Խանքենդիում հանրահավաքը՝ ղարաբաղյան մնացորդների կարապի երգն է
Ղարաբաղի հայերի ոչ մի սադրանք, այդ թվում նաև հանրահավաքներ, չեն կանգնեցնի Ղարաբաղը Ադրբեջանի վարչական կառավարման տակ անցնելու գործընթացը։ Այս բավականին պարզ գաղափարը ոչ մի կերպ չեն ցանկանում գիտակցել ղարաբաղյան անջատողականների մնացորդները։ Ձգտելով համաշխարհային հանրությանը տպավորել Խանքենդիում հայ էթնիկ բնակչության ցուցադրական, վիրտուալ համախմբվածությամբ, անջատողական տականքները ինչ-որ կերպ մոռանում են, որ իրենց բոլոր մարմնաշարժումները մի հոտած ձու էլ չարժեն: Իսկապե՞ս կարծում եք, որ հապճեպ հրավիրված հանրահավաքը կարող է աշխարհի շատ երկրներում կտրուկ փոխել հասարակության ցանկացած կարծիքը։
Բայց չէ որ անջատողականները իրականում ապրում են 1988-ի գաղափարներով ու նկրտումներով, այլ ոչ թե ժամանակակից իրողություններով, այլապես կհասկանային, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումը չի կայանում ինչ որ փակագծերի, չակերտների, շրջանակների կամ ձևաչափերի մեջ՝ Սոչիի, Մոսկվաի, Բրյուսելի։ Իմաստը նրանում է, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումը մեկն է, միասնական է և հասկանալի, և այն հնչեցրել է նախագահ Ի.Ալիևը. «Ղարաբաղը Ադրբեջան է»։ Հանրապետության 1991 թվականի դրությամբ սահմաններում։ Եվ այլ կերպ չի լինի:
«Ադրբեջանը մեծ ջանքեր է գործադրում Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզը վերականգնելու համար։ Ես վերջերս եմ այնտեղ եղել և ուղղակի ապշած եմ շինարարության հսկայական մասշտաբով, օրինակ՝ բոլորովին վերջերս բացված Զանգիլանի նոր օդանավակայանով»,- Caliber.az-ին խոստովանել է Ղարաբաղում իր տեսածից ցնցված իսրայելցի քաղաքագետ Ռոման Գուրևիչը:
Նա նշել է, որ արդեն գործում է նաև Ֆիզուլիի միջազգային օդանավակայանը, ընդ որում սա տարածաշրջանում միակ օդային դարպասը չէ, որը Ադրբեջանը պատրաստվում է բացել։
«Տրանսպորտային միջոցների և գնացքների համար թունելները, որոնք փորվում են լեռներում, անվերջ շինարարությունը ամենուր և ամեն տեղ՝ և դա տարածքի գլոբալ ականազերծման ֆոնին: Դրանով հանդերձ Ադրբեջանը, վերականգնելով Ղարաբաղը, Հայաստանին առաջարկում է մի կողմից ակտիվ մասնակցել տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը, մյուս կողմից՝ կատարել և իրականացնել 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները, ընդհուպ մինչև վերջնական խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը»,- նշում է Գուրևիչը։
Հայաստանը, ինչպես նա է համարում, շահագրգռված է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի տնտեսական վերականգնմանը մասնակցելու մեջ, չէ որ այն բավականին աղքատ երկիր է, որին սուր անհրաժեշտ է շահույթ ցանկացած գործունեությունից, ցանկացած շահութաբեր ծրագրից, վստահ է Ռ.Գուրևիչը։
Սակայն, նրա կարծիքով, Հայաստանում կան ուժեր, որոնց համար ռեւանշիստական գաղափարները ավելի կարեւոր են, քան սեփական ժողովրդի շահերը։ Եվ հիմա նրանք ամեն ինչ անում են, որպեսզի խափանեն խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։ Մինչդեռ վերջերս կայացած քառակողմ հանդիպման ժամանակ ճանաչվել են Ադրբեջանի և Հայաստանի ինքնիշխանությունը իրենց սահմաններում։ Հաջորդ փուլը՝ երկու երկրների ղեկավարների կողմից խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է։
«Եվ դա պետք է տեղի ունենա: Որովհետև Ադրբեջանը մեկնում է իր ձեռքը դեպի խաղաղություն և զարգացում, հայերին առաջարկելով շահավետ ու լուսավոր ապագա։ Բայց, մյուս կողմից, Ադրբեջանը ունի իր «Երկաթե բռունցքը», որը կարող է հարված հասցնել ռեւանշիզմի ցանկացած կողմնակիցին, բոլորին, ովքեր ցանկանում են տարածաշրջանում նոր պատերազմ սանձազերծել»,- ընդգծում է իսրայելցի քաղաքագետը։
Միևնույն ժամանակ Գուրևիչը նշում է, որ ղարաբաղյան կարգավորման ողջ ժամանակի ընթացքում Ռուսաստանը առաջին անգամ այս գործընթացում հայտնվել է գործից դուրս։ Բայց հետաքրքիր զուգադիպություն՝ Ղարաբաղում բոլորովին վերջերս ծագել է՝ ռուսաստանցի նախկին օլիգարխ, Կրեմլի վերնախավի մեծ բարեկամ, իսկ այժմ «Ղարաբաղի նոր պետնախարար» Ռուբեն Վարդանյանի գործոնը։ Եվ տեսեք, նրա հայտնվելով՝ տարածաշրջանում իրավիճակը սրվել է. հաջորդաբար սկսվել են զինված սադրանքներ ու հանրահավաքներ։ Գուրևիչն ուղղակիորեն արտահայտում է ենթադրություն. «Վարդանյանին Ղարաբաղ են ուղարկել ոչ թե հակամարտությունը լուծելու, այլ նրա համար, որպեսզի այն պահի թույլ վառվող փուլում, որպեսզի առանց իրեն ուղարկողների մասնակցության տարաձայնությունները չհարթվեն։ Այս ամենը տեսություն է, բայց կա նաև պրակտիկա՝ երեկ անցկացված հանրահավաքը ռեւանշիստական ուժերի կողմից կազմակերպվել էր հենց Սոչիում բարձր մակարդակի բանակցությունները խաթարելու նպատակով, որովհետև ռեւանշիստները վստահ են, որ եթե ստորագրվի խաղաղության պայմանագիր, ապա հետ վերադարձ չի լինի։ Եվ հարցը, ինչպես ասում են, կփակվի։ Իսկ եթե չստորագրվի՝ նշանակում է ինչ-որ բան կարելի է դեռ փոխել։ Սա մի տեսակ վախ է ապագայի նկատմամբ, այն ըմբռնումը, որ ամեն ինչ անդառնալիորեն փոխվում է, իսկ այն, որ Ղարաբաղը միայն Ադրբեջանն է, պարզ էր հայկական արկածախնդրության արդեն իսկ սկզբից։ Հարցը, իմ կարծիքով, փակված է։ Այն եղել է Ադրբեջանի ամենաբարգավաճող մարզերից մեկը։ Այժմ այն ազատագրված է, և ադրբեջանական բանակը որևէ ագրեսորի կողմից ոչ մի ոտնձգություններ թույլ չի տա։ Կրկնում եմ, հարցն արդեն փակված է, իսկ անձամբ Փաշինյանը Պրահայում ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Այսինքն նա հասկանում է խաղաղության պայմանագրի անհրաժեշտությունն ու անխուսափելիությունը, իսկ ռեւանշիզմի գաղափարախոսությամբ թմրածների սադրանքները՝ ընդամենը վայրկենական երևույթներ են, որոնց մասին բոլորը շուտով կմոռանան»,- ասել է Ռ. Գուրևիչը։
Սոչիում եռակողմ բանակցությունները, անշուշտ, կապված են Ղարաբաղի ապագայի հետ, և դրանք շատ են մտահոգում հայ անջատողականներին։ Ինչպես Caliber.Az-ի հետ զրույցում նշել է թուրք քաղաքագետ Էնգին Օզերը՝ նախօրեին Խանքենդիում անցկացված հանրահավաքը՝ նրա նշանն է, որ Ղարաբաղում անջատողականների մնացորդների գոյությանը հաշված օրեր են մնացել։
Ղարաբաղում, ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում ելույթների և հանրահավաքների բուն ենթատեքստը, նրա կարծիքով, բավականին պարզ է՝ դա անջատողականների «էլիտայի» իրենց հարաբերական բարեկեցությունը երկարացնելու ցանկություն է։
«Միանգամայն հասկանալի է Ադրբեջանի՝ տարածաշրջանը ամբողջությամբ մաքրելու մտադրությունը, և դա անջատողականների անհանգստության պատճառներից մեկն է։ Հետևաբար այս հանրահավաքը, իմ կարծիքով, տեղի ղարաբաղցի մերժվածների անզորության միանգամայն տրամաբանական դրսեւորումն է։ Սակայն, ամեն ինչ արդեն փոխվել է։ Հայաստանը արդեն ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, և փակելով Ղարաբաղի թեման՝ Երևանի ներկայիս իշխանությունը նախատեսում է վերջ դնել ղարաբաղյան կլանների գոյությանը իրենց ագրեսիվ քաղաքականությամբ և դրա վրա կեղտոտ քաղաքական դիվիդենտներ վաստակելու անընդհատ փորձերով, շորթելով հայկական սփյուռքից ֆինանսական ռեսուրսներ, մակաբուծելով ռեւանշիզմի և «մեծ հայության» վրա»,- ասել է Է. Օզերը։

Митинг в Ханкенди – лебединая песня карабахских сепаратистов Повторить 1988 год уже не получится
Никакие провокации карабахских армян, в том числе и митинги, не остановят процесс перехода Карабаха под административное управление Азербайджана. Эту достаточно простую мысль никак не желают осознать остатки карабахских сепаратистов. Стремясь впечатлить мировое сообщество показной, виртуальной сплоченностью армянского этнического населения в Ханкенди, сепаратистская шушера как-то забывает, что все их телодвижения не стоят и выеденного яйца. Неужели полагаете, что наспех созванный митинг может резко изменить какое бы то ни было мнение общественности сразу во многих странах мира?
А ведь сепаратисты на самом деле живут идеями и чаяниями 1988 года, а не современными реалиями, иначе бы поняли, что позиция Азербайджана не заключена в какие-то скобки, кавычки рамки или форматы -  сочинский, московский, брюссельский. Суть в том, что позиция Азербайджана одна, едина и понятна, и ее озвучил президент Алиев: «Карабах – это Азербайджан!». В рамках границ республики на 1991 год. И по-другому не будет.
«Азербайджан прикладывает огромные усилия для возрождения Карабахского района Азербайджана. Я был там недавно и просто поражен огромным размахом строительства, например, новым аэропортом в Зангилане, открытым совсем недавно», - признался Caliber.Аz потрясенный увиденным в Карабахе израильский политолог Роман Гуревич.
Он отметил, что уже функционирует и международный аэропорт в Физули, причем это не единственные воздушные ворота в регионе, которые собирается открыть Азербайджан.
«Тоннели для автотранспорта и поездов, что пробиваются в горах, бесконечная стройка везде и повсюду - и это на фоне глобального разминирования территории. При этом Азербайджан, восстанавливая Карабах, предлагает Армении принять активное участие в экономическом развитии региона, с одной стороны, а с другой -  выполнять и реализовывать положения Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, вплоть до подписания окончательного мирного договора», - отмечает Гуревич.
Армения, как считает он, заинтересована в участии в экономическом подъеме региона Южного Кавказа, ведь это довольно бедная страна, которой остро необходима прибыль от любой деятельности, любых выгодных проектов, уверен Р. Гуревич.
Однако, по его мнению, в Армении есть силы, для которых реваншистские идеи важнее интересов собственного народа. И сейчас они делают все, чтобы сорвать подписание мирного соглашения. Между тем на недавней четырехсторонней встрече были признаны суверенность Азербайджана и Армении в их границах. Следующий этап – подписание мирного договора лидерами двух стран.
«И это должно произойти. Потому что Азербайджан протягивает руку к миру и развитию, предлагая выгодное и светлое будущее армянам. Но, с другой стороны, у Азербайджана есть свой «Железный кулак», который может нанести удар по любым сторонникам реваншизма, по всем, кто желает развязать новую войну в регионе», - подчеркивает израильский политолог.
В то же время Гуревич отмечает, что впервые за все время карабахского урегулирования Россия оказалась не у дел в этом процессе. Но интересное совпадение - в Карабахе совсем недавно возник фактор бывшего российского олигарха, большого друга кремлевской верхушки, а ныне «нового государственного министра Карабаха» Рубена Варданяна. И надо же, с его появлением ситуация в регионе обострилась: чередой пошли вооруженные провокации и митинги. Гуревич прямо высказывает предположение: «Варданян заслан в Карабах не для урегулирования конфликта, а для того, чтобы поддерживать его в тлеющей стадии, чтобы без участия тех, кто его послал, разногласия не были улажены. Все это теория, но есть и практика - прошедший вчера митинг организован реваншистскими силами именно с целью сорвать переговоры на высшем уровне в Сочи, потому что реваншисты уверены, что если мирное соглашение будет подписано, то возврата назад не будет. И вопрос, как говорится, будет закрыт. А вот если не будет – значит, можно что-то изменить. Это некий страх предстоящего будущего, понимание, что все меняется безвозвратно, и то, что Карабах – это только Азербайджан, было понятно с самого начала армянской авантюры. Вопрос, на мой взгляд, закрыт. Это был один из самых процветающих регионов Азербайджана. Сейчас он освобожден, а азербайджанская армия не допустит никаких поползновений ни от какого агрессора. Повторюсь, вопрос уже закрыт, а сам Пашинян признал территориальную целостность Азербайджана в Праге. То есть он понимает необходимость и неизбежность мирного соглашения, а провокации одурманенных идеологией реваншизма – лишь сиюминутные явления, о которых все вскоре забудут», - сказал Р. Гуревич.
Трехсторонние переговоры в Сочи, безусловно, связаны с будущим Карабаха, и они очень тревожат армянских сепаратистов. Как отметил турецкий политолог Энгин Озер в беседе с Caliber.Аz, прошедший накануне митинг в Ханкенди – это знак того, что сепаратистским недобиткам в Карабахе остается существовать считанные дни.
Сам подтекст выступлений и митингов в Карабахе, в зоне временной ответственности российского миротворческого контингента, по его мнению, весьма прост – это желание «элиты» сепаратистов продлить свое относительное благополучие.
«Вполне понятно намерение Азербайджана полностью зачистить регион, и это одна из причин беспокойства сепаратистов. Поэтому этот митинг, на мой взгляд, вполне логичное проявление бессилия местных карабахских отщепенцев. Однако все уже изменилось. Армения уже признала территориальную целостность Азербайджана, а закрыв тему Карабаха, нынешняя власть в Ереване планирует поставить точку на существовании карабахских кланов с их агрессивной политикой и постоянной попыткой заработать на этом грязные политические дивиденды, выуживая финансовые средства из армянской диаспоры, паразитируя на реваншизме и «великоармянстве», - высказал уверенность Э.Озер.