09 Օգոստոսի 2022 17:00
-Ալեքսանդր Անատոլևիչ, ըստ ձեր հետևությունների, արդյո՞ք աճել է, Հայաստանում ռևանշիստական տրամադրությունների և հայկական կողմի սադրանքների ֆոնին Ղարաբաղում նոր պատերազմի հավանականությունը։
-Նման հավանականություն կա։ Թեև կա նաև փորձագիտական կարծիք, որ Հայաստանը պատրաստվում է ամբողջապես հեռանալ Ղարաբաղից։ Նման դասավորության դեպքում լիովին հնարավոր է, որ հարցը կարող է վերջնականապես լուծվի և առանց պատերազմի։ Ենթադրում եմ, որ տվյալ փուլում Ղարաբաղում նոր պատերազմի հավանականությունը այնուամենայնիվ շատ մեծ չէ, չնայած նույնիսկ այնտեղ ռուս խաղաղապահների ներկայության հաշվառմամբ չի կարելի է ասել, որ այն զրոյական է։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ռևանշիստական տրամադրություններին, ապա չեմ կարծում, որ դրանք տիրապետում են բավականին ներուժի, որպեսզի պատերազմ սկսել:
-Իսկ ինչպիսի՞ն եք գտնում նման ներուժը ընդհանրապես բուն Հայաստանում։
- Անկախություն ձեռք բերելով ՝ Հայաստանը իրեն ներքաշել է սարսափելի վիճակի մեջ։ Վերջիվերջո նրանք ինքներն են դա ցանկացել։ Ինչպես ասվում է, ինչ ուզեցին, այն էլ ստացան, հիմա իրենք են լափում այդ ամենի հետևանքները։
-Հնարավոր համարու՞մ եք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը։
-Կածում եմ, որ նման հավանականություն կա։
-Մոսկվան ինչպե՞ս է գնահատում Ադրբեջանի ղարաբաղյան մարզում իրավիճակը ռուս խաղաղապահների գործոնի հաշվառմամբ։
-Ռուսաստանի համար, Ղարաբաղում նրա խաղաղապահների ներկայության պարագայում ստատուտ քվոն ընդունելի է, հատկապես հաշվի առնելով, որ երեք տարի հետո տարածաշրջանում նրանց ներկայության ժամկետը ավարտվում է։ Իմ կարծիքով, Ադրբեջանի համար ավելի լավ է սպասել այդ ժամկետին։ Թեև ես դժվարանում եմ կանխատեսել, թե դա արդյոք մտնում է Բաքվի պլանների մեջ։ Այնուամենայնիվ ռուս խաղաղապահների տարածաշրջանում գտնվելու ժամկետի երկարացումը կախված է կողմերի ցանկությունից, և եթե նրանցից մեկը հակառակ հանդես գա՝ խաղաղապահները տարածաշրջանը կլքեն նշված ժամանակից շուտ։
-Հայաստանում հերթական հակառուսական դեմարշները կարող են արդյո՞ք ստիպել Գյումրիից ռուսական ռազմակայանի դուրսբերում։
-Նույնիսկ հայկական կողմի ցանկությունների հաշվառմամբ՝ հիմա նման սցենարն ինձ չափազանց անհավանական է թվում։
- Ինչպե՞ս եք գնահատում թուրք-ռուսական ներկայիս հարաբերությունները, արդյո՞ք դրանք հեռանկարներ ունեն:
-Սա շատ բարդ ու բազմապլանային հարաբերություն է։ Բայց դատելով ներկայիս իրավիճակից՝ Մոսկվան և Անկարան շատ են հարկավոր միմյանց։ Հետևաբար, ես չեմ կարող պատկերացնել, որ այդ հարաբերությունները կարող են ինչ-որ կերպ էապես վատթարանալ, նրանով հանդերձ, որ կան բազմաթիվ պատճառներ, որ նրանք նույնիսկ անցնեն պատերազմի։ Բայց, ինչպես տեսնում ենք, դրանք չեն վատթարանում, ընդհակառակը, Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև բարեկամությունը շարունակվում է, չնայած շահերի հակադրությանը։
- Պուտինն ու Էրդողանը Ղարաբաղի հարցով ինչի՞ մասին կարող էին պայմանավորվել վերջերս Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ։
-Չեմ կարծում, որ այս հանդիպմանը Ղարաբաղի հարցը եղել է Թուրքիայի և Ռուսաստանի ղեկավարների ուշադրության կենտրոնում։ Ամենայն հավանականությամբ, ավելի շատ քննարկվել են Ուկրաինան, Սիրիան, և գազի հարցերը։
- Ի՞նչ եք կարծում, Պուտինն ու Էրդողանը Սոչիում կարողացան պայմանավորվել Սիրիայի հարցում։
- «Պայմանավորվել Սիրիայի հարցով» - վերացական է հնչում։ Միակ բանը, ինչի մասին նրանք կարող էին պայմանավորվել, դա այդ երկրում ստատուս քվոյի պահպանման հարցն է։
-Կարծում եք, որ Թուրքիան կարող է հրաժարվե՞լ Սիրիայում ռազմական գործողությունից։
-Բայց նա այն չի էլ սկսել, ակնհայտ է, որ այնուամենայնիվ Պուտինն ու Էրդողանը կարողացել են այդ հարցում կոնսենսուսի գալ։
- Վերջերս Թեհրանում կայացած գագաթնաժողովը ամրապնեդեց Թեհրան-Մոսկվա-Անկարա քաղաքական առանցքը։ Ինչպիսի՞ն է այդ ձևաչափի ներուժը, կրկին հաշվի առնելով տարածաշրջանային երեք առաջատար խաղացողների դիրքերում առկա հակասությունները։
- Սա էլ ավելի բարդ կառուցվածք է: Բայց, հնարավոր է, հենց այս բարդության վրա է ամեն ինչ պահվում, թեև կան նաև շատ հակասություններ, այդ թվում նաև Իրանի և Թուրքիայի միջև։ Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանի և Իրանի հարաբերությունները հեռու միանշանակ չեն, այդ կապերի կծիկը այնքան բարդ է, որ հնարավոր չէ կարճ պատասխան տալ։

«Армения вогнала себя в чудовищное положение»
- Александр Анатольевич, возросла ли, по вашим наблюдениям, вероятность новой войны в Карабахе на фоне реваншистских настроений в Армении и провокаций армянской стороны?
-Такая вероятность есть. Хотя есть и экспертные мнения, что Армения собирается полностью уйти из Карабаха. При таком раскладе вполне возможно, что вопрос может окончательно решиться и без войны. Полагаю, что на данном этапе вероятность новой войны в Карабахе все же не очень большая, хотя даже с учетом присутствия там российских миротворцев нельзя сказать, что она нулевая.
Что касается реваншистских настроений в Армении, то не думаю, что они обладают достаточным потенциалом, чтобы начать войну.
- А каким находите такой потенциал в целом самой Армении?
- Завоевав независимость, Армения вогнала себя в чудовищное положение. В конце концов они сами этого хотели. Что называется, что хотели, то и получили, теперь сами и расхлебывают последствия всего этого.
- Допускаете возможность подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией?
- Думаю, есть такая вероятность.
- Как Москва оценивает ситуацию в Карабахском регионе Азербайджана с учетом фактора российских миротворцев?
- Для России, с точки зрения пребывания ее миротворцев в Карабахе, приемлем статус-кво, особенно учитывая, что через три года срок их присутствия в регионе заканчивается. По-моему, Азербайджану проще дождаться этого срока. Хотя мне сложно предположить, входит ли это в планы Баку. Тем не менее продление срока нахождения российских миротворцев в регионе зависит от желания сторон, и если какая-то из них выступает против, миротворцы покинут регион раньше намеченного времени.
- Могут ли очередные антироссийские демарши в Армении принудить к выводу российской военной базы из Гюмри?
- Даже с учетом желаний армянской стороны сейчас такой сценарий мне кажется крайне маловероятным.
- Как расцениваете нынешние турецко-российские отношения, есть ли у них перспектива?
- Это очень сложные и многоплановые отношения. Но судя по нынешней ситуации, Москва и Анкара очень нужны друг другу. Поэтому не представляю себе, что эти отношения могут как-то существенно ухудшиться, при том, что есть масса причин, чтобы они перешли-таки даже в войну. Но как видим, они не ухудшаются, наоборот, между Турцией и Россией продолжается дружба, несмотря на противоположные интересы.
- О чем могли договориться Путин и Эрдоган по Карабаху в ходе недавней встречи в Сочи?
- Не думаю, что на этой встрече вопрос Карабаха был в центре внимания лидеров Турции и России. Скорее всего, гораздо больше обсуждались Украина, Сирия и газовые вопросы.
- Как считаете, смогли Путин и Эрдоган в Сочи договориться по Сирии?
- «Договориться по Сирии» - звучит абстрактно. Единственное, о чем они могли договориться, так это по сохранению статус-кво в этой стране.
- Полагаете, Турция может отказаться от военной операции в Сирии?
- Но она и не начинала ее, очевидно, что все-таки Путин и Эрдоган смогли прийти к консенсусу в этом вопросе.
- Недавний саммит в Тегеране закрепил политическую ось Тегеран - Москва -  Анкара. Каков потенциал этого формата, опять-таки с учетом противоречий в позициях трех ведущих региональных игроков?
- Это еще более сложная конструкция. Но, может быть, именно на этой сложности всё и держится, хотя есть и масса конфликтов, в том числе Ирана с Турцией. Учитывая, что отношения России и Ирана далеко не однозначны, клубок этих связей настолько сложен, что вкратце и не ответишь.