«Եթե Երևանում բանականությունը հաղթի, ապա Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիրը արագ կստորագրվի» Ալեքսանդր Ռազուվաևը Caliber.Az-ում
06 Սեպտեմբերի 2022 18:01
Օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում Եվրոպական միության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ տեղի ունեցավ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հերթական հանդիպումը։ Դռնփակ բանակցությունները տևեցին ավելի քան երեք ժամ։ Հանդիպումից հետո Եվրոպական խորհրդի ղեկավարը հայտարարեց, որ մտքերի փոխանակումը եղել է բաց և արդյունավետ։ Նա հավելեց, որ կողմերը քննարկել են օրակարգային հարցերի ողջ շրջանակը, և այս ձևաչափով հաջորդ հանդիպումը կկայանա մինչև նոյեմբերի վերջ։ Միաժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մեկամսյա ժամկետում ԱԳ նախարարության գծով խմբեր ստեղծել՝ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի վրա աշխատանքները սկսելու համար։
Հայաստան վերադառնալուն պես Փաշինյանը ԱԺ-ում իշխանամետ խմբակցության պատգամավորների հետ հանդիպմանը հաստատել է, որ մինչև տարեվերջ պետք է կողմերի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքվի։
Սակայն, չնայած դրան, վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները ինտենսիվ գնդակոծության են ենթարկում ադրբեջանական բանակի դիրքերը։ Ակնհայտ է, որ այս իրավիճակը Հայաստանի համար լավ բան չի խոստանում և չի համապատասխանում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ոգուն։
Ինչո՞վ են պայմանավորված հայկական զինված ուժերի սադրանքները: Արդյոք սա չի նշանակում, որ պաշտոնական Երևանը մտադիր է ձգձգել խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։ Caliber.Az-ի այս և այլ հարցերի պատասխանել է Եվրասիայի հարցերով ռուս փորձագետ Ալեքսանդր Ռազուվաևը։
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ անցած մեկ տարվա և ինը ամիսների ընթացքում ուժերի դասավորվածությունը տարածաշրջանում մնացել է անփոփոխ:
«Սակայն տնտեսության և քաղաքականության հարցերում Ադրբեջանն էլ ավելի է ուժեղացել։ Ի թիվս այլ բաների, թանկացել են նավթն ու գազը, ակտիվացել է ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Թուրքիայի հետ։ Միաժամանակ Մոսկվայի հետ ստորագրվել են շատ կարևոր փաստաթղթեր։ Մինչդեռ Հայաստանի դրությունը չի փոխվել. նա մեծապես տուժում է Հարավային Կովկասում առևտրային ուղիների արգելափակումից»,- կարծում է փորձագետը։
Դրանով հանդերձ, Ռազուվաևի կարծիքով, Հայաստանը հնարավորինս կձգձգի խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցը։
«Խեղդվող մարդը ծղոտից էլ է կառչում: Պետք է հասկանալ, որ Ադրբեջանի տարածքներում ժամանակավորապես տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը կատարել է իր առաքելությունը։ Ղարաբաղը ոչ Մերձդնեստր է, ոչ էլ Հարավային Օսիա, համապատասխանաբար, դժվար թե ռուս խաղաղապահները սահմանված ժամկետից ավելի մնան Ղարաբաղում։ Սակայն տրամաբանական կլիներ հենց հիմա ռուսական զորքերը դուրս բերել Ղարաբաղից։
Ադրբեջանին այժմ միայն համբերություն է պահանջվում: Հենց որ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը հեռանա, Ադրբեջանը կկարողանա ուժային ճանապարհով լիովին վերականգնել իր տարածքային ամբողջականությունը, որը ճանաչում են բոլոր երկրները, ներառյալ՝ Ռուսաստանը։ Բայց կա մի շատ կարևոր պահ: Այն, որ այս հարցը ձգձգվում է, առաջին հերթին տուժում է Հայաստանն ու նրա տնտեսությունը, քանի որ դա ամենահարուստ հանրապետությունը չէ։ Հետևաբար, եթե Երևանում բանականությունը հաղթի, ապա Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիրը արագ կստորագրվի։ Այսպես թե այնպես խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվելու է, դա անխուսափելի է։ Ռազմական հարաբերակցությունն միանշանակորեն Ադրբեջանի օգտին է: Դա ցույց տվեց նաև 44-օրյա պատերազմը։ Այլ կերպ ասած՝ ժամանակի խնդիր է»,- ամփոփել է Ա. Ռազուվաևը։

«Если в Ереване возобладает разум, то мирное соглашение с Баку будет быстро подписано»
31 августа в Брюсселе при посредничестве главы Совета Европейского Союза Шарля Мишеля прошла очередная встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Переговоры за закрытыми дверями продолжались свыше трех часов. После встречи глава Евросовета заявил, что обмен мнениями был открытым и продуктивным. Добавив, что стороны рассмотрели весь комплекс вопросов повестки дня и следующая встреча в таком формате состоится до конца ноября. В то же время была достигнута договоренность о том, чтобы в течение одного месяца по линии МИД сформировать группы для начала работы над текстом мирного соглашения.
По возвращении в Армению Пашинян также подтвердил на встрече с депутатами провластной фракции в Нацсобрании, что мирное соглашение между сторонами должно быть подписано до конца года.
Однако, несмотря на это в последние дни подразделения Вооруженных сил Армении в армяно-азербайджанском приграничье интенсивно обстреливают позиции азербайджанской армии. Очевидно, что такое положение дел не сулит Армении ничего хорошего и не соответствует духу достигнутых соглашений.
Чем вызваны провокации ВС Армении? Не говорит ли это о том, что официальный Ереван намерен откладывать подписание мирного соглашения? На эти и другие вопросы Caliber.Az ответил российский эксперт по Евразии Александр Разуваев.
Наш собеседник отметил, что за последние год и девять месяцев расклад сил в регионе принципиально не изменился.
«Но в вопросах экономики и политики Азербайджан стал еще сильнее. Кроме прочего, выросли цены на нефть и газ, усилилось военно-техническое сотрудничество с Турцией. Одновременно с Москвой также были подписаны очень важные документы. Между тем, положение Армении не изменилось – она очень сильно страдает от того, что заблокированы торговые пути на Южном Кавказе», - считает эксперт.
Тем не менее, А. Разуваев полагает, что Армения будет максимально затягивать вопрос подписания мирного договора.
«Утопающий всегда хватается за соломинку. Надо понимать, что миротворческий контингент РФ, временно дислоцированный на территориях Азербайджана, свою миссию выполнил. Карабах — это не Приднестровье или Южная Осетия, соответственно, вряд ли российские миротворцы останутся в Карабахе сверх положенного срока. Но, было бы логично прямо сейчас вывести российские войска из Карабаха.
От Азербайджана сейчас требуется только терпение. Как только российский миротворческий контингент уйдет, Азербайджан сможет силовым путем полностью восстановить свою территориальную целостность, которая признана всеми странами, включая Россию. Но есть очень важный момент. От того, что этот вопрос затягивается, прежде всего страдает Армения, ее экономика, так как это не самая богатая республика. Поэтому, если разум в Ереване возобладает, то мирное соглашение будет подписано раньше. Так или иначе, мирный договор будет подписан, это неизбежно. Военное соотношение однозначно в пользу Азербайджана. Это показала и 44-дневная война. Иными словами - вопрос сроков», - резюмировал А. Разуваев.