08 Օգոստոսի 2022 15:32
ԱՄՆ-ի Սենատի Միջազգային հարցերի կոմիտեի նախագահ Ռոբերտ Մենդեսը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում դատապարտել է «Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները»։
«Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի մահաբեր հարձակումները հանդիսանում են ոչ միայն հրադադարի ռեժիմի խաատում, այլ նաև նրա ագրեսիայի վերջին մոդելի անընդունելի շարունակությունը»,- Ինչպես փոխանցում է Արմենպրեսը՝ գրել է Մենենդեսը Տվիթթերի իր էջում։
Ինչպես տեսնում ենք, անջատողականների մնացորդների վայնասունը ամենաաշխույժ արձագանք է գտել ընկեր Մենենդեսի սրտում։ Սենատի կոմիտեի նախագահ։ Ծանրակշիռ է։ Բայց արդյոք ո՞վ է այդ հիանալի մարդուկը, ով փորձում է մեզ արգելել մեր տարածքներում սահմանադրական կարգ ու կանոն հաստատել։ Նման դեպքերում Օստապը բացում էր կոշիկի կապիչներով դեղին թղթապանակը և քաղաքացի Կորեյկոյին բարձրաձայն կարդում էր հատվածներ իր իսկ հարուստ կենսագրությունից։
2015 թվականին Մենենդեսին դաշնային մակարդակով առաջադրվել էր կոռուպցիայի մեջ մեղադրանք, որը, սակայն 2018 թվականին չեղարկվել էր։ ԱՄՆ Սենատի էթիկայի հատուկ հանձնաժողովը նրան «խստորեն զգուշացրել է»։ Քեռին անշարժ գույքը վարձակալում էր դաշնային միջոցներ ստացող ոչ առևտրական գործակալությանը, ինչպես նաև կազմակերպությանը «օգնել» էր ստանալ «Դաշնային որակյալ բժշկական կենտրոն» կարգավիճակ։ Ստացվում է օժանդակել է մի փոքր մասնաբաժնի դիմաց։ Լոբբիստ չէ, այլ երազանք է։
«ԱՄՆ Սենատի էթիկայի հատուկ հանձնաժողովը պարզել է, որ վեց տարվա ընթացքում դուք գիտակցաբար և բազմիցս, առանց կոմիտեյ հավանության դոկտոր Մելգենիա ընդունել եք զգալի արժեք ունեցող նվերներ, և որ տեղեկություն չեք հայտնել որոշակի նվերների մասին, ինչպես դա պահանջում է Սենատի որոշումը և դաշնային օրենքը։ Բացի այդ, ընդունելով այս նվերները՝ դուք Սենատի անդամի ձեր պաշտոնը օգտագործել եք դոկտոր Մելգենի անձնական և գործարար շահերը առաջ մղելու համար: Կոմիտեն որոշել է, որ այս վարքագիծը խախտում է Սենատի կանոնները, դաշնային օրենքը և վարքագծի կիրառելի չափանիշները: Համապատասխանաբար, կոմիտեն ձեզ նախազգուշացում է, ինչպես նաև բոլոր նվերների արդար շուկայական արժեքը վճարելու գրավոր կարգադրությունը է տալիս: Եվ սա միայն այն տեղեկատվությունն է, որը հասանելի է հանրությանը…
Պատկերացնում եմ, թե քանի կմախք ունի այս նախագահն իր պահարանում։ Իսկ և իսկ նյութ «WikiLeaks»-ի համար (ժամանակ կգա, և ես այնտեղ կփնտրեմ, հիմա դրա ժամանակը չէ): Չէ, ես էլ եմ փող շատ սիրում ու ընդհանրապես լի եմ արատներով, ինչպես լավ տնային տնտեսուհու տոլման՝ աղացած մսով, բայց շրջապատի մարդկանց ծոմ պահելու և աղոթելու կոչ անելով կրունկով կրծքիս չեմ թակում։ Այնպես որ փոխեք նախատողին և ուղարկեք ավելի ծանրակշիռ որևէ մեկին: Ոչ այդպիսի համբավով։
Մենք մեր ոտքերը չենք սրբում միջազգային իրավունքի վրա (չնայած անձամբ ինձ այդ գաղափարը նույնիսկ շատ էլ դուր է գալիս), մենք մեր ոտքերը սրբում ենք անջատողականների և նրանց աջակցողների վրա։ Մեր կոշիկների տակից անջատականների ոսկորների ճռճռոցը մեզ համար ավելի հաճելի է, քան դասական երաժշտությունը, մենք արդեն ճաշակել ենք ու չենք պատրաստվում կանգ առնել։ Հիմար ու միամիտ մարդիկ, Ղարաբաղի հարցն այլեւս օրակարգում չկա։ Խոսակցություն է գնում Զանգեզուրի մասին, և ԱՌԱՅԺՄ այդ խոսակցությունը գնում է ՄԻԱՅՆ Զանգեզուրի մասին։ Եվ նկատեք, որ այս խոսակցությունը ամենևին էլ ձեզ հետ չի տարվում, որովհետև դուք օբյեկտ եք։ Ձեզ բաժանում են, և ձեր շահերից է բխում հաճախորդի ոտների տակ դես ու դեն մի ընկեք։ Հասել եք ափը, խաղը ավարտեցիք։ Անվանական ինքնիշխանությունը, իհարկե՝ ձեզ կթողնեն, կանոնները կանոններ են, և անվանական պարկեշտությունը պետք է պահպանել, բայց այն, որ դուք գաղտնի բաժանվելու եք «ազդեցության գոտիների», փաստ է։ Գուշակում եք, թե ու՞մ «ազդեցության գոտիների». Խելացի աղջիկներ։ Եվ ոչ ոք մեր դեմ չի ուղարկի, և ոչ մի վեցերորդ նավատորմ չի կանգնի Բաքվի ճանապարհին, քանի որ աշխարհագրական քարտեզը ձեզ օգնական։
Մենք հոգնել ենք մեր հարևաններին խելքի ու խղճի կոչ անելուց, նրանց ռեֆլեքսներով աշխատանքը պարզվեց, որ շատ ավելի արդյունավետ է. կոպտեց՝ մտավ դագաղի մեջ։ Նրանց առջևում միայն լաց ու ատամների կրճտոց կլինի։ Բայց նրանք չեն դադարում մեզ զարմացնել՝ սա ոչ այնքան խելացի մարդու այդպիսի հատկանիշ է. հայտնվելով անելանելի դրության մեջ, նա նստում է հատակին և սկսում ոռնալ՝ օգնության ակնկալիքով։ Միգուցե ինչ-որ մեկը կարեկցի, նրանց տարավարժի մատները վարդակի մեջ խցկելուց։ Այստեղ ուզում ես չափման նոր միավոր ներմուծիր, օրինակ՝ 1 «բում» հարվածային ուժ, սա այն դեպքն է, երբ ԱՅԴ ՆՈՒՅՆ վարդակի մեջ մատները ԿՐԿԻՆ խծկած նույն հիմարը ցատկում է դրանից ուղիղ մեկ ցատկով: Ժամանակին հարևաններին օգտագործել էին Թուրքիայի դեմ խաղում, որից հետո նրանց թիվը խիստ պակասեց։ Դասը չյուրացրին։ Ինչ արած... հպարտությունը, սատանայական հպարտությունը թույլ չի տալիս ընդունել պարտությունը, բայց ահա առողջական վիճակը երբեք թույլ չի տա հաղթել: Ոչ թե կարգավիճակ, այլ գրամոֆոնի ասեղներով հերթական կլիզմա ստանալու հավանականությունը բավականին մեծ է։ Միթե՞ զգայուն երրորդ քթանցքը հպարտությունը չափավորելու և «Բայրաքթարին» ծռված փողով գնդացիրով սպառնալ դադարեցնելու կոչ չի անում։ Ռոբերտ Մենենդեսը մեզ համար պարտադիր չէ։ Եվ. «Չե՞ք ամաչում ոչնչացնել անջատողականներին» հարցին մենք պատասխանում ենք. «Հիանալի է, չէ՞»:

АНАЛИТИКА - 06 Августа 2022 - 12:56
Председатель комитета по международным отношениям Сената США Роберт Менендес выступил с заявлением, в котором осудил «агрессивные действия Азербайджана».
«Смертоносные атаки Азербайджана в Нагорном Карабахе являются не только нарушением режима прекращения огня, но и неприемлемым продолжением его последней модели агрессии. Азербайджанские силы должны покинуть регион и прекратить боевые действия против народа Нагорного Карабаха», - как сообщает Арменпресс, написал Менендес на своей странице в Twitter.
Как видим, вопли остатков сепаратистов нашли живейший отклик в сердце товарища Менендеса. Целый председатель сенатского комитета. Солидно. Но кто же этот замечательный человечек, пытающийся запретить нам наводить конституционный порядок на своих территориях? В таких случаях Остап открывал желтую папку с ботиночными тесемками и вслух зачитывал гражданину Корейко отрывки из его же богатой биографии.
В 2015 году Менендесу на федеральном уровне были предъявлены обвинения в коррупции, которые, впрочем, были сняты в 2018-м. Специальный комитет Сената США по этике «сурово предупредил» его. Дядя сдавал недвижимость в аренду некоммерческому агентству, получающему федеральные средства, а также «помог» организации получить статус «Федерально квалифицированного медицинского центра». Посодействовал за долю малую, получается. Не лоббист, а мечта.
«Специальный комитет Сената США по этике установил, что в течение шестилетнего периода вы сознательно и неоднократно принимали подарки значительной стоимости от доктора Мелгена без получения необходимого одобрения комитета и что вы не раскрывали информацию о некоторых подарках, как того требует постановление Сената и федеральный закон. Кроме того, принимая эти дары, вы использовали свое положение члена Сената для продвижения личных и деловых интересов доктора Мелгена. Комитет определил, что это поведение нарушило правила Сената, федеральный закон и применяемые стандарты поведения. Соответственно, комитет выносит вам предупреждение, а также предписывает выплатить справедливую рыночную стоимость всех подарков». И это только та инфа, которая есть открытом доступе…
Воображаю, сколько у этого председателя скелетов в шкафу. WikiLeaks по нем плачет (будет время – и там поищу, сейчас не до того). Нет, я тоже очень люблю деньги и вообще набит пороками, как долма у хорошей хозяйки мясным фаршем, но я же не стучу себя пяткой в грудь, призывая окружающих к посту и молитве. Так что смените упрекающего и пришлите кого-нибудь посолиднее. Не с такой репутацией.
Мы не вытираем ноги о международное право (хотя лично мне эта идея очень даже нравится), мы вытираем ноги о сепаратистов и тех, кто их поддерживает. Хруст костей сепаратистов под нашими сапогами для нас милее классической музыки, мы уже вошли во вкус и не собираемся останавливаться. Глупые и наивные люди, вопрос о Карабахе уже не стоит. Разговор идет о Зангезуре, и ПОКА этот разговор идет ТОЛЬКО о Зангезуре. И заметьте, этот разговор ведется вовсе не с вами, потому что вы – объект. Вас делят, и в ваших же интересах не суетиться под клиентом. Приплыли. Доигрались. Номинальный суверенитет вам, конечно, оставят, правила есть правила, да и номинальные приличия соблюсти нужно, но то, что вы будете негласно поделены на «зоны влияния» - факт. Догадываетесь, на чьи «зоны влияния»? Умницы. И никто не пошлет против нас джи-ай, и никакой Шестой флот не встанет на бакинском рейде, потому что географическая карта вам в помощь.
Мы устали взывать к разуму и совести соседей, работа с их рефлексами оказалась гораздо действенней: нагрубил – уехал в гробу. Впереди у них только плачь и скрежет зубовный. Но удивлять нас они не перестают, это такая особенность не очень умного человека: попадая в безвыходную ситуацию, он садится на пол и начинает завывать в ожидании помощи. Может, кто и посочувствует, отучит совать пальцы в розетку. Тут хоть новую единицу измерения вводи, например, сила удара в 1 «бум» - это когда тот самый дурачок, СНОВА засунувший пальцы в ТУ ЖЕ САМУЮ розетку, отскакивает от нее ровно на один скок. В свое время соседей использовали в игре против Турции, после чего они сильно уменьшились в числе. Урок не был усвоен. Что ж… гордыня, гордыня сатанинская не позволяет признать поражение, но вот здоровье никогда не даст одержать победу. Вероятность получить не статус, а очередную клизму с патефонными иголками достаточно велика. Неужели чуткая третья ноздря не призывает умерить гордыню и прекратить грозить «Байрактару» автоматом с погнутым стволом? Роберт Менендес нам не указ. И на вопрос: «Вам не стыдно уничтожать сепаратистов?» - мы отвечаем: «Правда, здорово?».