«Մոսկվան կարող է բացասաբար արձագանքել Հայաստանում ԵՄ առաքելությանը» Գեորգի Ֆեդորովը Caliber.Az-ում
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Ռուսաստանցի քաղաքական և հասարակական գործիչ, Ռուսաստանի Դաշնության Հանրային պալատի անդամ, Սոցիալական և քաղաքական հետազոտությունների «Ասպեկտ» կենտրոնի նախագահ Գեորգի Ֆեդորովի հետ։
-Գեորգի Վլադիմիրովիչ, ինչպես գիտեք, անցյալ շաբաթ Պրահայում կայացել է Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը։ Ձեր կարծիքով, դա ինչպե՞ս կանդրադառնա հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վրա, և Դուք ընդհանրապես ի՞նչ եք կարծում այդ երկու ուղղություններով նորմալացման առնչությամբ։
-Կարծում եմ, որ Պրահայում անցկացված հանդիպումը կազդի որոշ հումանիտար շփումների վրա։ Այն կարող է դառնալ հարաբերությունների նորմալացման ուղղությամբ քայլ անելու ինչ որ մի տարբերակ, բայց մոտ ապագայում լիարժեք նորմալացում չի լինի։ Որովհետև Հայաստանում բանակն ու հասարակությունը խոցված են, իսկ Ադրբեջանում՝ բավարարված։ Ընդհանուր առմամբ, երկրների միջև դեռ շատ հակասություններ են մնում։
-Ինչու՞մն է, Ձեր կարծիքով, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցում վերջերս Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի ակտիվության հիմնական պատճառը։
- ԱՄՆ-ում և Ֆրանսիայում կա մեծ և ազդեցիկ հայկական սփյուռք: Ե՛վ բիզնեսում, և՛ քաղաքական շրջանակներում։ Այստեղից էլ նման էական հետաքրքրություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նկատմամբ։ Եվ թե՛ Ֆրանսիայում, թե՛ ԱՄՆ-ում ընտրական ցիկլերի մոտեցմամբ նրանց իշխանությունները կփորձեն ավելի ու ավելի մեծ ազդեցություն ունենալ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վրա։
- Ինչպե՞ս կարձագանքի Ռուսաստանը Հայաստանի տարածքում ԵՄ առաքելության տեղակայման փաստին, ինչի մասին որոշվել է Պրահայում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների, ինչպես նաև ԵՄ ղեկավարի և Ֆրանսիայի նախագահի քառակողմ հանդիպման ժամանակ։
-Դեռ այնքան էլ պարզ չէ, թե ինչ միջազգային միջնորդներ են։ Կարծում եմ, որ որոշ ժամանակավոր հումանիտար և դիվանագիտական առաքելություններ կարող են ներկա գտնվել մոնիտորինգի համար, օրինակ՝ ԵԱՀԿ-ի կողմից։ Բայց ոչ ավելին։ Պետք է հասկանալ, որ Ռուսաստան այժմ փաստորեն գտնվում է ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի հետ առճակատման մեջ, հետևաբար Հայաստանի տարածքում, այսինքն՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ոչ բարեկամական երկրների ներկայացուցիչների հայտնվելը կարող է առաջացնել Մոսկվայի բացասական արձագանքը։
-Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների ակտիվացման եւ Երեւանի կողմնորոշումը փոխելու եւ դեպի Արեւմուտք շարժվելու փորձերի ֆոնին՝ արդյո՞ք հնարավոր եք համարում Գյումրիից 102-րդ ռուսական ռազմակայանի դուրսբերումը։
- Ոչ, իրադարձությունների նման զարգացում ես հնարավոր չեմ համարում։ Սա ձեռնատու չէ Ռուսաստանին։ Սա ձեռնատու չէ Հայաստանին։ Ռուսական ռազմաբազան այնտեղ գտնվում է շատ երկար ժամանակ, և հանդիսանում է էական գործոն իրավիճակը կայունացնելու համար։
-Այսինքն հնարավոր չե՞ք համարում նաև Հայաստանի ամբողջական կողմնորոշումը դեպի Արեւմուտք։
-Հայաստանում այժմ ներքին առճակատում է, ինչից կարող են օգտվել Արևմուտքում։ Բայց պետք է հասկանալ, որ Արևմուտքը երբեք չի լուծի Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում առկա խնդիրները։ Սա նրա համար շահավետ չէ։ Առավել ևս, որ Թուրքիա-Հայաստան-Ադրբեջանը շատ լուրջ աշխարհաքաղաքական հանգույց է, որը շատ դժվար է արձակել։ Հետեւաբար, Հայաստանի վերջնական շրջադարձ դեպի Արեւմուտք, հուսով եմ, տեղի չի ունենա։
–Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ կամ ո՞վ է կանգնած Իրանում բողոքային շարժման թիքունքում։
-Իրանում ներքին սոցիալական հակասությունները արդեն շատ վաղուց են աճում։ Եվ շատ ուժերին, այդ թվում նաև ԱՄՆ-ին և Իսրաելին ձեռնատու է Իսլամական Հանրապետությունում իրավիճակի ապակայունացումը։ Բացառված չէ, որ այս ապակայունացման հետեւանքով առաջացած քաղաքական ճգնաժամը կարող է որոշակիորեն ազդել Թուրքիայում, Ադրբեջանում և տարածաշրջանի այլ հարևան երկրներում իրավիճակի վրա։

«Москва может негативно отреагировать на миссию ЕС в Армении»
Интервью Caliber.Az с российским политическим и общественным деятелем, членом Общественной палаты РФ, президентом Центра социальных и политических исследований «Аспект» Георгием Федоровым.
- Георгий Владимирович, как вы знаете, на прошлой неделе в Праге состоялась неформальная встреча лидеров Турции, Азербайджана и Армении. Как, по-вашему, она отразится на урегулировании армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений и что вообще вы думаете относительно нормализации в этих двух направлениях?
- Полагаю, что прошедшая в Праге встреча повлияет на какие-то гуманитарные контакты. Она могла бы стать неким вариантом рамочных переговоров с целью сделать шаг в сторону нормализации отношений, но полноценной нормализации в ближайшее время не будет. Потому что у Армении армия и общество уязвлены, а в Азербайджане удовлетворены. И вообще остается очень много противоречий между странами.
- В чем, на ваш взгляд, основная причина активности в последнее время Франции и США в урегулировании армяно-азербайджанских отношений?
- В США и во Франции есть большая и влиятельная армянская диаспора. И в бизнесе, и в политических кругах. Отсюда такой значительный интерес к отношениям между Арменией и Азербайджаном. И с приближением электоральных циклов и во Франции, и в США их власти будут пытаться оказывать все большее влияние на армяно-азербайджанские отношения.
- Как отреагирует Россия на факт размещения миссии ЕС на территории Армении, о чем было решено на четырехсторонней встрече в Праге лидеров Азербайджана и Армении, а также главы ЕС и президента Франции?
- Пока не очень понятно, что это за международные посредники. Полагаю, какие-то временные гуманитарно-дипломатические миссии могут присутствовать для мониторинга, к примеру, ОБСЕ. Но не более того. Нужно понимать, что Россия сейчас фактически находится в условиях противостояния с США и НАТО, поэтому появление представителей недружественных стран на территории Армении, то есть в Южно-Кавказском регионе, может вызвать негативную реакцию Москвы.
- На фоне активизации антироссийских настроений в Армении и попыток Еревана сменить ориентацию и двинуться в сторону Запада, допускаете ли вывод 102-й российской военной базы из Гюмри?
- Нет, такого развития событий я не допускаю. Это невыгодно России. Это невыгодно Армении. Российская база находится там очень давно, и является существенным фактором стабилизации ситуации.
- То есть не допускаете и полную ориентацию Армении на Запад?
- В Армении сейчас идет внутреннее противостояние, которым могут воспользоваться на Западе. Но надо понимать, что Запад не решит проблем в отношениях между Арменией и Азербайджаном никогда. Это ему невыгодно. Тем более что Турция - Армения - Азербайджан — это очень серьезный геополитический узел, развязать который очень трудно. Поэтому окончательного поворота Армении в сторону Запада, я надеюсь, не произойдет.
- Как считаете, что или кто стоит за протестным движением в Иране?
- В Иране внутренние социальные противоречия нарастают уже очень давно. И очень многим силам, в том числе США и Израилю, выгодна дестабилизация ситуации в Исламской Республике. Не исключено, что вызванный этой дестабилизацией политический кризис может в определенной степени отразиться в том числе и на ситуации в Турции, Азербайджане и в других соседних странах региона.