրբեջանը Հնդկաստանի հետ արդեն միլիարդ դոլարի մոտեցող ապրանքաշրջանառություն ունի):
Ամփոփելով, հարկ է նշել, որ կոնկրետ նախագծերի ծառերի ետևում պետք է տեսնել անտառը, Բաքվի և Իսլամաբադի համագործակցության ընդհանուր հեռանկարը։ Ժամանակին, ապագաղութացման դարաշրջանի արշալույսին, նորանկախ երկրները երկար ժամանակ փորձում էին գտնել Հարավ-Հարավ կառուցողական համագործակցության ուղիներ՝ առանց գերտերությունների միջամտության։ Բայց նրանց չհաջողվեց և ընկղմվեցին մանր վեճերի և նեոգաղութային կախվածության մեջ, թեև հանուն սեփական զարգացման՝ նման նախաձեռնողական կոլեկտիվ գործողությունների անհրաժեշտությունը միայն հետագայում մեծացավ: Ադրբեջանի ղեկավարության այսօրվա քայլերը, մասնավորապես, Թուրքիայի և Պակիստանի հետ եռակողմ համագործակցության ուղղությամբ, ամենայն հավանականությամբ, արվում են պրագմատիկ նկատառումներից ելնելով, բայց հատկապես այսպես և կարող են ստեղծվել՝ զարգանալուն ձգտող և գլոբալ հեգեմոնիայի համար ուրիշի պայքարում սպառվող նյութի վերծվել չցանկացող պետությունների համագործակցության համար շրջանակները։

Азербайджан-Турция-Пакистан: новое «НАТО» и пути сообщения между Китаем и Европой Обзор Сергея Богдана
28 Марта 2022 10:38
21-23 марта состоялся официальный визит министра обороны Азербайджана Закира Гасанова в Пакистан. Наряду с вопросами двусторонних отношений вновь обсуждалось более масштабное, трехстороннее сотрудничество с участием Турции. Оно выводит взаимодействие на качественно новый, практически глобальный уровень.
Вопросы обороны как драйвер отношений
Сотрудничество с Пакистаном не является для Баку чем-то новым. Начиная с середины 1990-х годов Азербайджан и Пакистан поддерживают друг друга в решении карабахской и кашмирской проблем, соответственно. Пакистан даже отказался полноценно признать Армению в связи с конфликтом в Карабахе, а в 2012 году, например, пакистанский парламент признал резню в Ходжалы актом геноцида.
Еще в марте 2015 года президенты Азербайджана и Пакистана подписали Совместную декларацию о стратегическом партнерстве. Страны регулярно обменивались официальными визитами, в том числе на высшем уровне. Совсем недавно, в декабре, в Пакистане побывал министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов. Наряду с двусторонним сотрудничеством, со второй половины 2010-х годов Баку и Исламабад обсуждают взаимодействие в трехстороннем формате с участием Турции, о чем речь пойдет ниже.
В экономической области не нужны лишние доводы в пользу поиска подходов к сотрудничеству с пятой по численности населения страной мира, в которой проживает почти 227 млн человек (для сравнения в России - 145 млн). Даже при небольших доходах пакистанцев - это огромный рынок и потенциальная производственная база. Но пока для Азербайджана это в основном лишь потенциальные возможности, поскольку объем взаимной торговли остается скромным, только в последние годы он преодолел отметку в десять миллионов долларов.
Гораздо динамичнее выглядит ситуация с сотрудничеством в области безопасности. В прошлом году, к примеру, в Азербайджане побывали председатель Объединенного комитета начальников штабов Пакистана Надим Раза и начальник штаба армии Пакистана Камар Джавед Баджва.
Сотрудничество в оборонной отрасли вышло на первый план во второй половине 2010-х годов. Объемы оценить сложно, но, по словам тогдашнего посла Пакистана в Баку, на тот момент десятки азербайджанских военных уже проходили обучение в Пакистане, а пакистанские военные летчики тренировались в Азербайджане. На отношения с Пакистаном влияла и общая ситуация: Баку столкнулся с отказом руководства Армении от поиска мирных путей прекращения оккупации азербайджанской территории и на первый план окончательно вышло военное решение вопроса. Поэтому неудивительно, что в ходе визита в 2016 году пакистанского премьера Наваза Шарифа особое внимание уделялось военному и энергетическому сотрудничеству, а президент Ильхам Алиев особо обсудил с ним вопросы сотрудничества в совместном обучении военных и отметил: «У Пакистана есть очень развитая оборонная промышленность... Мы можем сотрудничать в организации совместного производства».
Военно-техническое сотрудничество с Пакистаном не было лишено противоречий. Иллюстрацией может служить история, связанная с пока не закупленными Азербайджаном истребителями JF-17 китайско-пакистанского производства. Она периодически возникала в официальных комментариях и материалах СМИ с конца 2000-х. Возможно, истребители просто не были в числе приоритетов Баку в то время, возможно, дело осложнялось тем, что на самолете используется российский двигатель РД-33, а потому для сделки требовалось согласие Москвы. В ноябре 2021 года о возможности закупки новейшей модификации JF-17 Block 3 сказал уже военный атташе Азербайджана в Исламабаде Мехман Новрузов. И действительно, недавно выяснилось, что Китай заменяет российские двигатели на истребителях своей разработки китайскими аналогами.
То, что именно военные моменты сыграли роль драйвера в налаживании отношений, не является чем-то аномальным. В определенных условиях все государства начинают выстраивать политику вокруг вопросов национальной безопасности, это свидетельствует чаще об их настороженности, а не кровожадности. Знаменитый историк Чарльз Тилли вообще отмечал, что ничто так не способствует быстрому строительству государства как война. Трудно ожидать от Баку более беззаботного отношения к военным делам после того, как на протяжении трех десятилетия большой кусок территории республики находился под оккупацией.
«Бакинский пакт»?
Двусторонний формат в отношениях с Пакистаном плавно перешел к концу 2010-х годов в трехсторонний. В политическом плане это было оформлено на трехсторонней бакинской встрече министров иностранных дел Азербайджана, Пакистана и Турции в 2017 году. На ней стороны договорились увеличить товарооборот, оказывать друг другу дипломатическую поддержку и усилить сотрудничество в оборонной сфере.
Вскоре после победы в Карабахе, 13 января 2021 года в Исламабаде прошла вторая трехсторонняя встреча министров иностранных дел Азербайджана, Турции и Пакистана. А 27 июля 2021 года три страны подписали Бакинскую декларацию о стратегическом партнерстве, касавшуюся политического и военного сотрудничества. Она, среди прочего, призвала к борьбе против исламофобии, дискриминации и преследования мусульманских меньшинств в мире. Одновременно стороны заявляли о более тесном трехстороннем сотрудничестве в области безопасности и о необходимости поиска решений конфликтов в Карабахе, на Кипре и в Кашмире в соответствии с нормами международного права.
Вслед за этим, уже в сентябре прошлого года, в Лачине впервые прошли учения «Три Брата-2021» сил специального назначения Азербайджана, Пакистана и Турции. Само место маневров показало готовность сторон задействовать альянс для решения даже острых вопросов, стоящих перед одной из них.
Для каждой из трех стран данное трехстороннее сотрудничество позволяет решить важные геополитические задачи. Для Азербайджана это выход на уровень практически глобальной политики, для Анкары - стратегическая автономия внутри НАТО, для Пакистана - дополнительная диверсификация в условиях его тесных связей с Китаем.
В нынешнем трехстороннем сотрудничестве Азербайджана, Турции и Пакистана можно усмотреть реинкарнацию существовавшего до 1979 года «ближневосточного НАТО» - СЕНТО, или Багдадского пакта. И Турция, и Пакистан играли в СЕНТО важные роли, но СЕНТО оставалась глубоко западным проектом, что и предопределило ее крах.
В отличие от СЕНТО, новое геополитическое объединение, выстраиваемое Баку, Анкарой и Исламабадом, условный «Бакинский пакт», связано прежде всего с потребностями и устремлениями самих этих стран и регионов. В данном случае вопрос пресловутой принадлежности (то, что в западном менеджменте называют ownership) данной структуры ее участникам, а не, скажем, внешним игрокам в Лондоне или Вашингтоне - не стоит.
Технологии: искать доступное
Примером деятельности трехстороннего альянса является технологическое сотрудничество. Как вновь показали и последние события, связанные с санкциями против России, бизнес, современные технологические продукты и сами технологии не являются политически нейтральными. В реальном мире доступ к ним всегда был подвержен ограничениям, подчас внезапным, продиктованным политической конъюнктурой. Щелк - и целая страна оказывается отключенной от выстроенной глобальными гегемонами системы, а миллионы ни в чем не повинных граждан - коллективно наказаны упадком, бедностью или даже смертью.
И если оставить в стороне расистские европоцентричные убеждения, от которых, увы, страдают и многие политики в постсоветских странах, то ответственный подход к управлению страной требует поиска доступных технологий везде и всегда. Да, речь порой идет не о самых передовых технологиях, которых их обладатели не передадут, а о том, что реально может быть добыто. В этом смысле Пакистаном пренебрегать невозможно, особенно в военной сфере. Ведь эта страна, пускай и заимствуя различными способами иностранные технологии, но смогла реализовать ядерную и ракетную программы - вовсе не заурядное достижение.
Научный потенциал Пакистана виден и по другим примерам. Первым мусульманином-лауреатом Нобелевской премии в научной области стал пакистанский физик Мухаммад Абдус Салам. А когда в Исламабаде решили несмотря на западные санкции создавать ядерное оружие, это было сделано другим пакистанским физиком Абдулом Кадир-Ханом.
Поэтому неудивительно, что наметилось трехстороннее сотрудничество в данной области. 17 декабря 2021 года глава Директората оборонной промышленности Турции Исмаил Демир заявил, что Турция ведет переговоры с Азербайджаном и Пакистаном о партнерстве в области оборонной промышленности. Для Турции Пакистан вообще давний партнер. И в последнее время, наряду с очевидным прогрессом в сотрудничестве по вопросам вооружений с Баку, Анкара добилась значительных результатов во взаимодействии с Исламабадом, получив подряд на строительство четырех корветов MİLGEM и заключив сделку по продаже 30 вертолетов T129 ATAK.
В области трехстороннего военно-технического сотрудничества речь идет и об амбициозных проектах в аэрокосмической сфере. Когда в феврале 2021 года была представлена космическая программа Турции, Анкара немедленно заявила о планах сотрудничества с Азербайджаном и Пакистаном в ее реализации.
В декабре 2021 года представители Директората оборонной промышленности Турции заявили, что Анкара готова сотрудничать с Азербайджаном и Пакистаном в создании истребителя пятого поколения TF-X. Турецкий проект строительства истребителя-«невидимки» был запущен еще в 2011 году и обрел новую динамику после 2017 г. вследствие того, что США отказались продать Турции оговоренные Ф-35 и исключили Анкару из программы партнерства по производству данного самолета. Хотя к созданию TF-X привлечена и BAE Systems, но участие Пакистана позволит использовать китайские технологии.
Пакистан как выход на Китай
Взаимодействие с Пакистаном в любом формате является и шагом в сторону Китая. Ведь с самого основания КНР и современного Пакистана в конце 1940-х эти два государства почти непрерывно были близкими союзниками. Помимо вышеупомянутого трансфера китайских технологий, для Баку сегодня важны и вопросы изменения транспортных маршрутов между Китаем и Европой вследствие последних событий - нарастающего ограничения сухопутных коммуникаций между Китаем и Европой через Россию. Эта переориентация способна превратить трехсторонний альянс в одного из ключевых игроков в Евразии. На этом пути есть, правда, серьезное препятствие - отсутствие технически и политически удобных путей сообщения через Иран.
Но варианты решения данной проблемы есть, поскольку есть элементы, из которых может быть выстроена цепочка транзита между двумя важнейшими мировыми игроками. Здесь стоит упомянуть, прежде всего, уже существующую железную дорогу Баку-Тбилиси-Карс и Транскаспийский международный транспортный маршрут. Когда два года назад вице-премьер Азербайджана Шахин Мустафаев доказывал в Шанхае важность железной дороги Баку-Тбилиси-Карс для более надежной транспортировки товаров между Китаем и Европой, а, следовательно, и для всей китайской глобальной инициативы «Пояс и путь», то это казалось очередным этапом конкурентной борьбы между маршрутами, в которой Азербайджану будет нелегко переиграть другие варианты. Сейчас этот вариант становится безальтернативным. Следует также упомянуть и вновь поднятую в прошлом году тему строительства железнодорожной линии, которая соединила бы Турцию, Иран и Пакистан (вышеупомянутое СЕНТО, кстати, тоже планировало строить железные дороги в этом направлении).
Более сложно дела обстоят с политической стороной вопроса, но Азербайджан и Турция имеют серьезные шансы добиться преодоления разрыва в региональных коммуникациях, связанного с Ираном. Для этого есть политическая воля (вспомним инициативы Эрдогана по иранской атомной программе), силы (страны треугольника серьезно укрепили свои позиции в последнее время, свидетельством чему является восстановление территориальной целостности Азербайджана и влияния Пакистана в Кабуле) и этому способствует мировая политическая ситуация (изменение рамок взаимодействия, когда невозможное становится возможным).
Развивая сотрудничество с Пакистаном и в двустороннем, и в трехстороннем формате, Баку не сталкивается на нынешнем этапе с серьезными рисками, поскольку конфронтативных аспектов в нем не прослеживается. Конечно, некоторые западные аналитики усматривают в трехстороннем альянсе нечто антииранское (иллюстрируя это цитатами провинциального иранского политика), армянские комментаторы видят интриги против Армении (рассказывая о мифических пакистанских бойцах в Карабахе), а индийские пишут об угрозах для Индии (ничего, что у Азербайджана товарооборот с Индией приближается уже к миллиарду долларов?).
Подводя итог, следует отметить, что за деревьями конкретных проектов нужно видеть лес, общую перспективу сотрудничества Баку и Исламабада. Когда-то, на заре эпохи деколонизации, новые независимые страны долго пытались отыскать пути конструктивного сотрудничества «Юг-Юг» без вмешательства сверхдержав. Но не преуспели и погрязли в мелких дрязгах и неоколониальной зависимости, хотя необходимость в таком инициативном коллективном действии ради собственного развития в дальнейшем лишь нарастала. Сегодняшние шаги руководства Азербайджана, в частности, в направлении трехстороннего взаимодействия с Турцией и Пакистаном, скорее всего, предприняты по прагматичным соображениям, но именно так и могут быть созданы рамки для сотрудничества государств, стремящихся развиваться и не желающих становиться расходным материалом в чужой борьбе за глобальную гегемонию.
Просмотров: 5735
В России некоторых граждан обязали вернуть часть пенсии государству
34283
26 Января 2026 08:45
Тбилисский аэропорт уходит в историю
21800
25 Января 2026 11:27
Европейские авиакомпании приостанавливают рейсы в страны Ближнего Востока
21661
24 Января 2026 09:32
Громкое задержание в Узбекистане: под стражу заключен экс-начальник Департамента исполнения наказаний МВД