10 Օգոստոսի 2022 15:46
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի բջջային կապի միջոցների և սմարտֆոնների օգտագործման արգելքի մասին հրամանի հակառակ ՝ պարզվում է, որ Հայաստանի զինծառայողները 2020 թվականի աշնանը ակտիվորեն կատարել են տեսագրություններ և լուսանկարներ, դրանով հանդերձ «բացահայտելով ոչ միայն զորամսի, այլ նաև խոշոր դիրքային շրջանների տեղակայման վայրերը, ինչը ադրբեջանական բանակին թույլ է տվել գործնականորեն կուրորեն խոցել և բարձր ճգրտությամբ հարվածներ հասցնել»։
Եվ սա ադրբեջանական օկուպացված հողերում անջատողականների տխուր արկածանքների մասին Ռոկկո Սիֆերդիի կողմից նկարահանված զվարճալի կատակերգության սցենարը չէ։ Սա Հայաստանի Պնախարարության հայտարարություն է, որը բացահայտել է Ղարաբաղում Ադրբեջանի հաջող հարձակումների հանգամանքները։
Ինչպես կարելի է սմարտֆոնի միջոցով նկարահանել «խոշոր դիրքային շրջաններ», ես չգիտեմ։ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետ ընկերս, ում ես խնդրեցի որքան կարելի է պարզ կերպով բացատրել՝ պատասխանեց կոպիտ գրգռվածությամբ և անջատեց հեռախոսը՝ որոշելով, որ ձեռ եմ առնում իրեն։ Այսինքն Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում ամենայն լրջությամբ կարծում են, որ հայկական բանակի պարտության մեջ բոլորովին էլ մեղավոր չեն այնպիսի զինապետերը, ինչպես Մանվել Գրիգորյանը, ում մոտ խուզարկության ժամանակ գտան միանգամայն անպարկեշտ ծավալներով գողացված մսի պահածոներ, զուգարանի թուղթ, ամենագնացներ (! ) և զինվորական չափաբաժին։ Ամեն ինչ տեղի ունեցավ այն զինվորի պատճառով, ով իր վարկով վերցրած սմարտֆոնով նկարահանել է երեք ավտոմատավորների և վաթսունիննական թվականների ծռված փողով Կալաշնիկովի գնդացիրի մասին Հայաստանի ԶՈՒ-ի ահավոր գաղտնի ռազմական գաղտնիքնե՞րը։ Այսինքն բանակի ջախջախման համար պատասխանատուները ոչ թե նրանք են, ովքեր մի քիչ մասնաբաժնի և համեղ հետադարձի դիմաց գնել են հնացած սպառազինություն և դրա դիմաց դրել են չվարժեցրած անձնակազմ, այլ ութ համարի համազգեստներ հագած (ինչ թռցրել են, այն էլ հագնում ենք) բջջային հեռախոսներով զինվորնե՞րը։ Ընդ որում, բիթերը մեղավոր են ոչ թե ուրիշի հողը գրավելու, այլ նրա համար, որ բջջային հեռախոսներով նստել են դրա վրա։ Տրամաբանական է, ինչը և ասում է։
Ոչ, ես, իհարկե հասկանում եմ, որ Հայաստանի Պնախարարությունը կգտնի հարյուրավոր արդարացումներ և կհնարի հազարավոր պատմություններ այն մասին, թե ինչպես «մեր առյուծները, մերկ ձեռքերով և մի ներքնաշապիկով, արիաբար ետ են մղել սիրիացի և պոլինեզացի վարձկանների հորդաներին, բայց հետո այդ քոչվորների նօգնության եկան դոտրակիցները, և ուժերը դարձան անհավասար։ Եվ ահա թոռնիկներին, մեր բոլոր առյուծներին գնդակահարեցին»։ Կհամաձայնվեմ, որ պատմությունը այն մասին, թե ինչպես են քեզ՝ գերակա ուժերով թշնամուն հերոսաբար դիմադրողիդ տապալեցին կրակմարիչով, կամ կողերը կոտրեցին բեյսբոլի մահակով, հնչում է ավելի խիզախ, ես նույնիսկ կասեի՝ ավելի էպիկական, քան շերեփով ծեծից ստացված մարմնական վնասվածքների մասին արցունքոտ պատմությունը։ Մի խոսքով, գտել եք մեղավորներին։ Ավելի ճիշտ, նշանակել եք։ Ամոթ է, ամոթ է պարոն սպաներ։ Գոնե ձեզ, հոգու խորքում խոստովանեք, թե ինչպես և ինչու, և հասկացեք վերջապես, որ գողանալը ընդհանրապես մեղք է։ Չի կարելի ուրիշի իրերին ձեռք տալ, հատկապես եթե այդ ուրիշինը՝ մերն է։ Աշխարհը պատկանում է ուժեղներին, այլ ոչ թե տակտիկապես խորամանկներին, որովհետև տակտիկապես խորամանկները ունեն ինքը իրեն խորամանկելու և ոչ միայն առանց հեռախոսի, այլ ընդհանրապես առանց հագուստի մնալու բոլոր շանսերը։ Միայն սպիտակ գույնի հողաթափերով։
Ի տարբերություն հարևանների, մենք ունենք լուրջ, հագեցված և կարգապահ բանակ։ Իր ամբողջ տեսքով հավանական թշնամուն ներշնչում է նրա փխրունությունը, խոցելիությունը, դիստոֆիան և փորլուծությունը...։ Եվ ընդհանրապես, եթե իրեն անվայելուչ պահեն և չհրաժարվեն սմարտֆոններից՝ նորից կբարկանանք և կոգտագործենք ինչպես բու գլոբուսի համար։ Թշնամու հիմարությունը և դես ու դեն նետվելը, մեղավորների փնտրումները և ընդհանրապես նրանց ճամբարում այս բոլոր ցրվածությունները և տատանումները մեզ միայն ձեռնատու են։ Սիրտը ուրախանում է նոր հաղթանակի ակնկալիքով։
Իսկ Հայաստանի Պնախարարությանը արժե խորհել՝ միգուցե գործը ուրիշ բանու՞մ է։ Ոչ թե սմարտֆոններում, այֆոններում, այպադներում և այախպերներում է, այլ ուղղակի գողության, տեխնիկական հետամնացության, անտեղյակության, կարգապահության բացակայության, անձնակազմի հետ զզվելի աշխատանքի, վերջապես թույլ մոտիվացիայի մեջ է։ Չէ որ գիտեն, որ գողանալը՝ մեղք է, իսկ արդեն մոլորություններում համառելը, կեղծ սկզբունքներ պաշտպանելը և զղջալուց հրաժարվելը՝ կրկնակի, կամ նույնիսկ եռակի մեղք է։ Եվ ամենագլխավոր պատճառը նրանում է, որ ձեր փոխարեն այս անգամ ռուսական զորքերը չկռվեցին։
Այնպես որ ձեր սեփական ձախողման համար տեխնիկական առաջընթացը մեղադրելու բան չունեք, հարևաններ, ավելի լավ է ձգտել իրական խաղաղության։ Կգանք-կստուգենք։ See you soon in Zangezur!

Не нашли виновного – назначим
Вопреки приказу Министерства обороны Армении о запрете на использование средств мобильной связи и смартфонов армянские военнослужащие осенью 2020-го, оказывается, активно делали видеозаписи и фотографии, тем самым «раскрывая подробности не только расположения воинских частей, но и огромных позиционных районов, что позволило азербайджанской армии бить практически вслепую и наносить высокоточные удары».
И это не сценарий веселой комедии, снятой Рокко Сиффреди о печальных приключениях сепаратистов на оккупированных азербайджанских землях. Это заявление Минобороны Армении, которое раскрыло обстоятельства успешных атак Азербайджана в Карабахе.
Как при помощи смартфона можно снять «огромные позиционные районы» - я не знаю. Приятель, специалист по информационным технологиям, которого попросил как можно проще объяснить, ответил раздраженно-грубо и бросил трубку, решив, что я над ним издеваюсь. То есть в Министерстве обороны Армении на полном серьезе полагают, что в поражении армянской армии повинны вовсе не такие военачальники, как генерал Манвел Григоряна, у которого при обыске нашли тушенку, туалетную бумагу, вездеходы (!) и солдатские пайки, украденные в совершенно неприличных объёмах? Все произошло из-за зинвора, который снимал на свой взятый в кредит смартфон страшно секретные военные тайны армянских ВС, вроде трех автоматчиков и ПКМ шестьдесят девятого года с погнутым дулом? То есть ответственны за разгром армии не те, кто за долю малую и откат вкуснейший закупал устаревшее вооружение и ставил к нему необученный персонал, а одетые по форме номер восемь (что стащили, то и носим) солдаты с мобильными телефонами? Причем виноваты и биты не потому, что оккупировали чужую землю, а потому, что сидели на ней с мобильными телефонами. Логично, что и говорить.
Нет, я, конечно, понимаю - Минобороны Армении найдет сотню оправданий и придумает тысячи историй о том, как «наши львы, голыми руками и в одном исподнем, мужественно отражали орды сирийских и полинезийских наемников, но потом на помощь этим кочевникам пришли дотракийцы, и силы оказались неравны. И вот, внучек, всех наших львов расстреляли». Соглашусь, рассказ о том, как тебя, оказывавшего героическое сопротивление превосходящим силам врага, сбили с ног огнетушителем или переломали ребра бейсбольной битой, звучит мужественнее, я бы даже сказал - эпичнее, чем слезливая история о телесных повреждениях, полученных от избиения половником. В общем, нашли виноватых. Точнее, назначили. Стыдно, стыдно, господа офицеры. Хотя бы себе, в глубине души признайтесь, что, как да почему, и поймите уже наконец, что воровать – это вообще грех. Нельзя трогать чужое, особенно если это чужое – наше. Мир принадлежит сильным, а не тактически хитрым, потому что у тактически хитрых есть все шансы перехитрить самих себя и остаться не только без телефонов, но и без одежды вообще. В одних тапочках белого цвета.
В отличие от соседей у нас армия солидная, оснащенная и дисциплинированная. Всем своим видом внушает вероятному противнику ощущение его хрупкости, ранимости, дистрофии и диареи… И вообще, не будут соблюдать приличия и не избавятся от смартфонов – опять рассердимся и используем как сову для глобуса. Глупость и метания врага, поиски виноватых и вообще все эти разброды и шатания в их стане нам только на пользу. Сердце радуется в предвкушении нового триумфа.
А Минобороны Армении стоит задуматься – может, дело в другом? Не в смартфонах, айфонах, айпадах и айбратах, а просто в воровстве, в технической отсталости, некомпетентности, отсутствии дисциплины, в отвратительной работе с личным составом, слабой мотивации, наконец. Ведь знают же, что воровать – грех, а уж упорствовать в заблуждениях, отстаивать ложные принципы и отказываться от покаяния – двойной или даже тройной грех. Ну, и самая главная причина в том, что за вас в этот раз не воевали российские войска.
Так что нечего на технический прогресс собственную несостоятельность валить, соседи, лучше стремитесь к миру по-настоящему. Придем – проверим. See you soon in Zangezur!