01 Հունիսի 2022 13:44
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով բանակցությունները վերջնականապես մերժվեցին Բաքվի և Մոսկվայի կողմից, սակայն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս հուսով է «խաղաղապահ-միջնորդների» եռյակին վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ փորձելով վերակենդանացնել նրանց։ Համենայնդեպս, օրերս Փաշինյանը առցանց ասուլիսի ժամանակ տարօրինակ անվանեց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի այն խոսքերը, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը «դադարեցրել է իր գործունեությունը ամերիկացի և ֆրանսիացի մասնակիցների նախաձեռնությամբ»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ստիպված եղավ կոռեկտորեն նախազգուշացնել, որ եթե Երևանն իսկապես խաղաղություն է ուզում, ապա «պետք է քաղաքական կամք դրսևորի և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկի խաղաղության ուղղությամբ, այլ ոչ թե ժամանակ վատնի մի ձևաչափի վերակենդանացման վրա, որի արդյունավետությունը միշտ ցածր է եղել և դրա անդամներն այժմ բացահայտորեն խոստովանում են դրա անհնարինությունը»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը վերակենդանացնելու Երևանի համառ փորձերի պատճառները պարզելու համար Caliber.Az-ը դիմեց ռուս քաղաքագետ, «ИноСМИ» պորտալի տեսաբան Դմիտրի Բաբիչին։
Բաբիչը տարօրինակ է համարում ոչ թե Սերգեյ Լավրովի դիտողությունը, այլ հենց Փաշինյանի հայտարարությունը, ընդ որում՝ «շատ տարօրինակ»։
- Ի՞նչ Մինսկի խումբ։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ ՀՀ կառավարության ղեկավարը տեղյակ չէ, թե ինչ է կատարվում աշխարհում, ինչ է տեղի ունենում Ռուսաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ այլ երկրների՝ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի միջև։ Կազմակերպության հիմնական անդամները, այսինքն՝ ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան, գործում են Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ որպես թշնամական պետություններ։ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտությունում նրանք բացահայտ զենք են մատակարարում Կիևին, որպեսզի հնարավորինս շատ ռուս զինվորականներ ոչնչացնեն։ Ինչպե՞ս կարող է նման իրավիճակում աշխատել ցանկացած միջազգային կազմակերպություն, առավել ևս՝ խաղաղապահ։
Երկրորդ պահը, որի վրա կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել, Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի և ընդհանուր առմամբ Եվրամիության խաղաղապահ ռեզյումեն է։ Ակնհայտ է, որ Ֆրանսիան արտաքին քաղաքականության մեջ գործում է ԵՄ շրջանակներում։ Այսպես, վերջին 30 տարիների ընթացքում ոչ ԱՄՆ-ն, ոչ ԵՄ-ն որպես միջնորդ չեն լուծել ոչ մի հակամարտություն: Ընդհակառակը, հավաքական Արևմուտքը նպաստել է հակամարտություններին։ Վերջիններից կարելի է հիշել Սիրիան և Ուկրաինան։
Սիրիայում Արևմուտքի գործունեության արդյունքում ի հայտ եկավ «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) կոչվող ահաբեկչական կազմակերպությունը, որը վտանգ էր ներկայացնում ամբողջ աշխարհի համար։ Իսկ ուկրաինական հակամարտությունը փաստորեն օդից է հայտնվել։ Մենք միասին ապրել ենք Խորհրդային Միությունում և գիտենք, որ ռուսների և ուկրաինացիների միջև երբեք ազգայնականություն չի եղել։
Սակայն ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն արեցին հնարավոր ամեն ինչ՝ իրավիճակը սրելու համար։ Այլ կերպ ասած՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը սանձազերծելու հարցում Արևմուտքի մեղքը հսկայական է։ Ղարաբաղյան 2-րդ պատերազմի ժամանակ խաղաղ կարգավորմանը կարող էր ակտիվորեն մասնակցել նաև Արևմուտքը, բայց չգիտես ինչու, ակտիվություն դրսևորում էր միայն Ռուսաստանը։ Ավելին, ֆրանսիական գրեթե ողջ մամուլը աջակցում էր Հայաստանին, իսկ Մակրոնը՝ քաղաքական նկատառումներով չէր կարող օբյեկտիվ միջնորդի դեր խաղալ այս հակամարտությունում...
Եվ միանգամայն ակնհայտ է, որ անդրադառնալով ի սկզբանե չգործող մարմնին, չգործող մեխանիզմին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, Փաշինյանը ինչ-որ վատ նպատակներ է հետապնդում։
Լուրջ քաղաքական գործիչը և, առհասարակ, նորմալ մարդը չէր դիմի չգործող կազմակերպությանը։ Կարծում եմ, որ 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունից հետո, իսկ Փաշինյանը պարտվել է պատերազմում, նա պարզապես փորձում է հետ շահել մարտի դաշտում կորցրածը, մասնավորապես՝ իր հեղինակությունը դիվանագիտական դաշտում։ Դրա համար նա փորձում է կարգավորման գործընթացում ներգրավել արևմտյան երկրներին։ Հայաստանի վարչապետին թվում է, թե Արևմուտքը իրեն կարող է օգնել այս հարցում։ Անկասկած, արևմտյան երկրները մեծ պատմություն ունեն, բայց վերջին 30 տարիների ընթացքում նրանք անընդունակ եղան լուծել հակամարտությունները։ Մի շարք պատճառներով պարզվեց, որ նրանք վատ խաղաղապահներ և հակամարտությունների կարգավորման միջնորդներ են: Հին աշխարհի երկրները ոչինչ չեն արել ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծելու համար դրա գոյության ողջ ընթացքում, իսկ դա՝ 30 տարի է։
Մի խոսքով, Փաշինյանի՝ Արևմուտքին ներքաշելու փորձերը շատ վտանգավոր են։ Մնում է հուսալ, որ հավաքական Արևմուտքն ակտիվորեն չի միջամտի հայ-ադրբեջանական խնդրին։ Բայց եթե ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն, այնուամենայնիվ, միջամտեն, նրանք նպատակ են հետապնդելու վնաս պատճառել Ռուսաստանին և իջեցնել նրա հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում: Բացի այդ, դա անխուսափելիորեն կհանգեցնի նրան, որ նրանք հանդես կգան Բաքվի դեմ։ Ադրբեջանն ազատագրել է իր տարածքները և այսօր խաղաղության կոչ է անում: Սակայն Արևմուտքը ժամանակ առ ժամանակ կասկածի տակ է դնում 44-օրյա պատերազմի արդյունքների արդարացիությունը։ «Խոսող գլուխների» միջոցով ասում է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունն անարդար է և այլն։ Բայց հարցին, թե կոնկրետ ինչը իրենց դուր չի գալիս, պատասխանում են, որ Ռուսաստանի ազդեցությունն աճել է։ Իսկ եթե արևմտյան երկրները ներգրավվեն հայ-ադրբեջանական հիմնախնդրի կարգավորմանը, ապա նրանք կփորձեն վերանայել պատերազմի արդյունքները՝ ի շահ Հայաստանի», - ասել է Դ. Բաբիչը։

«Попытки Еревана реанимировать МГ ОБСЕ и привлечь Запад очень опасны»
Переговоры в формате Минской группы ОБСЕ окончательно отвергнуты Баку и Москвой, однако премьер-министр Армении Никол Пашинян все еще не оставляет надежд вернуть тройку зарубежных «миротворцев-посредников» за стол переговоров, пытаясь ее реанимировать. Во всяком случае на днях Пашинян во время пресс-конференции в режиме онлайн назвал странным замечание министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова о том, что МГ ОБСЕ «прекратила свою деятельность по инициативе американских и французских участников».
МИД Азербайджана вынужден был корректно предостеречь, что если Ереван действительно хочет мира, то ему «необходимо проявить политическую волю и предпринять конкретные шаги на пути к миру, вместо того чтобы тратить время на реанимацию формата, эффективность которого всегда была низкой и члены которого сейчас открыто признают его невозможность».
Чтобы выяснить причины, объясняющие настойчивые попытки Еревана реанимировать МГ ОБСЕ, Caliber.Az обратился к российскому политологу, обозревателю портала «ИноСМИ» Дмитрию Бабичу.
Д. Бабич считает странным не замечание С.Лаврова, а заявление самого Пашиняна, причем «очень странным».
- Какая, к черту, Минская группа?! Складывается впечатление, что глава правительства Армении не в курсе того, что происходит в мире, что происходит между Россией и другими странами - членами МГ ОБСЕ, США и Францией. Основные члены организации, то есть США и Франция, действуют в отношении РФ как враждебные страны. В конфликте между Россией и Украиной они открыто поставляют Киеву оружие с целью уничтожить как можно больше российских военнослужащих. Как в такой ситуации может работать какая-то международная организация, тем более миротворческая?
Второй момент, на который хотел бы обратить внимание, это миротворческое резюме США, Франции и в целом Европейского Союза. Очевидно, что Франция действует во внешней политике в рамках ЕС. Так вот, за последние 30 лет ни США, ни ЕС в качестве посредников не решили ни одного конфликта. Наоборот, коллективный Запад способствовал конфликтам. Из последних можно вспомнить Сирию и Украину.
В Сирии в результате деятельности Запада появилась террористическая организация под названием «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГИЛ), которая представляла опасность для всего мира. А конфликт в Украине практически высосан из пальца. Мы с вами жили в Советском Союзе и знаем, что никакого национализма между русскими и украинцами не было. Однако США и ЕС сделали все возможное, чтобы обострить ситуацию. Иными словами, вина Запада в развязывании российско-украинского конфликта огромна. Во время Второй Карабахской войны Запад также мог принять активное участие в мирном урегулировании, но почему-то только Россия проявила активность. Более того, практически вся пресса Франции была на стороне Армении, а Макрон по политическим причинам не мог в этом конфликте играть роль объективного посредника…
И ведь совершенно очевидно, что, обращаясь к изначально неработающему органу, нефункционирующему механизму - МГ ОБСЕ, Пашинян преследует какие-то нехорошие цели.
Серьезный политик и в целом нормальный человек не стал бы обращаться к недействующей организации. Думаю, что после поражения в 44-дневной войне, а войну Пашинян проиграл, он просто пытается отыграть то, что проиграно на поле боя, в частности репутацию, на дипломатическом поле. Для этого он старается вовлечь в процесс урегулирования западные страны. Премьеру Армении кажется, что Запад ему в этом может помочь.
Несомненно, западные страны имеют великую историю, но последние 30 лет они оказывались неспособными решать конфликты. В силу ряда причин они оказались плохими миротворцами и посредниками в урегулировании конфликтов. Страны Старого света ничего не сделали для урегулирования Карабахского конфликта за все время его существования, а это 30 лет. Одним словом, попытки Пашиняна вовлечь Запад - очень опасны. Остается надеяться, что коллективный Запад не станет активно вмешиваться в армяно-азербайджанскую проблему. Но если США и ЕС все же вмешаются, то будут преследовать цели уязвить Россию и снизить ее престиж на международной площадке. К тому же это неизбежно приведет к тому, что они выступят против Баку. Азербайджан освободил свои территории и сегодня призывает к миру. Но Запад время от времени ставит под сомнение справедливость итогов 44-дневной войны. С помощью «говорящих голов» говорит, что заявление от 10 ноября 2020 года несправедливое, и т.п. Но на вопрос, что именно их не устраивает, они отвечают, что усилилось влияние России. И если западные страны включатся в урегулирование армяно-азербайджанского вопроса, то они постараются пересмотреть результаты войны в интересах Армении, - сказал Д. Бабич.