«Այժմ ամեն ինչ կախված է Ուկրաինայում պատերազմի ելքից...» Caliber.Az-ը՝ Թբիլիսիսիից
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Վրաստանի կրթության և գիտության նախկին նախարար (Մ. Սաակաշվիլիի կառավարման ժամանակ), Կովկասի խաղաղության, ժողովրդավարության և զարգացման ինստիտուտի ղեկավար Գիյա Նոդիայի հետ։
—Ձեր գնահատականը Թբիլիսիի ներկայիս արտաքին քաղաքական ուղուն։ Այն տարբերվում է արդյո՞ք այն կառավարության գծից, որում Դուք կայացել եք։
—Ես ներկայիս ուղին կանվանեի ինչ որ չափով անհասկանալի, անհետևողական և նույնիսկ երկիմաստ։ Մի կողմից, Վրաստանը պահպանում է իր արևմտամետ քաղաքականությունը՝ մենք ներկայացրել ենք ԵՄ ընդունվելու հայտ, աջակցել են Ուկրաինային պատերազմում։ Իսկ մյուս կողմից՝ երկրում խոսում են, որ Արևմուտքը ուզում է մեզ ներքաշել պատերազմի մեջ, տարածում են անհթեթ տեսություններ, ինչի համար էլ Վրաստանում ԵՄ-ի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ չի հասկանում, թե ինչումն է կայանում Վրաստանի քաղաքականությունը։
—Այնուամենայնիվ ի՞նչ է ձեռնարկվում Վրաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման համար։
—Ոչինչ չի ձեռնարկվում... Դժվար է ինչ որ գործողություններ ձեռնարկել, որորվհետև մեր տարածքները օկուպացված են Ռուսաստանի կողմից։ Դրանք վերադարձնելու ցանկացած փորձեր կհանգեն Մոսկվայի հետ պատերազմի, ինչը չի աջակցվում ոչ կառավարության, ոչ ընդդիմության կողմից։
—Ձեր կարծիքով, Վրաստանին այնուամենայնիվ հարկավո՞ր է ընդունվել ՆԱՏՕ։
—Այս հարցը հետաձգվել է անորոշ ժամանակով։ Արևմտյան դիտորդները դժգոհ են, թե ինչպես են մեզ մոտ պահպանվում ժողովրդավարության սկզբունքները, ասում են, որ Վրաստանը շարժվում է ավտորիտար ուղղությամբ, այստեղ գործում են հակաարևմտյան խմբավորումներ։
Մեր կառավարությունը նախ ստորագրեց «Շառլ Միշելի համաձայնագիրը», իսկ հետ դուրս գալով նրանից, այն նետեց աղբարկղ։
Վրաստանի անկախ հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագրի ձերբակալությունը և վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Թբիլիսին իսկապես գնալով մոտենում է ավտորիտար ռեժիմին։
—Հարավային Օսիայում սառեցվել է Ռուսաստանի Դաշնության հետ միավորվելու «հանրաքվեն»։ Մոսկվան այդպես է փորձում ճնշում գործադրե՞լ Թբիլիսիի վրա։
—Չի բացառվում։ Սա լիովին կարող է լինել ճնշման գործիքներից մեկը։ Բացի այդ, Վրաստանն ի վիճակի չէ դիմադրի Ռուսաստանին, ինչպես դա անում է Ուկրաինան։
—Վրաստանը դեռ որքա՞ն պետք է սպասի ԵՄ-ին լիարժեք անդամակցությանը։
— Այս փուլում, ինչպես երևում է, անդամակցությունը անհնար է։ Այժմ մենք սպասում ենք մեր հայտագրին ԵՄ-ի պատասխանը, բայց կարծում եմ, որ դրական պատասխան ստանալու քիչ շանսեր ունենք։ Բայց եթե մեզ ընդունեն, դա կլինի պատմական շրջադարձ, ինչը մեզ զգալի հեռանկարներ կտա։
—Ձեր գնահատակա՞նը Ադրբեջան-Թուրքիա-Վրաստան համագործակցության ձևաչափին։
—Դա վստահելի ձևաչափ է, որն 30 տարվա ընթացքում հաստատել է իր կարևորությունը։ Այն ձեռնտու է բոլոր երեք երկրների համար։
—Ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների բրյուսելյան հանդիպումների արդյունքները։
—Կարծում եմ, որ շատ դժվար կլինի հասնել ինչ-որ համաձայնության, որովհետև կողմերի համար հեշտ չէ զիջումների գնալ միմյանց։ Առավել ևս, որ Փաշինյանի դեմ ընդդիմադիր ելույթներն ակտիվանում են։ Ադրբեջանը նույնպես զիջումների գնալու մոտիվացիա չունի, ուստի, կրկնում եմ, շատ դժվար է լինելու։
Ինքստինքյան երկու առաջնորդների հանդիպումները, իհարկե, շատ կարևոր են։ Նրանց պետք է ողջունել, դրանք ցույց են տալիս պետությունների ղեկավարների՝ կապ հաստատելու ձգտումներ։ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ պարզ դարձավ, որ Արևմուտքը որևէ ազդեցություն չունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վրա։ Այս ոլորտը մենաշնորհել է Ռուսաստանը, հնարավոր է, Թուրքիայի հետ միասին։ Իսկ բրյուսելյան հանդիպումները այսօրվա դրությամբ ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Եվրոպան հանդիսանում է Ռուսաստանի համար կարեւոր խաղացող։
—Այսինքն, ստացվում է, որ Բրյուսելն ունի Բաքվի և Երևանի հաշտեցմանը նպաստելու ավելի մե՞ծ շանսեր։
—Շատ դժվար է գտնել երկու երկրների հաշտեցման բանաձեւ։ Չեմ կարծում, որ Բրյուսելը կարող է նրանց պարտադրել խաղաղությանը, ուստի չեմ ուզում ուռճացնել Արևմուտքի դերը։ Ըստ երևույթի, երկրները մինչև վերջնական հաշտության հասնելը՝կլուծեն այլ հարցեր։ Այս առումով Բրյուսելը կարող է ազդել հարաբերությունների վիճակի վրա։
—Բայց այնուամենայնիվ կլինի արդյո՞ք այդ հաշտությունը։
—Դրա համար անհրաժեշտ է քաղաքական որոշում։ Հակադրություն միշտ էլ լինելու է, ինչպես միշտ լինելու են նաև այն ուռճացնող ուժեր։ Քանի դեռ չկա վերջնական քաղաքական որոշումը՝ չարժե սպասել հաշտեցմանը։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում ադրբեջանա-վրացական հարաբերությունների ներկա մակարդակը։
—Ընդհանուր առմամբ լավ է, սակայն դրանք կարելի է և պետք է խորացնել։ Սա կապված չէ կոնկրետ երկրների հետ, պարզապես Վրաստանի արտաքին քաղաքականությունը ընդհանրապես շատ դանդաղաշարժ է, և դա զգացվում է շատ պետությունների հետ հարաբերություններում։
—Մեր երկրների վրա կազդի արդյո՞ք Ուկրաինայի պատերազմը։
—Միանշանակ կազդի: Եթե Ռուսաստանը հաղթի, ապա դա կամրապնդի նրա հատուկ դիրքերը տարածաշրջանում։ Իսկ ահա պարտությունը կթուլացնի նրա ազդեցությունը և կուժեղացնի Արևմուտքը։

«Сейчас все зависит от исхода войны в Украине...»
Интервью Caliber.Az с экс-министром образования и науки Грузии (при правлении М. Саакашвили), руководителем Кавказского института мира, демократии и развития Гией Нодиа.
- Ваша оценка нынешнего внешнеполитического курса Тбилиси? Отличается ли он от линии правительства, в котором вы состояли?
- Я бы назвал нынешний курс несколько непонятным, непоследовательным и даже раздвоенным. С одной стороны, Грузия сохраняет свою прозападную политику, мы подали заявку на вступление в ЕС, поддержали Украину в войне.
С другой стороны, у нас крайне плохие отношения с правительством Украины, распространяются абсурдные теории о том, что Запад хочет втянуть нас в войну. Неудивительно, что представитель ЕС в Грузии Харцел сказал, что не понимает, куда идет Тбилиси.
- Что все же предпринимается для восстановления территориальной целостности Грузии?
- Ничего не предприниматся... Сложно предпринять какие-либо действия, потому что наши территории оккупированы Россией. Любые попытки вернуть их приведут к войне с Москвой, что не поддерживается ни правительством, ни оппозицией.
- Как вы полагаете, Грузии все же нужно вступить в НАТО?
- Без сомнения, нужно. Но этот вопрос отложен на неопределённое время. Кроме того, что Запад уклоняется от такого шага по геополитическим причинам, проблема состоит и в том, что сама Грузия постепенно отдаляется от Запада. Все западные наблюдатели говорят о том, что Грузия движется в авторитарном направлении, что власти непрямым образом поддерживают антизападные группировки.
Наша правящая партия сначало подписала «соглашение Шарля Мишеля», а потом выкинула его в мусорное ведро, выйдя из него.
Арест главного редактора независимого канала Грузии и последние события ясно показали, что Тбилиси двигается в направлении авторитарного режима.
- В Южной Осетии заморожен «референдум» об объединении с РФ. Москва так пытается надавить на Тбилиси?
— В принципе, это тоже может быть одним из инструментов давления. Но это не главное: прежде всего, Россия использует политику прямого устрашения. К тому же, Грузия не сможет оказывать такое военное сопротивление России, как это делает Украина.
- Сколько еще Грузии ждать полноправного членства в ЕС?
- На данном этапе это отдаленная перспектива. Сейчас мы ждем ответа от ЕС на нашу заявку, но я считаю, что у нас мало шансов получить позитивный ответ на нее. Если нас примут, это будет исторический перелом, что даст нам значительные перспективы.
- Ваша оценка формата сотрудничества Азербайджан-Турция-Грузия?
- Это надежный формат, который подтвердил свою значимость в течение 30 лет, он очень ценится, и выгоден для всех трех стран.
- Как вы оцениваете итоги брюссельских встреч лидеров Азербайджана и Армении?
- Думаю, будет очень сложно достичь какой-либо договоренности, потому что сторонам нелегко идти на уступки друг другу. Тем более что усиливаются оппозиционные выступления против Пашиняна. У Азербайджана тоже нет мотивации для уступок, поэтому, повторюсь, будет очень сложно.
Сами встречи двух лидеров, конечно же, очень важны. Их нужно приветствовать, они показывают стремление глав государств наладить контакт. Во время войны 2020 года стало ясно, что Запад не имеет никакого влияния на урегулирование Карабахского конфликта. Эту сферу монополизировала Россия, возможно, вместе с Турцией. А брюссельские встречи на сегодня еще раз доказывают, что Европа является важным игроком для России.
- То есть получается, что у Брюсселя больше шансов способствовать примирению Баку и Еревана?
- Очень сложно найти формулу примирения двух стран. Не думаю, что Брюссель может принудить их к миру, поэтому не хочу преувеличивать роль Запада. Видимо, страны будут решать другие вопросы, прежде чем прийти к финальному примирению. В этом смысле Брюссель может влиять на состояние отношений.
- Но будет ли все же это примирение?
- Для этого необходимо политическое решение. Антогонизм будет всегда, как всегда будут и силы, раздувающие его. Пока не нет окончательного политического решения - примирения ждать не стоит.
- В целом хорошо, однако их можно и нужно углублять. Это не связано с конкретными странами, просто внешняя политика Грузии вообще очень вялая, и это чувствуется в отношениях со многими государствами.
- Окажет ли влияние на наши страны война в Украине?
- Однозначно окажет. Если Россия победит, то это усилит ее особую позицию в регионе. А вот поражение ослабит ее влияние и усилит Запад.